SGK

Rapor bitmeden rapor alınır mı?

Rapor üstüne rapor alınmasının mümkün olup olmadığı çalışanlar tarafından sıklıkla merak edilir. Bunun nedeni, ilk rapor bitmeden ikinci bir rapor alınmasının sakıncalı olduğunun düşünülmesidir. Gelin, birlikte bakalım: Rapor üstüne rapor alınır mı?

İşçinin sağlık raporu alması

İşçi ya da herhangi bir çalışan rahatsızlanabilir, iş kazası geçirebilir, bir meslek hastalığına tutulabilir ya da doğum yapabilir. Gerekçesi ne olursa olsun, işçinin istirahat etmesinin gerektiğine doktor tarafından karar verildiğinde, bu durum bir istirahat raporuna bağlanır.

İstirahat raporunun işçi tarafından işverene bildirilmesinin gerekip gerekmediğini daha önce yazmıştım: https://mustafabaysal.com/isci-saglik-raporunu-bildirmemesi/

Sağlık raporunun geçerlilik şartı

Sağlık raporunu özel muayenehaneden ya da devlet hastanesinden alabilirsiniz; bu tamamen sizin hastalığınıza ve tercihinize bağlıdır.

Ancak sağlık raporuna istinaden rapor parası ödenmesi sıkı birtakım şartların sağlanmasına bağlıdır. Bu şartların neler olduğunu tekrarlamak istemiyorum, şu yazıdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz: https://mustafabaysal.com/rapor-parasi-ya-da-gecici-is-goremezlik-odenegi-nedir/

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Ayrıca sağlık raporunun ödenmesi için düzenlenecek raporun tek hekimden ya da sağlık kurulundan çıkmış olmasına göre de çeşitli kurallar dikkate alınarak ödeme süresi belirlenir: https://mustafabaysal.com/gecici-is-goremezlik-odenegi-ya-da-rapor-parasi-kac-gun-odenir/

Rapor bitmeden rapor almak

İşçini aldığı rapor kaç günlük olursa olsun, bu raporun son günü gelmeden olağanüstü şeyler olabilir. Örneğin işçi grip geçirdiği için 10 günlük rapor almıştır, fakat raporun henüz 7’nci gününde bir kaza geçirebilir ya da daha ağır bir hastalık nedeniyle hastaneye kaldırılabilir.

Bunun sonucunda ilgili hekim ya da heyet hastanın daha uzun süreli istirahati için sağlık raporu düzenleyebilir. Böyle bir durumda; işçinin mevcut raporunun sona ermemiş olması gerekçesiyle beklenmesi pek mantıklı olmayacaktır.

Rapor bitmeden yeni rapor alınır

Nitekim SGK tarafından çıkarılan 2016/21 sayılı Kısa Vadeli Sigorta Kolları Genelgesi’nin 6.5 maddesinde bu durum şöyle ifade edilmiştir:

“Sigortalının herhangi bir sigorta kolundan verilen istirahati devam ederken, rahatsızlığı sebebiyle bu defa aynı veya başka bir hekime başvurmak suretiyle yeniden aldığı istirahatin, ilk aldığı istirahat süresi ile çakışması halinde ilk istirahat süresi sona ermese dahi ikinci istirahat verilebileceğinden sigortalının birinci istirahati, ikinci istirahatin başlangıç tarihinden bir gün önce bitmiş kabul edilecektir”.

rapor üstüne rapor

Yeni rapor eski raporu sona erdirir

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere; yeni sağlık raporu alındığında eski rapor hükmünü yitirecektir. Bu durumu şöyle örneklendirebiliriz:

 • İşçi A, 11 Ocak – 17 Ocak arası yedi günlük sağlık raporu alsın.
 • Aynı işçi 14 Ocak tarihinde başka bir nedenle aynı hekimden ya da başka bir hekimden yeni bir rapor alsın ve bu rapor da 14 Ocak – 20 Ocak arası yedi günlük olsun.
 • Bu durumda ilk rapor 13 Ocak’ta sona ermiş kabul edilecektir.

SONUÇ

Rapor üstüne rapor alınır mı? Evet, usulüne uygun olduğu müddetçe hem de defalarca alınır. Yalnız, alınan her yeni raporun önceki raporu sona erdirdiği unutulmamalıdır. Eğer çalışan, rapor bitmeden rapor aldığında; tüm rapor sürelerini toplayarak toplam istirahat süresini hesaplarsa yanlış yapacaktır.

Yeni rapor alındığı anda, eski rapor bir gün öncesinden olmak üzere sona erecek ve artık yeni raporun içerdiği süre kadar istirahat edilmesi gerekecektir.

Rapor üstüne rapor alınması ile ilgili sık sorulan sorular:

Heyet raporu bitmeden rapor alınır mı?

Rapor üstüne rapor alınması gayet mümkün olup bu kural hem tek hekim hem de heyet raporları için geçerlidir.

Memur başka ilden rapor alabilir mi?

Devlet memurları görev mahalleri dışında ancak ACİL hallerde ve mesai saatleri dışında sağlık raporu alabilir. Dolayısıyla memurun başka ilden aldığı raporun geçerli olması için şu iki şartın BİRLİKTE sağlanmış olması gerekir: Rapor, memurun mesai saatleri dışında alınmış olmalıdır ve ACİL’den alınmış olmalıdır. Aksi takdirde değil başka ilden, komşu ilçeden bile alınan rapor geçerli olmaz.

Arka arkaya rapor alınabilir mi?

Evet, arka arkaya rapor almak mümkündür; fakat burada dikkat edilmesi gereken temel kural şudur: SGK’nın rapor parasını ödemesi için tek hekimden arka arkaya alınan sağlık raporları arasında boşluk OLMAMASI gerekir. Daha detaylı bilgi için şu yazıma göz atabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/gecici-is-goremezlik-odenegi-ya-da-rapor-parasi-kac-gun-odenir/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 Yorum

 1. Merhabalar Mustafa bey.Ben engelli öğretmen olarak atandım.Norm fazlası olarak bı lisede gorevlendirme ile göreve başladım.Fiziken rahatsızlığından dolayı heyet raporu almak istiyorum.Bu herhangi bir sorun teskil edermi.En fazla ne kadar süreyle rapor alabilirim?

 2. Merhaba hocam ben yeni atandim saglik personeliyim nisanim icin rapor alacagim 10 gün rapor alıp 9. Gun farkli bir ilin acilinden raporumu uzatabilir miyim

 3. Mustafa Bey Merhaba ben yeni atandım öğretmenim. Devlet hastanesinden sağlık kurulundan temiz raporu aldım. Şimdi çalıştığım iş yerinden çıkıyorum tazminat için yine devlet hastanesinden bel fıtığım için tek hekim raporu alırsam bu heyet raporumu etkileyen bir rapor olur mu öğretmenlikte bir sorun teşkil eder mi bunu öğrenmek istiyordum.

  1. Merhaba, bel fıtığı ile ilgili bir rapor, memurluğunuzu neden etkilesin? İki hususun birbiriyle alakasının olmadığı kanaatindeyim Özlem hanım.

 4. Merhaba hocam ben 657 devlet memuruyım heyet raporumun süresi 25/03/2023 bitiyor. Ayın 24/03/2023 te aynı Dr randevum var. Tekrar 1 ay vermek isterse rapor bitmeden, yeni bir rapor verebilir mi girişini sgk yapabilirmi. Personel işleriyle görüştüm olmuyor biz burda girişini nasıl yapacaz Eskisi bitmeden. deniliyor yardımcı olurmusunuz.Kurumum sağlık bakanlığı

  1. Mert bey uygulamada bu soru bana sık soruluyor ve açıkçası uygulamayı ben de bilmiyorum. Siz tecrübenizi bizimle paylaşırsanız, biz de olup olmadığını öğrenmiş oluruz.

   1. Mustafa bey ben heyet raporumun bitmesine bir gun kala gittim randevuma. Sistem tekrar heyet vermedi. Yani soyle soyleyeyim diyelim 7 mart son gunu heyetin. 8 mart iş başı olsun. 7 mart ta gittim sistem rapor yazmadi. 8 mart gününe rapor yazildi. Heyet raporunun bitmesi gerekiyor yani

   2. Merhaba depremze de bir ogretmenim Mart ayında İzmir ilinde 3 aylık heyet raporu aldım.Rapor durumunda kontrol yazıyor . Raporum bitiş tarihi 7 Haziran kontrol tarihi 8 Haziran benim çalıştığım il deprem bölgesinde kontrol günü İzmir’e gidemyicem. 8 Haziran’da direk okuluma gidip iş başı yapabilrmiyim ? Yoksa kontrol ibaresini kaldırmam gerekir mi ?

    1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Evet, kontrol tarihinde hastaneye gitmek yerine işinize başlayabilirsiniz. Yine de bu hususu lütfen okulunuza sorun ve ona göre hareket edin. Bazen bizim de gözümüzden kaçan bilgiler olabiliyor. Hatta sonuçtan bizi de haberdar ederseniz sevinirim.

 5. Merhaba hocam. Obsesif kompulsüf bozukluğuna bağlı olarak 4 aydır heyet raporum var.Doktorum biraz da başka doktordan rapor al dedi.Bulunduğum il dışında başka bir ilden heyet raporu alabilirmiyim?Örneğin raporum cuma bitse,pazartesi başka ilden almamın sakıncası olur mu?

  1. Merhaba, devlet memuru musunuz? Öyleyse, başka ilden raporu ancak acilden alabilirsiniz.

 6. Merhabalar hocam iş kazası gecirmiştim kusur oranım belli oldu raporu okurken böyle bir yazı dikkatimi cekti(Kurum kayıtlarından yapılan kontrolden anlaşıldığı üzere; kazalı sigortalının tedavi gördüğü hekimden, tedavinin sona erdiğine ve çalışabilir olduğuna dair belge almaksızın çalıştığı ve bu nedenle 5510 sayılı Kanunun 22 inci maddesinin “Tedavi gördüğü hekimden, tedavinin sona erdiğine ve çalışabilir olduğuna dair belge almaksızın çalışan sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez, ödenmiş olanlar da yersiz yapılan ödeme tarihinden itibaren 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır” açık hükmünün bahse konu sigortalı hakkında uygulanması gerektiği, benim son aldığım raporumda calışır iş başı / kontrol yazıyordu bu yazı ya göre skg nın vermiş olduğu rapor paralarını gerimi istiyor

 7. Doğum yaptığım için 1 aylık heyet raporu aldım. 27 aralıkta rapor bitiş tarihim Kırıkkale de ikamet ediyorum fakat görev yerim Yozgat/Sorgun ilçesi. Ben hiç gitmeden 10 gün daha rapor almak istiyorum sağlık ocağından Kırıkkale den görev yerime gitmeden raporum bitmeden 26 aralıkta rapor alabilirmiyim?

  1. Merhaba, bazı okuyucularım, rapor bitmeden yeni rapor yazılmadığını beyan ettiler. Eğer öyleyse, tek seçenek 27 aralık mesai bitiminden sonra acilden rapor almanız olur. Aksi takdirde, 28’inde görevinizin başında olmanız gerekir. Yine de rapor bitmeden rapor alıp alamayacağınızı sormanızı tavsiye ederim. Sonuçtan beni de haberdar ederseniz, biz de uygulamaya dair bir şey öğrenmiş oluruz.

 8. hocam merhaba ben iş kazası raporluyum 6 ocak a kadar 7 ocakta raporum yenilenmesi gerek 7 ocak hafta sonuna denk geliyor 6 ocakta sistem vermiyor diyorlar ne yapmalıyım teşekkürler..

  1. Merhaba, açıkçası sistemi an itibariyle bilemiyorum. Bu nedenle sizi yönlendiremiyorum ibrahim bey.

 9. İl dışından acilden 5 günlük rapor aldım. Raporun son günü tekrar 5 günlük rapor almak istedim. fakat ilk raporun günü bitmedi diye ikinci raporu veremediler. İlk rapor bitmeden ikinci raporu veremiyoruz bitince verelim dediler. SGK yeni rapor iznini sistem vermiyor dediler. Rapor üstüne rapor olmuyor.

  1. Selim bey, bilgi için teşekkür ederim. Teknik olarak mümkün olması gerek. Uygulamayı bilahare araştıracağım.

 10. Merhaba babamın rahatsızlığı sebebiyle 1 ay refakat izni aldım 24 kasımda iş başı yapmam gerekiyor 23 kasımda 3 günlük rapor alabilirmiyim

  1. Merhaba, usulüne uygun olduğu müddetçe ve doktor da uygun görürse, elbette alabilirsiniz.

 11. merhaba.öğretmenler ara tatilde ya da dönem tatilinde şahir dışından rapor alabilir mi? bazı hastahaneler rapor bitmeden yeni rapor yazılamıyor o yüzden raporun bitmesini bekleyin diyor.bunun doğruluk payı nedir.eğer rapor bitmeden rapor alınabiliyorsa raporun son günü başka şehirden alınan rapor geçerli midir?

  1. Merhaba, öğretmenler ara tatil idari izin niteliğindeyse, elbette il dışından rapor alabilir. Rapor bitmeden rapor neden yazılamasın? Örneğin ayağı kırılan bir işçinin iki gün sonra kalp krizi geçirmesi mümkün değil midir? Raporun alındığı şehir konusu ise bambaşka bir konu ve bunu sitemde daha önce tüm yönleriyle yazmıştım.

 12. Merhaba ankarada memurum 3 gun once gece ateslendim ve acilden rapor aldim ancak cok kotu oldugum için donuse kontrol yazdi polklinik veya asmden uzatirsin dedi bugun komtrol günü asmden uzatmam mumkunmu cunku acildeki doktoru bidaha bulamam

  1. Merhaba, açıkçası teknik olarak bir doktorun yazdığı raporu bir başka doktorun uzatıp uzatamayacağını bilmiyorum.

   1. Merhaba 28.05 2023 tarihinde raporum bitiyor bitmeden iki gün önce il dışından 10 gün artı kontrol artı 10 gün rapor alabilirmiyim usulen uygunmudur

 13. Merhaba. 27 Eylül tarihinde genel cerrahi tarafindan 4 günlük rapor aldım. Başka bir rahatsızlığım için aynı gün başka doktordan muayenem vardı oda durumum kötüye gittiği için aynı gün hastaneye yatmam gerektiğini söyledi ve aynı gün hastaneye yatış yaptım. Yani aynı gün içinde hem 4 gün rapor aldım hem hastaneye yatışım oldu hangi rapor baz alinacak şimdi?. Yatışın 11. Gunundeyim hala çıkış yapmadim

  1. Merhaba, yazımda da belirttiğim üzere “sigortalının birinci istirahati, ikinci istirahatin başlangıç tarihinden bir gün önce bitmiş kabul edilecektir”.”.

Başa dön tuşu