Ücret

Resmi tatil ve hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret

Resmi tatil hafta sonuna denk gelirse!

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalışmaması esastır. Buna göre, bu günlerde çalışmayan işçiye o günün ücreti yine de ödenecektir. Hafta tatili de tıpkı resmi tatil günleri gibi, işçinin çalışmadan ücretini aldığın günlerden biridir. Peki resmi tatil günü aynı zamanda hafta tatiline denk gelirse ne olur?

Resmi tatil günleri neler?

Bir yılda toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır. 15 temmuzun resmi tatil olmasına dair değişiklik henüz resmi gazetede yayımlanmamıştır; ancak onu da artık resmi tatil günler içinde sayabiliriz. Bu günler şunlardır:

 • 1 ocak
 • 23 nisan
 • 1 mayıs
 • 19 mayıs
 • 15 temmuz
 • 30 ağustos
 • 28 ekim saat 13:00’ten itibaren 29 ekim
 • 3,5 gün ramazan bayramı
 • 4,5 gün kurban bayramı

Hafta tatili hangi gündür?

Bu konuda daha önce yazdığım bir makalede açıkladığım gibi, işçiler için belirlenmiş bir hafta tatili günü yoktur. Kanun; ondan önceki iş günlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçiye 7. Gün kesintisiz en az 24 saat hafta tatili verilmesini istemiştir. Buna göre işçiye haftada bir gün tatil verilmesi yeterli olup hangi gün verileceğini işveren belirleyecektir.

Hafta tatili, resmi tatil günüyle aynı olursa!

Geriye çekilip baktığımızda gördüğümüz manzara, işçinin çalışmadan ücretini aldığı iki günün çakıştığıdır. O halde şöyle basit bir soru gündeme gelecektir? Bu durumda işçiye o gün için 2 yevmiye mi verilecektir?

Normalde resmi tatil günü işe gelmeyen işçiye 1 yevmiye ödenmesi gerekirken, hafta tatilinde işe gelmeyen işçiye de 1 yevmiye ödenmesi gerekir. Peki ama bunları alt alta toplamak ne kadar doğrudur?

Kanaatimce böyle bir şey mümkün değildir. İş Kanununun bu hükümleri koymaktaki temel amacı, işçinin dinlenmesini veya ulusal ve dini bayram günlerini kutlamasını sağlamaktır. Sonuç olarak işçi hem hafta tatilinde dinlenmekte hem de resmi tatil gününü kutlayabilmektedir. O halde işçiye 2 yevmiye ödenmesine gerek yoktur.

İşçi bu günde çalışırsa ne olur?

Öyle ya, hafta tatili ile resmi tatil gününün çakıştığı gün işçi çalışıyor olabilir. Örneğin 29 ekime denk gelen ve işçinin hafta tatili olan bir pazar gününde işçi çalışırsa ne olacaktır? İşçinin haftanın daha önceki günlerinde 45 saatlik çalışmasını doldurduğunu varsayarsak, bir de fazla mesai gündeme gelecektir. Bu hesaba göre işçiye 1 yevmiye çalışmadan hak ettiği hafta tatili için, 1 yevmiye çalıştığı için ve yarım yevmiye de fazla çalışması için ödenmelidir. Böyle bir günde işe gelen işçiye 2,5 günlük ücret ödenmelidir.

hafta tatili bayram den gelmesi

Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: Neden 3,5 günlük ücret değil? Bir gün çalışılmadan hak edilen ücret, bir gün hafta tatilinde çalışıldığı için alınan ücret, bir gün resmi tatilde çalışıldığı için alınan ücret ve yarım gün de fazla çalışma ücret olmaz mı? Bu yoruma katılmıyorum; çünkü işçiye 2,5 yevmiye ödenmesi durumunda İş Kanununun amaçladığı yarar sağlanmış olacaktır. İşçi, çalışmaması esas olan bir günde çalışmış ve karşılığında bir günlük fazladan ücret almıştır.

SONUÇ

Resmi tatil gününün; işçinin hafta tatili gününe denk gelmesi halinde ne olacağını, işçinin o gün çalışıp çalışmadığına göre ikiye ayırarak cevaplamak gerekir.

Resmi tatile denk gelen hafta tatilinde işçi çalışmamışsa, bu işçiye ödenmesi gereken ekstra bir ücret bulunmamaktadır. İşçi sadece, normal şartlar altında alması gereken 1 günlük ücretini alacaktır.

Ancak işçi, resmi tatile denk gelen hafta tatilinde çalışmışsa sonuç farklılaşacaktır. Bu durumda işçiye, 1,5 yevmiye fazladan ödenmesi yani işçinin o gün için toplam 2,5 günlük ücret alması gerekecektir.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

120 Yorum

 1. Merhabalar bir sitede gece calismaktayim 14 saat calisip 34 saat istirahat ediyorum ve bayramlarda resmi tatillerde calistigim halde mesaimi alamiyorum sozlesmemiz yok guvenlik gorevlisiyim yalniz resmiyette kapici gorunuyorum 1400 tl maas aliyorum yemek paramizi ve yol paramizi kestiler yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler iyi calismalar

  1. Alpaslan bey bu durumda benim yapabileceğim bir şey yoktur. Çalışmaya devam edecekseniz ama şartlarınızın düzelmesini talep ediyorsanız Alo 170’i arayabilirsiniz. İşten ayrılırsanız da dava açmanız gerekir.

  2. arkadaştaki dert bendede var bir iş merkezinde 3 kişi 12 şer saaten günün 24 saati ayın da 240 saati çalışmaktayız mesela bana 29 ağustos saat akşam 7 de işbaşı yaptım 30 oğustos sabahı 7 de çıktım ama mesaiden sayılmıyormuş gerekçe 29 ağustosu çalıştı diyorlar ,arkadaşta arefe günü akşam 7 de sabah ise 7 de çıkış yaptı oda 1 önceki günü çalıştı diye onada mesai gözükmedi işveren normal diyo benim ise aklım almıyo saygılar

   1. Merhaba,
    anladığım kadarı le vardiyalı düzen çalışmaktasınız. 29 Ağustos gecesi 24:00’dan 07:00’a kadar olan süre içerisinde 7 saat Resmi Tatil çalışmanızın ücret pusulanızda gözükmesi gerekir (Genelde bordro programları bunu ”Bayram/RT Mesai veya Fazla Mesai-2” şeklinde adlandırıp üstte bir bölümde gösterir pusula kagıdınızda. İnceleyiniz.
    Ödenmemişse en geç 6 gün içinde işverenden talep ediniz. (İşveren maalesefki bu hususta haklı değil)

    1. teşekürler bende öyle düşünüyorum yanlız aylıkta göreceğiz dedikleri gibi eksik yatırırsalar ilk işim tekrar itiraz etmek olacak ama deişen bişe olacağını sanmıyorum 🙁

 2. SORUM SU BENIM HAFTA TATİLİM RESMİ TATİL GUNUNE DENK GELİYOR 3.5 GUN BAYRAM İZNİ 1 GUNDE HAFTALIK İZİNLE 4.5 GUN İZİNLİ OLMAM GEREKİR AMA CALIŞTIM ŞİRKET HAFTALIK İZNİMİ BAYRAM TATİLİNE DENK GELDİGİ İÇİN HİÇE SAYIYOR HAFTALIK İZNİMİ BAYRAM İZNİME KATIYOR.SİZCE OLMASI GEREKEN NEDİR

  1. Dinçer bey, işverenin yaptığı doğrudur. Hafta tatili bakımından önemli olan, 6 iş günü çalışan işçiye yedinci gün izin vermektir. Böyle bir durumda bu kanuni hak sağlanmış olur ve size fazladan bir gün daha izin verilmesi gerekmez.

   1. Söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum bu tamamen insan emeğinin yasadan kaynaklanan bir boşluktan dolayı sömürülmesidir bilerek haftalık izin bayram izni gününe alınıyor ve insanın bir günlük izin hakkı yeniyor ve sizde bunu haklı buluyorsunuz çok yazık

    1. Murat bey, sizi anlasam da benim yaptığım birilerini haklı bulmaktan öte, mevzuatı yorumlamaktır. O nedenle, benim yorumumun değişmesi içim öncelikle mevzuatın değişmesi gerekir. İşçilerin ortaya koyduğu emeğe ne kadar saygımın olduğunu hem yazılarımdan hem de cevap verdiğim binlerce yorumdan göreceğinizi umuyorum.

 3. Mustafa bey merhaba,
  özel bir iş yerinde çalışıyorum haftalık 45 saat çalışma saatine göre hafta içi 5 gün 9 saat toplam 45 saat şeklinde çalışmaktayım cumartesi çalışması için günlük 1 saat fazladan çalışıyorum.
  cumartesi günü genel tatil olması durumunda toplam çalışma saatimin 40 saat olması gerekmiyormu.
  buna göre hafta içi fazladan çalıştığımız 1’er saatleri çalışmamız durumunda fazla mesai hak ediyormuyuz.

  1. Merhaba. Çalışma süreniz haftada 45 saati geçmedikçe fazla mesaiye hak kazanamazsınız. Bu nedenle, cumartesi genel tatil günü bile olsa, 45 saatten çok çalışmadığınız için fazla mesai hak etmiyorsunuz.

 4. Merhaba Mustafa Bey,
  “Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret” başlıklı yazınızı destekleyecek emsal karar veya örnek olay mevcut mudur? Teşekkürler.

  1. Enes bey yazılarımı mümkün olduğunca Yargıtay kararlarıyla desteklemeye çalışsam da, her konuda karara rastlamak mümkün olmuyor. Yazı içinde de belirttiğim üzere bu görüş benim şahsi kanaatimden ibarettir.

   1. Merhaba Mustafa bey.
    Ben bir fabrikada 3 vardiyali olarak çalışmaktayım.hafta tatilim 3.yildir her hafta pazar günüdür
    Pazartesi günü 00:00 08:00 çalıştık
    Salı günü 00:00 08:00 çalıştık ama işyerinde ölümlü iş kazası meydana geldi.
    Diğer vardiyalar aralıksız çalışmaya devam etti.bizim 00:00 08:00 vardiyasini
    Çarşamba günü çalışma olmayacağını ise gelmeyecegimizi söylediler.ve çalışma olmadı.
    Perşembe 00:00 08:00 çalışmaya devam edeceğiz
    Perşembe 08:00 16:00 vardiyasından itibaren bütün vardiyalar fabrika duruşa geçtiğinden persenollere izin verilecek belli kısımlarda belli kişiler çalıştırmaya devam edilecek
    Cuma günü senelik izin hakkimdan 1 gün izin yazıldı bana çalışmaya gitmeyecegim
    28 Ekim Cumartesi 08:00 16:00 calişacagim
    29 Pazar günü 08:00 16:00 calişacagim
    Çarşamba gece vardiyasina cagirmadiklari 1 gece için bizden 29 Ekim pazar günü 16:00 24:00 vardiyasi için telafi çalışması isteniyor.
    Hem hafta tatilim hem resmi tatil olmasına rağmen hafta içi 1 günlük verdikleri iş kazası sonucu yapılan duruşa eş değer gosterile bilinirmi

    1. Merhaba. Sorunuz biraz karışık olmuş. Şu kadarını söyleyebilirim ki; çarşamba çalışmadıysanız, hafta tatiliniz olan pazar günü çalışmanız istenebilir. Ama bugün 29 ekim ise, size fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

 5. Merhabalar…
  Benim haftalık iznim arefe gününe denk geliyor , iznimi kullanabilirmiyim ya da işveren yok sayabilirmi?şimdiden çok teşekkürler….

  1. Merhaba. Evren bey, haftalık izniniz arefe gününe denk geliyorsa, o gün kullanırsınız. Neden işveren bunu engellesin ki?

 6. Merhaba,
  Ben 21 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Biz son bir yıla kadar her hangi bir hakka sahip değildik ve son bir yıldır 8 saat uygulamasına resmi olmasa da geçmeye başladık.
  Şuan bizlere sözleşme imzalatmaya çalışılıyor.
  Ben geriye dönük 5 yıl haklarımı alabileceğimi azda olsa biliyorum ama iş veren para değil izin olarak hesaplıyor. Son 5 yılın içinde kullanamadığımız bayram izinlerimiz izin olarak veriliyor.
  Benim öğrenmek istediğim, Bizim personel olarak ne gibi haklarımız var?
  Biz eğer sözleşme imzalamazsak ne olur?
  Çünkü bizim 21 yıldır ne bayram iznimiz verildi nede fazla çalışma mesailerimiz.
  Şuan biz ne yapmalıyız.
  Teşekkürler Mustafa BAYSAL.

 7. İyi gunler. Bı sorum olacaktı. 19 Mayıs 2018 mesaisi cumartesi günü ne geliyor. Haftanın 5 günü 8.00-17.00 Haftasonu 8.00-13.00 çalışıyoruz. Toplamda 45 saat. 19 Mayıs cumartesi gününe denk geldiği için bize tam gün çalışmamız söyleniyor. Tam gün çalışınca 50 saat oluyor. 5 saat fazla çalışmış oluyoruz. Resmi tatil günleri 45 saat harici mi hesaplanıyor.. Bizim 19 Mayıs’ta çalışmamız 45 saat içinde olmuyormu.

  1. Derya hanım, bu durumda hem 1 günlük ekstra yevmiye hem de haftanın genelinde fazla mesai yaptığınız için 5 saat fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

 8. Merhaba zeynel bey benim sorumda diger arkadaşlarımın sorusuna benziyor ancak soyle bir durum var.benim hafta tatilim 15 gunde bir cumartesi diger kalan kisim pazar gunune denk geliyor ancak bize suan yeni bir uygulama yapacaklarmış.tüm hafta ctsi dahil calistiktan sonra pazar hafta iznindede çalışıp 1 mayis sali günü hafta iznimizi ve resmi tatil iznimizi kullanicakmisiz yani bu durumda aralıksız 8 gun calistiktan sonra 9.gun hafta izni verip hem resmi tatil hemde iznini hemde hafta iznini aradan çıkarıyorlar.bu dogrumudur acaba….

  1. Merhaba. Elbette yanlış bir uygulamadır. İşçi hiçbir şekilde 7 gün üst üste çalıştırılamaz.

 9. Merhaba, ben ücretli özel sektörde otelde çalışıyorum. 1 mayıs salı günü benim haftalık iznimi vermişler ve bunun harici ekstra 1 gün daha izin vermemişler bu yasal bir durummudur. Yani daha açık söylemem gerekirse 1 mayıs zaten benim devlet tarafından verilen iznim bunun dışında benim çalışma karşılığı 1 gün daha izin hakkım olması gerekmiyor mu. Teşekkürler şimdiden

  1. Kemal bey, kanaatimce hafta tatili amacına ulaşmış olur ve size başka bir gün ayrıca izin verilmesi gerekmez.

 10. Merhaba Zeynel bey
  Haftalık iznimi genelde pazartesileri yaparım.23 nisanda pazartesine denk geldi ve ben o hafta sadece pazartesi izin yaptım vede extra bir mesai ücreti ve izin alamıyacagım söylendi. Bu haftalık iznim neye göre belirleniyor ? Resmi tatil günü haftalık izin yazılırsa buna engel olabilirmiyim acaba i.şimdiden teşekkürler saygılarımla,

 11. Merhaba biz özel sektörde 8 6 çalışıyoruz yani her gün 1.5 saat fazladan cumartesi in yerine çalışıyoruz 19 Mayıs cumartesi ye denk geldi biz mesai istedik işveren olmaz dedi yada bu hafta 5e kadar çalışalım dedik onuda kabul etmedi böyle bı hakkınız yok diyor aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler.

  1. İrfan bey normalde haftada 5 gün mü çalışıyordunuz? 19 mayıs cumartesi çalıştınız mı?

 12. ücretsiz izinde iken
  1 mayıs 23 nisan gibi resmi tatillerin yevmiyesi ödenmelimidir.
  ayrıca ücretsiz izinde iken agi ödenmelimi

 13. merhaba cumartesi pazar çalışmıyorum çalışırsam 100 de 100 mesai alıyorum ctesi 19 mayıs resmi tatil o gün çalılırsam ücretim nasıl ödenir saygılar

 14. Merhaba, Biz normalde hafta içi 9 saat çalışarak C.tesi Pazar çalışmıyodukC.tesi çalışınca FM ücretimizi alıyoduk. Sadece bu ay Ramazan ayı dolayısı ile hafta içi 8 saat Cumartesi günü de 5 saat çalışarak haftalık 45 saati tamamlıyoruz, Cumartesi 5 saatin üzerinde çalışılınca 5 saatin üzeri normal ücretin 1,5 katı olarak FM ücreti ödeniyor. Pazar günü Hafta tatilimiz ve hafta tatili ücreti zaten ödeniyor. Bu sene 19 mayıs Cumartesine denk geldi bizim 19 mayısta 5 saati normal çalışma 3 saatide FM toplam 8 saatlik çalışmamız var. Cumartesi günün hesabını nasıl yapacağız.
  Bu sorunun kesin cevabına çok ihtiyacımız var. Cevaplarsanız çok memnun olurum.
  Teşekkürler…

  1. Zeynep hanım, sorunuzun cevabı çok basit. Fazla mesai dışında, bir günlük fazladan genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

 15. Özel sektörde işletme müdürüyüm.sabit haftalık izin genel tatile geliyor e biz genel tatilin ilk günü kapalıyız.personel ekstra izin hak eder mi

 16. Merhaba biz mağaza çalışanları olarak haftada 1 gün tatil yapiyoruz şirket bize 2 gün bayram izni veriyor doğal olarak bayram haftası 3 gün tatil yapiyoruz fakat haftalık benim haftalık iznim bayram izniyle birleştiği için herkes 3 gün tatil yaparken ben iki gün bayram izni kullanıyorum sorduğum da ise bana söylenen bizim şirket böyle deniyor paramı alamayacağım ve haftalık tatil günümün yandığı söyleniyor şirketin bunu yapmaya hakkı varmıdır?

  1. Okay bey, bu tek sefere mahsus bir durumsa zor. Ama devamlı olarak böyle çalışıyorsanız, evet bu bir haklı fesih sebebidir.

 17. MERhaba ben özel sektörde çalışıyorum haftalık izin günüm persembe günleri bu sene Ramazan arefe si persembe günüydü izin yaptırmadan fazla mesai li olarak çalıştırıldık merak ettiğim benim izin alacak hakkım varmi ?

  1. Barış bey, perşembe günü hafta tatiliniz olduğu halde çalıştırıldıysanız, elbette hafta tatili ücreti ve haftalık çalışma süreniz 45 saati aşmışsa, fazla mesai ücreti almanız gerekir.

 18. Merhaba,
  Ben vardiyalı çalışıyorum haftalık 45 saat üzeri mesai alıyoruz.Günde 12 saat olarak bazı haftalar 4 bazı haftalar 5 gün çalışıyoruz.Çalışma günüm resmi tatile geldiğinde ve haftalık çalışma süremi doldurmadığım taktirde resmi tatil mesaisi alabilir miyim.

  1. Hakan bey; resmi tatilde çalışan işçi; 45 saati doldursa da doldurmasa da, mutlaka 1 günlük genel tatil ücreti ayrıca almalıdır.

 19. Merhaba yukardaki açıklamada cumartesi hafta tatili anlatılmış acaba fazla mesai resmi tatile denk gelince nasıl olur. 3,5 olarak hesaplanması gerekmezmi yani 1 çalışmadığım için yatan 1 çalıştığım için yatan 1,5 fazla mesai için yatan. Buna göre toplamda 3,5 olması gerekmezmi. (45saati tamamladıktan sonra ) bir örnek üzerinden sormak istiyorum. pazartesi salı çarşamda perşembe cuma toplam 45 saat çalışıldı + 7,5 saat cumartesi 19 mayısta (resmi tatil) çalışıldı. Bu çalışmaya göre nasıl hesaplanır ?

  1. Merhaba. Örneğinize göre; 19 mayıs için çalışmadan alınması gereken 1 yevmiye + çalışınca alınan 1 yevmiye + fazla mesai için alınan yarım yevmiye olmak üzere 2,5 günlük ücret alınması gerekir.

 20. Merhaba;
  İhbar süresi içerisindeyim 15temmuz teami tatil denk geliyor izin kullanırsam ihbar süremi uzatırmı

 21. Iyi günler ben 8 saat üç vardiye çalışıyorum busene 15 temmuz pazar günü ne geldi ben bu hafta gece calisiyorum 23 00.08 00 vardiyesindeyim cumartesi gece ise gelmem gerekiyor mu 12 den sonra 15 temmuz oluyor

  1. Mustafa bey işe gitmeniz gerekir ama çalışmanız halinde bir günlük ücret fazladan almanız da gerekir.

 22. Merhaba ben 5.5 yıldır bir iste çalışıyorum bu eyluldede cocuklarima bakacak kimse olmadığı icin işten çıkacağımi bildirdim ama kendim çıkacağım için hiç bir kanuni hakkım olmadığını söylediler kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Evet, ne yazık ki bu gerekçeyle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alamazsınız. İşyerinde hiç mi hukuksuz bir uygulama yok? Haklı gerekçeyle fesih yapıp kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 23. Merhaba.ben kamuda yeni kadro alan birisiyim.02.8.2018 tarihinde yıllık izine cikacagim.21.8.2018 işbaşı tarihim gözüküyor.evrak öyle hazırlanmış.resmi tatil de işbaşı yapılabilir mi

  1. Zafer bey yapılabilir elbette, daha önceden resmi tatil çalışmaları için onay verdiyseniz, çalışmanız gerekir.

 24. Kurban bayramı tatili resmî olarak 9 gün dendi hastanede çalışan 4 d li bir işçi Bayram öncesi ve Bayram sonrası cumartesi ve pazar günleri gelip çalışacak bunlara fazla mesai verilecekmi bilgilendirirseniz sevinirim

  1. 9 günlük tatil kamuda görev yapanlar için bir idari tatildir. 4,5 günlük kurban bayramı dışında işçilere ayrıca genel tatil ücreti ödenmesi gerekmez.

 25. Mustafa Bey hafta tatili ile resmi tatil çakıştığında işci çalıştığında verilmesi gereken mesai ücreti 2 ,5 katı diyorsunuz İş Kanunu ve Yargıtay kararı var mıdır Varsa ulaştırabilir misiniz

  1. Necati bey bunun için Yargıtay kararına gerek yok. Neden bu şekilde olması gerektiğini yazıda açıklamıştık. Kafanıza takılan tam olarak nedir?

 26. Bayram tatili ile izin günüm aynı güne denk geliyor..Benim 1 günlük yevmiye alıcagim mı oluyor ..?? İş yerim bu alıcagimi vermezse ne yapmam gerekiyor..

  1. Murat bey Bayram tatilinin izin gününüze denk gelmesi fazladan bir yevmiye almanızı sağlamaz. O günün normal ücreti zaten ödenir.

   1. bayram pazara denk gelmiyorsa o resmi tatil haftasında resmi tatille birlikte hiç haftalık izin kullanmayanda aynı parayı alır resmi tatilde çalışıp haftalık izin kullanan da aynı parayı alır peki resmi bayram tatilinde 4 gün çalıştık diyelim fakat haftada 1 izin kullandık 4 günlük para aldık .bayramda çalışıp 4 gün haftalık izin kullanmadık yinemi 4 gün alır izin resmi tatille izin günü çakışmış gibi

 27. Resmi tatilde çalışmanın karşılığı %100 zamlı ödenir. Peki neden 3 günlük değilde 2,5 günlük yevmiye ödenir?

  Ayrıca, haftasonu çalışmanın ücreti %50 mi yoksa %100 zamlı mı ödenir?

  1. Ramazan bey sorunuzun cevabını aslında siz vermişsiniz. 1 günlük ücret artı bir günlük genel tatil ücreti artı %50 yani yarım günlük de fazla mesai ücreti; hepsi toplam 2,5 gün yapıyor.

   1. Yine anlamadım. Çalışmasa dahi alacağı 1 günlük ücret + resmi tatilde çalıştığı için %100 zamlı yani 2 günlük ücret= 3 günlük ücret olmuyor mu?

    Teşekkürler.

    1. Resmi tatilde çalıştığı için alacağı ücret 2 değil sadece 1’dir. Yani resmi tatilde çalışan bir işçi; çalışmadığı halde zaten alacağı 1 ve çalıştığı için ekstra alacağı 1 günlük ücret olmak üzere, toplamda 2 günlük ücret alır.

 28. Merhaba benimde bir sorunum var.
  Ben 3yildir butik bir otelde calisiyorum sozlesmesiz hiçbir imza atilmaksizin maaşını bile elden alan an maaş bordrosu bile olmayan bir yerdeyim.sözlü olarak izinligunumde isten cikarildim.fesih hakkım kullandirilmadi aksine tehdit aldım. Hicbir resmi tatil bayram izinim yok mesai ücreti yok hakları nelerdir nasil alabilirim mahkemeye gidersen surundururum seni diyor

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum ancak ne yazık ki hukuki süreçle hakkınızı aramaktan başka yapacak bir şey yok.

 29. Merhaba ben vardiyalı günde 12 saat calısıyorum haftada 4 gün çalışıyorum 2 gün izin yapıyorum 30 agustos izin günüme denk geldi bu durumda mesai almam gerekmiyormu haftalık 45 saati tamamladıgım için

 30. Resmi tatil günü ve hafta tatili günüm çakışır ise bana fazladan 1 günlük mesaj ücreti ödenmesi veya hafta tatilimin başka birgün verilmesi gerekir. Söylediğiniz sadece kanaatinizce olduğunu anlıyorum. Peki bunun iş kanununda ki hükmü nedir ??

  1. Merhaba. İş Kanununda bu durum özel olarak düzenlenmediği için, elbette söylenen şey, benim kanaatimden ibarettir. İş Kanununda özel hüküm ararsanız bulamazsanız; ama genel tatil ya da hafta tatiline ilişkin hükümlerin bir arada değerlendirilmesi gerekir.

 31. Ben 29 Ekim pazartesi resmi tatilde hafta ici izin günumü verdiler …’te çalışıyorum. Bunu haftalik izinden sayabilirlermi

 32. Merhaba

  Ben şuan kurumsal bir firmada çalışıyorum. Benim normal haftalık iznim pazartesi günü olmaktadır geçtiğimiz hafta içinde ise 29 ekim pazartesi gününe denk gelmesi sebebiyle haftalık izni değil bayram izni kullandim ve ekstradan 1 haftalık izni alacağım oluşmuştur. Bu alacak haftalık iznimi bana bir hafta içerisinde vermek zorunda diye biliyorum ve pazar günü yani bugun calışmayacaktim normalde buraya kadar herşey normal. 30 ekim salı günü çok rahatsız olduğum için doktora gittim ve 5 günlük rapor yazıldı yani cumartesiye kadar rapor kullanmış oldum dün ise bir telefon geldi iş yerinden neymiş bu hafta rapor aldığım için haftalık çalışma saatimi doldurmadığımdan dolayı alacak iznimin olmadığını ve bugün calısmam gerektiği soylendi. Şimdi benim ögrenmek istedigim konu boyle bir şey yapmaya hakları var mı sgk ile gorustugumde yok denildi eğer gercekten yoksa basvurmam ve yapmam gerekem hukuki islemlerde nasil bir yol haritasi cizebilirim ve bu cizdigim yol haritasi ne gibi sonuclar dogurabilir yardimci olursaniz cok memnun olurum eğer dilerseniz alt tarafta bulunan mail adresim ile benimle iletisime gecebilirsiniz simdiden tesekkur ederim. Saygilarim.

  1. Merhaba. Açıkçası, hafta tatiliniz ile resmi tatil çakıştığında, kanaatimce ayrıca bir hafta tatili hakkınız gündeme gelmez.
   Ama işveren de bu şekilde düşünüyorsa, raporlu olunan günler, çalışılmış gibi kabul edilir ve işçi raporlu olduğu için hafta tatilinden mahrum bırakılamaz.
   Bu konuda ne yapabilirsiniz? İşvereni ikna etmek dışında açıkçası hemen hiçbir şey. Ne yazık ki durum bu. En çok Alo 170’e şikayet edebilirsiniz; ama buradan nasıl bir sonuç çıkacağını bilmek çok güçtür.

   1. resmi tatil gününde izin kullanmayan hatta o hafta izin kullanmayan sadece resmi tatilin parasınımı alır ozaman resmi tatilde çalışıp haftalık izin kullanan da aynı parayı alır resmi tatilde çalışıp haftalı izin kullanmayanda aynı parayı alır

 33. ben kurumsal bir firmada çalışıyorum hafta içi alış veriş merkezinde.bizim izin günlerimiz hafta içi veriliyor .fakat iş yeri resmi tatilde bana29 ekimde haftalik iznimi verdi bu zaten enim resmi tatilim bana yine haftalik izni vermedi gerektiğini düşünüyorum

 34. Merhaba ;
  Biz özel sektörde çalıştığımız için hafta tatilimiz hafta içi kullanılmatadır.
  Şimdi;
  Ben Salı günleri hatalık izin kullanmaktayım.
  31 Aralık – 7 Ocak arası yıllık izin kullanacağım.
  Hafta tatilim salı günleri olduğu için yıllık iznim 6 gün mü sayılır.
  Yoksa;
  1 ocak tatil olduğu ve 1 günde hafta tatili iznim olduğu için 5 gün mü sayılır.
  Kolay gelsin

  1. Merhaba. Salı günü hafta tatiliniz ise yıllık izinden sayılmaz. 1 Ocak zaten yılbaşı tatili olduğu için sayılmaz. Bu arada 31 Aralık – 7 Ocak arası ise toplam 8 gündür ve 6 gününün izinden düşülmesi gerekir.

 35. Merhaba özel sektörde servis elemanıyım.
  1 ocak da tüm şubeler kapalı olacak diye önceden bize yazılı olarak bildirildi.
  Yanlız haftalık iznim çarşamba günüdür yani yılbaşından bir gün sonra.
  Müdürümüzü aradığım da sen iznini kullandın diyerek izinli olmam gereken günde işe gelmek mecburiyetin de kaldım. Resmi tatilimle haftalık iznim çakışmamasına rağmen hakkımın yendiğini düşünüyorum. Sizce bu durumda resmi tatil gününü haftalık izinden saymak gibi bir hakları var mı?

  1. Merhaba. Resmi tatil gününde işçi, hafta tatili bakımından çalışmış gibi kabul edilmelidir. Yani haftalık izin hakkınız aynen devam etmelidir.

 36. özlem hanım merhaba, normalde bayram izni içinde kalan hafta tatili yanar, ancak diğer yandan bayram izni 3,5 günden az kullandırılamaz, kullandırılırsa çalıştığınız her gün için 2 günlük ücret hak edersiniz

 37. Merabalar ozel sektorde 3 vardiya calisiyorum haftalik iznimi hafta ici kullaniyorum resmi tatil pazar gunu ne denk geliyor ve calisiyorum mesai vermiyor is veren pazara denk gelen reami tatilleri hafta icinde kullandigim izne sayiyor bu normal de boylemi ? TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba. Eğer bir pazar günü resmi tatile denk gelmiş ve işçi de çalışmışsa, herhangi bir istisnası olmadan bu işçiye genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

 38. Merhaba benim calismam pazar günü bayramla aynı güne denk geldi iki buçuk yevmiye alabilecegimizi yazmışsınız is güvenlik uzmanı yasada herhangi bir maddenin bu konuda olmadigini söyledi sadece yorum dedi yardimci olursanız sevinirim haftalik calismami tamamladim baskasinin yerine geldim saygılarımla efendim

 39. Merhaba resmi kurumda vardiyeli guvenlik gorevlisiyim bayramin 1.2.3.gunu izin istedim yillik izininden kullanirsin dediler bende yerime sabitte olan arkadsimi benim yerime tutacak be sizde yillik izinden degilde resmi tatil kullandirin dedim Kabul etmediler olmasi gereken nedir

 40. Sadece yorumlamışsınız. Yasadaki maddeleri söylememişsiniz. Doğruluğu tartışılır. Bana göre de söyledikleriniz bir çoğu yanlış. Yıllık izine denk gelen resmi tatiller nasıl yıllık izinden sayılmıyor izin uzuyorsa haftalık izin gününde de aynı durum geçerli olmalıdır.

  1. Merhaba. Doğrudur, zaten yazımızın bir yerinde de belirttiğimiz gibi “Kanaatimce böyle bir şey mümkün değildir.”, yazının tamamı kanaatten ve yorumdan ibarettir. Hakkında açık kanun maddesi olmayan ya da Yargıtay içtihadı olmayan konularda yapabileceğimiz de zaten yorum yapmaktan ibaret olacaktır.

 41. Merhaba ben a.v.m. çalışanıyım. Bayramlarda çalışıyoruz. Hafta tatili iznim bayramın 1. gününe geliyor. 2. Günü de bayram izni kullanmak istiyorum. Şirketim Hafta tatili iznin bayrama denk geliyor, diğer çalıştığın günlerinde parasını alıyorsun, Eğer 2. gün de izin kullanmak istersen ya ücreti maaşından keseceğiz yada yıllık izninden 1 gün düşeceğiz diyor. Uygulamaları yasal mı?

  1. Merhaba. Elbette yasal değildir. Bayramda çalışmasanız da, bu gün, hafta tatili bakımından çalışılmış gibi kabul edilir ve hafta tatili kullanımına bir etki etmez.

   1. Ben hafta tatilini Çarşamba günü kullanıyorum bayramın 2. gününe denk geliyor hafta tatilini kullanmış oluyormuyum

    1. Merhaba. Evet, bu durumda hafta tatiliniz resmi tatil gününe denk geldiği için, ekstradan bir hafta tatili hakkınız olmayacaktır.

 42. Merhaba, ben bu Mayıs ayında 1 hafta yıllık izin hakkımdan tatile çıktım. 19 Mayıs günü malum resmi tatil ama benim işe başlama tarihim 20 Mayıs idi. bu durumda maaşım yatarken 19 Mayıs gününün extra mesai ücreti yatar mi?

  1. Merhaba. 19 mayıs’ta fiilen çalıştınız mı? Çalışmadıysanız, fazladan bir ücreti almanız gerekmeyecektir.

 43. Merhaba benim hafta tatilim perşembe bayramın 3.günü ama o gün çalıştım bana mesai yatacak nasıl hesaplanır ayrıca sonradan 1 haftalık iznim içeride kalmış olurmu teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hafta tatili sonra denkleştirilemez. Bayramın 3. günü yani hafta tatilinden önceki 6 iş gününde çalışmışsanız, 2,5 yevmiye almanız gerekir.

 44. 2. Bi sorum
  9 saat çalışıyorum(7,5 çalışma +1,5 mola)
  Bu ay mesai yaptım örneğin 11 saat çalıştım – 9 saat normal = 2saat fazla mesai olarak toplamda 33 saat
  (2 resmi tatil +1 haftalık izinde çalışma + 33 saat fazla mesai yaptım)
  Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu
  Net maaşım 2206,30 yaptığım mesailere göre nekadar almam gerekiyor çok teşekkür ederim hocam

 45. Merhaba. Çalıştığım iş yerinde moto kurye olarak çalışıyorum. 13 ocak 2018’de saat 18:30 civarı gibi siparişi teslim etmeye götürürken yağmurlu havada seyir halinde nizami hızda ilerlerken önüme bir yaya çıkması sonucu kaza geçirdim. Kaza esnasında kafamdaki kask çıkmış ve kafamdan kanamalı, burnumdan dikişli ve kırıklı, bıyık bölgemden dikişli ve kırılan dişim olarak darbe aldım. Kazayı zerre hatırlamıyorum. Trafik beni suçlu buldu okul geçidinde yaya geçidinde yavaşlamamak diye. Zaten hava yağmurlu kış ayı olduğundan görüşüm olumsuz etkiliydi yağmur ve buhu sebepli. Yüzümde dikiş izi kırık dişim maneviyatımı bozdu. İş kazası olarakta katıtlara geçilmişti. Haklarım varmıdır bu durumda teşekkürler.

   1. Manevi tazminat gibi. Mesela avukat aramıştı beni bu kazayla ilgili haklarınız var demişti üzerine düşmemiştim.

 46. Merhaba çalışmakta olduğum iş yerinde hafta tatilini cuma günleri kullanıyorum. Cumartesi ve Pazar çalışıyorum. Bu şekilde 17 Mayıs Çarşamba günü hafta tatilimi kullandım ve 18 Mayıs cumartesi ve 19 Mayıs pazar günleri çalıştım. İş yeri bana 19 Mayıs mesaisi vermeli mi ?
  Teşekkür Ederim.

  1. Merhaba. Evet, 19 mayıs’ta çalışan işçiye bir günlük ücretin fazladan ödenmesi gerekir.

 47. Merhabalar kolay gelsin benim sorum şu yıllık izne çıkacağım ama son günüm kurban bayramının 1.gününe denk geliyor izinin nasıl olacak acaba

 48. Merhaba ,
  Özel sektör çalışanı olarak 15 temmuzda resmi tatil kullanımı yapmak istiyorum. Resmi tatil (15 Temmuz ) pazartesiye denk geliyor fakat ayrıca da hafta bitmeden haftalık tatilimi yapmak istiyorum. İşverenimiz resmi tatili kullanırsan ekstradan bir haftalık tatil vermiyeceğini söylemektedir. Konu hakkın da yardımcı olabilir misiniz.

  1. Merhaba. Öyle şey olmaz; işçi hem resmi tatilini yapabilir hem de aynı hafta hafta tatilini hak eder.

 49. merhaba ben fabrikada çalışıyorum pazar günü haftalık iznimi kullandım pazartesi 15 temmuz resmi tatilde işe gitmesem işverenin beni çıkarma hakkı doğarmı?

  1. Merhaba. İşverene bunun için önceden onay vermişseniz, çalışmanız gerekir. Ama resmi tatillerde çalışmaya önceden onay vermemişseniz, çalışmanız da gerekmez.

 50. Merhaba. Fabrika da çalışan biriyim 15 temmuz resmi tatil de haftalık tatil yazdılar bunun kanun da yeri yoktur mantıken öyle fakat kanunen varsa belgesi lazım.

 51. İyi günler ben 15 temmuz da hafta tatilim di çalışmadım ama fazla mesaiyi nasıl hak etmiyorum onu anlamadım cunki haftalık tatilim ve resmi tatil benim hakkım 15 temmuz u resmi tatil sayarsak haftalık tatilimi kullanmamış olurum buda ay içerisinde 7.5 saat fazla çalışmış olmama sebep olur bunun ücretini nasıl hak etmiyorum

 52. Merhaba,
  Vardiyalı düzende çalışıyorum .ay başında yayınlanan listede bayramda çalışmam denk geliyor .Fakat işveren bayram mesaisi vermemek için ise gelmememi istedi. Vardiyada çalışan 30 kişi var ve 5 kişiye ise gelmeyeceksiniz diyor.Bu kanunen doğru bir uygulama midir.? İşveren bu hakka sahipmidir?

  1. Çalışma gün ve zamanlarını işveren belirleyebilir. Maaşınızdan hiçbir kesinti olmaksızın o gün çalışmayabilirsiniz. Eksiksiz maaş alırsınız, resmi tatil ücreti almazsınız. Olumsuz bir durum görünmüyor.

 53. Iyi aksamlsr…ben market sektirinde cslismaktsyim.haftalik iznim 1 ocak..ayni zamanda resmi tatil..sunun sormak istiyorum..resmi tatilde izinli olduguma gire extra haftalik izin alabilirmiyim

  1. Yasa ve yönetmeliklere göre böyle bir talebiniz olamaz maalesef ki. Sizin adınıza şansızlık diyebiliriz.

 54. Pazar günü çalış5ım onun yerine cuma günü istirahatliyim fakat bayrama denk geldiği için ne mesai veriliyor nede istirahat veriliyor doğrusu nasıl acaba

  1. Merhaba. Pazar sizin hafta tatiliniz ise doğrusu, pazar günü için hafta tatili çalışmasından dolayı ekstra ücret almanız ve çalışmadığınız bayram günü için ekstra ücret almamanızdır.

 55. Merhaba,

  29 EKİM resmi tatil olduğu için çalışmadım ve o gün haftalık iznim sayıldı ( pazar günü iznim iptal olup perşembe izinli sayıldım ) Böyle bir durum olabilir mi ?

  1. Size 2. bir dinlenme vermemek için böyle garip bir uygulama yapmışlar. Neden böyle tuhaf şeyler yaparlar cidden anlam veremiyorum.
   Yapılan yasal değildir, Alo 170’i arayın ve şikayet edin. Herkes sustukça bu uygulamaları binlerce, 10 binlerce kez daha çok görür ve okuruz…

 56. Ramazan bayramında 3 gün bayram izni kullanırsam, haftalık iznim iptal mi olur? Yoksa 3 gün çalışıp, 3 gün bayram izni yapıp, kalan 1 gün haftalık iznime mi sayılır?

 57. Merhabalar,
  Öncelikle herkese sabırla cevap verdiğiniz için teşekkürler.Benimde ufak bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

  24 saat 07.00-19.00 ve 19.00-07.00 saatleri arasında vardiyalı çalışılan bir sistemde gece vardiyasına gelen personelin gece çalışmasından dolayı 1,5 mesail alma hakkı var mıdır?

  Saygılarımla

 58. Merhaba 12/24 sitemi ile çalışıyorum… 2 gunduz 2 gece 2 izin bayramin 2.3. Gunleri normalde izin gunum ama mesai yazilmis izini olduğumuz gunlerde 110 tl mesai aliyoruz. Peki şimdi hem izinliyim hemde resmi talil cift yevmiye olarak 220 tl mi yazilmasi gerekiyor

  1. Merhaba, hayır sadece bir yevmiye fazladan ödenmesi yeterli olur. Ancak hafta süresinde çalışma süreniz 45 saati aşarsa, bu defa 45 saatin üzeri için ayrıca fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

 59. Merhaba ben Kurumsal bir şirkette avm de calismaktayim. Haftalik 45 saat calisiyoruz. Kurban bayrami sali baslayip cuma bitiyor. Sali ve carsamba bayram izni kullaniyorum. Geri kalan 5 gunde haftalik 45 saat dagitilip calistiriliyoruz. Eskiden 38 saat çalışırdık sirket simdi o iki gunu izin verdigi icin 45 saati 5 gune bolmekte sizce bu durum dogru mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu