Çalışma Koşulları

İşçinin görevden uzaklaştırılması mümkün mü?

İşçinin görevden uzaklaştırılması

Görevden uzaklaştırma genel olarak bir tedbir uygulaması olmakla beraber, ceza olarak da uygulanabilmektedir. Bilindiği üzere devlet memurları için görevden uzaklaştırma tedbiri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıkça düzenlenmiştir. Peki işçi de görevinden uzaklaştırılabilir mi?

İş Kanununda görevden uzaklaştırma

4857 sayılı İş Kanununu incelediğimizde, görevden uzaklaştırma tedbirine rastlamamaktayız. İş Kanunu işçinin uygunsuz fiilleri karşısında işverene onun iş akdini feshetme yetkisi vermiştir. Bunun dışında, şartların oluşması halinde, işçi ücretlerinden kesinti yapılması da mümkündür. Ancak ne İş Kanununda ne de onun alt mevzuatında görevden uzaklaştırma tedbirine rastlamamaktayız.

Görevden uzaklaştırma neden uygulanır?

Yazının girişinde de belirttiğim gibi bunun iki temel nedeni olabilir. İlk olarak; işçi hakkında yürütülmekte olan bir soruşturma neticesinde, soruşturmanın sağlıklı ilerlemesi açısından böyle bir tedbir öngörülmek istenebilir. İkinci olarak ise, işyerindeki disiplin hükümlerine aykırı bir fiil işleyen işçi cezalandırılmak istenebilir.

İşyeri disiplin yönetmeliği ve toplu iş sözleşmesi

İş Kanununda böyle bir uygulama öngörülmemiş olması, bunun mümkün olmadığı anlamına gelmez. Bu tip düzenlemeler, İş Kanununun temel ilkelerine aykırı olmamak kaydıyla işyeri uygulama yönetmelikleriyle de yapılabilir. Aynı şekilde işyerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmesi ekinde yer alan ceza cetvellerine de buna ilişkin hükümler koyulabilir.

işçi görevden uzaklaşma

Önemli olan, görevden uzaklaştırma tedbirinin işyeri disiplin yönetmeliğinde ya da toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvellerinde açık bir şekilde öngörülmüş olmasıdır. Hangi hallerde işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilebileceği, bu yaptırımın uygulama esasları, bu süre zarfında işçiye ödenecek ücretin tutarı ve benzeri bilgiler de düzenlemeler içinde yer almalıdır.

İş Kanununun açıkça öngörmediği görevden uzaklaştırma tedbiri; aynı zamanda ne işyeri disiplin yönetmeliklerinde kendine yer bulmamış ne de toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvellerinde yer almamışsa, işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilemez. Çünkü niteliği itibariyle böyle bir ceza, işçiler bakımından kanunlarda öngörülmemiştir. İşçiyi önceden bu konuda bilgilendirme ve ona göre tedbirini alma amacı güden işyeri disiplin yönetmelikleri ya da toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvelleri olmadan işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilemez.

SONUÇ

İş Kanunu, işçiler için bir görevden uzaklaştırma tedbiri ya da cezası öngörmemiştir. Hal böyle iken; bu tip bir cezanın ya da tedbirin uygulanabilmesi ancak bu cezanın varlığının işçiye daha önce tebliğ edilmiş olmasıyla mümkün hale gelebilir.

İş sözleşmesinde, işyeri uygulama ve disiplin yönetmeliklerinde ya da toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvellerinde açıkça öngörülmüşse işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilebilir. Aksi takdirde, işçi hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanması mümkün olmayacaktır.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Benim eşim sosyal HİZMETLERDE çalışıyor kasıtlı olarak 5ay UZAKLAŞTIRMA verdiler maaş falan vermediler sonra bilinçli bir şekilde cebren sendika işveren suçlu değil demesine rağmen il müş yazıyla atın talimatı vermiştir. Mahkemeye dönüş davası açtık 5ay uzaklaşmaya kaldı bunun maaşınız alabilirmiyiz

  1. Yunus bey, ayrıntıları bilmediğim için yorum yapamam; ancak işe iade davasını kazanmanız halinde uzaklaştırıldığı süreler için eşiniz hakkını tekrar arayabilir.

 2. merhaba ben 11 yıl bir markette çalıştım. gecenlerde markete gelen bir müşteri reyonda ürünün fiyatı yazmayınca kasaya getirdi barkodu okutup fiyat gör yaptım ürünün fiyatını söyledim sonra müşteri bu ürünü aldı ancak fiyat gör dedikten sonra ürün satış butonunu işaretlemeyi unutmuşum. bu hatadan dolayı müdür kusurlu olduğumu, disiplin kurulu toplanacağını ve işten uzaklaştırıldığımı söyledi. ancak bana herhangi bir uzaklaştırma kağıdı veya başka bir evrak verilmedi. bende hiçbirşey imzalamadım. 10 gün gectikten sonra ( bu süre içerisinde insan kaynaklarını arayıp kurulun ne zaman toplanacağını sordum bikaç güne toplanacak cevabı verildi) beni telefonla arayarak işten tazminatsız çıkarıldığım söylendi. işe iade davası açsam kazanma ihtimalim var mıdır? nasıl bir yol izlemeliyim? beni işe devamsızlıktan çıkarmış olabilirler mi?

  1. Gül hanım, kazanma ihtimaliniz vardır. Ama detayları bilmemiz mümkün değil. Sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 3. 5 ay ohal kapsamında açığa alındım sonrasında ise işime geri döndüm bana geriye dönük ücret ödemesi yapılmadı ve de açıkta kaldığım süre boyunca da hiç bir ücret alamadım. Herhangi bir geri ödeme yapılabilir mi? Yapılması için neler yapmam gerekiyor. Askeri Fabrika da kadrolu işçiyim.

  1. Ünal bey, elbette ödeme yapılması gerekir. İşyerine bu konuda yazılı dilekçe vermeyi düşündünüz mü?

 4. Sendika alamazsın dediler uğraşma dediler ben de ne yapacağımı bilemedim açıkçası herhangi bir örnekte göremedim ne yapmam gerekli ?

 5. Merhaba. Havalimaninda yer hizmetlerinde calismaktayim. Bir ihmal sonucu polis tutanak tutup karakolda ifadem alinip apron kartimi aldi. Ve isyeri akabinde 6 gunluk yillik iznimi devreye soktu. Kart gelmeyince ucretsiz izin imzalattilar10 gunluk. Bir aydan fazla oldu ne bi haber ne tebligat. Bu surede maas da alamadim. Bu durumda ne yapmaliyim?

  1. Merhaba. Fatma hanım, çıkışınız verilmediyse çalışıyorsunuz demektir. Ücretsiz izin imzaladığınız günler hariç, diğer günlerin ücretinin ödenmesi gerekir. İşlerin daha da karışmaması için, bir an önce durumunuza netlik kazandırmanız önemlidir.

 6. Çalışmakta olduğum fabrikada çalışma ahlakıma ve işverene zarar verdiğini düşündüğüm konuları ve iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili birtakım olumsuzlukları fotoğraf video ve yazılı bir şekilde işveren sekreterine mail olarak gönderdim çünkü yönetmelikte mevcut tabi bu mail iş verene değil işveren vekillerine iletiliyor firma merkez bir şehirde fabrika başka bir şehirde bunuda belirteyim neye istinaden olduğunu bilmiyorum fabrika müdürü görevden alındı çok zaman geçmedi bana 3 gün mazeret izni 10 gün yıllık izin verdiler ve hakkında disiplin süreci başladı bu süreç boyunca işyerine seni alamayız deyip uzaklaştırdılar tabi bu konuyla alakalı yazı aldım izin kağıtlarım mevcut ve hatta 3 gün mazeret izni verdiler ama sebebi belirtilmediği için ihtar çektim yarın itibarıyla işimin başında olmak istiyorum diyerek bana cvp sana sebep belirtmek zorunda değiliz dediler ben yine sakinliğimi korudum 35 gündür bekliyorum bir cvp gelmedi ne yapmalıyım

  1. Merhaba, burada önemli olan bir husus ücretinizin halen ödenip ödenmediğidir. Sigortanızın halen yatırılıp yatırılmadığıdır. Anladığım kadarıyla işyeri içerisinde oldukça mahrem konular açığa çıkmış ve onlar çözümleniyor. Zorlu bir süreç olabilir, her nekadar soruşturmayı objektif yapmak isteseler de bu sizin çalışmanıza engel olmaması veya belirli bir süre ile sınırlandırılası gerekir. Eğer ücretiniz ve sigortanız halen ödeniyorsa belirli tarih aralıklarını kapsayan ücretli izin belgesi talep edin disiplin kurulundan veya insan kaynaklarından.
   Şayet haklarınız ödenmiyorsa olay başka bir boyuttadır, vakit geçirmeden konuyla ilgili hukuki destek alarak kapsamlı bir ihtar çekmekle işe başlamalısınız. Akabinde arabulucu sürecini başlatmak üzere…

 7. İşlerinden 3 gün uzaklaştırma cezası verdiler. Ben fabrikaya ihbarname göndermedim. Bu işverene 3 uzaklaştırma cezası bittikten sonra beni tazminatsız olarak işten atabilirmi

  1. Bu tamamen işverenin kafasının içindeki olgudur. Bizlerde bilemeyiz, fakat hukuken haklarınızı ödeyerek sizi işten çıkarma yetkisi zaten var olan bir şey. En güzel cevabı işbaşı yaptığınızda kendiniz alacaksınız, sabırla bekleyin.

 8. 25.2fıkrası b bendi çıkış maddesi şunu bilmek istiyorum iş yerinde kimseyle kavgam ağız dalaşı durumum olmadı çalışmama engel yok ama benim gönderdiğim maile karşılık üstlerime hakaret ettiğim yönünde bir suçlama ile karşı karşıya kaldım ellerinde bu suçlamayı belgelendirecek tek bir yol var oda yalancı şahit beyanları ve imzalı evrakları yani işçiyi tehdit yoluyla almış oldukları kararlar çünkü içeriden bir çalışan benden özür dileyerek beni tehdit ettiler ve kâğıda yazdıkları metin sanki benim ağzımdan çıkmış gibi video kaydına almışlar uzlaşma avukatına başvurdum dönüş olmadı 28 gün süremiz olduğunu söyledi avukattım birde işten uzaklaştırmanın uygun olmadığını söyledi

  1. Sizin durumunun oldukça farklı bir boyutta anladığım kadarıyla. Web platformlarından yardım ve destek alacak aşamada değilsiniz kanımca, vakit geçirmeden hukuki destek almanızı tavsiye ederim. Buradan yapılabilecek yorumlar sizi yanlış yönlendirebilir konu detayı tam bilinemediğinden dolayı.
   İyi günler.

 9. Mrbben bir markette engelli olarak çalışmaktayım baya uzun bir süre mağaza müdürün demesiyle manav ürünlerinin bir kısmını kasada okumadan elden veriyordum,artı para yapıyordum sayım zamanı kasada bunu yaptığımı gördü bir üst yetkili böyle böyle dedim mağaza müdürünün demesiyle yaptım,parayı da ona veriyordum,hakkımda savunma,ve mukavafatname yazıldı daha sonra gecici işten uzaklastirma kağıdı imzalattılar,şimdi sizce akibetim ne olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu