Hafta Tatili Çalışması

İşçi hafta tatilini nasıl hak eder?

Hafta tatili nasıl hak edilir?

İş Kanununun işçilere tanıdığı önemli haklardan birisi de hafta tatilidir. İşçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat hafta tatili verilmesi gerekir. O halde, neden böyle bir yazı yazdığımı düşünebilirsiniz. Madem işçiye hafta tatili verilmesi zorunludur; o halde hafta tatilini her işçi peşinen hak etmiş olmaz mı?

Hafta tatili kavramı

İş Kanunu işçilere hafta tatili verilmesini şart koşarken, bunu bazı hallerin varlığına da bağlamıştır. Şöyle ki; işçiye her halde ve şartta hafta tatili verilmesi gerekmez. Bunun için temel şart şudur: İşçi hafta tatilinden önceki iş günlerinin tamamında çalışmış olmalı ya da çalışmış kabul edilmelidir.

Hafta tatilinden önceki iş günlerinde çalışmak

İlgili Makaleler

Evet, işçiye hafta tatili verilmesinin zorunlu olması için işçinin, bugünden önceki iş günlerinde çalışmış olması gerekir. Çalışmamışsa bile geçerli bir mazeretinin olması gerekir. Bunu bir örnekle daha anlaşılır hale getirelim.

İşçinin hafta tatilinin pazar günü olduğunu varsayalım. Bu işçi pazartesiden cumartesiye haftanın 6 günü çalışmakta ve pazar günü de dinlenmektedir. Diyelim ki işçi, mazeretsiz bir şekilde, salı günü işe gelmedi. Bu durumda işçi, hafta tatilinden önceki iş günlerinin tamamında çalışmadığı için hafta tatiline hak kazanmayacaktır. Bu durumdaki bir işçinin hem gelmediği günü yevmiyesi hem de pazar gününün yevmiyesi kesilecek ve 1 gün işe gelmeyen işçinin 2 günlük ücreti ödenmeyecektir. Çünkü, bu işçi hafta tatiline hak kazanmamıştır.

hafta tatili nasıl hak edilir

İkinci bir örnek daha yapalım. Aynı işçi yine Salı günü işe gelmemiş olsun. Ancak o gün sağlık raporu almış olsun. Bu işçi Salı günü işe gelmediyse de, geçerli bir mazereti olduğundan çalışmış sayılacak ve hafta tatilini de hak edecektir.

SONUÇ

İşçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi bir zorunluluk olmakla birlikte; bunun için bir ön şart vardır.

İşçi, hafta tatili gününden önceki iş günlerinin tamamında çalışmış olmalı ya da çalışmamışsa bile geçerli bir mazereti olmalıdır.

Aksi takdirde, yani hafta tatili gününden önceki iş günlerinin her hangi birinde mazeretsiz olarak işe gelmeyen işçi, hafta tatilini hak etmeyecektir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Yazınızı dayanağını oluşturan kanun ve maddeleri referans olarak yazınızın altına ekleyebilir misiniz ?

 2. Ağustos 27 – 31 raporluydum. Eylül 1 Cumartesi çalıştım,Pazar hafta tatilim. Hafta tatilini hak etmiş sayılıyor muyum? Özel sektörde çalışmaktayım

  1. Merhaba, evet raporlu olunan günler, hafta tatiline hak kazanma bakımından çalışılmış gibi kabul edilmelidir.

 3. Market sorumlusuyum üstümde baskı var haftalık iznimi kullanamadım. İşten tüm haklarımı alıp ayrılmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

 4. Isveren diyor ki;
  Ben sana 1 ay icinde herhangi gunlerlerde kafama gore 4 gun izin veririm. Hafta tatillerini almis olursun. Misal 20 gun kesintisiz calisip 4 gun arka arkaya izin veririm yine kesintisiz ayı tamamlarsin. Hakkini almis olursun. ” boyle birsey olabilirmi. Kanuna nizama aykirimidir ?
  Cevap icin simdiden tesekkur ederim.

 5. Merhaba
  7 gün yıllık izin kullanacak olan işçi pazartesi günü izne çıktığında haftaya salı donus yapacak (7 yıllık izin +1 haftalik izin ). Peki izinden döndüğü hafta da haftalik izin hakkı edişi var mı? Yani salı günü haftalık izin verip çarşamba is başı yapabiliyor mu ?

 6. Ben çalışıyorum mesela hafta sonları da çalışıyorum cumartesi pazar da çalışıyorum mesai alamıyoruz bizim Cumartesi ve Pazar günleri çalışmamız lazım normalde kanuna göre ama bizi çalıştırıyorlar haftanın belli bir günü kafalarına göre izin veriyorlar tatil gün olarak bu kanunun var mıdır

  1. Merhaba, çok basit bir şekilde bir sonraki aya sarkar. Burada kafanızı karıştıran tam olarak nedir?

 7. Merhaba ,
  Düşük riskinden dolayı doktordan pazartesiden Cumartesiyi kapsayacak şekilde 6 günlük bir kaç haftalık raporum var. Pazar günleri rapora dahil edilmedi. İşveren Çalışmadığım için pazar günlerini haketmediği , pazar günlerinin maaş ücretini ve SGK ödemesini yapmayacağını , pazar günlerini ücretsiz izin göstereceğini bildirdi. Kanunen doğru mudur? Hakkım yok mudur?

 8. Merhaba Mustafa bey temmuz ayında izin günüm olan perşembe gününe bayram denk geldi o günde 16 saat çalıştım 15 saat bayram mesaisi yazıldı ama izin günüm olduğu halde fazla mesaim belirtilmedi .bu doğru bir uygulama mi o güne 15bayram mesaisi + 7.5 saat fazla mesai yazılmasi gerekmez mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu