Kıdem Tazminatı

Askere giden işçi kıdem tazminatı alır mı?

İşçinin askere gitmesi özel bir durum olduğu için İş Kanunu tarafından özel olarak ele alınmıştır. Askere giden işçinin kıdem tazminatı hakkı bilahare düzenlenmiş ve askerlik sonrası işe dönüş için de kurallar getirilmiştir. Peki, ama askere giderken kıdem tazminatı alınır mı?

İşçinin askere gitmesi

İşçinin askere gitmesinden kasıt, vatani görevini yerine getirmek üzere zamanı ve yaşı geldiğinde işten ayrılmasıdır.

Yoksa işçinin uzman çavuşluğa, sözleşmeli erliğe ya da astsubaylığa ve benzeri askeri görevlere geçmesi halinde, bu durumlar askerlik nedeniyle fesih kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Askere giden işçinin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatını hak etmek için işçinin işyerinde en az bir yıl kıdeminin olması ve iş sözleşmesinin belirli şekillerde sona ermesi gerekir. Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önce yazmıştım: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminati-alma-sartlari/

O yazıdan da görüleceği üzere kıdem tazminatını hak etmek kolay değildir; ancak askere gidecek işçi için bir istisna yapılmıştır. Bu kapsamda, vatani görevini ifa etmek için askere giden işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanabilecektir.

Bir yılı dolmadan askere giden işçi kıdem tazminatı alır mı?

Evet, işçinin muvazzaf askerlik görevini yerine getirmek için işten ayrılması, ona kıdem tazminatı ödenmesi için gereken şartlardan birisidir.

Ancak kıdem tazminatı hak etmek için gereken asıl ve ilk şart, işçinin işverenlik bünyesindeki kıdeminin en az bir sene olmasıdır.

Böyle olunca, kıdemi bir yıl olmadan işyerinden ayrılan işçi artık kıdem tazminatını hak edemeyecektir.

Askere giderken kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı normalde nasıl hesaplanıyorsa, askere giderken de öyle hesaplanacaktır. İşçinin o işveren bünyesindeki kıdemi kaç sene ise, her bir yıllık kıdemi karşılığında işçiye bir aylık giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

Kıdem tazminatı hesaplamasının nasıl yapılması gerektiğini şu yazıdan da görebilirsiniz: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminati-hesaplamasi-ornegi/

Askere giderken kıdem tazminatı almak için gereken belgeler

Aslında bunun için işçini illa işverene bir belge sunması gerekmez. Şu yazımda örneğini verdiğim bir dilekçe bile yeterli olacaktır: https://mustafabaysal.com/askerlik-nedeniyle-isten-ayrilma-dilekcesi-ornegi/

Eğer işveren illa belge talep ediyorsa ki edebilir, bu durumda askerlik sevk belgesinin ya da benzeri bir belgenin bu dilekçe ekinde sunulması yeterli olacaktır.

SONUÇ

Askere gitmek işçi için bir kıdem tazminatı alma sebebidir. Ancak bunun için işçinin işverenlik bünyesindeki çalışma süresinin en az 1 sene olması gerekir. Bir senelik kıdem doldurulmadan, askere gidilse de kıdem tazminatı hak edilmez.

Burada “askere gitmek”ten kasıt, vatani görev için zorunlu askerlik kapsamında askere gitmek olacak ve işçinin profesyonel asker olmak için işten ayrılması bu kapsamda değerlendirilmeyecektir.

Bedelli askerlik yapan işçinin kıdem tazminatı hak edip etmeyeceğini ise şu yazımda izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/bedelli-askerlik-yapan-isci-kidem-tazminati-alir-mi/

Askere giden işçinin kıdem tazminatı hakkında sık sorulan sorular:

Askerlik tazminatı ne kadar?

Askerlik tazminatı diye bir tazminat türü yoktur. Burada kastedilen kıdem tazminatı olsa gerekir ki; kıdem tazminatı da işçinin kıdemine ve almakta olduğu brüt ücrete göre belirlenen bir ödeme türüdür.

Askere giden tazminatı ne zaman alır?

Kıdem tazminatı ancak iş sözleşmesi sona erdikten sonra gündeme gelir. O halde askerlik nedeniyle kıdem tazminatı da işçinin işten ayrıldığı günden itibaren derhal ödenmelidir. Burada kanunun öngördüğü bir süre olmayıp ödemenin en kısa sürede yapılması icap eder.

Askere giden işçiye ücretsiz izin verilir mi?

Bedelli askerlik yapacak olan işçiye ücretsiz izin verilmesi zorunludur. Bunun haricinde, normal askerlik vazifesini yapmak üzere işten ayrılan işçiye işverenin ücretsiz izin vermek yükümlülüğü yoktur.

İşveren askerden dönen işçiyi geri almak zorunda mı?

İşveren askerden dönen işçisini belirli şartlarda işe almak ya da işe alamıyorsa ona tazminat ödemek zorundadır: https://mustafabaysal.com/askerlik-donusu-ise-baslama/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu