Konut Kapıcıları

Kapıcı için çalışma süreleri

Kapıcı çalışma saatleri aslında diğer işçilerden çok farklı değildir; fakat yine de kapıcılara özel belirlenmiş birtakım kurallar da mevcuttur. O halde birlikte bakalım, kapıcılar için çalışma süreleri nasıl belirlenir?

Kapıcı kime denir?

Konut Kapıcılar Yönetmeliğinde kapıcı; anataşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımı, ortak yerlerin ve döşemelerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliklerinin sağlanması, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ve bakımı ve benzeri hizmetleri gören kişi olarak tanımlanmıştır.

Bu tanım aynı zamanda kapıcının görevlerini de içerir ve yukarıdakilere ek olarak yeni görevlerin tanımlanması da her zaman mümkündür.

Kapıcılar için çalışma süreleri

Aslında kapıcılar için özel olarak belirlenmiş bir çalışma süresi bulunmaz. İş Kanunu’nun çalışma süresine ilişkin genel kuralları burada da geçerlidir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İş Kanunu’na göre işçinin çalışma süresi haftalık en çok 45 saattir ve tarafların anlaşması halinde bu süre, haftanın günlerine eşit olarak bölünebilir: İşçinin haftalık çalışma süresi kaç saattir?

Konut Kapıcıları Yönetmeliği de kapıcının çalışma süresinin genel olarak 45 saat olduğunu ifade etmiş ve kanundan farklı olarak tek bir hüküm getirmiştir: Bu hükme göre; kapıcının çalışma süresinin en çok 4’e bölünmesi mümkündür.

kapıcı çalışma saatleri

Kapıcının ara dinlenmesi

Ara dinlenme süreleri işçinin çalışmadan geçirdiği süreyi ifade eder ve çalışma süresinden sayılmaz. İş Kanunu’nun 68’inci maddesine göre ara dinlenme süreleri şöyle belirlenmiştir:

 • 4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika
 • 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat
 • 7,5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat

O halde kapıcının da en az bu süreler kadar dinlenmesi gerektiği açıktır. Fakat burada şu sorunun gündeme gelmesi normaldir: Kapıcının çalışma süresi en çok 4’e bölünebildiğine göre, kapıcının işe başlama ve işi bitirme saatleri bir sınırlamaya tabi olmayacak mıdır?

Kapıcının işe başlama ve işi bırakma saatleri

Öyle ya, kapıcının çalışma süresi 4’e bölünebiliyorsa; aşağıdaki gibi bir çalışma sistemi olabilir mi?

 • 06:00-08:00 ilk bölüm
 • 13:00-15:00 ikinci bölüm
 • 18:00-20:00 üçüncü bölüm
 • 23:00-00:30 dördüncü bölüm

Yukarıdaki çalışma sisteminde işçinin çalışma süresi günlük 7,5 saat olsa da bu işçi sabah 06:00’dan gece yarısı 00:30’a kadar apartmanda bulunmak durumunda olacaktır. Bu sistem doğru olabilir mi?

İki vardiya arası en az 12 saat dinlenme şart

Şu yazımda önemli bir konuyu izah etmiştim: İki vardiya arasında ne kadar zaman olmalıdır?

Postalar halinde çalışılan işlerden, işçinin iki vardiyası arasında en az 11 saat süre geçmesi gerekiyordu. Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 9’uncu maddesinden kaynaklanan bu hükmün kapıcılar için uygulanması mümkün değildir.

Çünkü kapıcının yaptığı iş fiilen postalar halinde çalışma değildir. Postalar halinde çalışmadan söz edebilmek için “Nitelikleri dolayısıyla sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar halinde işçi çalıştırılarak işletilen veya nöbetleşe işçi postaları ile yapılan işler”den olması gerekir ki; kapıcının yaptığı iş, niteliği itibariyle bu kapsamda değildir.

O halde, bakılması gereken başka bir mevzuat olmalıdır. Bu mevzuat “İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği”dir. Yönetmeliğin 3’üncü maddesine göre; ara dinlenmeleri, iklim, mevsim, yöredeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak, 24 saat içinde kesintisiz 12 saat dinlenme süresi dikkate alınarak düzenlenir.

Yukarıdaki hükümden açıkça anlaşılmaktadır ki; bir işçinin ara dinlenmesi bölünse ve farklı zaman dilimlerine yayılsa bile; aynı işçinin gün içinde en az 12 saat kesintisiz dinlenmesi sağlanmalıdır.

Öyleyse kapıcının çalışma süresi 4’e bölünse bile, temel kural olarak; kapıcının işi bıraktığı saat ile ertesi gün işe başlayacağı saat arasında en az 12 saatlik süre bulunmalıdır.

Kapıcılar için çalışma kuralları

Kapıcıların çalışma sürelerini belirlemek için, öncelikle İş Kanunu’nun getirdiği diğer bazı düzenlemelerin bilinmesi önem az eder.

Ancak bu bilgiler ve kurallar ışığında, kapıcının çalışma saatlerinin doğru belirlenmesi mümkün olabilir. Bu temel bilgiler şunlardır:

 • İşçi haftanın en az 1 günü kesintisiz 24 saat hafta tatili kullanmalıdır
 • İşçi gece döneminde 7,5 saatten çok çalıştırılamaz
 • İşçinin bir günlük çalışma süresi 11 saati asla aşamaz
 • İşçinin çalışma süresi günlük ya da haftalık BELİRLENMEZ. Çalışma süresi haftalık hesaplanmalıdır.

Kapıcılar için örnek çalışma sistemi

Tüm bu bilgiler ışığında, kapıcıların çalışma saatleri için doğru bir sistem örneği aşağıda yer almaktadır:

 • 06:00-09:00 Çalışma dönemi 1
 • 11:00-13:30 Çalışma dönemi 2
 • 15:00-16:00 Çalışma dönemi 3
 • 17:00-18:00 Çalışma dönemi 4

Hemen yukarıdaki sistemde işçi haftanın 6 günü ve günde 7,5 saat çalışacak, böylece haftalık 45 saat çalışmış olacaktır. Ayrıca bu kapıcıya bir gün de hafta tatili kullandırılacaktır.

Görüleceği üzere böyle bir sistemde; kapıcının çalışma süresinin en çok 4’e bölünmesi, kapıcının yasal ara dinlenmesini kullanması, kapıcının haftalık 45 saat çalıştırılması, kapıcıya haftada bir gün hafta tatili kullandırılması ve kapıcının vardiya bitimi ile sonraki sabah vardiya başlangıcı arasında en az 12 saat olması kurallarının tamamına uyulmuş durumdadır.

apartman görevlisi çalışma saatleri

Kapıcının haftalık çalışma süresi 45 saat aşarsa ne olur?

İş Kanunu’na göre işçinin haftalık 45 saati aşan çalışmaları fazla mesai olarak kabul edilir ve işçiye bu çalışmasının karşılığı maaşından ayrı olarak ve yüzde 50 zamlı şekliyle ödenmelidir: Fazla mesai ücreti hesaplama örneği

Dönem dönem kapıcıların da haftalık çalışma süreleri 45 saati aşabilir ve bu durumda kat malikleri kurulu kapıcıya fazla mesai ücretini öder.

Burada ikinci bir ihtimal olarak, kapıcının haftalık yaptığı fazla mesai, kapıcı başka bir haftada daha az çalışarak denkleştirilebilir ki; bu alternatifin ismi denkleştirme ya da yoğunlaştırılmış iş haftasıdır.

Denkleştirme uygulaması ile ilgili bilgi almak için şu yazıma göz atabilirsiniz: Denkleştirme nedir? Hesabı nasıl yapılır?

SONUÇ

Kapıcı çalışma saatleri belirlenirken, düz mantıkla yalnızca 45 saate yoğunlaşmak ya da çalışma süresini kesintisiz belirlemek zorunda hissetmek yanlış olacaktır.

Her işçide olduğu gibi, kapıcılar için de çalışma sürelerinin birden fazla kural dikkate alınarak hesaplanması gerekir.

Yukarıdaki örnek çalışma sistemindeki saatler elbette ihtiyaca göre değiştirilebilir; burada önemli olan yazıda açıklanan genel kurallara mutlaka riayet etmek ve bu kurallar çerçevesinde apartmanın ya da sitenin ihtiyacını gidermek olmalıdır.

Bu çalışma sistemi belirlenirken haklar ve sorumluluklar bilinmeli; ayrıca kapıcının yasal hakları ile kat maliklerinin ihtiyaçları konusunda bir denge sağlanmalıdır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yorum

 1. Merhabalar
  01/04/2017 den
  10/05/2023 kadar 3 bloklu 62 dairelik sitede kapıcılık yapmaktayım.
  Artan maliyetlerden dolayı benim çıkış ihtarnamemi noterden vermişler.
  ( bklyrm).

  Hocam bu sürede yıllık izinlerimi kullandırmadılar ücretleride içerde duruyor.

  Yakıtlarımada kota getirdiler

  Doğalgaz 500 tı
  Su 120 tl
  Eltrk.150 tl

  Sitede bana kapıcı dairesi verilmiş olarak
  ( Raiç kira bedeli hesaba katılırmı ? Üst katlarda krlr.7.500 TL )

  Asgari üçretden çalışıyor olrk.

  Benim elime geçecek tazminatım ve izin kullanmadıklarımın üçrtlr. Toplam ne kadar olabilir.

  Şimdiden çok
  Teşkkür ederim

   1. Merhabalar

    Mustafa bey vermiş olduğunuz cevaben ve ilginize gönülden çok TEŞEKKÜR lerimi ARZ EDERİM.

 2. Mustafa bey merhaba makalenizi okudum gerçekten çok aydınlatıcı size teşekkür ederim.
  Bende kapıcıyım binada bana konut verdiler burada kalıyorum ama bana mesai saatim bittiğindede binadan ayrilamayacağımı izin günleri hariç 24 saatimi binada geçirmek zorunda olduğumu söylüyorlar buna hakları var mı ve benim ek iş yapmaya hakkım var mı ?
  Bu sorularımı yanıtlarınız çok mutlu olurum teşekkürler.

  1. Merhaba, teşekkür ederim. Sorunuzun cevabını makalemde verdiğimi zannediyorum. Mesai saatleri dışında nerede olduğunuza yönetim karışamaz. Ek iş yapma konusunda ise; kapıcılık görevinizi engelleyebilecek, etkileyebilecek ve apartmana olumsuz etkisi olacak bir iş olmadıkça, ikinci bir iş yapmanız da engellenemez.

 3. Merhaba Mustafa bey ben 5 yıldır kapıcıyım
  Sabah 8 akşam 20.30 arası
  Ful çalışıyorum hafta sonu tatili resmi tatili günleri yıllık izin tatili yok hiç iznim yok
  Asgari ücret veriyorlar mesai saati ücreti vermiyorlar haklarım nelerdir dava açsam mesai saati ücretimi alabilir miyim
  Şimdiden teşekkür ederim
  Cevap verirseniz sevinirim

 4. Merhaba,oturduğum sitede 14 blok var. Bizim kapıcı 6 bloka bakıyor. Doğal olarak her blok ile haftanın bir günü ilgileniyor. Defalarca uyarılmasına rağmen o bir gün içinde yapması gereken görevlerini tam yapmıyor. Onu tazminat vermeden işten çıkarabilir miyiz? Oylama ile işten çıkarıp tazminat vermek için karar verilirse 32 daireden kaç kişinin oyu yeterli olur? Tazminat verdikten 16 gün sonra tekrar işe almayı düşünüyorlar.Sürekli girdi çıktı yapacaklarmış etik mi?

  1. Merhaba, yöneticinize bu konuda yetki verdiyseniz o da tek başına çıkarabilir ya da evet, genel çoğunluk ile de çıkarılabilir. Fakat bu kararı vermeden önce bir uzmandan ya da avukattan destek almanızı öneririm. Ayrıca madem geri alınacak, neden çıkarılıyor?

 5. Mustafa bey merhaba, apartmanımızdaki kapıcı 14 yıldır çalışıyor.Yazınızı okudum ama,kapıcı dairesinin elektrik,su ve ısınma giderlerini karar ile kendi bünyesine gecirsek yasal bir iş yapmış olurmuyuz.Yazınızın sonrasını pek anlayamadım ona istinaden sordum bu soruyu.Tesekkurler

  1. Merhaba, bu zamana kadar apartman olarak siz mi ödüyordunuz? Öyleyse, böyle bir şey yapmadan önce kapıcıdan yazılı muvafakat almanızı öneririm. Aksi takdirde, kapıcının bu giderlerini ödemekten vazgeçerseniz, ileride bu tutarları hukuki yollarla ve faiziyle ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 6. Merhaba mustafa bey ben 9 yıldır bir sitede çalışıyorum bütün resmi tatillerde çalışıyorum pazar günleri hariç pazar çalışmıyorum ama mesai parası vermiyorlar birde yıl sonunda istemeyerek tazminatımı verip haklarımı aldım diye bir kağıda imza attırıyorlar kıdem tazminatımı veriyorlar ama ihbar almıyorum bu ne derece doğrudur bir çıkarma durumunda bir hak talep edebilirmiyim bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, mesai parası verilmesi gerektiğini neden düşünüyorsunuz? Kıdem tazminatınızın ödüyorlarsa, sorun yoktur. İhbar tazminatı zaten her sene ödenen bir tazminat türü değildir.

 7. Ben 2013..2018 arası kazan yaktım kapiciyim..sabah 5.30.yaktim gece saat 24 de kazanı kapattim 5 yil 18 saat mesai yaptım 6 ay..bunları cikarilirsam alabilirmiym haftasonu dini bayram harici..resmi tatillerde çalıştım bunlarıda alabilirmiym…hic mesai verilmedi

  1. Merhaba, bu 18 saatin tamamında çalıştınız mı? Kapıcının fazla mesaisi böyle hesaplanmaz Yılmaz bey. Bu yazıdaki sistemi dikkate almalısınız ve ona göre değerlendirmelisiniz. Resmi tatiller ise ayrı olup çalıştıysanız elbette genel tatil ücreti almanız gerekirdi.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu