Hafta Tatili Çalışması

Zorunlu pazar mesaisi olabilir mi?

Zorunlu pazar mesaisi olur mu?

Bu soruyu ikiye bölerek ayrıntılandırmak daha doğru olur. Zorunlu pazar çalışması olur mu? Zorunlu mesai olur mu? Pazar günü çalışmasının zorunlu olup olmayacağını bu iki hususu göz önüne alarak cevaplamak gerekir.

Hafta tatili

Bu sorudaki pazar gününden kastedilen aslında hafta tatili uygulamasıdır. Çünkü birçok işyerinde hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiştir. Halbuki işyerinde hafta tatilinin illa ki pazar günü olması gerekmez. Önemli olan, o günden önceki iş günlerinde çalışmış olan işçiye haftada en az bir gün ve kesintisiz olarak hafta tatili kullandırılmasıdır. Dolayısıyla işçinin hafta tatili, pazar dışında her hangi bir gün olarak da belirlenebilir.

Hafta tatilinde çalışan işçi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; hafta tatilinde çalışan işçiye hem çalışmadan hak ettiği günün ücreti hem çalıştığı için bir günlük ücret ve haftalık çalışma süresi de 45 saati geçmişse yarım günlük ücret olmak üzere toplam 2,5 yevmiye ödenmesi gerekir. Ancak İş Kanunu açık bir şekilde, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını yasaklamıştır. Kendi koyduğu kurallara sık sık esneklik getiren İş Kanunu, konu hafta tatili olunca oldukça katı bir tutum ortaya koymuş ve işçinin haftada bir gün dinlendirilmesini zorunlu kılmıştır.

Zorunlu pazar mesaisi

pazar çalışması ücreti

Aslında bu kavram tamamen hatalı bir uygulamanın sonucudur. Pazar gününden kastedilen, işçinin hafta tatili günü ise; bu mümkün değildir. Zorunlu olmasını geçtim, işçi istese bile hafta tatilinde çalışamaz. Hal böyle iken, zorunlu pazar mesai diye bir uygulama toptan yanlıştır.

SONUÇ

Yukarıda da belirttiğim gibi; işçinin kendi isteği ve rızası olsa bile hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. Hele işçinin rızası yokken, onun hafta tatili gününde çalıştırılması hiç mümkün değildir. Haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat dinlendirilmeyen işçi, pazar mesaisinin ücretini ayrıca alsa bile, işten haklı gerekçeyle ayrılabilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. peki işci hafta içi izin klladıysa ve hafta sonu pazar günü çalışıyorsa yömsesi dışında mesai alması mümkünmü souçta hafta sonu çalısıyor

  1. Eğer yıllık izin almışsa, bir yevmiye fazla alır. Ancak devamsızlık yapmışsa sadece o günü yevmiyesini alması gerekir.

 2. İyi günler hocam benim çalıştığım işyerinde daha önce hafta tatilin üzerine pazar günü idi fakat işveren işçilerin yani bizim rızamızı almadan kendi kararıyla hafta tatil günlerini değiştirdi bunu gerekçe göstererek iş akdimi fesih edebilirmiyim

  1. Mustafa bey işverenin kanuni yükümlülüğü, size 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat hafta tatili vermektir. Dolayısıyla bu hafta tatilini verdikten sonra, gününü de belirleme hakkına sahiptir.

 3. 1 mayıs gibi genel tatilde çalıştırıp fakat parasını bankaya yatirmayip elden verirse iş akdi tazminatli olarak fesih edilebilir mi şahide gerek varmı

  1. Mehmet bey bu durum elbette bir haklı fesih nedenidir. Bu durumda işverenin, size parayı elden ödediğini ispat etmesi gerekir. İspat edemezse haklı olursunuz.

 4. Merhaba Hocam
  Ben denetmen olarak çalışıyorum bir özel firmada.ve firma çoğu zaman bizi şehir dışında seyahatte iken pazar günleri, seyahate gittiğimiz şehirde tutuyor (çalıştırmadan).ancak yaşadığımız şehire dönemiyoruz.bundan dolayı iş sebebiyle seyahatte olduğumuz pazar günleri( gittiğimiz şehirde çalışmamamıza rağmen) için harcırah haricinde fazla mesai de hak etmiş olmuyor muyuz? Çünkü evimize dönemiyoruz.
  bir diğer sorum da eğer bu pazar günleri için fazla mesai alma hakkımız oluyorsa firma bunları ödemediği için tazminatımızı alarak tek taraflı fesih hakkımız olur mu ve geriye dönük kaç yıl talep edebiliriz.
  teşekkürler

 5. Merhaba hocam Telekom sektöründe çalışıyorum. Pazar günleri zorunlu çalıştırma oluyor. Calismak istemediğimiz de isveren zorunluymus gibi gosteriyor. Haklı olarak fesih edebilir miyim.

  1. Murat bey merhaba. Pazar günü işçinin hafta tatiliyse, yani işçi pazar günü çalıştığında 7 gün üst üste çalışmış oluyorsa, bu bir haklı fesih gerekçesidir. Hiçbir işçi, rızası bile olsa, hafta tatilinde çalıştırılamaz.

 6. merhaba mustafa bey calıstıgım fabrika hafta tatilim olan pazar günü 12 saat mesai yazdı rahatsızdım gidemedim tutanak yazıldı neymiş sene basında imza atmısız mesai yaparım die bunu gerekce gostererek tazmınatsız işten cıkarabılme yetkısı varmı?

  1. Rüstem bey, eğer hafta tatilinizde çalıştırılmak istenmişseniz, bu zaten yasal değildir. İşçiden bunun için onay alınsa ve hatta işçi kendisi bizzat talep etse bile, hafta tatilinde ÇALIŞTIRILAMAZ. İçiniz rahat olsun.

 7. Merhaba hocam 3 yıldan beri aynı firmadayım benim hafta tatilim pazar günü mesai olduğunda işveren bunu bana zorunluymuş gibi gösteriyor gitmediğim taktirde tazminatsız işten çıkarabilirmi

  1. Hasan bey, hiçbir işçi üst üste 7 gün çalıştırılamaz. Dolayısıyla bu nedenle işçinin tazminatsız çıkarılması mümkün değildir.

 8. İki 2 senedir Özel sektörde çalışıyorum ayın en az 3 Pazar çalışıyorum pazar günü gelmezsek idari personel ile sorunyaşacağımızı biliyorum sorun yaşayacağımızı biliyorum Bu yüzden işten çıkarsak tazminat alabilir miyim

  1. Murat bey, hafta tatilini kullanamayan bir işçi, bu nedenle işten ayrılırsa haklı fesih yapmış olur.

 9. Merhaba
  Şu an bi kurumda 12 kişi çalışmaktayız. Kurum bizi hafta içi 45 saati doldurmadığımız için 5 saatlik bölümü 6 kişi cumartesi 6 kişi pazar çalıstırıyor. Benim bildiğim kadarıyla cumartesi çalıstırabiliyo kurum isterse ama pazar günü calıştırdığı taktirde ya 2 yevmiye mesai yada 2 gün izin vermesi gerekiyor. Bizi şu an pazar çalıstırması doğrumu.

 10. Abiciğim bir iş yerinde çalışıyoruz resmi tatil hafta sonu yok ful çalışıyoruz sadece hasta veya yas olursa gidiyoruz işveren pazar günleri için evdeymişiz gibi imza attırıyor iletde hak kaybımız olurmu nasıl hakkımızı alırız isyeri defterleri var çalışılıyor ne iş yapıldığı yazıyor imzalamasak çıkartır ne yapalım saygılar

  1. Mehmet bey sizi anlıyorum ama yapabilecek fazla bir şey yok. Belki Alo 170’i arayabilirsiniz ya da böyle çalışmaya devam eder ve işten ayrılınca bütün haklarınızı alırsınız.

 11. Hafta içi zorunlu 12 saat çalıştırıyor lar yapmış olduğum mesai ücretini elden veriyorlar.birde pazar günü zorla mesai yapacan diyorlar ise gitmeyinc e savunma istiyorlar işten tazminatı z cikartiriz diyorlar hakları varmı

  1. Ali bey, bunların hiçbiri yasal değil. Siz savunmanızı verin, çıkarırlarsa hakkınızı mahkemede ararsınız.

 12. 1996 tarihinde ise başladım 6ay çalıştım sigorta numarası vermişler fakat birgün dahi sigorta primi yatirmamislar sistemde 15.4.2001 tarihinde intibaren aktif sigorta görünmektedir 1996 ylinda çalıştığım haklarimi nasıl alabilirim

  1. Ali bey sigorta numarası vermişlerse hak düşürücü süre işlemeyebilir. Elinizdeki evraklarla birlikte bir avukatla görüşmelisiniz.

