İzin

İkinci kez evlenen işçiye evlilik izni var mı?

İkinci kez evlenen işçinin evlilik izni hakkı

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi evlendiğinde, ücretli mazeret izni alma hakkına sahiptir. 4857 sayılı İş Kanununa eklenen Ek 22 nci madde ile yapılan düzenleme neticesinde, evlenen işçiye 3 gün ücretli izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Evlilik izninde işverenin takdir yetkisi

Bu iznin verilmesi hususunda işverenin bir takdir yetkisi bulunmamaktadır. İşçi evlendiğine dair evrakı eklediği bir dilekçeyi işverenine sunmakla birlikte bu izni hak eder. Peki bu izin ne zaman kullandırılmalıdır?

Evlilik izni ne zaman kullandırılmalı?

Evlilik izninin, işçi evlendikten kaç gün sonra ya da kaç gün içinde verilmesi gerektiğine dair bir hüküm kanunda bulunmamaktadır. O nedenle bu konuda işçi ile işverenin anlaşması ve karşılıklı anlayışla sonuca varmaları beklenir. Ama en doğru olanın, işçinin evlendiği günü takip eden 3 gün boyunca ücretli mazeret izni verilmesi olduğu kabul edilmekle beraber; yine de işverenin de uygun bulması kaydıyla, işçi tarafından belirlenen tarihlerde kullanılmasında fayda vardır.

İşçinin ikinci kez evlenmesi

İşçi evlendiği gibi boşanabilir; ya da eşi hayatını kaybedebilir. Sebebi ne olursa olsun işçinin bir kez daha evlenmesi her zaman gündeme gelebilir. Peki böyle bir durumda ne olacaktır? İkinci evliliğini yapan işçiye mazeret izni verilmeli midir?

işçi mazeret izinleri

Bu sorunun cevabını direkt olarak İş Kanunundan ya da diğer mevzuattan bulamıyoruz. O halde cevabı, genel hükümlere ve uygulamaya göre vermemiz gerekecektir. İş Kanununda temel ilkenin, işçiyi koruma ilkesi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bir de İş Kanununun yasak koymadığı bir alanda, genel olarak izin verdiğinin kabulü de gerekir.

İş Kanunu, bu izinlerin sadece bir kez verilebileceğini belirtmediğine göre, kanaatimce birden fazla kez verilmesi gerekir. İşçi resmi olarak evlendikten sonra ister ikinci, isterse üçüncü evliliği olsun, bu iznin işçiye kullandırılması gerekmektedir.

SONUÇ

İş Kanununu tarafından birden fazla defa verilmesi yasaklanmadığında göre; evlilik izninin işçiye her evlenmesinden sonra verilmesi gerekmektedir. Hatta kanaatimce bunun yasal bir sınırı da olmadığından, üçüncü ya da dördüncü evliliklerde bile ücretli mazeret izninin verilmesi gerekir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu