Hafta Tatili Çalışması

Hafta tatilinde çalışan işçi kaç günlük ücret alır?

Hafta tatili ücreti[

Hafta tatili, işçinin haftanın yorgunluğunu attığı, ailesiyle ve sosyal çevresiyle vakit geçirdiği, aynı zamanda verimini de artıran bir haktır. Bu hak, yasal dayanağını İş Kanunundan almaktadır. İşçinin dinlenmesi gereken bu günde çalışması aslında yasaklanmıştır. Buna rağmen çalışılması halinde ise gündeme hafta tatili ücreti gelecektir.

Hafta tatili nedir?

İş Kanununa göre hafta tatili; altı iş günü çalışan ya da çalışmış gibi kabul edilen işçinin yedinci gün 24 saat boyunca sahip olduğu dinlenme hakkıdır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, işçinin her şart altında kullanabileceği bir hak değildir. Hafta tatilinden bahsedebilmemiz için aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekmektedir:

  • İşçinin hafta tatili gününden önceki 6 ş gününde çalışmış olması
  • Bu altı günün her hangi birinde çalışmamışsa bile, çalışmadığı bu gün hukuken çalışmış gibi kabul edilmesi

Kimler hafta tatiline hak kazanamaz?

Yukarıda yazılı şartları taşımayan bir işçi için hafta tatilinden bahsetmemiz mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla, işe izinsiz veya mazeretsiz gelmeyen bir işçi hafta tatili hakkına sahip olamayacaktır. Hatta bu durumda hafta tatili gününde işe gelmeyen bir işçinin hem işe gelmediği gün için hem de hak etmediği hafta tatili günü için olmak üzere iki günlük ücreti kesilecektir.

Hafta tatili ücreti ne kadar?

İş Kanununu bakımından hafta tatili ücreti, çalışılmayan hafta tatili günü karşılığında işverenin işçiye ödediği bir günlük ücrettir. Uygulamada ise hafta tatili ücretinden kastedilen, hafta tatilinde çalışan işçinin alacağı ücret olmaktadır.

Bu farklılığın temel nedeni ise, İş Kanununda işçinin hafta tatili kullanmaması gibi bir durumun öngörülmemiş olmasıdır. Kanuna göre hafta tatili hakkı mutlak haklardan olup işçinin hangi nedenle olursa olsun hafta tatilinin kullanmaması mümkün görülmemiştir.

Hafta tatilinde çalışan işçi

pazar çalışması

Buna rağmen işçilerin hafta tatilinde çalışmak durumunda kaldığını hepimiz biliyoruz. Sebebi ne olursa olsun, hafta tatili çalışması yapılmışsa elbette bunun ekstra bir ücreti olmalıdır. Hafta tatili gününde zaten çalışmadan ücret almaya hak kazanan işçinin bir de çalışması durumunda ayrıca bir yevmiye daha alacağı tartışmasız olmalıdır. Birinci yevmiyesi çalışmadan hak ettiği hafta tatili için, ikinci yevmiyesi ise fiilen çalıştığı gün için olacaktır. Ancak bu da yeterli olmayacaktır. Neden mi?

Hafta tatilinde çalışan işçinin fazla çalışması

Eğer işçi, hafta tatilinden önceki 6 iş günü boyunca fiilen çalışıp bir de hafta tatilinde çalışmışsa, bu işçi için bir de fazla çalışma gündeme gelecektir. Normal şartlar altında önceki 6 iş gününde 45 saatlik haftalık çalışma süresini dolduran işçi, hafta tatilinde fazla çalışma yapmış olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, işçinin hafta tatilinden önceki 6 iş günü boyunca fiilen çalışmamış olmasına rağmen çalışmış gibi kabul edildiği hallerde, henüz 45 saatini doldurmadığı için fazla çalışma yapmış olmayacağıdır. O nedenle genel kural olarak hafta tatilinde çalışan işçinin 2,5 yevmiye alacağı söylenebilecekken, istisnai durumlarda işçi 2 yevmiyeye hak kazanacaktır.

SONUÇ

Hafta tatilinde çalışmadan dinlenen işçinin, bu güne ait 1 günlük ücretini alacağı tartışmasızdır. İşçinin hafta tatilinde çalışması halinde ise alması gereken ücret ikiye ayrılmalıdır:

  • Hafta tatilinden önceki 6 iş gününde 45 saatini dolduran işçi, hafta tatili çalışması için ayrıca 1,5 yevmiye daha alacak ve toplamda 2,5 günlük ücrete hak kazanacaktır.
  • Hafta tatilinden önceki 6 iş gününde yaptığı çalışmanın süresi 45 saatin altında olan ve hafta tatili çalışmasıyla birlikte toplam haftalık çalışma süresi hâlen 45 saati aşmayan işçi ise hafta tatili çalışması için 1 yevmiye daha alacak ve toplamda 2 günlük ücrete hak kazanacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba, iş yerinden ayrılma sonrası alacaklar hesaplanırken haftalık tatil ayrıca mı hesaplanmalı? Fazla mesai ücreti alacağı haftalık tatil ücretini kapsıyor mu yani? Teşekkürler..

    1. Merhaba. Fazla mesai ile hafta tatili ücreti farklı şeylerdir. Ayrıca hesaplanmaları gerekir.

      1. Merhaba biz haftada 5 gün günlük 9 saat çalışıyoruz. Yani cumartesi günü hafta içine yayilmis olarak. Bu sene bayram cumartesi gününe gelmekte. Bu yüzden hafta ici çalıştığımız da işverenden cumartesi günü için alacağımız oluyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu