Fesih

4 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

04 kodu ile işten çıkarılma

Bir iş ilişkisi sona erdiğinde işveren, işçinin işten ayrılışını SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise işten ayrılış bildirgesi ile yapar. Böylece işçinin sigortalılığı da sona erdirilmiş olur. İşte bu işten ayrılış bildirgesinde “çıkış nedeni” olarak belirtilen bir bölüm vardır. İşveren çıkış nedeni olarak 04 kodunu girmişse bu ne anlama gelir?

SGK çıkış kodları

Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıdan, tüm SGK çıkış kodları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kodların iki açıdan önemi bulunmaktadır. İlk olarak; İşkur işsiz kalan kimseye işsizlik maaşı bağlayıp bağlamamaya karar verirken bu kodu dikkate almaktadır. Şu yazımdan da göreceğiniz üzere; bazı kodlara işsizlik maaşı bağlanırken, bazılarına bağlanmamaktadır.

İkinci olarak da, bu kodlar işçinin tazminat hakları açısından önem arz etmektedir. Bazı kodların varlığı kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödemesini gerektirirken, bazı kodlar ise gerektirmemektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

4 kodu ile çıkarılan işçi

4 çıkış kodu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep BİLDİRİLMEDEN feshi” anlamına gelmektedir. Bu fesih türüne biz uygulamada bildirimli fesih diyoruz. Özetle; işçinin her hangi bir kusurunun olmadığı, işverenin işçiyi geçerli bir nedene dayanarak ya da öylesine işten çıkardığı anlamına gelmektedir.

04 kodu ile çıkarılan işçinin hakları

Eğer SGK çıkış kodunuz 4 ise aşağıdaki haklara sahipsiniz demektir:

 • İşçiye kıdem tazminatı mutlaka ödenmelidir.
 • İşçiye ihbar süresi kullandırılmalı, kullandırılmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir.
 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 6 ay ise, işveren geçerli bir nedenle fesih yapmak zorundadır. Bu durumda işçi, feshin geçerli nedene dayanmadığı iddiasıyla işe iade davası açabilecektir.
 • İşçinin kullanmadığı yıllık izin ücretleri, ödenmeyen maaş alacakları ve diğer hakları ödenmelidir.
 • İşçiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

sgk çıkış kodu 4

SONUÇ

İşten çıkarılmış olmak, hiçbir zaman arzu edilen bir durum değildir. Ama 04 kodu ile işten çıkarılmak, işçi için olabilecek en iyi işten çıkarılma biçimidir.

Çünkü bu durumda işveren artık kıdem tazminatı mutlaka ödemek zorundadır. Eğer ihbar süresi kullandırmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hatta şartları varsa, işe iade davası açılması da mümkündür.

Ayrıca, işçinin başvurması halinde, bu işçiye İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

186 Yorum

 1. Kod 4 ile işten çıkarıldım ama 1 yıl dolmadı yine kıdem tazminatı hakkı doğuyor mu?

 2. Ozel bir bankadan 4 koduyla işten çıkarıldim.kamuda memur olmama engel mi bu kod?şu an atandim.herhangi bir sorun çıkar mi? Cevaplaraniz sevinirim…

 3. Marhaba hocam benim bir sorum olacak işyeri sahibi beni işten çıkardı patron senin tazminatını 3taksitle ödeyeceğiz dedi ama tazminatı alacağıma dahil birşeye imza atirmadilar bu konuda yardımcı olabilirmisiniz bana hiçbirşeye imza atirmadilar bu normal mi bu arada işyerinde 11yil çalışmaktayım saygilarimla

 4. 16 Mayıs 2023 tarihinde işten cikartildim 04 koduyla iade davası açmadım ama şimdi işveren tazminatının yatmayacagini soyluyor böyle birşey olabilirmi çıkış kodum SGK da hala 04 olarak görünüyor değişme falan olmamis

 5. İş yerinde 9 yıldır çalışıyorum 67gun yıllık izin var içerde çıkış istiyorum verilmiyor nasıl haklarımı sahipolanilirimnasil çıkışimi alabilirim

 6. Hocam özek guvenlik olarak bi sirkette sebepsiz ayirdilar. SGK kodum 4’du yeni işe girerken 4 kodu sorun olurmu.

  1. Merhaba, hayır sorun olacağını zannetmiyorum. Yine de herhangi bir işverenin bu kod ile sorunu varsa ve özellikle sorun ederse, bunu bilmek mümkün olmaz.

 7. Merhaba 14 Haziran 2021 tarihinde iş kur tarafından tekstil fabrikasında giriş yaptım 5 ay çalıştım maaşını işkur yatırdı ve fakat sadece sağlık sigortam yattı sonrasında 22 Kasım 2021 de kadroya geçtim ve 25 nisan 2023 tarihine kadar çalıştım. İşler iyi gitmeyince iş veren fabrikayı kapattı son iki ay maaşımı vermedi kod 4 den çıkışımızı verdi. Fakat maaş, mesai ücreti, ve tazminatlarımızı ödemedi. Alacaklarımı almak için nereye başvurmalıyım. Ayrıca SGK dan işsizlik maaşı Alabilir miyim.

 8. Merhaba sözleşmem 6 mayısta dolacak ben aslında yenilemek istemedim ama çok rica ettiler 1 ay gibi bir süre daha çalışmamı istediler bende kabul ettim 1 senem doldu ve kod 4 ten cıkaracaklar işsizlik ödeneği alıyorum bildiğim kadarıyla yalnız kıdem tazminatı kesin veriliyor mu böyle bir durum da vermezlerse ne yapmalıyım tazminatımı aldıktan sonra mı dilekçeyi imzalamalıyım

  1. Merhaba, diğer şartları da sağlarsanız, 4 kodu ile çıkışta işsizlik maaşı bağlanabilir. Kıdem tazminatı ise, bir yılı aşan kıdeminiz varsa ödenmelidir. Ödenmesi konusunda ise açıkçası ben buradan sizi yönlendirecek bir şey söyleyemem, bu hususu işverenle aranızda çözmeniz icap eder.

 9. Merhaba
  Ben eski iş yerimden 31.01.2019 yılında 04 koduyla çıkarıldım. İş yeri tazminatı ve ihbarımı verdi. Fakat işe iade dava açma hakkımın olduğunu bilmiyordum. Hiçbir geçerli sebeb olmadan ben ve bazı arkadaşlarımıda bu şekilde çıkardılar.
  Acaba işe iade davası açma hakkım var mı yoksa zaman aşımı mı oldu

  1. Merhaba, işe iade başvurusu için 30 günlük hak düşürücü süre vardır ve bu süre geçince, ne yazık ki açacağınız dava düşecektir.

 10. Çıkış kodum 04 bu arada yazmayı unutmuşum hocam birde işsizlik bağlandı ancak ben baskabir işe başladım bu sebepten almıyorum şu an ise aide isteminde bulunup 8 maaş tazminatı alabilirmiyim onumerak ediyorum.

 11. Merhabalar hocam ben 2022 başlarında işten ayrıldım zam konusunda anlaşamadık benim çıkışımi verin dedim onlarda bize noterden dilekce yolla biz senin çıkışını ve tüm haklarını vericez dediler bende noterden dilekce yazdım yıllık tazminatımı hesaplayip verdiler ihbar vs başka hiç birşey almadım ise iade davası açma hakkım varmı bu durumda bilgi verirseniz sevinirim.

 12. Merhaba iş veren 2022 yıl sonunda arabuluculuk aracılığıyla sadece kıdem tazminatı vererek 04 kodu ile çıkış giriş yaptı
  Aynı firmada çalışmaya devam ediyorum ihbar tazminatı da hakkım mı acaba.
  Birde kıdem tazminatı ni kaç TL den hesaplaması gerekiyor du.
  Teşekkürler kolay gelsin

 13. 46 kodu ile işten sendika faaliyetleri yüzünden çıkarıldım mahkemeye başvurdum arabulucu avukatta iş yeri delillerini görünce geri adım attı tazminatı yatırmayı ve haksız yere bildirdikleri kodu 4 ile degiştirdiler ben iki aydır daha önceki çalıştıgım yerden kalan işsizlik maaşı baglandı onu aldım şimdi başvursam işkura bu çıktığım iş yerinden 600 günü geçmişti sigortam işsizlik maaşı baglanır mı çünkü önceki maaş çok az

  1. Merhaba, elbette ki yenisinin bağlanması gerekir. Arabuluculuk son tutanağı ile birlikte İşkur’a başvurun.

 14. 04 koduyla.cıkarıldım.1.7.ay.calışmışım.işsizlik maaşı ve kıdem tazminat alabılırmıyım

  1. Merhaba. 4 kodu ile çıkarıldıysanız, şu yazımda belirtilen diğer şartları da sağlamanız halinde size işsizlik maaşı bağlanabilir: İşsizlik maaşı alma şartları
   Kıdem tazminatı ise eğer kıdeminiz 1 yılın üzerindeyse ödenmelidir. (Not: 04 kodunun doğru bildirildiğini varsaydım).

 15. Merhabalar 31 12 2022 de işten ayrıldım 1 buçuk senedir çalışıyordum tazminat alabilirmiyim çıkışın 04 ten yapılmış işsizlik maaşı başvurdum onaylandı şimdi ne yapabilirim

 16. Merhaba 07.02.2023 tarihinde işten 04 koduyla çıkarıldım. Daha öncesinden bana herhangi bir uyarı, ya da savunma istenmedi. Görüşmemizde çok çalıştığım ancak verimsiz olduğu, takım arkadaşlarımla uyum içinde olmadığım söylendi. Baya şaşırdım.

  8 aylık olduğum için sadece ihbar tazminatımı alacağım. Ancak bana hiç bir şekilde uyarı, savunma istenmediği ve direk aynı gün çıkış evraklarımı hazır edip odaya çağırmaları bu işin arkasında kötü niyetin olduğunu hissettirdi. Zira bir ay öncesi zamlı maaşlarımızın enflasyon oranında olacağı söylendi, projeyi bitirmemiz için fazladan çalışmalarımız beklendi. Projeyi bitirdikten 1 hafta sonrada çıkarıldım.

   1. Şirket 30 kişiden az, iş güvencesi kapsamında değilim.

    Şirketin böyle bir hakkı var mıdır. Gerekçe bildirmeden, ya da sadece diğer çalışanlarla konuşarak benimle görüşmeden Derhal fesih yapabilirler mi 04 koduyla.

    04 kodunda haklı sebep bildirilmeden fesih var. Geçerli sebep olması gerekiyor mu? Yoksa geçerli sebep belirtmeseler de olabilir mi? Bir geçerli sebep belirtmek için benim savunmamı almaları gerekmezmiydi. Kafam çok karıştı.

    Ayrıyetten zaten fazla çalışmalar için arabulucuya başvuracağım ihbar tazminatımı da aldıktan sonra.

 17. Merhaba.2004 yilinda bir spor kulubunde (belediye spor derneği)işe başladık ve 1.5 yıl sigorta yapmadilar sonrasında 2006 da sigorta yaptılar ve 2012 bin aralik 31 ‘nde bizim cikisimizi verdiler 4 kodu ile ;Dernegi maddi yükten kurtarmak için(onların deyişiyle) sonrasında 1 Ocak 2013 yılında belediye taşeron şirketine aldılar(11 kişi)ve bizim tazminat v.b ni kesinlikle vermediler hatta burada ki haklariniz belediyede de geçerli dediler sonrasında biz 3 yıl önceki eski belediye başkanından kulüp müdürü ,aynı zamanda belediye personeli kişi ile haber gönderip tazminatlarımizi istemistik eski belediye başkanı da (gider ayak para mı?istenir ,emekli olduklarında alsınlar deyip bize tazminatlarımizi yine vermemislerdi.yeni belediye başkanı ve yönetimde de tazminatlarimizi istedik yine red cevabı aldık.Spor kulübü özel bir şahsa satıldı o zamanda bir dilekçe ile tazminatlarımizi istedik yine vermediler.10 yıllık zaman aşımı dolmadan yaklaşık 1 ay önce bir Avukata vekalet verdik ve avukat arabulucuya başvurdu;ara bulucu herhangi bir muhatap bulamadığını söylemiş ve zabıt tutmuşlar mahkeme açmanız için iki haftamız varmış fakat avukat arkadaşlarıma zaman aşımı 5 yıl var bu mahkemeyi kaybedebilirsiniz eğer mahkemeyi kaybederseniz karşı tarafın masraflarını da ödersiniz demiş.spor kulübüne giriş 2004(1.5 yıl sigortasız)resmi giriş 2006 (2006 ta ‘da o zamanki başkan yard.(şimdi de başkan yard.)Tarqfindan tehditle işten istifa ettirilmiştir 2006 da 10 ay sigorta gösterip çalıştırmaya devam etmişlerdi.2006 Ocak ile 2012 Aralık 31 arası calistirilip 2012 Aralık 31 de çıkış verilip bizi beld.Taseron şirkete aldılar ve 2022 Ocak ayının sonlarında avukata verip arabulucuya verdik şu anda mahkeme acmamiz için 2 hafta gibi süremiz var biz mahkeme açarsak kazaa ümidimiz var mı? teşekkür ederim, saygılarımla..

  1. Merhaba, benden cevap beklediğinizi biliyorum; fakat bir avukatınız varken ve dosyanızı görmemişken, ben ne yorum yapsam, sizi yanıltabilirim. Bu durumda öyle ya da böyle avukatınıza güvenmeniz ya da güvenmiyorsanız, başka bir avukata şahsen danışmanız gerekir. Diğer türlü, alacağınız her bilgi eksik olacaktır.

 18. Merhaba … 05.01.2023tarihinde işten cıkarıldım cıkış kodu 04olarak girilmiş benim işim ile hiçbir sıkıntım yoktu bu yüzden işime geri dönüş yapabilme şansım varmı

 19. Merhaba Mustafa Bey,
  İşveren beni 31.12.22 de 4 kodu ile işten çıkardı. 28 ihbar süremi altına kullanmak istemiyorum yazdırarak imzalatti. İş yerinde 8 ay çalıştım.
  28 gün için ihbar tazminatı vermesi gerekir mi?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Normalde ödemesi gerekirdi. Ama siz ihbar süresini kullanmak istemediğiniz beyan etmişsiniz. Şimdi isterseniz dava açabilirsiniz; ama imzanızın aksine mahkemeyi ikna etmeniz gerekecektir.

 20. Merhaba işverenim beni 31 12 2022 tarihinde işten çıkartmış. Bana kıdem tazminatı aldım hic bir hakkım yoktur diye kagit imzalatmak istedi . Kabul etmeyince seni zaten 31 aralıkta sigortadan çıkarttım tazminatını vereceğim dedi. Bu arada 8 ocağa kadar çalıştım bunu ispatlayabilirim .araştırdım 31 ocakta çıkartınca kıdem tazminatını daha az ödüyormuş .01 06 2005 e sigortam basladi . 31 12 2022 de çıkış verdi. Ne yapmalıyım

  1. Merhaba fiilen çalıştığınız gün ne ise, o gün çıkmışsınız demektir ve kıdem tazminatınız da o güne göre hesaplanmalıdır. Kaldı ki bir de işveren işçisini ihbar süresi kullandırmadan işten çıkarmışsa, ihbar süresi sonu hangi gün olacak idiyse, o gün kıdem tazminatı hesabında esas alınır. Bir avukatla bu konuları görüşmenizi tavsiye ederim.

 21. Ben 4koduyla işten çıkarıldım işimi seviyor geri dönmek istiyorum dava açsam ne kadar sürer ve dönebilirmiyim

 22. Merhaba Mustafa bey 01.03.2022 yılında ilk defa işe başladım 9 ay calıştım ve beni 29.11.2022 tarihinde işten çıkartıldı 04 iş kodu ile işten cıkarıldım işten cıkarılırken beni hırsızlık la sucladılar.hakaret ettiler ben yapmadım desemde inanmadılar ne yapmam gerekir işsizlik sıgortası baglanmadı.yardımlarınız icin teşekkürler

 23. Merhaba mustafa bey;
  14 kasımda işveren tarafından beni işten çıkardılar ve anlaşarak ara bulucuya gittik sonrasında imzamızı attık.işe iadeye dönük yolumuzu kapattılar bu süreçte ihbar ve tazminatımı aldım fakat ben işsizlik maaşı alacam diye biliyordum ki iş çıkışımı 03 kodundan yaptıkları için o hakkımın olmadığını söylediler bu duruma itiraz ederek iş çıkış kodunu düzelterek 04 yaptılar ve işsizlik maaşı hak edişim oldu ( iş çıkış kodumu 04 koduyla değiştirmelerinde işe dönüş davası açabilirmiyim? Teşekkürler

 24. Benim sorunum şöyle Nisan 30unda 04 koduyla çıkış yapıldı 1 gün sonra tekrar giriş yapıldı Bu iş yerinde 16 yıldır çalışıyorum şimdi tazminatımı vermek istiyorlar kasımda vermek istiyorlar ama Nisan çıkışından hesaplıyorlar ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Fiilen çalışıyorsanız, elbette Kasım ayından hesaplanması gerekir. Eksik ödenirse, kalan aylar için hakkınızı hukuki olarak arayabilirsiniz.

 25. Merhabalar 30.062022 işten 4. Madeden çıkış yapılıp 04.07.2022 tekrar geri giriş yapılmış tazminatlarımız verilmedi sisteme işlendi deyip durdular biz defalarca istedikceben haklarınız bizde yanmaz vericez deyip geçiştirdiler site görevlisinin Bi takım insanlar tarafından mobing gözle tehdit ve taciz enson watsaptan tehdit ve ben iş verene bildirdim sürekli geliştirip duruyor ve bu tehdit ve haretten bahsettik be halledicem deyip hiç birşey yapmadılar bizde işten ayrılma kararı aldık iş verene bildirdik siz çıkın biz size para olunca vericez haklarınız diyorlar biz haklarımızı nasıl alabiliriz 5 yıl bitti 6 yılı dolduruyorum

  1. Yasin bey, haklı fesih yaparsınız ve işveren haklarınızı ödemezse arabulucu başvurusu yaparsınız. Bu işin yolu budur; ancak muhakkak bir avukatla görüşerek harekete geçmenizi öneririm.

 26. 01/09/2019 Tarihinde bir elektrik firmasında işe başladım. 15/08/2022 Tarihinde 04 maddeden çıkışım verildi.16/08/2022 tarihinde İş-kur â işsizlik ödeneği için müracatta bulundum. Çalışmış olduğum firma tarafıma herhangi bir kıdem veya ihbar tazminatı ödemedi. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

 27. Merhaha 15 ay çalıştığım firma 4 kodu ile isten cikardi ve bi gun sonra ayni grup icindeki baska firmalarina tekrar baslatti ve bize tum haklari yeni firmamizdadir ibareli belge imzalatti suan yargiya basvurup 4 kodu ile çıkarıldığım gecmis doneme yani 15 ay zamana ait olan tazminat haklarimi alabilirmiyim

  1. Merhaba, fiilen aynı firmada çalışmaya devam ediyorsanız, bunun mümkün olduğunu zannetmiyorum. Böyle bir durum size ancak haklı fesih hakkı verir ki; bu durumda da işinizden olmuş olursunuz.

   1. Peki mustafa bey tekrar 4 kodu ile çıkış alabilirsem tazminat hakki kazanabilirmiyim eski 15 ay ve yeni giriş 4 ay oldu ayni grup icinde baska sirket

    1. Tazminat almanız ya da alamamanız çıkış kodlarıyla ilgili olmaz. Çıkış kodları sonuçtan ibarettir. İşten siz ayrılacaksanız bir haklı fesih sebebi bularak işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. İşveren sizi çıkarırsa ve haklı bir nedeni yoksa da kıdem tazminatı almanız mümkün olabilir.

 28. Merhaba ben 5 aşkın çelik firmasında çalıştım 04 koduyla çıkarıldım bana paramı 2 taksitle vereceklerini söylediler ama yazılı bir mukabele yapmadık çıkış imzalarınıda artırdılar vermeme şansları varmı vermezlerse neyapmam lazım

  1. Merhaba, ortada yazılı bir anlaşma yoksa, dilediğiniz zaman arabulucu başvurusu yapabilirsiniz. Dolayısıyla makul bir süre bekleyip ona göre hareket etmenizi öneririm.

 29. Merhaba Mustafa bey Ocak 2021 darihinde … çelik firmasında ise başladım.calismaya baslayisimin ilk günunden itibaren … isimli şahıs tarafından gözuyle takip edik,taciz ediyordu.tacizden kastım karşıma geçip dik dik bakip pispis siritmasidir.dayanamayip 6ay sonra ikaz mesajı attım.sonrasinda beni işyerinde yanlizlastirdi.bende müdürümüz olan …’in yanına çıktım mesajı ve durumu anlattım.ikingun sonra beni isden çıkardı.ne çıkış imzaladım.ne savunma yazdım.nede bana sebep bildiren yazı gönderdi.04 kodla çıkarmış bütün haklarımı verip.bu şahsıma bu hakaretti pisikolojik olarak yıkılmıştır. … konumun yüksek olması orda 4 müdürden biri diye bu hakka sahipmi sizce?benim ise orda vasıfsız işçi sifatimda olmami.ben de işe iade davası açtım.depo sorumlusu … bey bana orda çalışan arkadasla tehdit içeren sözler gönderiyor.imza topluycakmis hiç bir yerde iş bulamiycakmisim gibi daha neler neler.bu arada ben isten çıkmadan önce bu taciz uygulayan bu şahsı 3 ay önce olo170 mobing hattına şikayet elmistim.isten ayrıldıktan sonra da karokola gidip şikayetçi oldum…. Bey’in bu tehditleri ise iade davamda bana ne gibi zarar verebilir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Zaten işe iade davası açmışsınız, artık kararı mahkeme verecektir. İşe iade davanızın sonucunu bundan sonra olacaklar değil, siz çıkarılmadan önce olanlar belirleyecektir. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

 30. Merhaba iyi günler Mustafa Bey’..
  Ben 10.04.2022 tarihinde 04 koduyla isveren tarafından isten çıkarıldım..toplam 2 yıl 7 ay çalıştım bana sadece 18.400 TL tazminat hakları hesaplamislar…arabulucu avukat ile görüş ve avukata vekalet ver..paranı al dediler…bende kabul etmedim ..hesaplara göre 36..000 kıdem tazminatı ve fazla mesayi ücreti görünüyor…ne yapmalıyım…?

  1. Merhaba, arabulucuya gitmelisiniz. İşverenle anlaşamadığınız müddetçe, arabulucu başvurusu yapmadan dava açamayacağınıza göre, tek yol bu olacaktır.

 31. MUSTAFA BEY.15/09/2020 de işe başladım.24/08/2021 tarihinde işyerınden çıkarıldım.kıdem,ihbar ve yıllık izin paramıda verdiler.işe girerken süresiz iş sözleşmesi imzaladım.yalnız çıkarken imzaladığım sözleşmede giriş tarıhı dolu iken çıkış tarihi boş olan bölüme 24/08/2021 tarihi eklediler ve bana süreli sözleşmeniz bitti diyerek bir kağıt imzalattılar.lakin sgk ya 05 kod ile değil 04 kodu ile çıkış yaptırdılar.sorum şu işe iade için arabulucuya gıdebilirmiyim.saygılar

  1. Mehmet bey işe iade için şartlardan birisi de sözleşmenin belirsiz süreli olmasıdır. Böyle olunca teknik olarak başvuramazsınız; ama fiilen öyle olmadığını ve aslında belirsiz süreli çalıştığınızı ortaya koyabilecekseniz, hakkınızı arayabilirsiniz.

 32. Merhaba mustafa bey,

  10.03.2020 İse giriş
  01.07.2021 İsten çıkış.
  Bu sürenin yaklaşık 10 Ayı da pandemi ücretsiz izinde geçti.04 maddeden çıkışım verildi.Ihbar,yıllık izin,kıdem tazmibatı için arabulucuda anlaşamama oldu.Işe iade için de arabulucuya başvurdum.Ne gibi haklarım mevcut.

 33. Mustafa bey merhaba ben çalıştığım yerden 04 çıkış koduyla çıkarıldım arabulucu sonra da dava açtık dava istinafa gitti oradan genel tatil ücretinden geri döndü tekrar görüldü dava karara çıktı süre tutum talebi vermişler. Sürekli bir uzatma caresindeler ve benim geçen seneki alacağım turlala şimdiki tutar neredeyse aynı ama gecen seneki o parayla alacak olduğum araba şuan 3 kat arttı ve dava yine istinaftan gelesiye para pul olacak ne yapmam lazım

 34. Merhaba Mustafa bey hayırlı akşamlar.

  Ben 7 sene önce çalışmış oldugum şirketten ihbar ve Tanzimat verilmeksizin. Çıkarıldım. Yeni ögrendigim kadarıyla iş çıkış kodum da 4 yazıyor. Yani sgk ya 04 kodlu ile bildiri yapılmış. Ben de arabulucu ya başvurdum. Görüşme günü belirlendi. Bu konuda görüşme gününde karşı tarafa nasıl yaklaşmam gerekiyor. 2014 tarihinde iş çıkışım verildi. Yaklaşık 627 günüm ve ihbar sürem var. Ne kadar bir mebla istemem gerekiyor. Degerli yardımlarınızı bekler iyi akşamlar dilerim.

 35. Merhabalar efendim ben İş kazası geçirdim aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum iş yerine iş kazasından dolayı tazminat davası açtım işten çıkartılırsam haklarım nelerdir beni tazminatsız göndere bilirlermi

 36. Ben 10 yıldır gıda firmasında çalışıyorum bize haber vermeden 4.maddeden işten çıkışımızı vermişler bu süreçte adlarına ne varsa adlarından çıkarmışlar Ben avukata verdim işçi mahkemesine başvurdum ama avukat adlarına birsey olmadığı için birsey alamayız beklememiz lazım dedi ne yapmalıyım

  1. Murat bey, bu konularda avukatın sözünün üstüne bir şey söylemek bana düşmez. Ne yazık ki böyle şeyler yaşanabiliyor ve işçiler dava kazansa bile, icra aşamasında işverenin üzerinde bir şey yoksa, eller boş kalabiliyor. Umarım, sizin durumunuzda bu söz konusu olmaz.

 37. 30.07.2013 giriş 07.12.2013 çıkış 03 kodla.24.03.2014 giriş 11.10.2014 çıkış 03kodla. 08.11.2014 giriş 12.11.2014 çıkış 04 kodla. Ilk iki çıkışımı zorla baskı altında imza attım.sonra onlar çıkardı. Ben hakkımı alamadım.bana birde x rakamlı senet imzalattılar. Ne yapabilirim. Hak sahibi olurmuyum

 38. İşten 31-05-2020 çıkarıldım pandemi den dolayı işsizlik maaşı başvurusu yapamadım 14-09-2020 başvurdum geçmiş aylarında maşı yatarmı

 39. Beni 23.02.2017 de işten çıkardılar ama sgk yı 4 ay yatırdılar sonra benim çıkış tarihimi 23.06.2017 ve 4 madde olarak göstermişler beni 23.02.2017 çıkarttıkların da işkur a başvurdum ve 7 ay işsizlik maaşı aldım yeni işe girince kestirdim. Sonra bana iskurdan 5538 TL ceza geldi nasıl oluyor?
  Geri dönüş için dava açtım sonra işveren tazminat ödemiş paramı aldım.

 40. Beni 23.02.2017 de işten çıkardılar ama sgk yı 4 ay yatırdılar sonra benim çıkış tarihimi 23.06.2017 ve 4 madde olarak göstermişler beni 23.02.2017 çıkarttıkların da işkur a başvurdum ve 7 ay işsizlik maaşı aldım yeni işe girince kestirdim. Sonra bana iskurdan 5538 TL ceza geldi nasıl oluyor?

 41. Zeynel mrb ben adana büyükşehir belediyesi personeli iken önce 29 madde daha sonra 4 madde den çıkış verildi ama tazminatı ve izin parasını aldım ama işe dönmek istiyorum fakat ocak 20 de çıkış verdikleri için bunun zamanı geçtimi teşekür ederim

 42. 25 07 2016 işe giriş 17 07 2017 birsendikaya üye üye oldum 18 03 2019 çalıştığım işyerinde yangın çıktı sendikaya üyeydim önceleri bana sendikadan çık dediler kabul etmedim öncülük edenleri daha önce çıkardılar küçülüyuruz diye sonrasında orda çalıştığım süre buyunca hafta içi hafta sonu mesai kal dediler kaldım hiç devamsızlığım YOK 04 kodundan iş akdimiz feshedildi mücbir sebep dediler iki üç ay sonra aynı yerde üretime devam ediyor .k.demir

 43. Merhabalar, isyerinde is sozlesmesinde yer almadigi halde , aylik prim almaktayiz ve bazı bölumler bu kapsamın dışında, fakat prim almayan bölümdeki bir arkadaşa prim aldıgimi muhabbet esnasinda ağzımdan kaçırdım ve bu durumdan dolayı istifaya zorlanıyorum veya işten çıkarırlarsa sicilime işleyeceği konusunda tehdit almaktayım ne yapmam gerekir..

  Tesekkurler

  1. Merhaba, bu konuda bizim söyleyeceğimiz bir şey olamaz. Usulsüz görünen bu uygulama hakkında sizin bir karar vermeniz gerekir. Çünkü belirttiğiniz tüm hususlar kayıt dışı olup işverenle sizin aranızda gerçekleşmiştir.

 44. Emekliyim 4 göre işten çıkartıldım hiç bir gerekçe gösterilmeden acaba işsizlik maaşı alabilirmiyim bana kullandırmadıkları iznin tamamını kulladırıp izin dönüşünün ilk günü işten çıkardılar ne yapmalıyım

  1. Merhaba, Mehmet bey işsizlik maaşı alamazsınız; çünkü işsizlik maaşı almanın ön şartı, başkaca bir sürekli gelir elde etmiyor olmaktır. Siz emekli maaşı aldığınıza göre, işsizlik maaşı alamazsınız.

 45. 05/12/2008işe giriş tarihim
  çıkış tarihim
  21/01/2010 ihbar kıdem tazminatımı alamadım ne yapmam gerekiyor

 46. Merhabalar ben yaklasik bir ay once isten 04 koduyla cikarildim ama tazminatim odenmedi bu durumda neyapabilirm simdiden tesekkurler

 47. Merhabalar ben Çalıştığım kurumdan 28.02.2019 tarihinde 4 koduyla çıkarıldım,06.03.2019 tarihinde(1hafta sonra) başka bir işe memur olarak atandım Kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim?

  1. Merhaba, yazımız içeriğinden de net anlaşılabileceği üzere kıdem ve ihbar ödenmesi gerekir.

 48. Selamın Aleyküm Ben bir şirkette işbaşı Tarihi 26.10.2016 işten Çıkarılma Tarihim 16.06.17 ve Bana Hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi 4 numaradan İşten Çıkarıldım ve hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi Haklarım Neler dir Ne yapmalıyım Yardım cı Olurmusun uz şimdiden Teşekkür ederim

 49. 04 maddesiyle habersiz işten çıkarıldım maaşımı bile ödemediler neler yapmam gerekiyor

  1. Çıkışın size yazılı bildirilmesi gerekir. Alo 170’i arayarak şikayette bulunun bunun için. Ayrıca ödenmeyen maaşınız takip eden ayın 20’sine kadar da ödenmezse, faiziyle alabilmek adına arabulucuya başvurun.

   1. Selamın Aleyküm Ben bir şirkette işbaşı Tarihi 26.10.2016 işten Çıkarılma Tarihim 16.06.17 ve Bana Hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi 4 numaradan İşten Çıkarıldım ve hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi Haklarım Neler dir Ne yapmalıyım Yardım cı Olurmusun uz şimdiden Teşekkür ederim… ⚠️

    1. Aleyküm Selam. Kıdeminiz ortalama 8 ay. Fesih tarihinden itibaren 1 aylık süreyi kaçırdığınızdan işe iade davası açamazsınız. Kıdem tazminatınız da 1 yıl dolmadığı için yok, yıllık izin hak edişiniz de. İhbar süresi kullandırılmadı ise size ancak 4 haftalık ihbar tazminatı talep edebilirsiniz işçilik alacağı olarak ki; değer mi değmez mi uğraşmaya karar sizin…

 50. 4.kod ile işten çıkarıldım. İşsizlik maaşım baglandı. Tazminat ve diğer haklarımı ödemiyeceklerini söylediler. İzlemem gereken yol nedir? Bilgi rica ediyorum. Teşekkürler

  1. Nurten hanım bazı detaylı bilmeden yorumlamak güç olur. Örneğin, iş akdi fesih yazınızda neler yazıyordu? Yada fesih yazılı mı yapıldı? Elinizde ne gibi bilgi ve belgeler mevcut? Size kim (hangi makam) ne dedi tam olarak? İşyerinizde SGK’lı çalışan sayısı 30’dan fazla mı, az mı? Gibi…
   Yapabilecekleriniz aslında belli;
   https://mustafabaysal.com/isci-sikayeti-nereye-yapilir/ şu yazımızı okumanızı, işkur bünyesindeki işçi şikayetleri birimine zaman geçirmeden de arabulucu sürecini başlatmanızı öneririm. Malum artık direkt iş mahkemesine dava açamıyorsunuz işçi alacaklarında mağdur olarak, önce arabulucu…

 51. Su an zaten ben maddi nedenlerden dolayı cikisimi istedim ve bana denilen 4.madeden cikaricaz ama kıdem tazminatı odemiycez dediler 1 yıl 3 aydır çalışıyorum orada

 52. Ben … aş de çalışırken 8 yıl sonra 29 maddeden çıkarıldim. 2 mahkeme iade kararı verdi yargitay bozdu ve işverenin guvevini kaybetmekten haklı ancak somut delil bulunmadığı için işçi ihbar ve kidem alabilir kararı verdi.
  Bende alacak davası açtım ve şirket bana bam ve yargitay kararını beklemeden 117 000 tl ödeme yaptı. Ben sigorta çıkış kodunu düzeltmek istiyorum. Diğer bi arkadaşım arabulucu masasında alacaklarını aldı ve düzeltti çıkışını ben nasıl düzeltebilirim.

 53. İyi günler 6 yıldır bir güvenlik şirketinde görev yapmaktayım geçen gün sigortamı kontrol etmek istedim farkettim ki 06/03/2019 da çıkışım yapılmış 07/03/2019 da 1 izin gösterilerek işe girişim yapılmış SSK 04 Kodu ile çıkışınız Verilmiş dedi. Hayla Aynı Firmada Çalışmakayım Fakat Firma Giriş – Çıkış yaptıgı tarihtan sonrada çalışmaya devam ettim. Mahkemeye versem haklarımı alabilirimiyim _?

  1. Merhaba. Halen çalışmaya devam ettiğinize göre, hangi haklardan bahsediyorsunuz Coşkun bey?

 54. 04 kanunuyla işten çıkartıldım çıkış kağıtlarını imzaladıktan sonra banka hesabına tazminatımı yatiracaklarini söylediler bir ay geçmesine rağmen hala tazminatimi alamadım bunun için bir sure varmı yoksa direk yasal yollara baş vurmalimiyim

 55. Selamlar. Bugun itibariyle esim 04 koddan isten cikartildi. Ihbar kullandirilmadi ve ihbar tazminatini vermemisler. Kidem ve calismis oldugu 15 gunu hesaplayip imza attirmislar . Biz bu surecte karsi dava acma hakkina sahipmiyiz. Imzalattiklari ihbar ve kidem tazminat bildirgesinde kidem ucreti yaziyor ihbar bos olarak gorunuyor. Yani vermediklerine dair kagitta bir ucret ibaresi zaten var. Fakat bu kagitlar is yerinde kaldigi icin elimizde bir kagit yok. Biz bu tazminat hesaplamasina itiraz edip daha sonradan dava acabilirmiyiz .. Tesekkurler..

  1. Merhaba. Elbette dava açabilirsiniz; ama imzalanan evrakın içeriğinde ne olduğunu bilmeden yorum yapmamız doğru olmaz. Bir avukata yüz yüze danışmanızı öneririm.

 56. Merhaba,
  Ben 24.04.2019 – 24.07.2019 tarihleri arasında bir firmada beyaz yaka olarak çalıştım. 23.07.2019 tarihinde işten
  4 nolu kod ile ayrılacağımaa karar verildi ertesi gün şirket ile ilişiğim kesildi. Ihbar süresi dikkate alınmadı. İki hafta önce tarafıma bildirilmesi gerekirdi. Hal iddia edebilir miyim. Teşekkür ederim.

 57. Mrb 4nolu koddan isden cikarildim ise iade davasi acdim sirket tazminatlarimi hic bir alicagimi yatirmadi bunlari nezaman alabilirim ve dava nasil sonuclanabilir

 58. Merhaba.. ise giriş tarihim 25.03.2019 ve çıkış tarihim 24.06.2019. Cikisim 04 koduyla yaptilar ve aradan yirmi gun geçmesine rağmen maaşım ödenmedi. Şunu da belirmek isterim.. 2850 tl maaş bankaya yatan 2020 diğeri elden ihbar kullandirmadigi için ihbar kağıdını imzala maaşımı ödeyecekler dediler bende kabul etmedim acaba ödemeyi ne zaman alirim belli bir suresi varmi..sizce ne yapmaliyim şimdiden teşekkür eder sağlıklı günler dilerim

  1. Merhaba. Ödemenin derhal yapılması gerekir. Makul bir süre bekledikten sonra, ödenmeyeceği kanaatinde olursanız arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 59. İsim değiştiren şirkette ismi değişen şirkette 10 yıl yeni isimli şirkette 10ay çalıştım son çalıştığım şirket beni işten çıkardı çıkış birdirgemi vermedi ben önce noterden tazminatlarıma karşılık ihtar çektim sonra arabulucuya gittim ben bunları yaptıktan sonra 29 koduyla çıkışın verildi buluşma da uzlasırsam kodun değişeceği mahkemeye gidersem 29 koduyla hiç alacağım olmayacağı söylendi bende bende son 10 ay çalıştım şirketle uzlaztım diğeri toplantılara gelmediği için uzlasamamıs sayıldım arabuluculuk tutanağı böyle tutuldu ertesi gün kodum 4 olarak değiştirildi burada Bir hile varmıdır benim durumum nedir?

  1. Merhaba. Yazdıklarınızdan bir sonuca varmak zor. Ama arabulucu tutanağını bir avukata göstermenizi ve fikir almanızı öneririm.

 60. Merhaba hocam ,

  10 kişinin çalıştığı bir iş yerinde 11.12.2018-10.06.2019 tarihleri arasında çalıştım 14 gün önceden fesih bildirimim yapıldı ve çıkış bildirimim 4 kodu ile yapıldı. fesih bildiriminde de herhangi bir sebep belirtilmedi işe iade veya farklı bir konuda alacağım bulunmakta mı? ne yapmamı önerirsiniz.

 61. Merhaba ben a firmasından 04 koduyla cıkarıldım ama yeni Bi şirket açıp sgortamı orda devam ediyor hiçbir imzam yok geçiş hakkı da yok hakkımı alabilirmiyim

 62. Merhaba.turizmde askı personeli olarak 3 sezondur çalışıyorum ..toplam 5 ay çalışıyorum her sezonda..sezon kapanışında sadece mukavatname imzaliyorum..bu sene işveren beni isten istifa nedeniyle işten çıkartmış 04 koduyla..ne yapmalıyım

 63. 2017 ve 2018 typ kapsamında … bel.calistim.2019 şubat 24 de tasaron firma girişim yapıldı. Seçimle başkan değişti 12 nisan 2019 da 04 koduyla çıkartıldı.tasaron firma çalışan sayısı 1500 kadar. Yasal bir hakkım var midir mücadele edeyimmi. Ihtiyacım var eşim iflas etti hem basit bir odaciydim.benden ne istediler.Tskr ederim.

 64. merhaba ben 6 sene çalışmış oldugum yerde haklı sebeblerden dolayı işten ayrıldım fakat 04 kodu ile çıkışım gösterildi ama işyeri tazmanitımı ödemiyor şu gün bu gün ne yapmam gerekiyor bunu bir süresi itaraz için varmı ne yapmam lazım

  1. Merhaba. 10 yıllık zamanaşımı süresi içinde kıdem tazminatınızı mahkemeden talep etme hakkınız vardır.

 65. Yedi bucuk ay ana firmada calistim.4 kodla isten cikardilar fazlalik var diye maas 3350 sigorta primi4650 saat 8-6 ne gibi haklarim var ayin 26 tisinda is bul dediler 28 inde cilardilar

 66. Merhaba
  Patronumun mobing uygulamasi sonucu isten ciktim ,cikisimin nedenini isyerimin uzak oldugunu gelemedigimi soyledim.beni once 4 kodu ile cikarttilar.haklarimi talep edince yaklasik 4 gun sonra istifa ile cikisimi yaptilar.istifa dilekcem yok.2 yil orada calistim.yillik kullanmadigim izinlerim 21 gundur.bana kidem ihbar yillik izinlerimin sifir oldugu ibraname imzalattilar cikis yaptigim gun.
  ben kendimi bu durumda nasil savunabirim.

 67. Merhabalar,dogum sonrasi 4 kodu ile isten cikarildim ne kidem ne ihbar hicbir tazminatimi almadim.3.5 yildir verecegiz dediler simdi ise odeme yapamayacaklarini belirttiler.isten ciktigima dair herhangi bir imza atmadim.haklarimi alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Tazminatlarınız için henüz zamanaşımı süresi geçmemiş. Bir avukatla görüşerek hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

 68. Merhaba
  Fabrika da 100 çalışanı olan Belirsiz süreli Çalıştığım 29 çalışmalı taşeron firma 14 ay 9 günlük çalışmamın ardından 4 nolu kod ile işten çıkışımı verdi.
  Haklarımı vereceklerini söylüyorlar henüz vermediler..
  5 ay forklift operatörlüğü
  9,5 ay proje sorumlusu olarak hizmet verdim
  Proje sorumlusu olarak ihtiyaç kalmadı diyip çıkarmak istediler eski işime iademi istedim mümkün değil dediler yaptıkları psikolojik baskı da cabası
  Bu arada rapor, izin, tutanak vb hiç bi kusurum yok işe iadem mümkün mü?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Taşeron firma çalışanı 30’dan az ise normalde işe iade davası açamazsınız. Ama bir muvazaa durumu varsa, açma imkanınız olabilir. Ezbere konuşmak doğru olmaz, bir avukata durumunuzu bizzat anlatmanızı tavsiye ederim. Unutmayın, işe iade başvurusu için 1 aylık süreniz var.

 69. Merhaba Zeynel Bey,

  6 yıl özel bir üniversitede akademisyen olarak çalışan ve 4 kodu ile işten çıkatılan birisi kıdem ve ihbar tazminatları dışında herhangi bir alacak talep edebilir mi?

  Mevcut durum: Sözleşme Eylül ayında yenileniyor fakat Mart ayında işten çıkarma oldu (kurumda her Eylül’de herhangi bir imza atılmıyor, direkt maaş arttırımı ile devam ediliyordu). Ayrıca yıllık izinler ödenmedi.

  Arabulucuk olumsuz sonuçlandı. Dava açmaya hazırlanılıyor.

  Kişi Eylül ayına kadar olan maaşı talep edebilir mi? (8 aylık maaş tazmini gibi bir şey duymuştum)
  Ayrıca kurumdan 4 aya kadat işşizlik maaşı alabilit mi?

  Çok teşekkürler.

  1. Merhaba. İş sözleşmesini incelemeden ezbere cevap vermek doğru olmaz. Ama genel kural olarak; eğer iş sözleşmeniz belirli süreli ise ve bu süre dolmadan önce haklı bir neden olmaksızın sözleşmeniz feshediliyorsa, kalan aylara ait ücreti talep etme hakkınız var demektir.

 70. Merhaba 9 yıl üzerine 4 koduyla işten çıkarıldım ve ne kıdem ne de ihbar ödemesiler tazminatsız fesih yaptılar resmen. İşe iade davası açınca, kıdem ve ihbarı da alabilecek miyiz ?

 71. Merhaba dostlar 16yil sigortalı çalıştım 5800 iş günüm var 4 nl koddan işten çıkarıldım 27bin tl 3aylık çek verip dışarı koydular işsizlik maaşına baş vurdum alabilirmiyim emeğin karşılığını almamak çok aci ağrıda işçi olmak daha zorrr

 72. Merhaba 07 02 2019 sık rapor kullandım diye iş akdim fes edildi.raporlarimin nedenleri ise çalışmadan kaynaklı sorunlar.ameliyat nedeniyle 129 gün 1 yıl toplamı.cikis bildirgesinde 04 kod ile ifade edilmiş. Işe geri iade davasını bak edebilirmiyi.tesekkurler.

 73. Merhaba 04 nolu işten çıkarılma kodu ile çıkarıldım ve tazminatimi aldım.gelir vergisi kesintisi için müracaat etsem alabilirmiyim acaba

  1. Merhaba. Vergi iadesi ikale vb. şekilde işten ayrılan işçileri ilgilendirmektedir. Bu şekilde olduysa ve gelir vergisi kesintisi yapıldıysa tabi alabilirsiniz.

 74. Konkordato olan işyerinden çıkarıldım ödeme mahkemeden sonra olucak dediler bundan bir kaybim olabilirmi lütfen yardımcı olun.

 75. Emre bey bende 04 koduyla çıkarıldım. Acaba ne gibi oyun veya sorunlar yaptılar? Önemle Saygılar.

 76. ibranameyi imzaladım 4kodu ile çıkış bildirimi verdi 20333tl tazminat alacağım olduğunu ama nezaman ödeyeceğini söylemiyor ne kadar zamanda paramı alabilirim işten ayrılış 14-12-2018

 77. Ben bir iş yerinde 2 yıl sigorta siz çalış tirilmak zorunda kaldım bir yıl iş kurlu ve bir buçuk yıl falan sigorta li çalış tim toplamda 4 yıldan fazla çalış tim ve benim cikisimi verdiler raporlu olduğum halde tazminat olarak 4.174 lira yatır dilar ve ben bunlara dava açmak istiyorum benim üç tane sağlam sahidim de var bana yardımcı olacak bi avukat varmı

 78. İstifa dilekçem elinde ama işten çıkış belgesi vermedi bunu değiştirebiliyor mu sonradan ?

 79. 11 aydır çalıştığım iş yerinden tatsız bir durumla çıktım yani patronumla yaşadığım durumu şikayetimi müşteriyle konuştum diye ve ses kaydımı aldıkları için sorunlar yaşadım . Yaşanan gün işten çıkışım verildi ve bana zorla tehditle istifa dilekçesi yazdırdı . Onun dışında attığım bir imza yok . Çıkışımı 4 kodu ile vermiş ama son ayki maaşımı vermedi ihbar süresi olmadı tazminat almadım . Beni tehdit ettiği için sesimi çıkarmadım yine de bana karşı ses kaydıyla dava açabilir mi ?

 80. 12.05.2018 tarihinde başladıgım işten noterden 26.10.2018 de fesih bildirimim geldi. 8.11.18 de çıkışım 4 koduyla yapıldı haklarım varmı ?

 81. Merhaba
  İşverenle yaşadığım sorun nedenli işten çıkarıldım ancak işveren beni 04 kodu ile işten çıkardı..işsizlik maaşı için başvurdum onaylandı..ancak ihbar ve kıdem tazminatı vermedi..işten çıkarken bazı evraklara imza attım ne olduğunu bilmiyorum..bu imzalar hak kaybına yol acarmi ? İhbar ve kıdem tazminatı ile ilgili olarak işveren bunun isptanini o evraklarla yapabilirmi ? Maaşlar bankaya yatıyordu…dava acarsam bu kodu ssk ya dilekçe verip değiştirme ihtimali olursa ne yapmam gerekir ?

  1. Kenan bey, 4 koduyla çıkarılmanız sizin lehinizedir. Ama sonuç olarak, ne tür bir evrak imzaladığınızı bilemiyorum. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir şekilde arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramanız gerekir.

 82. Merhabalar ben 2006-2012 yılına kadar özel bir şirkette çalıştım müdürün baskısı sonucunda zorla işten çıkarıldım ssk kodu 4 kıdem tazminatımı herşeyi aldım şimdi o müdür işten kovulmuş ve ben işsizlik nedeniyle 6 sene sonra tekrar şirketime dönmek istiyorum görüştüm önce olumlu dediler çağırdılar sonra İK’dan giriş çıkış yaptığım tazminatımı aldığım için işe girişimi olumsuz buldukları açıklaması geldi Asıl işveren ile görüşsem işe geri dönebilme şansım var mı ?benim işe tekrar alınmam iş yeri için sakıncalı bir durum oluşturur mu? Hocam Cevabınız için teşekkürler

  1. Merhaba. İşe alınmanız ya da alınmamanız konusunda İş Kanunu bakımından bir fark yoktur. Yani bunun sakıncası da herhangi bir başka etkisi de bulunmamaktadır. Tamamen işverenin takdirinde bir durumdur.

 83. merhabalar. 11 ay calistigim is yerinden 04 kodu ile cikarildim. bana gerekce olarak eleman fazlaligi nedeniyle isten cikarildigim soylendi ama beni cikarmadan bi hafta once 2 yeni eleman alindi. bu durumda arayabilecegim herhangi bi hakkim var mi?

   1. Hepsini taşıyorum ama iş sahiplerinin 3.4 tane akaryakıt istasyonları var.30 çalışan şartını nasıl tespit edecez Mustafa bey.

 84. Merhaba 6yıl2 aralıksız çalışdığım işimden 04 kodla çıkışımı verdiler 3ay oldu çıkalı ne tazminat ne başka bi şey verdiler muhasebe ye borcu yoktur kağıdı imzaladım acaba mahkemeye versem hak talep edebilirmiyim . Teşekkür şimdiden

  1. Sefer bey bu evrakı imzalamış olsanız da, banka hesabınıza ödenen bir tutar yoksa elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Önemli olan, gerçekten de tazminat alacak şekilde işten çıkarılmış olmanızdır.

 85. Merhaba ben 9 ay 17 gundur bi firmada calisiyorum. Isten kovulma nedeni olarak Raporlarimi gösterdi. ihbar tazminati yatirildi ve ben ise geri iade davasi acicam. Bu sürecte issizlik maasi almak istiyorum ama 3 yıl icinde 600 günü doldurmadim 520 gün var issizlik maasi alabilirmiyim.

 86. Merhaba ben bir yerde 3 yıl çalıştım ama benim yanıma alınan bayan yüzünden sinirle çıkışımı verirsiniz demem üzerine benim çıkışımı kıdem ihbar verekek çıkışımı yaptılar ama benim ıssız kalmama sebep olan çalışma arkadaşlarıma ve iş yerlerine laf ve işyeri zarar görmesin diye sessiz kalan patronlarıma ne gibi dava aça bilirim yardımcı olmamızı rica ederim

  1. Halime hanım, bu konuda açabileceğiniz bir dava açıkçası yok. Belki şartları varsa, işe iade davası açabilirsiniz. Ama yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

 87. Merhaba :ben kurumsal bir şirkette 6 yıl çalıştım sürekli mesaisi tatil siz çalışmadan dolayı 3600 fen kıdem tazminatını alarak ayrıldım hiç boşluk vermeden başka bir işe girdim 15 gün sonra buradan 4 .maddeden işten cıkarıldım işsizlik maaşı alabilir miyim

 88. Merhaba ben işten 26.12.2017 tarıhınde KURUMSAL BİR MARKET SEKTÖRÜNDEN 04 maddesinden cıkarıldım , butun yan haklarımı aldım ama işe geri iade davası actım .
  AMA iş yerim baska bır kurumsal fırmaya satıldı ve bu satılan fırmada dısıplın sucundan haksız yere yıllar once 25/II MADDESINDEN cıkarıldım
  (eskı ıs yerımden dısıplın sucundan cıkarıldıgımı yazılı degıl sozlu olarak soyledım kadroya gecerken.cunku hıcbır ıs yerı benı işe almadı…)

  Mahkeme baskanı benım sımdıkı cıkarıldıgım ıs yerıne neden o fırmada calıstıgımı beyan etmedım ıcın arastırılması ıcın 12 temmuz 2018 tarıhıne durusmayı erteledı
  sizce bu durumda işe geri iade davasında sonuc ne olur ?????

 89. Dekorel alüminyum calişian bi işçiydım üç aydır maş alamıyoz mesaı paralarımızı alamadık 25 30 kişi işten cıkarıldık 4 madden biz napmalıyız bıze tarıh verılmedı tazmınat mas vb paralarımız için bılgı alabılırmıyım

  1. Merhaba. Bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanızı öneririm. Ayrıca İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmayı unutmayın.

 90. Merhaba ben işyerinde bozulan sağlık nedeniyle raporluydum raporum bittikten sonra işime 4 koduyla son verildi ve tazminat alamadım vermiceklerini söylediler noterden ihtar çektim yine alamadım işçi mahkemesine basvurmam gerektiğini söylediler bu konuda ne yapmam gerekli tskrlr

  1. Zeliha hanım, bir an önce arabulucuya başvurarak süreci başlatmalısınız. Bir avukatla görüşebilirsiniz.

 91. Merhabalar smmm ofisinde 07.04.2017 tarihinde çalışmaya başlayıp 31.03.2018de yani 1yıl olmasına 6gün kala ‘4’ koduyla sözleşmem fesh edildi. İhbar tazminatımı aldım fakat kıdem tazminatına hak kazanabiliyor muyum?

 92. Bir şirkette yaklaşık 5 yıl çalışmaktayım. şirket İzmir de fakat biz Bolu da çalışmaktayız. çalıştığımız işyeri depo olarak faaliyet göstermekteydi. Bolu da çalıştığımız için şirket çalıştığımız işyerini aynı şirkete ait büro olarak göstermektedir. Bu esnada şirket bizim giriş çıkışımızı yapmış. Yani Bolu daki büro 2018 ocak ayında faaliyetine başlamış görünmektedir. Bolu da çalışan arkadaşlarımızdan işten ayrılan olmadı. Herkes işine devam etmektedir. SSK ile görüşmemizden öğrendik ki 04 koduyla işten çıkartılmışız. Bu durumda önümüzdeki yıllarda işten çıkartılmamız veya kendi isteğimizle ayrılmamız durumunda geçen 5 yılın ve sonraki yılların tazminatını alabilir miyiz. Not: işten çıkış ğiriş yapıldığına dair herhangi bir tutanak imzalatılmamıştır. Maaş bodro tarihi yeni tarihli olarak imzalatılmaktadır.

  1. Necmi bey, işveren hangi kodla bildirim yapmış olursa olsun; ileride kıdem tazminatlarınız ödenmezse dava açtığınızda, aslında her hangi bir çıkış olmadığına ve çalışmaya devam ettiğinize mahkemeyi ikna ederseniz, tüm sürelerin kıdem tazminatını almanız mümkündür.

 93. 1.MESAJ 12.01.2018 sgk 4-a Kapsamına ait işin sonlandırılması nedeniyle işten ayrılış bildiriminiz.
  bana belge gönderilmedi . önceden mesaj atıldı .
  2.MESAJ 09.01.2018 ve 10.01.2018 4857 25/2-h mad. istinaden 11.01.2018 TEBLİĞ VE İHTAR EDERİZ .
  İŞ YERİNDE YAPILAN EYLEMDEN İŞÇİLERİN EYLEMİNDEN DOLAYI BİZLERE YAPILAN TOPLU MESAJDIR
  2. MESAJ HERKESE GÖNDERİLDİ 1. MESAJ İSE KISIM KISIM GÖNDERİLMİŞTİR .. BU İŞ YERİ 1000’E YAKIN ÇALIŞANI BULUNMAKTADIR…

 94. ben 4 yıldır bir firmada calı şıyorum ve benim bilgim olmadan 01.12.2017 de çıkışım yaplıyor 02.12.2017 de başka bir firmaya geciş yaplıyor geciş yaplan firma buraya ortak oluyor ama sigorta numaram deyişiyor tamamen devrediliyor patronumuzla konuştumuzda bize şöylesöylüyor bütün haklarınızı hesapladık ama biryıl icerisinde sislere bişekilde ödeme yapmaya calışıcam diyor bana yazılı bişey vermiyor agızdan söylüyor benim neyapmam gerek

 95. ben patronala konuşmak istiyorum bu konuyu 5 degil 2 yılldır çalışıyo gözüküyorum haklarımı alamazmıyımyada şikayet edebilirmiyim çalışmak istemiyorum onunla

 96. 09*04*2015 te 4 koduyla çıkış yapıp 10*04*2015 giriş yapılmış ve ben hala bu iş yerirde çalışmaktayım yeni öğrendim ne yapmalımm

  1. Meryem hanım, şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. İleride, bu nedenle sıkıntı yaşarsanız, değerlendirebiliriz.

   1. Mustafa Bey ben 27.07.2020 tarihinde işe başladim ve sgk girişim yapıldı. Hiç bir sebep belirtmeksizin 24. 07. 2021 tahinde çıkışımı yaptılar. Yani yılı doldurmama 2 gün varken hemde. Yani hem kıdem hem yıllık izin parasını vermemek için işten çıkardilar. 34 gün de pazar mesailerinden doğan iznimi de kandırmadılar.
    Çıkış koduna baktim 04. Ayrıca 24 temmuz kurban bayramı izni içerisinde olmasına rağmen çıkışımı yaptılar. Ben kıbrısta çalışıyordum beni kurban bayramının 2 günü gönderdiler. Benim ne yapmam lazım ??

  2. Ben 2019 da 04 koduyla osten ciktim ama 10 yillik tqzminatim 30 bin di bana 10 verdi gerisini ise borcundan duseceni soylediler noterde imazayi atinca mecbur 10 binlirw alabikdim ne yapabilirim

   1. Kerim bey, ne imzası attınız? Evrakın içeriği neydi? Bunları bilmeden kimse size yardım edemez. Durumunuzda en doğrusu bir avukatla görüşmeniz ve onun vasıtasıyla evrakları edinerek hareket etmeniz gibi görünüyor.

 97. Isveren 4 kodu ile isten çıkaracağını ama tazminat verecek durumu olmadigini bizden feragat kagidi imzalamamiszi istediğini belirtiyor bu durumda napmaliyiz acil yardim lütfen

  1. İşveren bu durumda, haklı sebebi olmaksızın sizi çıkardığını kabul etmiştir. O halde kıdem tazminatınızın ve ihbar süresi kullanmadıysanız, ihbar tazminatının ödenmesi gerekir.

   1. Merhaba 04 ile işten çıkarıldım dava açtım ve işe iade davasını kazanırsam işe iade almamazlık yapamazlar değil mi

     1. Mrb 04 kodun dan işten çıkartılar ihbarım var maaş günü yatacak dediler yatırmadıkları halde neyapabilirim

     2. Merhaba, yatırmazlarsa arabulucu başvurusu yapabilirsiniz.

   2. 4 üncü koldan çıkış verildi bana ben işsizlik başvurusu yaptım hak kazanamadiz diyor iş kuru aradım alamazsınız diyorlar ne yapmam lazim şimdi anlamadığım konu şu hak kazandiniz dedigindemi alıyoruz işsizlik ödeneği yok sa hak kazanamadiginiz dedigindemi

    1. Bayram bey, hak kazanamadınız deniyorsa, işsizlik maaşına hak kazanamamışsınız demektir.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu