İzin

İşveren yıllık izin vermezse ne yapmalı?

Yıllık izin işçinin en temel haklarından birisidir. Öyle ki; İş Kanunu işçinin bu haktan vazgeçemeyeceğini açıkça ifade etme gereği duymuş ve yıllık iznin senesi içinde mutlaka kullandırılmasını istemiştir. Peki ama işveren izin vermezse ne yapılabilir? Yıllık izin kullanamayan işçinin hakları neler?

Yıllık ücretli izin

İş Kanununa tabi çalışan bir işçi için yıllık izin bakımından ilk kural, bu işçinin ilk senesinde izin hakkının olmadığıdır. Ancak bir sene geçmekle birlikte, işçi yıllık ücretli izne hak kazanacak ve bu iznini de ikinci senesi içinde kullanacaktır.

Yıllık izin süreleri ise işçinin işveren bünyesindeki kıdemine göre belirlenmektedir ve şu şekildedir:

 • Kıdemi bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlar için 14 iş günü
 • Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlar için 20 iş günü
 • On beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlar için 26 iş günü

Yukarıdaki izin günleri iş günlerini ifade eder ve tatil günleri ile bayram vb. günler bu hesaba dahil edilmez: mustafabaysal.com/hafta-tatili-yillik-izin-suresinden-dusulur-mu

Yıllık izin hakkından vazgeçilemez

İş Kanununda işçilere tanınan haklardan bazılarından vazgeçilebilirken bazılarından vazgeçilemez. Örneğin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçilerin çalışmaması esas olmasına rağmen işçinin onay vermesi halinde çalışabileceği, bu durumda ise ücretinin zamlı ödeneceği belirtilmiştir. Yıllık ücretli izin ise işçinin vazgeçemeyeceği, işverenin de vermekten kaçınamayacağı bir haktır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Yukarıdaki ifadenin en açık hali İş Kanununun 53 üncü maddesinde hayat bulur: Yıllık izin hakkından hiç bir şekilde vazgeçilemez.

Yıllık izin ne zaman kullandırılmalı?

İş Kanununa göre işçinin hak ettiği yıllık izin, gelecek hizmet yılı için kullandırılır. Yani işçi ilk senesi bittiğinde hak ettiği izni ikinci sene içinde kullanır, ikinci sene çalışırken hak ettiği izni ise üçünce sene içinde kullanır. Böylece her senenin izni, sonraki sene içinde kullandırılır.

izin kullanamayan işçi

İşveren izin vermiyorsa!

Peki işveren, işçinin hakkı olan yıllık izin kullandırılmıyorsa ne yapılabilir?  Öncelikle bu hususun kayıt altında alınması yani iznin talep edilmesi gerekir. Sözlü istenen yıllık izinler, olası bir uyuşmazlık durumunda işçi tarafından çok zor ispat edilebilir. Bu nedenle, işveren izin vermiyorsa yapılması gereken ilk şey, izni yazılı olarak talep etmek olmalıdır.

Yıllık izin kullanmama haklı fesih sebebi ama!

İşverenden yıllık izin talep etmek bir başka açıdan daha önemlidir. Kanuna göre yıllık iznin işçiye zamanında kullandırılması her halde ve şartta mecburidir. Bu hükme rağmen, işçiye yıllık izin kullandırılmamış olmasını Yargıtay tek başına haklı fesih nedeni saymaz.

Yargıtay’a göre işçinin işverenden yıllık ücretli iznin kullanmayı talep etmiş olması ve işverenin ise haklı bir gerekçesi yokken bunu reddetmiş olması gerekir. Yani yıllık izin kullanamama nedeniyle işçinin haklı nedenle derhal fesih yapabilmesi aşağıdaki şartların birlikte gerçekleşmesine bağlıdır:

 • İşçi yıllık ücretli izin kullanmayı talep etmiş olmalıdır.
 • İşveren geçerli bir nedeni yokken bu talebi yerine getirmemiş olmalıdır.
 • İşçi senelik iznini zamanında kullanamamış olmalıdır.

işverenin izin vermemesi

Nitekim aşağıdaki Yargıtay kararları da bu yöndedir:

“… Yıllık iznin hangi tarihlerde kullandırılacağı işverenin yönetim hakkı kapsamında olmakla birlikte, talep hakkının doğduğu yıl içerisinde, izin hakkının kullandırılması gerekir. Ancak, yıllık ücretli iznin kullandırılmamasının haklı fesih sebebi oluşturabilmesi için; talep edildiği halde gerekçesiz olarak izin kullandırılmaması gereklidir. Somut olayda, davacı fesih öncesinde yıllık izin hakkının kullandırılması hususunda davalı işverene başvuruda bulunduğunu ve bu talebin işverence reddedildiğini ispatlayamadığı gibi, Mahkemenin gerekçesinde yer alan tanık … davacıdan önce işten ayrıldığını beyan ettiğinden yıllık izin konusundaki beyanı duyuma dayalıdır. Saptanan bu durum ve davacının fesih sebebi yaptığı diğer alacaklarının reddedildiği ve redde ilişkin bu kısmın kesinleştiğinin anlaşılması karşısında, davacı tarafından gerçekleştirilen feshin haklı nedene dayanmadığı görülmüştür. Bu sebeple kıdem tazminatı istemi yönünden davanın reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi isabetsizdir…” (22 Hukuk, 2017/25771 E. ve 2019/22423 K.)

“… Mahkemece, davacının 2014 yılında izin kullanıldığı belirlenmiş olmasına karşın ve dosya içerisinde davacı tarafça verilen yıllık izin kullanma talebini içeren herhangi bir dilekçe bulunmamasına rağmen davacının yıllık izinlerinin kullandırılmaması sebebi ile iş akdini haklı nedenle feshettiğine karar verilmesi isabetli olmamıştır…” (22 Hukuk, 2016/4819 E. ve 2019/2876 K.)

“… Her ne kadar fesih sebepleri içerisinde yok ise de yıllık ücretli iznin kullandırılmamasının haklı fesih sebebi oluşturabilmesi için çok uzun süre hiç izin kullandırmama ya da talep edildiği halde gerekçesiz olarak izin kullandırılmaması gereklidir…”(9 Hukuk, 2009/45818 E. ve 2012/6984 K.)

izne gönderilmeyen işçinin hakları

SONUÇ

İşçinin en doğal ve anayasal hakkı olan yıllık ücretli iznin mutlaka kullandırılması gerekir; ancak buna rağmen işveren yıllık izin vermiyorsa işçi ne yapmalıdır? Yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

 

 • İzin kullanmayı ısrarla talep edin
 • Bu talebi mutlaka yazılı hale getirin
 • İşveren buna rağmen izninizi zamanında kullanmanıza müsaade etmiyorsa, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

Yukarıda yazılı usul işçinin yasal hakkını ve bunun kullanılması usulünü gösterir. Ancak işçilere tavsiyem, bu tür sorunları diyalogla çözmeleri yönünde olacaktır. İşçinin yıllık izne gönderilmemesi; işçinin veriminin düşmesi, motivasyonunun azalması ve iş kazası geçirme riskinin artması demektir.

Bu hususlarda işverenin uyarılması, yükümlülüklerinin ve yasal sonuçların hatırlatılması faydalı olabilir. Yine de işveren ikna edilememişse, işçinin yapması gereken en önemli şeyin “yıllık izni yazılı talep etmek” olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

129 Yorum

 1. Kolay gelsin Eylül ayında beşinci yılım dolacak içerde yirmi üç gün iznim var kurban Bayramı’nda şirketin bize açmış olduğu internet teki sistem üzerinden yıllık izin talebinde bulundum. Şube yöneticisi ben bayramlar da kimseye izin vermem personel eksik deyip onaylamadi izin talebimi bayram dönüşü iki hafta filan sonra da şubede personel fazlası var diyerek başka bir şubeye çektikler beni şimdi tekrar yazılı olarak içerdeki iznimin tamamını kullanmak istiyorum diye dilekçe yazsam iznimi vermeleri gereklimi. Vermezler ise haklı olarak fesih yapıp kıdem tazminatimi alabilir miyim.issizlik ödeneğinden yararlana bilir miyim. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, yazımdan da anlaşılacağı üzere, işçinin istediği her dönemde işverenin yıllık izin vermesi gerekmez. Özellikle işverenin geçerli bir mazeretinin olup olmadığına bakmak gerekir. Nihai kararı sizin, yazımdaki kurallar çerçevesinde vermeniz doğru olur. Daha doğrusu ise, bu hususu bir avukatla görüşerek hareket etmeniz olacaktır.

 2. 3 yıldır ne saatlik ne günlük ne yıllık izin veriyorlar hasta oldum rapor aldım diye yapmadıkları şey kalmadı artık istifa ettirmek için ellerinden gelin yapıyorlar

 3. Benim düştügüm duruma düşmeyin 5 yıl calıştıgım iş yerinde yıllık izin kullanamıyordum, gittim noterden iş bıraktım avukata verdim, davayı açtı bir sene sürdü ve davayı kaybettim. Kendi avukatıma verdigim para yetmezmiş gibi karşı tarafında avukat parası bana kaldı bu ülkede adalet yok

  1. Davayı nerede kaybettiğiniz hususunu avukatınızla istişare ettiniz mi?
   Kullanmadı yıllık izni istedi diye mahkeme işçiyi haksız görmez, imkansız. Bu literatürlere de aykırıdır…

 4. 2 senedir çalışıyorum. Geçen seneden kalan bir haftalık iznim ile bu senenin var olan 2 haftalık iznimden bir haftasını kullandım. kalan bir haftalık iznimi vermiyorlar. ne yapmalıyım. Geçen sene 1 haftalık izin yaptım ve diğer 1 haftalık iznimi vermemişlerdi.

  1. Yusuf bey sorunuzun cevabı aslında yazımızın son bölümünde mevcut. Yazılı talebinize rağmen yıllık izniniz verilmiyorsa (Yada bu konuda bir tarih verilmiyorsa) kıdem tazminatı talebiyle iş akdinizi feshedebilirsiniz. Yada iş akdi feshini zamana bırakıp çalışmaya devam eder, ileride dava açarak alabilirsiniz.

 5. 2007 yılından bu güne kadar çalıştığım mağazada hiçbir şekilde Yıllık izin kullanmadım izin yapmamızada müsade edilmiyor artık çok yoruldum tek taraflı iş akdini fes edebilir miyim ve tazminatımı ve kullanmadığım izinlerin parasını ve işsizlik maaşı alabilir miyim

 6. İşyeri benim iznimi iptal etti izne çıkarmıyor 10 yıldır aynı yerde çalışıyorum ve hamileyim işlerin yoğun olduğunu bahene ediyor ne yapmalıyım

  1. Sevda hanım yıllık iznin zamanını belirlemek maalesef ki işverenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilir yasalara göre. Yani size hiç izin verilmemesi ayrı bir şeydir, iznin zamanı ayrı şeydir. Yine de bir yıllık izin kurulu varsa, yada insan kaynaklarına durumun önemini belirten, planınızı önceden verilen tarihe göre yaptığınızı belirten bir dilekçe ile başvurun…Hamileliğin yıllık izne etki edeceğini sanmıyorum, gerekirse doktor raporu ile destekleyin.
   İyi günler.

 7. 6 yıldan fazladır çalışıyorum. İzin yok. Aynı zamanda ayda sadece 2 pazar tam gün izin yapıyorum. Şirketin farklı bölümlerinde çalışanlara izin veriliyor. Ve son zamanlarda mobbing uygulanıyor. Başka bir iş bulup ayrılsam tazminat ve izin paramı alabilirmiyim? Bordroda izin günü yazılmaması kanıtmıdır?

  1. Merhaba. Başka bir iş bulup ayrılsanız bile, yukarıdaki nedenlerle haklı fesih yaparak işten ayrılmalısınız. Yıllık izin kullanımı ancak sizin imzanız varsa ispatlanabilir. İmzaladığınız yıllık izin evrakı olmadığı müddetçe, işveren kullandığınızı ispatlayamaz.

 8. Merhaba, nişanım var bölge müdürüm izin vermiyor ne yapmalıyım salon vs hersey hazır tutuldu yıllık iznimde olmasına rağmen vermiyor sizce ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Yıllık izniniz var ise ve yazılı olarak başvurmanıza rağmen izin verilmiyorsa, hangi yılların izinlerinin mevcut olduğu önem arz eder. Kaç yılın izni içeride birikmiş durumda?

 9. Merhaba ben 8 yıldır bir şirkette çalışıyorum son 1 seneye kadar yıllık iznimin parasını veya yıllık iznimi veriyorlardı fakat son zamanlarda izin istediğimde izin yok kullanamazsın diyorlar geçen senenin izni duruyor ve ekim ayında yeni yıl dolacak izni vermiyorlar işten yıldırıp tazminat ödemeden çıkmamız iÇin ben ne yapmalıyım bu durumda yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Geçmiş yıllara ait kullandırılmayan yıllık izniniz varsa, yazılı olarak talep etmelisiniz. Buna rağmen kullandırılmazsa, ancak o zaman haklı fesih yaparak işten ayrılmanız mümkün olabilir.

   1. Sadece bana ve 1 arkadaş var ikimize yapıyor yılımız çok olduğundan dolayı tazminatsız bizim bırakmamız için Ekim ayında yeni iznim dolacak

 10. Bir yılldan fazladır calistigim yerde yılık izinmi istedgimde önümdeki iki pazar gununu de dahil ediyor ne kadar inkar etsemde basaramadgim ve bu bütün arkadaslrıma da uygulanıyor nerye sikyete bulnunmam gerek.

  1. İşverene bir ihtarname göndererek, öncelikle kullanılmayan izinlerinizin kullandırılmasını talep etmeniz doğru olur. Aynı ihtarnamede isterseniz bunu yapmadan, yıllık izin ve ödenmeyen alacaklarınızı gerekçe göstererek doğrudan haklı nedenle fesih de yapabilirsiniz. Ama ne yaparsanız yapın, profesyonel destek alarak ihtarnameyi hazırlarsanız, hata yapma ihtimaliniz en aza inecektir.

    1. Bahsettiğim hususla SGK’nın hiçbir ilgisi yoktur. En doğrusu, imkan varsa avukattan destek almak olacaktır.

  2. Merhaba zeynel bey fastfood firmasinda kurye olarak calisiyorum agustos ayinin 11 inde 1 senem doldu lakin yillik izne cikartilmiyorum gerekceleri eleman sayisinin az olmasi ki saat 11den 3 e kadar 5 veya 6 kurye oluyoruz ne gibi bir yol izleyebilirim gerekceleri kabul edilebilirmi is sozlesmesini tek tarafli fes etsem tazminat alabilirmiyim

   1. Merhaba. Tarkan bey; 11 Ağustos 2019’da bir yılınız dolduysa, işveren size izninizi 11 Ağustos 2020’ye kadar kullandırabilir. Yani fesihten bahsedebilmek için öncelikle 1 sene daha beklemeniz gerekir.

 11. 11 yıldır çalışıyorum yıllık izin yok bayramlarda para yok müşterilerin vermiş olduğu bahşiş leri patron cebine koyuyor.izin konusu açınca tek kişi çalışılan yerde izin olmazmis.nereye danismamiz lazım. Tşk ederim

  1. Merhaba. Ali bey, önce bir karar vermeniz gerekir: Gemileri yakacak mısınız yakmayacak mısınız?

 12. özel sektor yıllık izne gelene kadar neler var .
  1.=)Resmi bayramlarda çalıştırılıp ek ücret ödememek.
  2=) 4.000 TL maaş alıp sgk asgari yatırmak ve devlet didiyor ki çalışan şikayet ederse denetleriz çalışan işinden oluyor iş verecek mi devlet O zaman vel hasıl özel sektörde çalışanı devlette patronda eziyor ve devlet buna göz yumuyor.
  işveren 3 yerden çalıyor . bir devleten az ödeme yapıyor iki Emekliliğin den çalıyor üç.tazminatından çalıyor.
  devlet niçin var haklarımızı korusun diye hanı nerede. bu ülke memurlar-in ülkesi özel selektörde çalışanlar insan yerine koyan yok. işveren üç kışının işini yaptırır ama sahip çıkanımız maalesef .
  ya şikayete ne gerek var bir kurul oluştur sgk da ve iş yerlerini gezsin ve bodro istesin bordoda hepsi asarı ücret ise buranın muhasebesi +müdürü+satış danışmanı + finansçısı bu saydıklarım asgari ücret ile çalışmayacaklarını iki yaşındaki kızım bilir onlar bilmiyor ise görevi bıraksınlar ve laiki ile yapacak birileri bulunur.

 13. 4 yıldır özel sektörde alisiyorum İşveren yıllık izinni kullandirmiyor haftalık izinleri yovmiyemizden kesiliyor bayram izinleridede yovmiyemizden kesiliyor işyerinden ayrilsam haklarımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bunları gerekçe göstererek haklı fesih yapabilirsiniz. Haklarınız alabilir misiniz? İşveren ödemezse, hukuki yollara başvurmanız gerekir ve bunun sonucunu size şimdiden kimse söyleyemez.

 14. Benim 2017 yılana ait 1 2018 yılına ait 14 gün yıllık iznim var 1 ay sonra 14 günlük Bi iznim daha olacak ama bana yıllıkizin vermiyorlar her defasında işler azalınca verecez diyorlar ama görünen köy kılavuz istemez iş haklarımı fehis edip kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Merhaba. Öncesinde işverenden, kulandırılmayan izinlerinizi yazılı olarak talep etmeniz gerekir. İşveren haklı bir gerekçe olmadan yine de geçmiş izinlerinizi kullandırmazsa, ancak bundan sonra haklı fesih yapabilirsiniz.

 15. Peki ben bunu yazılı olarak ifade ettiğimde şirket geçmişe dönük sigorta primimi yatırırken ceza ödeyecek mi ? Ve geçmişe dönük sigortamı yatırmamak için kullandığım yıllık izin bakiyesini geri yüklemişler bu benim yıllık izin kullandığım gerçeğimi değiştirmez dimi haklarımı atayabilirim elimde belgelerim var . Teşekkürler iyi çalışmalar

 16. Merhabalar çalıştığım şirkette neredeyse 4 yıldır çalışmaktayım. Ocak ayında yıllık izne çıkarıldım 4 gün fakat yıllık izin ücretim yatırılmadı , bir hata olduğunu Şubat maaşıyla Mart ayında yatacagını söylediler . Fakat daha sonra yatıramayacaklarını sistem de geri dönüşülmez bir hata olduğunu söyleyip paramı , primimi ve sigortamı yatırmadılar. Çok büyük bir şirket bu arada .Elimde yıllık izne çıktığıma dair belgem ve şahitlerim var . Sgk ya şikayet edeceğimi söyledim vazgeçirmeye çalıştılar . Bana sorulmadan çıktığım yıllık izni parasını yatırmadıkları için geri yüklediler . Bordoromdan sistemden her yerden yıllık iznimi silmişler fakat ben o hafta ücretsiz izne çıkmış gibi gösteriliyorum Şu an ve bi hafta çalıştırılmadım . Sgk ya şikayet ettiğim taktirde haklı fesih sebebiyle tazminatımı alıp çıkabilir miyim . Şirket tarafından yöneticilerime imzaladığım Evrağı yok etmeleri falan söylendi ortada bir usulsüzlük var ve susmak istemiyorum bir de olay iki ay önce oldu araştırıyorum ne yapabilirim diye zamanaşımı olur mu teşekkür ederim çok uzun oldu kusura bakmayın

  1. Merhaba. Zamanaşımı değil de 6 iş günlük süre vardır: mustafabaysal.com/hakli-nedenle-fesihte-6-is-gunluk-surenin-onemi
   Ama işçinin hak ettiği ücretin ödenmemeye devam ettiği durumlarda bu süre işlemez. Bu nedenle haklı fesih yapmanız ancak bazı şartlarda mümkün olabilir:
   – Öncelikle bir alacağınız olduğundan EMİN olmalısınız.
   – Sonrasında bu alacağı işverenden yazılı olarak talep etmeniz önemlidir.
   – Yine de ödenmezse haklı fesih yapılabilir.

   Böyle bir durumda, olası bir dava aşamasında alacağınızı bir şekilde ispat etmeniz gerekeceğini hatırlatırım.

 17. Merhaba kolay gelsin Ben. 1999 senesinden bu yana Aynı işyerinde çalışmaktayım İşyeri Atölye diye geçiyor ve buzamana kadar hiç senelik izine çıkamadım. 1 haftalık fazla para veriyolar okadar resmi tatilim hiç yok ne yapmam gerekir

  1. Merhaba. Ne yapmak istiyorsunuz? Çalışmaya devam etmek mi yoksa bu gerekçelerle işten ayrılmak mı?

 18. Merhaba,iyi çalışmalar. Çalıştığım iş yerinde 21 günlük senelik iznim vardı, fakat; ne parasını veriyorlardı ne de izni kullandırtıyorlardı. Hamile kaldım ve 10 Mart’ta doğum iznim bitti o gün izin paramı alırım diye ümid ediyordum ama vermediler, iki hafta içinde yatırılır dendi ve 38 gün oldu bugün hala yatırmadılar. Acaba nasıl bir yol izlemeliyim, paramı alabilmek için. Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkürler.

 19. Yıllık iznin bölünmesinde parçaların herbirinin 10 günden az olması ve 3 den fazla parçaya bölünmesi iş haddinifesih etmek ve kıdem tazminatı almak icin yeterli bir sebep midir?

   1. Çok teşekkür ederim Zeynel Bey verdiginiz cevap icin.
    Bir sirym daha olacak kusura bakmazsanız: yaklaşık 9 yıldır aynı şirkette çalışmama rağmen hiç bir parçası 10 gün olan yıllık izin kullabmadım. Bu haklı fesih sebebi midir? İşten ayrılma durumunda tazminat alabilir miyim?

    1. Rica ederim. Sorunuzun net bir cevabı yok. Çünkü normalde bu durumda yasaya uygun olmasa da, uzun süre devam etmiş. Mahkeme sizi haklı da bulabilir, yıllardır itiraz etmediğiniz hususu fesih gerekçesi yapmanızı iyi niyet kurallarına aykırı da bulabilir.

 20. Merhaba bende yaklaşık 1.5 senedir çalışıyorum daha önce de aynı iş yerinde 3 sene çalıştım ama ikisindede yıllık izin hakkımızı kullandırmadılar ve herhangi bir ödeme yapılmadı aynı zamanda resmî tatil günleri için mesai farkı verilmiyor ve şuan maaşımız 3 aydır düştü maaşın habersiz düşmesi de yasaya aykırı olduğu söylendi nasıl bi yol izlersek tazminatlı fesih yapabilirim

 21. Merhaba, özel sektörde çalışıyorum. Şahsım için önemli bir nedenden dolayı izin almam gerekti ancak izin vermediler. 1 buçuk yıldır çalışıyorum. Ve yerime bakacak kişi de var bu durumda yapılacak bir işlem var mıdır?

  1. Merhaba. Açıkçası hayır demem gerekir. İşveren, işçisine vereceği iznin tarihini belirleme konusunda takdir hakkına sahiptir. İlla işçinin istediği tarihte vermesi gerekmez. Öte yandan, işverenin bu kararı verirken işçilerine eşit davranması gerektiğini de söylemem gerekir.

 22. Bende bi firmada soför olarak calısıyorum 2016 ağustosta girdim. İlk seneden 6 2. Seneden 14 gün iznim var ve 3. Senem geliyor. Bu izni bana kullandırmıyorlar parasını verelim dediler ilk etapta kabul ettim ama 5 aydır onu da vermiyorlar. Suan izin istiyorum red ediyorlar onu da ne yapabilirim? Tek taraflı fes edip tazminatımı alabilir miyim?

  1. Merhaba. İlhan bey, önce içerideki yıllık izinlerinizi işverenden yazılı olarak istemelisiniz. İşveren, geçerli bir nedeni olmadığı halde izin vermezse, bu durumda haklı fesih yapma hakkınız olur.

   1. Çok teşekkür ederim. Peki yazılı olarak istedikten sonra yine red edilirsem nasıl fesih edebilirim nereye kime başvurabilirim. İlk defa başıma böyle bir durum geliyor çok acemiyim bilgisizim bu konularda. Ve yazılı nasıl isteyebilirim örneği var mıı?

   2. Son olarak yazılı beyan verdiğimi nasıl ispat edeceğim ileride? yırtıp atarlarsa yada kaideye almazlarsa ne yapacağım?

    1. Bunun için, eğer işyerinde öyle bir uygulama varsa, evrak kayıt numarası almanız gerekir. Yoksa, tek yol bu talebi noter kanalıyla göndermektir. Ya da işverene güvenmeniz gerekir.

     1. İşlerine gelmeyecekleri için Evrağı. Kaydedeceklerini zannetmiyorum. Güven de aynı şeklin aleyhine bir durum olduğu için yok olabilir. En iyisi noter. Noterden nasıl bir evrak hazırlata bilirim oradaki insanlar bilir mi yardımcı olabilirler mi bana

 23. Merhaba, 22 yıldır çalıştığım iş yerinde 3600 günden emekli olup kıdem tazminatımı alıp, girdi çıktı yapılarak aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum . Yalnız şirket 26 iş günü olan yıllık iznimin girdi çıktı yapmış olmam sebebi ile sıfırlandığını14 güne düştüğüne söylüyor. 170 hattı ise sıfırlanmadığı konusunda ısrarlı. Konu ile ilgili bir bilginiz var mı ? Eğer ki 26 günden kullanmam gerekliyse ve işveren bunu vermezse nereye şikayet edebilirim? Şimdiden teşekkürler

 24. Merhabalar
  İş yoğunluğundan dolayı izin kullandırmamaları normal mi? Firma içerisin de çalışan diğer arkadaşlarımız kullanabiliyor fakat ben sahada çalışıyorum 2 senedir iş yoğunluğundan dolayı izin talebi uygun değildir deniyor sadece geçen sene 5 gün hastalığımdan dolayı izin alabildim

 25. Merabalar özel sektörde tek personel olarak çalışmaktayım yılım doldu fakat işveren senin yerine duracak kimse olmadığı için iznini veremem diyor ne yapmam gerek yıllık iznimi kullanamıyorum lütfen yandım edin

  1. Merhaba. İşveren size bu izni bir yılınız dolduktan sonraki 1 yıl içinde kullandırabilir. Şu aşamada bir şey yapamazsınız. Ama 2. yıl dolunca halen kullanamamışsanız, yazılı olarak izin talep edebilir ve yine kullandırılmazsa haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Şuan benim yılım doldu 15 Ocak 2018 yılında işe giriş yaptım işveren şuan benim yıllık iznimi istese vermez mi anlamalıyım yılını dolduran her işçinin Yıllık izin kullanma hakkı yok mu

    1. Evet, yıllık izin hakkınız var ama işveren bu izni size 15 ocak 2020 tarihine kadar istediği zamanda kullandırma hakkına sahiptir.

 26. Merhabalar ben 2016 ekimde ise baslamis olup 2019 mart ayindan itibaren toplamda 2 senelik iznim var iznimi kulandirmadilar dilekce doldurtmadilar sozlu istedim vermediler sozlesme fesh edebiliommu yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba. Yazılı olarak talep etmeniz ve yine de kullandırılmaması halinde fesih yapabilirsiniz.

 27. merhaba ben kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum senelik iznimi kullanmadım 170’i aradım izninizi kullanmadan çıkarsanız izin parasını alabilirsiniz diyor işveren bu parayı vermesse ne yapabilirim yada nereye şikayet edebilirim

  1. Merhaba. Yıllık izin ücreti hak ettiğiniz halde ödenmezse, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 28. 4 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım apartman görevlisi olarak Yıllık izninin bir kısmını kullandım diğer kalan iznimi mazeret olarak talep etim ama vermiyor lar önceden 1 saat 3 saat izin aldım onlara saydığını belirtiyor ne yapmam lazim

 29. Merhaba

  Ses ve görüntü teknisyeni olarak 2 yıldır mevcut işyerimde çalışmaktayım ilk yılımda kurumdal iletişim direktörlüğüne bağlı çalışmaktaydım birim amirmin değişmesiyle yeni gelen amir bu arkadaş teknik bir iş yapıyo yapı işleri direktörlüğüne bağlıyalım diyip genel sekreterlik tarafından yapı işleirne geçişim sağlandı 2 yılımda benden sorumlu olan amir iş yopunlumuzun yüzde 60 olduğunu boş vakitlerimde elektirik teknisyenlerine yardım etmemi istiyo bunun içinde asırı derece baskı uyluyor tutnakla tehtit ediyo arıyarak sözlü bir şekilde gitmem için beni zorluyo ama ses ve görintğ trknisyeninin böle bşr görev tanımı yok

  Evlilik için hazırlık aşamasındayım yıllık izinimden 1 gğnlük izin istedim personel izin formumu doldurup imzaladım amirime imzalattım ve direktörüm izalamayıp mesai saati içinde hiç bir şey söylemeyip mesai saatleir dışında arayıp imzalamadık yarın işe geliceksin deniliyo bu durumda ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Diğer konularla ilgili net bir şey söyleyemem; ancak yıllık izin evrakınız imzalanmadıysa, yıllık izne çıkamazsınız ve çalışmanız gerekir. Bu konuda işverenin takdir hakkı vardır.

 30. Merhaba, 4 yılı aşkın çalıştığım firmada, her sene 7 gün izin kullandırdılar. Hakkım olan diğer 7 gün izni kullanmak istediğimde ise burada böyle işine gelen çalışır, işine gelmeyen çalışmaz diye cevap aldım. Ve her izne ayrıldığımda hiç bir belge imzalatmadılar. İşten ayrılmayı düşünüyorum fakat, kıdem tazminatına hak kazanmak için nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. İşverene yazılı olarak başvurup yıllık izin kullanma talebinizi iletmelisiniz. Buna rağmen izne çıkarılmazsanız, ancak o zaman haklı nedenle fesih yapabilir ve imza atmadığınız her yıllık izin karşılığında yıllık izin ücreti ve kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 31. Merhabalar,
  Aynı şirkette 12 yıldır çalışıyorum. 2 sene önce çıkış ve giriş yapılıp tazminatim ödendi tekrar aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum.Fakat kullanmadığım izin paralarım yatmadı. Çalıştığım sürede hersene 1 hafta yıllık izin kullandım. Şimdi Ülkenin ekonomik durumundan dolayı 10 kişilik firma 5 kişiye düştü. Şimdi 3 sorum var;
  1-)Geriye dönük yıllık izinlerimin parasını alabilir miyim?
  2-) Toplamda kaç haftalık izinim oluyor?
  3-) Eğer parası ödenmeyecekse toplam yıllık iznimi nasıl kullanabilirim? Kaç gün olacak şekilde bölebilirim? izne çıkmama müsaade etmezler ise parasını nasıl alabilirim ya da izin kullanabiliirm.

 32. 3 senedir çalıştığım kurumsal firmada coğu zaman yıllık izin talebim karşılanıyo uygun olursa ancak takımsal olarak calısıyoruz her takımdada yaklasık 15 – 20 kişi var şirketimizde her takımdan 1 gün için 1 kişi talep yapabilir diyip diger talepleri karşılamamaktadır. 31 aralık 1 ocak yıllık izin talebinde bulundum.şirket o gunler dolu diyip karşılamamakta.Bu durumda haklı fesih olarak tazminat talep edebilirmiyim?Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Eğer içeride geçmiş yıllardan izin hakkınız varsa ve işverenden talep ettiğiniz halde geçerli bir mazereti olmaksızın izin vermiyorsa, ancak bu durumda haklı fesih nedeni olabilir.

 33. Çalıştığım kurumsal firmada 3senedir yıllık izin kullanamadım işten çıkmak ve tazminatımı almak istiyorum artık hem yoruldum hem de artık bu firma ile çakışmak istemiyorum sürekli eleman giriş çıkışı oluyor yok eleman işe alışsın seni izne çıkarayım diye duyuyorum ama 3sene oldu hala kullanamadım bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

  1. Emre bey, öncelikle işverenden yıllık izninizi yazılı olarak talep etmeniz gerekir. Bunu yapmadan fesih yaparsanız, sıkıntı yaşarsınız.

 34. 3.5 sebedir aynı iş yerinde çalışıyorum. İlk sene yıllık iznimi verdiler diger iki seneyi bugun yarın atlatıp vermiyorlar. İş feshi yapmam için ne gerekli.

  1. Merhaba. Öncelikle işverenden yıllık izni yazılı olarak talep etmelisiniz. Haklı bir gerekçe olmadan izin verilmezse, ancak bundan sonra haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Merhaba ben bir firmada dağıtım görevlisi olarak Şubat 2018den beri çalışmaktayım bayram dönemi yıllık izin kullanmak istedim ama işveren bana senin yıllık iznin yok diye cevap verdi bende senem doldu nasıl iznim olmaz dedim o şekilde değil senin hiç yılık iznin yok öle bi hakkın yok diye bir cevap aldım diyorum bu hakkı bana sen değil devlet veriyor dedim ben vermiyorum diye cevap aldım bayram sonrası ameliyat olacağım ertelemek zorundasın dedi bende erteleyemem önemli bir ameliyat çünkü dedim ve bu süreci işveren biliyo çalışırken olan bi durumdan ameliyat olmam gerekti yatış yaptığım gün haber verdim kimden izin aldın diye bi tepkiyle karşılaştım raporluyum şuan ve raporum var 10 Gün daha uzayabilir rapor sonrası bu 2 konu için nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

    1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapmanız gerek yok. Raporlu olduğunuz müddetçe işe gitmeniz gerekmez. İşe gidince de çalışmaya devam etmeniz gerekir. Yıllık izin en doğal hakkınız; ama yasal olarak işveren size bu izni, ikinci yılın sonuna kadar kullandırma hakkına sahiptir. Yani izin kullandırılmamasından bahsedebilmek için en azından 2 yılın tamamlanmış olması gerekir.

 35. Iyi aksamlar belediyede calisiyorum 5 ay dir yillik iznim dolmus her seferde gittim yıllık iznimi verin dedim 3 gün git işin görülsün aradan 2 ay sonra tekrar gittim istedim 3 gün gönderdiler şimdi de diyorlar -12 gün borçlusun bize yıllık izne gittiğime dâhil bi belge yok ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Sizin imzaladığınız izin evrakı yoksa, izin kullanmamışsınız demektir. Diyalogla sorunu bir şekilde çözmenizi öneririm.

 36. 1 firmada 13 yıldır çalışıyorum şu ana kadar toplam kullandığım izin 3 haftayı geçmez ne zaman izin istesem bi bahane uydurup vermediler izin ücretinide vermiyolar bunaldim sıkıldım artık ssk başlangıç 2002 kendi istegimle ciksam tazminatta yaniyor ne yapmam lazim sizce

  1. Merhaba. Yıllık izin kullanamayan işçi, haklı nedenle fesih yapabilir ve kıdem tazminatına hak kazanır.

 37. İsten ayrılmak çünkü hakimi yiyor ayıptır söylemesi musteri bahşiş veriyor onu bile cebine koyuyor.

  1. Bu durumda hem yıllık izin kullandırılmaması hem de bayram günlerine ait ücretinizin kesilmesi haklı fesih sebebidir. Başka sebepler varsa, bunları da ekleyerek bir ihtarname çekerek haklı fesih yapabilirsiniz. Sonrasında işveren haklarınızı ödemezse önce arabulucu ve burada anlaşma olmazsa da mahkemeye ile hakkınızı almanız mümkün olabilir.

 38. Mrb.10 yıldır calisiyorum tek çalışanım yıllık izine cikmak istedim isveren tek çalışana yıllık izin olmaz dedi haftalik aldığım için bayramlarda haftaligimi kesiyor calismiyana ne parasi vericem diye ifade ediyor.ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sewinirim teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Ali bey ne yapmak istiyorsunuz? İşten ayrılmak mı yoksa çalışmaya devam etmek mi?

 39. 3.5 yıldır işyeri nde çalışıyorum yıllık izin vermiyor lar yerine parasını yatırıyor lar çalıştığımız günleri elden veriyorlar fesih yapmam için bı dahaki izni mi beklemem lazım şuan fesih olurmu

  1. Merhaba. Kesin bir şey söylemek güç. Ama yıllık izninizi kullanamadığınıza göre, ücretini de alsanız bu yasal değildir ve haklı fesih yapabilmeniz gerekir.

  1. Merhaba. Yıllık izin süresi en az 14 gündür. Şu aşamada bir şey yapamazsınız. Ama ikinci yılı doldurup üçüncü yıla girdiğinizde, 14 gün izin kullanamadıysanız, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 40. İyi günler bir fabrikada çalışıyorum 1 senem doldu iznim verilmedi 2. Senem doldu 2. Senenin içindeyim 3. Yılım daha dolmadı haklı nedenden tazminatlı fesih yapabilirmiyim eğer yapabilirsem bunu direk iş verene söyleyerekmi yapmam gerekiyo

  1. Merhaba. İlk sene zaten izin hakkınız yoktur. İkinci sene ise izin hakkınız gündeme gelir ama işveren bunu ikinci senenin sonuna kadar kullandırabilir. Dolayısıyla, üçüncü yıla girmeden, bu nedenle fesih yapamazsınız.

   1. Ben 3 senelik çalışanım 4. Seneme girdim 1 yılım doldu dememden kasıt 1 tane yıllık iznim doldu o yıl içinde kullandırılmadı 2. De doldu ama 3. Dolmadı kullandırılmayan 1 yıllık iznimden dolayı haklı fesih yapabilirmiyim

 41. Çalışmış olduğum iş yerinde 2 yılım doldu yıllık izlerimi hiç kullanamadım bu yoldan giderek tazminat alabilirmiyim ?

  1. Merhaba. İkinci yılınız da doldu ve üçüncü yıla girdiyseniz ve 14 günlük yıllık izniniz kullandırılmadıysa, evet bu bir haklı fesih sebebidir.

 42. Merhaba,bir sigorta şirketinde 12.05.2015 tarihinden beri çalışıyorum,9 ay önce doğum yaptım,izinlerim bittigindede 07.11.2018 tarihinde çalıştığım kurumun onayı ile yarı zamanlı olarak ise başladım,kismi çalışma sebebim cocuguma öğleden önce babası öğleden sonrada ben bakabilecegim şekilde dusunulmesi idi,cunku ne guvenecek bir bakicimiz ne de bakıcı ucretini karşılayacak durumumuz olmaması idi.3 sene önce seyahat engelim olmamasi sebebi ile ziyaret etmem gereken adıma tanımlı(bodrum,mugla,fethiye ve Marmaris) 4 adet subeyi kabul etmiştim.fakat doğum yaptim ve emziriyorum diye Marmariste ikamet ettiğim için Marmaris ve Muğla şubelerini ziyaret etmem gerektiği söyleniyor ,ve yapacağım seyahat kismi sureli çalışma saatlerimi aşıyor ve yolculuğu mesainin dışında tutarak ayrıca bir ücret de verilmeyeceği söyleniyor.kisacasi benden eksra calismam isteniyor ve zamanında evde olamadigim içim eşim çocuğu kimseye birakamadigindan işine geç kalıyor.lutfen yardim edin.saygilarimla

  1. Merhaba. Sizi anlasam da, böyle durumlarda işçinin önünde sadece iki seçenek vardır. Ya işten ayrılacaksınız ya da böyle çalışmaya devam edeceksiniz. Önce, ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir.

 43. Mrblar Zeynel bey ben bir bucuk yıldır özel bir sektörde calısıyorum özel bir nedenden dolayı yıllık izin kullanmak istedigimi söyledim ve bana işveren 5 gün veririm başka vermem dedi ve hiçbir gerekce sunmadan.zaten burda asgari ücret verilmiyo 1500 tl maaş veriliyor bunu da elden veriyorlar ben ne yapmayalım hakkımı aramak istiyorum ama nasıl yapabilirim bilmiyorum

  1. Merhaba. Haklı nedenle fesih yaparak hakkınızı arayabilirsiniz, ama asgari ücretten az maaş ödendiğini bir şekilde ispat edebilmeniz gerekir. Geçmiş yıllardan kullandırılmayan iznininz yoksa, işveren size illa ki istediğiniz kadar izin vermek zorunda değildir.

 44. Merhaba 2.5 yıldır bir şirkette çalışıyorum işten ayrılmak istiyor ve tazminat talep ediyorum ve 2.5 yıllık sürecte sirket tarafından bir gün dahi izin kullanmadım nasıl bir yol izleyebilirim.. Tesekkurler

  1. Merhaba. İzin kullandırılmadığı gerekçesiyle haklı fesih yapabilirsiniz. Ayrıca varsa, başka somut haklı fesih gerekçelerini de kullanmanızı öneririm.

 45. Tşk ederim cvp verdiğiniz için yani böyle yasa varmı yoksa haksızlık olmuyormu firma bile bile çıkartmış beni

 46. Merhaba ben üç yıldır bir firmada çalışıyorum üç yilima üç gün kala beni işten çıkarttılar üçüncü yılımın yıllık iznini hak eder miyim geçen iki yıllık iznimi kullandım üçüncü yılımın yıllık iznini hak eder miyim cvp lütfen

  1. Merhaba. Hayır, 1 gün bile kala işten ayrılmış olsanız, yeni izninizi hak edemezsiniz.

 47. Merhaba bir firmada 05.12.2018 de 6 yıl ve 68.5 gün senelik iznim oluyor. Okuduğum yasaya göre yılda 10 gün zorunlu kullanılması işçinin diye biliyorum. Fakat totale bakınca ben kullanamadım.

 48. 3 yıldır calısyorum patronuma ben nezaman dinlenicem dedim askere gidince dinlenirsi. Dedi ? nabayım ben simdi

  1. Yapabileceğiniz iki şey var. Ya bu şekilde çalışmaya devam eder ve bir gün işten ayrıldığınızda, kullanmadığınız tüm izinlerin ücretini alırsınız ya da yıllık izin kullandırılmadığı gerekçesiyle haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılırsınız.

 49. 2 yılı aşkın biyerde çalışıyorum. Ailemin sağlık problemlerinden dolayı geçen yıldan kalma yıllık iznimi kullanmak istedim sebep göstermeden şuan yıllık izin veremem dediler. Işten çıkmak istiyorum nasıl bir yol izlersem kıdem tazminatımı alabilirim? Dilekçe mi yazmam gerekiyor bilemiyorum.

 50. Merhaba kolay gelsin 6 yıldır çalıştıgım iş yerinde hiç yıllık izine cıkamadım artı olarak sabah 8 gece 22 ye kadar hergün çalışıyorum resmi tatilleri kullanamıyorum bu kadar uzun çalışma saati beni çok yıpratıyor, nede mesai saati veriyor normalde 2300 olan maasımı asgari ücret olarak gösterip onuda bankaya yatırmayıp ay içinde taksit taksit veriyor iş hakkımı tek taraflı feshi etsem tazminat alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Şöyle ifade edeyim; bir işçi için gereken haklı fesih nedenlerinin neredeyse tamamı sizde var 🙂

   1. Cevabınız için tesekkür ederim zeynel bey ama kendimi haklı cıkarmak için nereye başvurmam gerek direk işten cıkmadan yapmam gerekenler neler biraz bil i verirmisiniz

    1. Yapmanız gereken, işten ayrılmak için ihtarname çekmek ve tüm bu gerekçelerle haklı fesih yapmaktır. Böylece işveren ödeme yapmazsa hukuki süreci başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 51. Merhaba. Arkadaşlar 2 yıl çalıştığım firma yıllık izinimi vermek için kaç aydır olalıyor bunun için ne yapamam lazım nereye şikayet edim

  1. Rasim bey Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz tek şey, haklı fesih yaparak işten ayrılmak olabilir.

 52. Çalışmış olduğu m iş yeri izne çıkarmıyor her sene aynı muhabbet dükkan ı kapatAmam işi durduramam izne çkartrsam geri geldiğinizde ödemelerde sknt yas arsnz benim bunu karşılayacak gücüm yok diyerek 80 ve 90 gün izni biriktirir normalde izne ckardg zaman paramıda sigortam ıdA yatrmak zorunda iş verenler ise doktor istirahatlrini izinden düşüyor nasıl mı? 10gün istirahat alıyor sun pcden girs yapıyor 10 günü nü bankayA eksik yatryor sigortasnda istirahatli olduğun için ödemiyor 10 günlük izin kagd kesiyor o 10 gün senelik izin parasını elden veriyor istirahat parasndA ziraat bankadan alıyorsunuz neden derseniz bir çok işveren asgari ücret ten gösteriyor maaşları zaten izin verilmiyor parası ise hiç iade edilmiyor işçinin işine geliyor iş verenin ise dahada çok işine geliyor hem 15 gün dükkan kapalı duracak dönmiycekkirasn vercek iscinin parasndA vericek hemde sigortasnda yatrmak zorunda en çok patron karlı biz değil ben bu durumu şikayet etti m müfettiş getirttim ismimide gizlemedim izinlerinin hepsini kullandım ben yokken yine işçiyi şu şekilde ikna etmiş istirahat kagdn ver işleme sokacak yine paranı eksik yatrcak istirahatli olduğun için sigorta nı ödemiycek yine Ziraat den istirahat paranı alıcan elden Dr senelik izin paranı alıcan normalde kaç gün izin hakkının varsa bir yıl içerisinde arA arA calscaksn ise ğelicem ama sabah akşam kart basmycaksn böylelikle müfettiş geldi ginde ise işçi izinlerini kullandı perkotek kart basma cihazındanparametre cihaznzdan bakabilirsiniz buda izin kağıtları ve imzası diyerek müfettiş ı gönderiyorlar

  1. İdris ben, ben ne diyeyim ki? Bu kadarını da ilk defa duydum. İşçisini yıllık izne göndermek yerine ona rapor aldıran bir işverene devlet ne yapsın? İnsanda önce vicdan olacak, siz yine de gerektiğinde şikayet etmeye devam edin.

 53. Bir müfettiş gelse dosyaları alsa bu adam yıllık izne niye çıkmamış. Yada ben geçen hafta izinsiz çalıştırdılar hafataya 2 gün vericez dediler vermiyolar.şikayet etsen 3 saçma ihtarla kapıya koyarlar full kapanış ve en agır işleri sana yaptırırlar. Bana haksız yere ihtar imzalattılar. Beni çıkardılar mı kim 35 yaşındaki adama iş verecek. Düzgün bir mesleğim yok

 54. Arkadaşlar ben12 yıldır yatak firmasında çalışıyorum müfettişler kaç sefer geldiler ama sonuç yok adalet istiyorum dürüst müfettiş gelsin artık yeterr…

 55. arkadaslar hepsi boş ben 10 yıldır aynı işyerinde calışıyorum 8 yılımı vermedıler gecen yılı dovuse dovuse aldım bu yıl neolacak bılmıyorum hıc tatılım yok ne haftalık ne aylık gunde 12 saat calışıyorum adeta kole gıbıyım artık ozguven hıc bırseyım kalmadı cesaret edım şikayet bıle edemıyorum neden sorarsanız varım yogum 15 mılyar tazmınatım var onuda verırlermı mechul devlete guvenıpte edemıyorum sıkayet ben haksız olurum dıye okadar ozguvenım coktu cesaretım coktu yıllardır kole gıbıyım afedersın mallastım artık suc kımın devletın ınsanların tazmınat haklarını cıkarsalar herkez ozgurce daha guzel yerlerde daha guzel şartlarda calısırız ama yok nıye cıkarmıyorlar bugun meclıste duranlar hep iş adamı fabrıka sahıbı ellerının altında işçilerı var zararları onlara dokunuyor ondan cıkaramıyorlar bır turkıyeyı degıstıler bır yasayı cıkaramadılar hepsınden bıktım patronundanda işindende adaletsız devletın yasalarındanda herseyden bıktım ınanın ölmek istegım bıle geliyor artık zevk almıyorum budunyanın adeletsızlıgınden yasantısından tum işci kardeslerım ALLAH yardımcınız olsun

 56. benim de yillik iznimi vermiyorlar sanirim calisma bakanliginin önunde aclik grevi yapacam belki devletimiz bu taşeron cularin zulmune bur dur der

 57. tabi tabi ondan sonra patron bize kafayı taksın, yıldırma psikolojisi uygulasın, terslesin ondan sonra bizi bıktırsın bizde işten ayrılalım, peki devlet bu işe el atsa eğer kullandırmazsan yüksek ceza keserim diye işverenlere yazı gönderse tebliğ etse daha güzel olmazmı.

Başa dön tuşu