 13. Slm bn barış campinar pazar günleri calistiripta mesai olarak vermiyip normal ücretle çalıştırıp hafta ici tatili verebilirlerdi bn özel sektörde çalışıyorum ancak 15 günde bir evde kalıyorum o 24 saat bile etmiyo

  1. Merhaba. Pazar yani hafta tatili çalıştırılıp yerine hafta içi izin verilmesi yasal değildir.

 14. Hafta tatilinin pazar günü olması gerekmez diyorsunuz peki ailem pazar günü tatil yaparken ben haftaiçi tatil yaptığımda bu şekilde ben ailemle birlikte nasıl sosyal aktivite yapabilirim açıklayabilirmisiniz

  1. Mikail bey, size bu konuda katılıyorum, haklısınız. Ama bunu ben demiyorum, İş Kanunu diyor.

 15. İsci 1 ayda 4 pazar gunu calisirsa hafta tatili ucretini verildiginide sayarsak, ayrica fazladan 1 yevmiye odenmesi gerekirmi 4 pazar calistigi icin

 16. Merhabalar.
  Ben özel sektörde işçi olarak çalışmaktayım.
  çalışma saatleri 08:00 – 18:00
  öğle arası 1 saat dinlenme ve yemek molası
  saat 10’da 15 dakika ve öğleden sonra 15’te 15 dakika çay molası var.
  Pazar günlerini zorunlu mesai yaptırıyorlar ve bizim sadece pazar günleri hafta tatilimiz var.
  sürekli sorun yaşıyorum pazar mesaileri yüzünden.
  Ayrıca Pazar günleri mesai yapanların Parası maaşa yansıtılmayıp elden ödeniyor.
  pazar mesaisinden sonraki hafta içi herhangi bir gün izin alınırsa pazar mesaisinden düşülüyor.
  Bu konu ile ilgili yasal yükümlülüğüm nedir?
  Teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz bilgiler için…

  1. Mehmet bey, işçi hiçbir şekilde 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Peki ne yapabilirsiniz? Ya Alo 170’i arayarak şikayet edebilirsiniz ya da haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 17. Merhaba ben kapıcı olarak çalışmaktayım pazar günleri çalışıyorum resmi bayramlarda ve dini bayramlarda da çalışıyorum bir sitede 3 arkadaş çalışıyoruz biri senelik izine çıkınca onun yerine bakıyorum oda yetmemiş gibi güvenlik izine çıkınca onun yerine de bakıyorum ben bu haklarımı geçmişe dönük alabilirmiyim teşekkürler

 18. Belirsiz süreli is sözleşmesi israr üzerine imzalattılar imza atildiktan sonra iki hafta da bir vardiya dondurmeye başladılar sözleşmede işveren istediği tatilde çalışma yapabilir diye bir madde var di pazar günü Zoraki kosuyorlar ben gitmiyorum işten cikarilirsam tazminatsiz olarak mı cikarilirim saygılar

  1. Ümit bey tatilde çalışmaktan anlaşılan resmi tatiller olmalıdır. İşçi neye imza atmış olursa olsun, 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Bu durum işçi açısından bir haklı fesih sebebidir. Aynı şekilde, 7 gün üst üste çalışmadığı için işten çıkarılan işçi, mahkemede bu durumu ispatlarsa, tazminat vb. alacak haklarına sahip olacaktır.

  1. Volkan bey, bu tamamen prim ödeme şartlarına bağlıdır. İş sözleşmesi vb. belge görmeden yorum yapamayız.

  1. Volkan bey pazar çalışması zaten zorunlu değildir. Ama hafta tatili kullanımı ile ilgili soruyorsanız, İş Kanununun 46ncı maddesinden bilgi alabilirsiniz.

 19. Son bir sorum daha olacak geçen hafta pazar günü zorunlu diye çalışmaya gittim ve önümüzdeki pazar günlerinde de çalışmaya gelmemiz isteniyor.Haklı fesihle tazminatı alabilecegimizi söylüyorsunuz peki nasıl bir yol izlememiz ve ne yapmamız gerekiyor

 20. Yazınızı okuyunca umutlandım. Yaklaşık beş senedir bir fabrikada üçlü vardiya sisteminde çalışıyorum. Ve son iki senedir hafta tatillerimizde bile zorla çalıştırıyorlar. (mesai ücreti ödeniyor) İşten çıkarmasalar bile seni çıkmaya zorluyorlar eğer hafta sonu gelmemezlik yaparsak. Ben tazminatım yüzünden bırakamıyorum ama artık piskolojik ve sosyal olarak çok kötü etkiliyor bu çalışma sistemi ve kaldıramıyorum. Tazminatı filan gözüm görmüyor ama bunca yılın emeğini işverene kaptırmakta çok zoruma gidiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim haklı olarak işi bırakıp tazminatımı alabilmek için. Ctesi gece işe gidip pazar sabahı çıkıyorum ve aynı gün öğleden sonra tekrar işe gidiyorum. Yada ctesi gece çıkarsam sabahına geri gidiyorum. Hafta sonu kısa dönüş diyorlar bu saçmalığıda. Lütfen kıymetli bilgilerinizi esirgemeyin yardımcı olun. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Sizin durumunuz oldukça net. Hafta tatilini düzenli olarak kullanamıyorsanız, ücreti ayrıca ödense bile, bu çok açık bir haklı fesih sebebidir. Noterden ihtarname göndererek haklı fesih yapabilirsiniz. Burada önemli olan, olası bir dava aşamasında, hafta tatili kullanamadığınızı tanık vb. delillerle ispat edebilecek olmanızdır.

   1. Kıymetli bilgileriniz için çok ama çok teşekkür ederim. Gerek yazılı, gerek şahit gösterebileceğim çok sayıda iş arkadaşım var. En kısa sürede dediğiniz şekilde işlem başlatıcam. Tekrar çok ama çok teşekkür ederim.

   2. Hafta tatilinde zorla çalıştırılmasıyla ilgili 170e ayrıca çalışma il müdürlüğüne ve cimer e şikayette bulundum ve kimsenin umrunda dahi olmadı. Saçma sapan cevaplarla ilgilenmediler bile. Bir kaç avukatla görüştüm yıllar sürer dava diyorlar. İhbar tazminatını alamazsın diyorlar. Bü laned ülkede adalet zenginden yana işlediği sürece işçi ezilmeye hep mahkûm. Allah belasını versin böyle düzenin.

 21. Merhaba benim şöyle bir sıkıntım var benim hafta tatilim pazar günü fakat ben çalışmak istemiyorum ama zorunlu kiliyorlar şöyle zorunlu pazar günü ise gelmesseniz işten atarız diyorlar ki bı çok kişi de atıldı ben pazar günü ise gitmesem işten attiklarinda dava acsam kazanirmiyim ?

  1. Merhaba. Eğer ondan önceki 6 gün çalışıyorsanız ve pazar günü de gelmeniz isteniyorsa, bu tamamen yasalara aykırıdır. Bu nedenle işten çıkarılırsanız, böyle bir durum olduğunu mahkemede ortaya koyabilirseniz, elbette kıdem tazminatınızı alma hakkına sahip olursunuz.

 22. Merhaba iyi akşamlar ben bir geri dönüşüm şirketinde şoför olarak çalışıyorum yaklaşık 7 aydır pazar günleri mesai yapıyorum sabah 09:00 / 10:00 gibi işe başlıyorum saat 13:00/ 14:00 gibi bitiyor. İşim ağır olduğu için pazar sabahları bile uyuyamadığım için uyku düzenim bozuldu. Sabahları işe geç çıktığım için tutanak yazıldı. Ne yapmam lazım şimdiden teşekkür eder esenlikler dilerim…

  1. Nuri bey, pazar çalıştığınızda, odan önceki günlerde hafta tatili kullanıyor musunuz yoksa üst üste 7 gün boyunca hafta tatili kullanmadan mı çalışmış oluyorsunuz?

 23. Iyi günler.biz hafta içi sekiz altı çalışıyoruz.bir saat yemek molası ve 40 dk çay molası yapıyoruz ama bu molalar dükkanda çalışırken geçerli.cumartesi günüde sekiz den bir’ e kadar çalışıyoruz.işverenler cumartesi gününü tam gün mesaisiz çalıştırmak için baskı yapıyor lar bu durumda ne yapmalıyız

 24. iyi akşamlar hocam benim çalıştığım fabrika 30 aralık 2018 pazar günü bizi çalıştırdılar bize dediler pazar günü çalışın p. tesi salı gelmeyin dedi pazartesi pazarın yerine salı da yılbaşı tatiliydi bizde pazar günü çalıştık akşam oldu geldiler dediler p . tesi bir kaç kişi gelecek dediler bende gelmiyorum dedim isterse çıkarttın dedim başımızda duran adamda bana çık dedi bende çıkarım dedim gelmiyorum demenin sebebide parayı vermelerdi çok geç geriler aradan bir yarın saat geçti patron aradı bana dedi yarın işinin başına gel dedi bende gittim p tesi günüydü saat 10 gibi beni cagirdî yanımda iki tane arkadaşımda vardı hatta bir tane arkadaşım rahatsızdı piskolojisi bozulmuştu bir bankaya gittik önce o rahatsız arkadaßımı çağırdı sonra beni baktım rahatsız olan arkadaşına para verdiler arkadaßım imza atti parayı sonra geri aldılar aynı şeyi banada yaptılar ben dedim herhalde maaşımı verecekse baktım 14 binden fazla para verdi parayı hemen geri aldılar benden daha orda çalışıyorum sizce bütün haklarimi bankada almıß gibi gòsterdi bir gün ordan çıksam ne yapabilirim ne olur cevap verin

  1. Merhaba. Kesin bir şey elbette söyleyemeyiz; ama o evrakta kıdem tazminatı ödemesi varsa, işiniz çok zor demektir. Yine de evrakta ne olduğu ya da ödeme açıklamasını bilmeden bir şey dememiz anlamlı olmayacaktır.

 25. Merhabalar. Bir enerji firmasında çalışıyorum. Işimiz elektrik kesme. Ve çok tehlikeli ve sıkıntılı. Abonelerden dayak hakeret yiyoruz. Buda psikolojimizi bozuyor. Ister istemez eşime yansıyor. Çok fazla is yükü nedeniyle kendimi eve zor atıyorum eşimde bundan çok şikâyetçi. Bazen 7 gün zorunlu çalıştırıyorlar. Işten ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Size buradan kesin bir şey söyleyemeyiz. Ama yukarıda saydığınız hususları bir avukatla değerlendirebilir ve duruma göre haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 26. Mrb ben 8 saat çalışıyorum ramazan ayında oruçlu olduğum için ve 1 günlük yüvmiye verdiği pazar mesaisine gitmedim ve şuan işe gitmediğim için savunma istiyorlar nasıl bi savunma yasabilirim acil lütfennn

  1. Merhaba. Pazar günü hafta tatiliniz miydi? Ve ondan önceki 6 iş gününde çalışmış mıydınız?

 27. Merhaba. Bir fabrikada beyaz yaka olarak görev yapmaktayım.detayli ve basit olarak açıklayacağım. Ben ve ekibim pazar günü hafta tatili olmak üzere hafta ici yemek 1 saat mola dahil 12 saat çalışıyoruz. Fakat bazı haftalar pazar çalışması var aynı vardiya sistemi ile ile ise gelmemiz talep ediliyor. Aramızda çalışmak isteyen yok. Bu durumda isten çıkmadan nasil bir yol izleyebiliriz ? Yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba. İşten çıkmadan mı? Ne yazık ki ülkemizde bu çok zor. Ama usulü şöyledir: Alo 170’i ararsınız, durumu izah edersiniz, işyerine iş müfettişi gelir, tespit edebilirse işvereni uyarır ve belki bir şeyler düzelir.

 28. Dun muhasebeci bana bundan sonra ismi pazar mesaisinde var gitmek zorunda gitmezse tutanak tutacagini soyledi boyle bisey varmi

  1. Merhaba. Üst üste 7 gün çalışmaktan mı bahsediyorsunuz? Böyle bir şey yasal değildir ve tutulan tutanağın bir anlamı olmayacaktır.

 29. Merhaba, akaryakıt firmasında 22:00 07:00 saatleri arasında çalışmaktayım. iş yerinde ara ara yapılan haftalık izin günlerindeki çalışmalar %50 zamlı ödenmemekde. Son olarak temmuz ayında üç hafta izinsiz çalıştık, temmuzu ağustosa bağlayan hafta içerisinde de izin kullanmadığımız gibi ücretimiz yine zamsız yatırılacaktır. Maaş bordrosunda da haftalık izin sütununda gösterilmiyor, fazla mesai sütununda alacaklarımız gösteriliyor. Haftada 52.5 saat (haftalık izin gününde çalışma) ve izin kullandırılması haklı fesih nedeni midir?

  1. Merhaba. Hafta tatili kullandırılmaması bir haklı fesih sebebidir. Ayrıca haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında fazla mesai ücreti ödenmiyorsa, bu da başka bir haklı fesih sebebi olarak kabul edilir.

 30. Normalde haftasonu cslisma yok fabrikada ancak acil iş var diye cumartesi pazar mesai ye çağırdılar CMT tamam da pazar gelmek istemiyorum dediğim halde mobbing yapıyorlar işe girerken fazla mesai kağıdı imzalattılar gitmezsem problem olur mu

 31. Selam Ben otoparkata yaklasik 7 yildir calisiyorum izinimiz 15 gunde bir izinimiz var oda hafta ici kulaniyoruz mesei filanda aldigimiz yok onu belirtileyim demek istedigim su ki patron beni ister cikarirsa hergun calisigim 3 saat fazla Dan hakkimimi alabilirmiyim c. Tesi pazar da icinde

  1. Yakup bey, normalde haftalık 45 saat çalışmanız ve hemen akabinde 24 saat (1gün) kesintisiz hafta izni yapmanız gerekir. Çalışma saatlerinizi, net ücretinizi vb. detayları yazarsanzı sağlıklı değerlendirme yapılır.
   (Not: Kanuna göre 15 günde bir hafta izni olmaz, olamaz….)

 32. merhaba ben 10 yıldır bir fabrikada çalışmaktaydım( 2.ayda )kesintisiz birhafta 45 saat çalışmamın ardından zorunlu olarak üçretini vererek beni pazar mesaisine çağırdılar.bende pazar günü çalıştım .ondan sonraki (5 gün) çalıştım 5. gün noterden hafta tatilimde çalıştırılmamı gerekçe göstererek yasal haklarımı talep ederek istifa ettim.Arabulucuya verdim anlaşmak istemediler.Ben şimdi mahkemeye versem tazminatımı alabilirmiyim.teşekkürler

 33. Merhaba Murat bey
  Ben bir su fabrikasinda çalışıyorum kışın işler azalıyor bu nedenle işveren bize hafta içi ise gelmememizi söylüyor ortalama üç ay böyle devam ediyor en az haftada iki üç gün ise gidemiyoruz bu işten çıkmam icin haklı bir gecekcemi

 34. İş veren pazar günü mesaiye cağrıyor zorunlu diyor gelmezsen tutanak turım diyo böyle Bi hakları varmı

  1. Merhaba, ondan önceki 6 gün çalışmanız varsa, pazar günü çalışmak zorunda değilsiniz. Yasal olarak gitmemek hakkınızdır. Ancak pratikte bunun farkı sonuçları olabileceğini mutlaka göz önünde bulundurmanızı ve ona göre hareket etmenizi öneririm.

 35. Merhaba hocam 6 gün boyunca 12 saat çalışıyoruz ayrıca pazar mesaisi yapıyoruz bu pazar mesaiside 12 saat yapılıyor ve gece vardiyasına denk geldiğimizde cumartesiyi pazara bağlayan akşam 8de işe başlıyoruz pazar sabah 8de bitiyor fakat işveren cumartesi çalıştığımız 4 saati pazar mesaisi olarak bize vermiyor normal çalışma günü mesaisi olarak veriyor iş sözleşmesinden fesih hakkımız var mıdır?

 36. 1 hafta oldu … mobilya atölyesinde işe girdi ama pazar zorunlu mesayi varmış kesinlikle gelmek gerekiyormuş yoksa işten çıkabiliyormuşuz ve hafta içinde tatil yokmuş bilgilendirirmisiniz

 37. merhaba ben 10 yıldır bir fabrikada çalışmaktaydım( 2.ayda )kesintisiz birhafta 45 saat çalışmamın ardından zorunlu olarak üçretini vererek beni pazar mesaisine çağırdılar.bende pazar günü çalıştım .ondan sonraki (5 gün) çalıştım 5. gün noterden hafta tatilimde çalıştırılmamı gerekçe göstererek yasal haklarımı talep ederek istifa ettim.Arabulucuya verdim anlaşmak istemediler.Ben şimdi mahkemeye versem tazminatımı alabilirmiyim.teşekkürler

 38. Merhaba hocam ben gece vardiyasında iken pazar sabahı vardiya bitiyor ama pazar günü mesai olunca sabah 7 de çıkıp 15 te bidaha fabrikaya gelip gece 23 te işten çıkıp ondan sonra sabah 7:15 vardiyasına çağırıyorlar bu durmda ne yapılması lazım

 39. İyi Günler hocam benim Perşembe’den itibaren raporum vardı Cumartesi’ye kadar pazar günü beni zorla işe çağırdılar gitmedim bana tutanak tutacaklarını söylediler böyle bir şey olabilirmi birde bir buçuk sene sit aynı şirkette çalışıyorum ne yapmam gerekiyor

 40. Benim pazar günü zorunlu dağılım ama isterim bana pazar günü genel mesai var dedi bende izin almadan gelmedim bunun için tutanak yazıldı bu doğru bir karar mı kanun da kaçıncı maddesinde yeri var teşekkürler

  1. Merhaba, ondan önceki 6 gün boyunca çalışmışsanız, pazar günü işveren sizi çalıştıramaz. Hatta siz isteseniz bile çalıştırmaması gerekir.

 41. merhaba ben 10 yıldır bir fabrikada çalışmaktaydım( 2.ayda )kesintisiz birhafta 45 saat çalışmamın ardından zorunlu olarak üçretini vererek beni pazar mesaisine çağırdılar.bende pazar günü çalıştım .ondan sonraki (5 gün) çalıştım 5. gün noterden hafta tatilimde çalıştırılmamı gerekçe göstererek yasal haklarımı talep ederek istifa ettim.Arabulucuya verdim anlaşmak istemediler.Ben şimdi mahkemeye versem tazminatımı alabilirmiyim.teşekkürler.

 42. Merhaba ben arçelikte çalışıyorum normalde benim hafta tatilim 15.11.2020 tarihinde o gün mesai vardı gitmedim 16.11.2020 tarihinde bana savunma tutturdular tatilde zorunlumu peki gitmek mesaiye

  1. Merhaba,
   eğer işe girişte veya daha sonradan (İş Sözleşmeniz içerisinde) işverene fazla çalışma onayı verdi iseniz yasal sınırlar altında,evet… Mesaiye gitmelisiniz. Ama bir taraftan da hafta tatilinizi yapmanız gerekli. (Anayasal ve kanuni hakkınız)

   Özet: Fazla çalışma yapmalısınız ama komple izin gününüzde mesai yapmak yasal olmaz. (Aralıksız ve hafta tatilsiz 14 gün çalışmak gibi..) Savunmanızda hafta tatili hakkınızın olduğunu ve dinlenmek istediğinizi belirtin…

 43. merhaba ben 10 yıldır bir fabrikada çalışmaktaydım( 2.ayda )kesintisiz birhafta 45 saat çalışmamın ardından zorunlu olarak üçretini vererek beni pazar mesaisine çağırdılar.bende pazar günü çalıştım .ondan sonraki (5 gün) çalıştım 5. gün noterden hafta tatilimde çalıştırılmamı gerekçe göstererek yasal haklarımı talep ederek istifa ettim.Arabulucuya verdim anlaşmak istemediler.Ben şimdi mahkemeye versem tazminatımı alabilirmiyim.teşekkürler.BU ÜÇÜNCÜ YAZIŞIM

  1. Merhaba, bu durum sadece bir defa mı oldu? Öyleyse, daha öncesinde yaşanan benzer hukuksuz uygulamalar var mıydı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu