Kıdem Tazminatı

1 yıl dolmadan askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi

İşçini kıdem tazminatı alması hem belirli bir süre çalışmış olmasına hem de belirli sebeplerle iş akdinin sona ermiş olmasına bağlıdır. Bu sebeplerden birisi askerlik nedeniyle işten ayrılma iken, süre şartı ise asgari bir yıl olarak belirlenmiştir. Peki, ama 1 yıl dolmadan askerlik nedeniyle işten ayrılma kıdem tazminatı alma sebebi olur mu?

1 yıl dolmadan askerlik nedeniyle işten ayrılma

İşçinin iş akdini sona erdirmesi için illa bir sebebe ihtiyacı olmaz; ancak bazı haklardan faydalanmak ya da işverene bazı durumlarda tazminat ödemek zorunda kalmamak için özel durumlar ve sebeplere gerek duyulur.

İşte bu özel ayrılma gerekçelerinden birisi de askerliktir. Askerlik her Türk vatandaşı için anayasal bir ödevdir ve haliyle askere çağrılan bir kimsenin, o sırada ne iş yapıyor olursa olsun, askere gitmesi gerekir.

Dolayısıyla işçi de ister işe gireli bir gün ister 20 sene olsun, askere gitmesi gerektiğinde işi de bırakma hakkına sahip olacaktır.

Kıdem tazminatı alma şartları

İşçinin sahip olduğu hakların başına kıdem tazminatı gelir. Çünkü kıdem tazminatı hem miktar itibariyle önemli rakamlara ulaşabilen hem de işçinin uzun yıllar verdiği emeğin karşılığı olarak da önem arz eden bir tazminat türüdür.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Fakat kıdem tazminatı, işçinin her halde ve şartta hak ettiği bir ödeme değildir. Gönül isterdi ki; işçi işyerinde ne kadar süre çalışmışsa, tam o kadar süre karşılığı olarak her zaman kıdem tazminatı alsın.

Gerçekte ise bu mümkün değildir. Kıdem tazminatı almak için şu iki şartın BİR ARADA varit olması gerekir:

  • İşçinin işveren bünyesindeki çalışma süresi en az 1 yıl olmalı
  • İş sözleşmesi “belirli şartlarda” sona ermiş olmalı

İkinci şart basit gibi görünen; ancak onlarca farklı durumu içine alan bir şarttır. Bu konuda genel bilgiyi şu yazımdan edinebilirsiniz: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminati-alma-sartlari/

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı alma

İşte hemen yukarıdaki yazımda uzunca izah ettiğim ve kıdem tazminatı almayı sağlayan şartlardan birisi de askerliktir.

İşçi askere gitmek için işten ayrılacaksa, kıdem tazminatını da alabilecektir. Bu durumda artık işverenin işçiye kıdem tazminatını vermek ya da vermemek konusunda bir takdir hakkı bulunmaz.

1 yıl dolmadan askerlik nedeniyle ayrılma kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı için 1 yıl

Ancak yazımın önceki bölümünde belirttiğim üzere, kıdem tazminatı almak için iki şartı bir arada sağlamak gerekirdi. Bu şartlardan birisi “kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılmak” ise diğeri de “işverenlik bünyesinde en az 1 yıl çalışmak” idi.

Tam da bu nedenle, askere gidecek olan işçinin kıdem tazminatı hak etmesi için şu iki şartın birlikte gerçekleşmesi gerekir:

  • İşçinin askere gitmek için işi bırakması
  • İşçinin işveren bünyesindeki kıdeminin en az 1 yıl olması
bir yıl dolmadan askerlik nedeniyle işten ayrılma

SONUÇ

1 yıl dolmadan askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı alınabilir mi? Hayır, ne yazık ki alınamaz.

Çünkü askerlik nedeniyle işten ayrılma yüzde yüz kıdem tazminatı alma gerekçesi olsa bile, kıdem tazminatı almak için gereken diğer şart olan “en az 1 yıl kıdemin bulunması” şartı sağlanamamaktadır.

Kıdem tazminatı almanın ilk şartının süre ile ilgili olduğunu ve işçinin bir yıllık kıdemi dolmadan kıdem tazminatı hakkının asla gündeme gelemeyeceğini unutmamak icap eder.

1 yıl dolmadan askerlik nedeniyle işten ayrılma konusunda sık sorulan sorular:

6 ay çalışıp askere giden kıdem tazminatı alır mı?

Hayır, kıdemi 1 senenin altında olduğu müddetçe hiçbir işçi kıdem tazminatı alamaz.

Askerlik tazminatı için kaç yıl çalışmak gerekir?

Askerlik tazminatı diye bir şey aslında yoktur ve burada kastedilen kıdem tazminatıdır. Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı almak için ise EN AZ 1 sene çalışmış olmak gerekir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu