Devlet Memurları Kanunu

Memurların ücretsiz izin hakları neler?

Devlet memurlarının klasik anlamdaki yıllık izinleri ya da mazeret izinleri haricinde özel izinlere ihtiyacı olabilir. Böyle durumlarda karşımıza ücretsiz izin kavramı çıkar. Memurlarda ücretsiz izin var mıdır? Varsa, memurların ücretsiz izin hakkı nelerdir?

Memurların izin hakları

Memurların izin haklarını dört ana kategoride incelemek mümkün olup bunlar şu şekildedir:

 • Yıllık izin
 • Refakat izni
 • Aylıksız izin
 • Mazeret izni

Bu izinlerden birisi olan aylıksız izin, uygulamada ücretsiz izin olarak da bilinir.

Memurlarda ücretsiz izin

Memurlarda ücretsiz izin uygulaması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda aylıksız izin olarak adlandırılır ve Kanun’un 108’inci maddesinde düzenlenmiştir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Aylıksız izin, adından da anlaşılacağı üzere, memurun çalışmadan geçirdiği ve aylık da almadığı dönemi ifade eder. Memurun geçim kaynağı maaşı olsa da bazen izne ayrılmak maaştan daha önemli hale gelebilir.

Memurlarda ücretsiz izin türleri

Memurlara verilecek ücretsiz izin türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Refakat izni sonrası 18 aya kadar verilen ücretsiz izin
 • Doğum sonrası 24 aya kadar verilen ücretsiz izin
 • Evlatlık edinen memura 24 aya kadar verilen ücretsiz izin
 • Yurtdışına gönderilen memurların eşlerine verilen ücretsiz izin
 • Beş yılını tamamlamış memurlara 1 yıla kadar verilen ücretsiz izin
 • Muvazzaf askerlik görevi boyunca memura verilen ücretsiz izin
 • Hac izni

Bu izin türlerini tek tek inceleyelim.

657 memur aylıksız izin

Refakat izni sonrası ücretsiz izin

Memurun aşağıdaki şartlar ver olduğunda refakat izni alma hakkı vardır:

 • Memurun bakmakla yükümlü olduğu birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması
 • Memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması
 • Bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmiş olması

Yukarıdaki şartlar sağlandığında memura, maaşı ödenmek suretiyle 3 aya kadar refakat izni verilir. Gerekirse, bir sağlık raporu daha alınarak bu süre 3 ay daha uzatılabilir.

İşte toplam 6 aylık bu refakat izni tamamlandığında, memurun halen yakınına refakat etmesi gerekiyorsa ve bu durum sağlık raporuyla belgelendirilirse, memura 18 aya kadar ücretsiz refakat izni verilebilir.

memurların ücretsiz izin hakları

Memurun doğum sonrası ücretsiz izin hakkı

Doğum yapan memur öncelikle doğum öncesi ve sonrası toplam 16 haftalık analık izni verilir. İşte bu sürenin bitiminden itibaren memurun isterse 24 aya kadar ücretsiz izin alma hakkı vardır.

İkinci bir ihtimal ise 16 haftalık analık iznini tamamlayan memurun “birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle” verilen yarım çalışma hakkını kullanmasıdır. İşte bu çalışma sisteminden sonra da memur isterse 24 aya kadar ücretsiz izin alabilir.

Ayrıca eşi doğum yapan memura da, talebi halinde 24 aya kadar ücretsiz izin verilebilir.

memur ücretsiz izin

Evlat edinen memura ücretsiz izin

Memurun evlat edinme nedeniyle ücretsiz izin alması için aşağıdaki koşulların gerçekleşmesi gerekir:

 • 3 yaşını doldurmamış çocuğu memurun evlat edinmesi
 • 3 yaşını doldurmamış çocuğu, memurun “memur olmayan eşinin” münferit olarak evlat edinmesi

Bu durumda memura 24 aya kadar ücretsiz izin verilir. Ancak bunun için memurun öncelikle 8 haftalık iznini ve isterse yarım çalışma iznini kullanması gerekir. 8 haftalık izinden ya da kullanılmışsa yarım çalışma döneminden sonra 24 aya kadar aylık izin kullanılabilir.

Yurtdışına giden memur eşine ücretsiz izin

Aşağıdaki memurların ve personelin eşlerine de ücretsiz izin verilebilir:

 • Burslu olarak yurtdışına gönderilen
 • Bütçe imkanlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen
 • Sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan
 • En az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen
 • Yabancı memleketlerin resmi kurumları veya uluslararası kuruluşlarda kurumlarının muvafakati ile görev alan

Ayrıca yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşlerine de ücretsiz izin verilebilir. Bu ücretsiz izin, eşin görev veya öğrenim süresine göre verilir.

5 yılını dolduran memura ücretsiz izin

Memuriyette 5 yılını dolduran memura, bir yıla kadar ücretsiz izin verilebilir. Memur bu izni isterse iki defada kullanabilir. Bu ücretsiz izin konusunda amirin takdir yetkisi olup memurun talebi halinde bu ücretsiz iznin verilmesi zorunlu değildir: 5 yılını dolduran memura ücretsiz izin

memurlarda ücretsiz izin

Askere giden memura ücretsiz izin

Erkek memur, vatani görevini ifa etmek üzere askere gittiğinde, muvazzaf askerlik süresi boyunca ücretsiz izinde sayılacaktır.

Memur hac izni

6’ncı dönem kamu görevlileri toplu iş sözleşmesinin ikinci kısmının birinci bölümünün 33’üncü maddesinde yapılan bir düzenleme ile memurlara hac için ücretsiz izin alma hakkı getirilmiştir.

Buna göre memura hac kurası çıkarsa ve memurun kullanabileceği bir yasal izni kalmamışsa, bu memura ücretsiz izin verilmesi gerekir.

Memur ücretsiz izin tablosu

Buraya kadar kısaca açıkladığım memur ücretsiz izin türlerini aşağıda bir tablo halinde görebilirsiniz:

Ücretsiz izin türüSüresiÖzel durumlar
Refakat nedeniyle18 aya kadarÖnce ücretli refakat izninin kullanılması gerekir
Doğum sonrası24 aya kadarEşi doğum yapan erkek memur da kullanabilir
Evlatlık edinme nedeniyle24 aya kadarEvlat edinilen çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerekir
Yurtdışına giden eş sebebiyleGörev süresi kadar
Memurun 5 yılını doldurması nedeniyle1 yıla kadarİki parçada kullanılabilir
Memur askere gittiği içinAskerlik görevi boyunca
Hac nedeniyleHac süresince gerektiği kadarMemurun yasal izinlerinin mevcut olmaması gerekir
Memur ücretsiz izin tablosu

SONUÇ

Memurların ücretsiz izin hakkı açıkçası çok çeşitli ve gayet yeterli kabul edilebilir. Özellikle 5 yılını dolduran memurun hiçbir şart olmaksızın istediği zaman 1 yıla kadar ücretsiz izin hakkı bu hakların içinde göze çarpar.

Sözleşmeli personelin ücretsiz izin hakkını merak ediyorsanız, şu yazıma göz atabilirsiniz: Sözleşmeli personelin ücretsiz izin hakkı

Memurların ücretsiz izin hakkı ile ilgili sık sorulan sorular:

Memur ücretsiz izin hizmet süresinden sayılır mı?

Hayır, kural olarak ücretsiz izin süreleri memurun hizmet süresinden sayılmaz.

1 ay ücretsiz izin olur mu?

5 yılını dolduran memur isterse 1 ay ücretsiz izin alabilir. Fakat bu durumda, 12 aya kadar olan yıllık iznini alabileceği sadece bir dönemi daha olduğunu unutmamalıdır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

92 Yorum

 1. Merhaba 17 yıllık öğretmenim.
  Ücretsiz bir yıllık izne ayrıldım. Nisan ayında izin süresi bitiyor. Fakat ben sağlık sorunu nedeniyle izin süremi uzatmak istiyorum. Eğer sağlık kurulu raporu alırsam görev yerime dönmeden izin süremi uzatabilir miyim?

  1. Merhaba, hayır uzatamazsınız Kamil bey. Bu ücretsiz izin hiçbir şekilde bir yılın üstüne çıkamaz. Göreve başlamalısınız, ancak bundan sonra rapor alarak bu defa hastalık iznine ayrılabilirsiniz.

 2. Merhaba hocam, normal ücretsiz izinde veya ücretsiz babalık izin süresi içerisinde herhangi bir özel firmada çalışabilir miyim ?

 3. Hocam merhaba kadro karşılığı sözleşmeli çalışan personelim.Yeni doğmuş çocuğumdan dolayı 24 aylık ücretsiz izne çıkacağım.Bu izinde sigortalı bir işte çalışacağım.
  1-)24 aylık izin çocuğun doğum tarihte mi yoksa izne çıktığım tarihte mi başlar?
  2-)Kurumumla bir sorun yaşar mıyım?

 4. 657 devletmemuruyum 8 yıldır.aile sagligı elemanı olarak calısmaktayım.emekli olacagımdan dolayı.kadromun olduğu hastaneye dönup emekli dilekcemi vermemgerekiyor.kadroma gectikten sonra 30 günluk aylik iznim varmı.not aile sagligi elemanı olrak calıstigimizde sozlesmeli ve ayrildigimiz kurumda ücretsiz izinde gorunuyormuşuz.derece ve hizmet kademeler sayiliyormus.

 5. Hocam mrb Bi sorum olacaktı ben 2016 memuriyetliğe giriş yaptım, 3 yıl çalıştıktan sonra 2 yıl çocuk tan dolayı ücretsiz izin aldım izin bitimi 3 ay çalıştım Bi çocuğum daha olunca 2 yıl daha ücretsiz izne ayrıldım, şimdi göreve dönecem, size sormak istediğim 5 yıla çalışan memura 1 yıl ücretsiz izin talebinde bulunabilir dio benim bu izni alma şansım varmı acaba

  1. Merhaba, hayır bu ücretsiz izin süreleri 5 yıllık kıdem hesabında dikkate alınmaz Mehmet bey.

 6. Hocam Merhaba 4 yillik memurum ama yurtdisinda kendi imkanim ile master yapmak istiyorum. Bu mumkun mu ? 5 yili doldurmadim ama egitim icin izine ayrilmak istiyorum

  1. Merhaba, hayır böyle bir hakkınız yok. Ancak isterseniz üniversiteye kabul aldıktan sonra kurumunuza yazılı talepte bulunabilirsiniz. Kurumun bu hususta takdir hakkı olacaktır.

   1. Bu hususta o zaman tamamen kurumun takdirine mi bagli ? Eger kurum egitim icin bana bu Izni verebilir mi? Yilim dolmasa bile okuldan kabul alirsam kurum bana inisiyatif taniya bilir mi

    1. Normal şartlar altında değil; ama kurum içi bir mevzuat vs. gereğince belki takdir hakkı olabilir. Ancak bu kadarını benim bilmem mümkün olmaz.

 7. Merhaba ucretisz izin sürecinde özellikle doğumdan sonraki iki yıl olan için sosyal güvenlik sürümü nasıl oluyor .dışardan yatrabliyormsn

 8. Mrh hocan Adıyaman görev yapıyorum 7 yıllık öğretmen im , 1 yıl ücretsiz izin kullanabilirmiyim. Deprem engel olur mu

 9. Merhaba,

  Ben devlet Hastanesi’nde 3 yıllık hemşireyim. Ancak özel sektörde 7 yıl çalıştım. Hizmet birleştirmesi yapacağım. Ücretsiz izin kullanmak istiyorum. Sizce kullanabilir miyim.

 10. Merhabalar,
  Hocam ben özel sektörde beyaz yaka olarak çalışmaktayım. 4 aylık ücretsiz almaya ihtiyacım var. Benim böyle bir hakkım var mı ? Var ise hangi şartları yerine getirmem gerekiyor. Yanıtlarsanız çok memnun kalırım.

 11. Merhaba,

  Ben devlet Hastanesi’nde 3 yıllık hemşireyim. Ancak özel sektörde 7 yıl çalıştım. Hizmet birleştirmesi yapacağım. Ücretsiz izin kullanmak istiyorum. Sizce kullanabilir miyim.

 12. Karsta görev yapan bir memurum. 10 yıldır görev yapmaktayım. 5 yılını doldurmuş devlet memuru olarak ücretsiz izin talebinde bulunabilir miyim? Kalkınmada öncelikli iller arasında geçtiği için soruyorum hocam.

 13. Merhaba hocam bir sorum olacaktı. 5 yılı dolduran memurların 1 yıl olan ücretsiz izin hakkını kullandıktan sonra, doğum sonrası 24 ay ücretsiz iznini de kullanabilir miyiz?

  1. Merhaba, bu iki izin birbirinden müstakil haklardır Mehmet bey, elbette kullanılabilir. Birini kullanmış olmak, diğerini kullanmaya neden engel olsun?

 14. Merhaba, öncelikle emeğiniz için çok teşekkürler.
  Size şöyle bir sorum olacaktı, yönergede cevap bulamadım:
  Eşim 10 Temmuzdan itibaren yurtdışından 1 yıllık eğitim bursu aldı. Ben 22 yıllık öğretmenim ve kendi ücretsiz izin hakkımı kullanmak istemiyorum. Eşimden dolayı kullandığım ücretsiz izin benim sadece 1 kereye mahsus olan hakkımdan sayılır mı, bu iznimi daha sonra tekrar kullanma şansım olur mu?

  1. Merhaba, ben teşekkür ederim. Eğer eşiniz dolayısıyla alacağınız izin “Yurtdışına gönderilen memurların eşlerine verilen ücretsiz izin” nev’inden ise, bu durumun 5 yıllık kıdem sonrası hak edilen 1 yıla kadar ücretsiz izne hiçbir etkisi olmaz.

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Peki eşimin en az 1 yıl mı 6 ay mı görevlendirilmesi şartı var bunun, ikisini de okudum, hangisi doğrudur acaba?
    Benim ilgi tutmam gereken mevzuat hangisidir?

    1. Eşi yurtdışına gönderilen memura verilecek ücretsiz izin konusunda belirlenmiş herhangi bir süre yok Esma hanım.

 15. Merhaba 5 yılını dolduran bir memurum.Hatayda 6 Şubat depremine maruz kaldım.10 yaş ve altı çocuğu olanlar idari izinli sayıldı göreve dönmesi gereken tek ben ve Müdür yardımcımız kaldı.Depremde ev hasar aldı yatalak anneannem ve 2021de kemoterapisi biten ancak 6 aylık kontrolleri devam eden annemle beraber yaşıyoruz.Bekar da olsam depremden ben de etkilendim ve İstanbul’a kardeşimin evine geldik şimdi orda dönecek bir evim de yok iş yerim de yok (işleri yürütmek için başka bir kurum binası tahsis etmişler).Geri dönünce kalacak yerim de yok psikolojimde yok açıkçası gitmek istemiyorum tayin hakkı verilirse tayin de almayı düşünüyorum.Geçen hafta İstanbul’dan psikiyatriden 10 günlük rapor aldım.Acaba ücretsiz izin alabilir miyim diye araştırırken bu raporumun da geçersiz olduğunu öğrendim.Şimdi ben depremi mazeret gösterip ücretsiz izin alabilir miyim yada sebep göstermeden direkt ücretsiz izin talep edebilir miyim?İnan ki işten de çıkarıyoruz deseler dönecek gücüm yok şu an.

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. 5 yılınızı doldurduğunuza göre evet 1 yıla kadar ücretsiz izin elbette talep edebilirsiniz. Bir sebep göstermeniz de gerekmez. Fakat şu yazımda da izah ettiğim üzere bu hususta kurumunuzun takdir hakkı olacaktır: 5 yılını dolduran memura ücretsiz izin
   Talepte bulunup sonucu görmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekir.

 16. merhaba hemsıreyım 3+1 ıle atandım ve kadroya gectım aday memurum nısanlım yurtdısına doktora ıcın gıdecek ve evlenıp gıtmeyı dusunuyoruz 5 yılım dolmadan esımın doktorasını mazeret gosterıp ucretsız ızın alabılırmıyım cevaplarsanız cok tesekkur ederım

 17. Merhaba, öncelikle zamanınız ve emeğiniz içni teşekkür ederim. Annemin kanser teşhisiyle kemoterapi görmesi sonucu 6 aylık izin aldım ve bu hakkım yakında doluyor. Öğretmen olarak görev yerime dönmem gerekiyor ancak annemin tedavisi devam edecek ve ücretsiz izne ayrılmayı düşünüyorum. 4 ay daha okul dönemi bitinceye dek ücretsiz izne ayrılsam, yaz tatilinde aynı okulda devam ederek maaşımı almaya devam edebilecek miyim? Yani ücretsiz izin sonrası prosedür nasıl işliyor? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Elbette yaz döneminde ücretsiz izni sonlandırırsanız, maaşınızı da her zamanki gibi alırsınız. Eğer 5 yıllık kıdem sonrası 1 yıla kadar ücretsiz izin hakkınızı kullanıyorsanız, bunu en çok 2 defada kullanabileceğinizi unutmayın. Ona göre planlama yapmanız gerekir.

 18. Merhaba hocam eşim ücretsiz izinde sözleşmeli öğretmen kadroya geçmesi için ücretsiz iznini bitirmeden başvuru yapabilir mi eğer ücretsiz iznini bitirmesi gerekiyorsa kadro aldıktan sonra tekrar ücretsiz izine ayrılabilir mi şimdiden teşekkürler

 19. Mustafa bey 5 yılını dolduran devlet memuru ücretsiz izin istediğinde amir taktir hakkını kullanip olumsuz cevap verirse , gerekçeleri açıklamak zorunda mı?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, açıklamak zorunda değil; fakat açıklaması uygun olur. Ayrıca bugün açıklamasa bile, memur talebinin reddinin iptali için mahkemeye gittiğinde açıklamak zorunda olacaktır.

   1. Merhaba muztafa bey 399 lu olarak ptt calisaniyim ssim hollandada dil egitimi gerekcesi ile 1 yil ucretsiz izin talep ettim.eleman yetersizligi sebebei belirtilerek red geldi mahkemeye vermeyi dusunuyorum.mahkemenin onay verme ihtimali nedir verilirmi iznim

 20. Merhaba Mustafa bey
  4bli sağlık çalışanıyim kadroya geçeceğiz yakın zamanda. 2yillik doğum sonrası ücretsiz izindeyim Mayıs ayında iznim bitiyor. 5yillik sürem dolduğu için 1yil ücretsiz izin hakkımı kullanmak istiyorum doğum sonrası izinden sonra devam ettirebiliyor muyum. Ya da 1 2 hafta çalışıp sonrasında bu hakkımı kullanabiliyor muyum.
  İstifa edersem eğer 1yil içinde tekrar çalışmaya devam.etme ya da 5yil içinde tekrar açıktan atamaya başvurup memuriyetimin devamını saglama hakkım oluyor mu.
  Teşekkürler

 21. hocam merhabalar ..Jandarma personeliyim ..Aciga alindim..suan istesem ucretsiz yillik izne ayrilabilirmiyim..

  1. Merhaba, kolluk kuvvetlerinin özel mevzuatını bilmiyorum. Memurlar için genel bir cevap vermem gerekirse, bu durumun 5 yılını dolduran memurun ücretsiz izin hakkına engel olmadığını söyleyebilirim. Yine de 5 yıllık hizmet süresi nedeniyle ücretsiz iznin amirin takdirine bağlı olduğunu unutmamak da gerekir.

 22. Merhabalar 15 yıllık memurum ve 2 yıl ücretsiz izin alarak yurt dışında bir şirkette çalışmak istiyorum, 2 yılı olduğu gibi mi almam lazım yoksa parça parça mı acaba? Bir de izin sürem bittiğinde memuriyetime başlamamda bir sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba. İlk olarak en çok 1 yıl ücretsiz izin alabilirsiniz. İkinci olarak ise, ücretsiz izindeyken başkaca bir işte çalışamazsınız.

 23. Merhabalar, kadrolu öğretmenim ve eşimin yurtdışı görevi sebebiyle ücretsiz izin almam gerekiyor, eşim de devlet memuru. Eşimin görev süresi 3 veya 4 yıl olacak ama net değil, ben maximum ne kadar süre ücretsiz izin alabilirim? Bağlı olduğum milli eğitim müdürlüğü 1 yıldan fazla veremeyiz diyor.

  1. Merhaba, kıdeminiz 5 yılın üstündeyse evet, 1 yıla kadar ücretsiz izin alabilirsiniz. Ancak eşinizin yurtdışı görevi yazımda izah ettiğim sebeplerden ise, görev süresi boyunca ücretsiz izne ayrılmanız mümkün olur. Lütfen yazının ilgili bölümüne göz atınız.

 24. Merhaba adalet bakanlığında çalışıyorum, 13 yıllık memurum. Kurumumumdan ücretsiz izin talep ettim kabul edildi, 5 yılımı tamamladığım için. Eğer ileride çocuk için ücretsiz izin talep edersem bu aldığım izin 2 yıllık doğum izni süremi değiştirir mi aldığım ücretsiz izin bu iznin süresini kısaltır mı , teşekkür ederim.

  1. Merhaba, bu iki izin birbirinden tamamen bağımsızdır Meral hanım. Böyle bir etkisi olmaz.

 25. Merhaba. Öğretmenim, çalıştığım kurumda 3,5 yılım. 4 yıl dolmadan tayin isteyemiyorum ve fazlasıyla zorbalıkla mücadele ediyorum. İkinci dönem bir kaçış yolu arıyorum ama izin alma vs. gibi bir imkanım olabilir mi? Ya da ne yapabilirim lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba. Yeni atanmış ya da atanmamış, hiçbir memur “gerekçe göstermeden” ücretsiz izne ayrılamaz Elif hanım. En azından yasalarda kendisine ücretsiz izin hakkı veren bir hüküm olmalıdır.

 26. Bir üniversite hastanesinde 9. yılı içerisinde 4a olarak çalışan hemşireyim. İstifa sonrası alımla sağlık bakanlığı hastanelerine geçiş yapmak istiyorum. Bu düşüncem gerçekleştiği takdirde yeni başlayacağım sağlık bakanlığı hastanesinde göreve başlamadan 1 yıl ücretsiz izin hakkım olacak mı , işe başlamadan direkt 1 yıl ücretsiz izin hakkımı kullanabilir miyim?

 27. Merhabalar
  Agustos 2018 memuriyete girisim.
  2021 temmuz ayinda askere gittim astegmen olarak 12 ay sonra 2022 temmuzda kurumumda gorevime basladim. Kurumum askerde oldugumdan ve ucretsiz izinde oldugm icin yillik izin hakedisiniz yok diyor. Ancak farkli kurumda calisan arkadasima 20 gun izin verildi. Izin hakkim varmi varsa mevzuatta nerede yazar. Yardimci olursaniz cok sevinirim hocam.

 28. Merhabalar, diyanette din görevlisiyim. kadrom Türkiye’de olmakla beraber ikametim İngiltere. Ben atandığımda İngiltere vatandaşı olmuştum ve Türkiye’yedönerek 1.5 sene görev yapıp ücret talep etmeden geçici yurtdışı görevi talebinde bulundum, kabul edildi 8 sene burada çalıştım. Artık görevim uzatılmıyor. eşim Hemofili hastası ve düzenli olarak kullandığı iğnesi düzenli kontrolleri olduğu için ben bir yıllık ücretsiz iznimi kullandım. Bir ay sonra o da bitecek. Oxforddan tedavisini sürdürdüğü hastane eşimin durumunu izah eden, benim ona refakat etmem gerektiğiyle ilgili bir yazı verdi. Ücretsiz izin talebinde bulunabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba, böyle bir yazının geçerli olacağını zannetmiyorum. Yazımda da belirttiğim üzere hem refakat izni öncesi şartların sağlanması hem de son aşamada sağlık kurulu raporu gerekir. Yine de şansınızı deneyebilir ve kurumunuza yazılı olarak başvurarak izni talep edebilirsiniz.

   1. Refakat öncesi şartlar nedir acaba? Hastanenin yazdığı belgede refakatçi olarak ismim geçmesi yeterli olmaz mı şimdi?

 29. Merhaba başka bir ilin acilinden rapor alındığı takdirde kurumun bunu izne dönüştürmeme gibi bir yetkisi var mıdır? Dönüştürmek zorunda mıdır?

 30. 2017 yılından beri belediyede sözleşmeli teknik personel olarak çalışmaktrayım. gecen hafta kızım (5) yasında gece hastalandı ve zaatüre tanısı ile acilden yatışa sevk edildi. 3 gün hastanede kaldık bende refakatçi izni aldım. insan kaynakları böle bi hakkım olmadığını söledi varsa elinde görüş getir dedi. sizin yorumunu nedir teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Refakatçi iznini kimden aldınız? Size bu izni veren amir/birim yazılı olarak mı verdi? Refakat izni bu yazımda belirttiğim şartlar dahilinde kullanılabilir.

   1. hocam izini yatışı gerçekleştiren çocuk hekimi verdi. raporda şu tarihler arası yatan hastaya refakat etmek üzere babası … kalmıştırç yazıyor. ve yanında epikriz raporunu verdiler.
    insan kaynakları müdürlüğü raporu kabul etmedi. bunun için birim amirinden mi yazılı izin almam gerekecek

    1. Tekrar merhaba. Sizi anlıyorum; fakat yazımda da göreceğiniz üzere refakat izni belirli şartların varlığına bağlı. Bu şartlar sağlanmadan ve kurumdan refakat izni almadan, kendiliğinizden refakat izni yapamazsınız (memur olduğunuzu varsaydım). Bir an önce durumu kurumunuzla görüşmeli ve onlardan neyin eksik olduğunu öğrenmelisiniz. Benim yorumlarım, takdir edersiniz ki, sizin anlattıklarınızla sınırlı. Bu nedenle eksik ya da hatalı olabilir.

 31. Mustafa bey merhabalar.
  Ben sözlesmeli buro personeliyim .12 kasim 2020 de dogum iznim bitti ve 4 ay yarim gün suremi kullandim Mart 2021 de o da bitti. Ardindan bi sure işe gittim fakat cocuklarla turutemeyince ucretsiz izn aldim ekim 2021 de.. simdi benim size sorum 4 ay yarim gunden sonra 24 ay verilen ucretsiz iznin sozlesmeelilerde yokmus mart 12 de degil kasim 12 de baslamam gerektigini soylediler bununla ilgili bir madde varmis sozlesmelilerlede gecersiz diye ama o maddeyi personel daire baskanligina defalarca ilettim oyle bi mafde yok dediler bir de size sorayim boyle bi madde varmi sozlesmelilerde 4 ay yarim gundenden sonra degilde dogum izni bitisinden sonrami basliyor 24 aylik ucretsiz izin hakki. Tesekkurler iyi gunler..

 32. Beş yılı doldurmam nedeniyle kullanma hakkım olan ücretsiz iznimi bir süre kullanmaya başladım. Bu süre içinde çalıştığım kuruma başvurup izne ara vermeden belli bir süre ilk hakkımın uzatılmasını istedim. Bana verdikleri cevapta tekrar işe başlamamış olsam bile “ikinci defa” hakkımı kullanacağımı başka hakkım kalmayacağını söylüyorlar. Kim haklı?

  1. Merhaba, kurumunuz haklı. İzne ara verip vermemeniz önemli değil; bu izni en çok iki defada kullanabilirsiniz ve bu durumda siz de izninizi iki defada kullanmış oluyorsunuz.

 33. Kamu da öğretmenim. Ücretli iznim 16 Kasım 2022 bitecek. Okul 20 ocakta kapanacak 2 aylık ücretsiz izin alabilir miyim ? Teşekkürler.

   1. Ucretsiz iznim 16 Kasım 2022 bitiyor. Okullar 20 ocak kapanıyor ben 16 kasımdan 20 ocağa kadar ücretsiz izin alabilir miyim

 34. 3.5 yıldır milli eğitim bakanlığında görev yapmakta olan erkek kadrolu öğretmenim. 6 aylık bir çocuğum var. Eşim farklı bir ilde sigortalı olarak işe başlayacak.(özel sektör) Ben bu süreçte çocuktan doğan aylıksız izin hakkımdan faydalanabilir miyim? Teşekkürler

 35. Milli eğitim bakanlığında 3.5 yıldır görev yapmakta olan erkek kadrolu öğretmenim. 6 aylık bir çocuğum var. Eşim farklı bir ilde sigortalı olarak işe başlayacak. Bu süreçte çocuktan doğan aylıksız izin hakkımdan faydalanarak ücretsiz izin kullanabilir miyim?

 36. Merhaba 1 yıllık ücretsiz izne ayrılıp Avrupada herhangi bir işte sigortalı olarak çalışabilir miyim?

  1. Merhaba, devlet memurunun aylıksız izindeyken dahi gelir getirici bir işte çalışması yasal değildir Okan bey.

 37. Merhaba Mustafa Bey. Ben 10yıllık öğretmenim.okul zamanı yurt dısında yegenimin dugunu var. 10gunluk ücretsiz izne ayrılık yurt dışına çıkabilir miyim

  1. Merhaba, 5 yılınızı doldurduğunuzda şu yazımda izah ettiğim ücretsiz izni almaya hak kazanırsınız: 5 yılını dolduran memura ücretsiz izin
   Ancak bu izni iki defada kullanabileceğinizi hatırlatmak isterim. Bunun dışında, kaymakam oluru ile 10 günlük mazeret izni alabilirsiniz. Bu tamamen amirin takdirinde olsa da muhakkak görüşmenizi öneririm. Böylece ücretli mazeret izni almanız mümkün olabilir.

  2. Merhaba Mustafa Bey, ben 8 yıllık devlet memuruyum, abd vatandaşı olan birisi ile evlenmeyi düşünüyorum fakat o şuanda orada üniversite okuyor. Evliliğin olması halinde eşimin ünivesitesi bitene kadar bana ücretsiz izin verilir mi ?
   Ben verilir diye bir çıkarım yaptım ama sizede sormak istedim yanılmış olabilirim

   1. Merhaba, hayır böyle bir ücretsiz izin sebebi olmaz İhsan bey. Ancak 5 seneyi aştığınıza göre, kurumunuza başvurarak 1 senelik ücretsiz izin talep etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

 38. Merhabalar benim 10 aylık bebeğim var. Yeni şehre taşındık ve bakıcı sorunumuz var 20 gün yıllık iznimi kullanıp arkasına 10 gün mazeret iznini kullanıp sonrasında 2 yıl ücretsiz izin kullanabiliyor muyum. 657 devlet memurunun.

  1. Merhaba, yıllık izninizi ve ardından mazeret iznini vermek ya da vermemek kurumunuzun ilgili amirinin takdirindedir. Ücretsiz izne gelince, doğum izni sonrası 8 haftalık analık iznini kullandıysanız, bu tarihten itibaren 24 ay sonraya kadar her zaman ücretsiz izne ayrılabilirsiniz. Örneğin doğumunuz 05/10/2021’de olsa ve siz doğum sonrası 8 haftalık analık iznini kullansanız ve göreve 7 Aralık 2021’de başlasanız, artık 7 Aralık 2023’e kadar istediğiniz zaman ve aralıklarla ya da kesintisiz ücretsiz doğum sonrası izin alabilirsiniz. Ama ücretsiz izin süreniz asla 7 Aralık 2023’ü aşamaz.

 39. Merhaba Mustafa bey… Devlet memuruyum çocuğum 20 aylık… şimdiye kadar hiç ücretsiz izin kullanamadım. Çocuktan dolayı 4 ay ücretsiz izin kullanabiliyor muyum? 5 ay kullanabiliyor muyum? (çocuk 25 aylık oluyor çünkü )

 40. Evet Mustafa bey on dört yıllık v.h.k.i olarak görev yapmaktayım iki kez kullandım ücretsiz iznimi bu seferde kullanmak istedim öyle bir hakkınız kalmamış dediler

  1. O yazıdan da görebileceğiniz üzere 5 yılı doldurunca alınan ücretsiz izin en çok 2 defada kullanılabilir Muhammet bey. Yazıda örneklerle izah etmiştim.

 41. Cevabiniz icin tesekkur ederim. Peki cocuk yapip gittiğimde yine ucretsiz izin alsam yine calisamam degil mi

  1. Rica ederim. Hangi nedenle olursa olsun, memurun ücretsiz izin döneminde ticari faaliyette bulunması ya da gelir getirecek bir işte çalışması mümkün değildir.

 42. Merhaba esim almanyada calismaya gidecek (memur degil) ben o orda calistigi surece ucretsiz izine ayrilabiliyor muyum? Eger ayrilabiliyorsam orda benim calismam bi problem teskil eder mi

  1. Merhaba, bu durum size ücretsiz izin hakkı vermez Cansu hanım. Yalnızda, eğer en az 5 yıllık memuriyetiniz varsa yazımda belirttiğim bir yıllık ücretsiz izin alma hakkına sahipsiniz demektir. Bu durumda bile, ücretsiz izindeyken çalışmanız mümkün olmaz.

   1. Musafa hocam öncelikle bizi burda aydınlattığıniz için çok tşk ederiz benim sorum daha önce iki kez ücretsiz izne ayrıldım bana o dönem bı hakkın daha var demistiler şimdi ailevi problemlerimden dolayı tekrar ücretsiz izin için müracaat ettiğinde öyle bir hakkın kalmamış dediler bunun için ne yapabilirim cvp için şimdiden teşekkür saygılar

   2. Merhaba,
    Ben de aynı durumdayım.7 yıllık öğretmenim, ücretsiz iznimi kullanarak özel sektörde çalışan eşimin yanına Almanya’ya geldim.İznimi iki aşamada kullanacağım.İznimin beş ayı dolmak üzere.Benim merak ettiğim kısım bir yıllık izin sonrasında memuriyetimin durumu ne oluyor? İşe dönmezsem istifa etmiş mi sayılıyorum? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

    1. Merhaba, evet izin sonrası işe başlamazsanız, müstafi sayılırsınız. Buna göre hareket etmelisiniz.

 43. Mustafa Bey Merhaba,
  Ben Milli Eğitim’de 5 yildir ogretmenim. Yurtdisinda yuksek liansa basvurdum ve kabul edildim. Kendi imkanlarimla basvurdum. Bursum yok. Kendi imkanlarimla gecinecegim. Ayliksiz izin hakkim var mi? Nasil bir yol izlemeliyim.
  Tesekkurler.

  1. Merhaba, bu gerekçeyle ücretsiz izin alma hakkınız olmaz; fakat 5 yılınızı doldurmuşsanız, 1 seneye kadar ücretsiz izin alabilirsiniz. Ne yazık ki başkaca bir şansınız yok.

   1. Merhaba
    21 yıllık öğretmenim. Doğum sonrasında 5 yıllık memuriyet sonrası ücretsiz izin hakkımı kullandım. Ama şimdi üzerinden 5 yıl geçtikten yani aktif olarak 5 yıl daha çalıştıktan sonra tekrar ücretsiz yıllık izin hakkım var mı?

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu