Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması

Genel tatil ücreti nasıl hesaplanır?

Genel tatil ücreti, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmalara karşılık işçilere ödenir. Peki ama genel tatil ücreti nasıl hesaplanır?

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Genel tatil ücreti, işçiye ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yaptığı çalışmalara karşılık ödenmesi gereken bir ücrettir. Önce hangi günlerin yukarıda sayılan günlerden olduğunu öğrenmek için 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna bakalım.

Bu kanuna göre şunlar, ulusal bayram ve genel tatil günleridir:

 • 28 Ekim günü saat 13:00’den itibaren 29 Ekim günü / Cumhuriyet Bayramı
 • 23 Nisan günü / Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs günü / Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Ağustos günü / Zafer Bayramı
 • Arefe günü saat 13.00’den başlayarak 3,5 gün / Ramazan Bayramı
 • Arefe günü saat 13.00’den başlayarak 4,5 gün / Kurban Bayramı;
 • Ocak günü / Yılbaşı
 • 1 Mayıs günü / Emek ve Dayanışma Günü

Yukarıda sayılan günler toplandığında bir yılda toplam 15,5 (onbeşbuçuk) gün ulusal bayram ve genel tatil günü olduğu görülecektir. Peki bu günlerin İş Kanunu açısından önemi nedir?

Genel tatil ücreti

İşte yukarıdaki günlerde işçilerin, çalışmasalar bile ücreti hak edecekleri İş Kanununda belirtilmiştir. Ancak buna rağmen çalışırlarsa da, o gün için alacakları ekstra ücrete de genel tatil ücreti adı verilmiştir.

Genel tatil ücreti hesaplama

ulusal bayram ve genel tatil çalışması

4857 sayılı İş Kanununun 47. maddesinde göre; işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, her hangi bir iş karşılığı olmadan o güne ait ücretleri tam olarak, tatil yapmayıp da çalışırlarsa ayrıca çalıştıkları her gün için bir günlük ücretleri de ödenir.

Buna göre; her hangi bir ulusal bayram veya genel tatil gününde çalışan işçiye, hak ettiği bir günlük ücretin yanında ayrıca bir günlük genel tatil ücreti daha ödenecektir. Örneğin mayıs ayı içinde hem 1 Mayıs hem de 19 mayıs genel tatil günlerinde çalışan bir işçi, ay sonunda 2 yevmiye fazladan alacaktır.

Arefe günleri için genel tatil ücreti

Arefe günlerinde yarım günlük çalışma vardır ve bazen bu gün için genel tatil ücreti ödenmediğini görüyoruz. Halbuki yarım günlük tatil olan bu günler için de yine yarım günlük genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

mustafabaysal.com/arefe-gunu-mesai-ucreti/

Genel tatil ücreti hesaplama örneği

Gelin, bu konuyu bir örnekle pekiştirelim. İşçinin aylık net maaşı 3.000 lira ve dolayısıyla günlük maaşı da 100 TL olsun. Bu işçi mayıs ayında hem 1 mayısta hem de 19 mayısta çalışsın.

İşte işçiye ödenecek olan genel tatil ücreti 100 TL*2 yani 200 TL olacaktır. Bu işçi mayıs ayı maaşını 3.200 TL olarak alacaktır.

Hem genel tatil hem mesai ücreti

Yukarıdaki örnekte yer alan işçi hem 2 gün genel tatil çalışması yapmış hem de örneğin 19 mayısta 3 saat fazla mesai yapmış olsun. Bu durumda fazla mesai ne olur? İki kat mı ödenir?

Hayır, bu durumda fazla mesai ücreti %50 zamlı ödenir. Yani işçi alacağı 3.200 TL üzerinde bir de 3 saatlik fazla mesai ücreti alır. İşçinin saatlik mesai ücreti ise şu formülle hesaplanır: 3.000/225 * 1,5= 20 TL.

Mesai saatlik ücretini neden bu şekilde hesapladığımızı daha önce anlatmıştık: mustafabaysal.com/iscinin-bir-saatlik-ucreti-nasil-hesaplanir

SONUÇ

Toplam 15,5 gün olarak belirlenmiş ulusal bayram ve genel tatil günlerinden her hangi birinde çalışan işçi genel tatil ücretine hak kazanır. Bu genel tatil ücretinin hesabı kolay olup her bir günlük çalışma için ekstradan bir günlük yevmiye tutarındadır. Örneğin aylık ücreti 3.000,00 TL olan ve yılbaşı tatilinde çalışan işçi, ay sonunda ekstradan 100,00 TL genel tatil ücreti alacaktır.

Bu işçiye genel tatil ücreti ödemek yerine çalıştığı gün kadar izin kullandırmanın mümkün olup olmadığını ise daha önce açıklamıştık: mustafabaysal.com/bayram-gunu-calisan-isciye-ucret-yerine-izin-verilebilir-mi

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba Mustafa Bey
  ulusal bayram ve genel tatil günlerinin, normal hafta tatili gününde çalışıldığı bir güne denk geldiğinde bir buçuk katı yerine bir katı ücret ödenmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor

 2. Merhaba,

  Saatlik ücretle çalışan bir işyeriyiz. Haftada 5 gün çalışarak 45 saati tamamlıyoruz. Vardiyalarımızdan biri 19:00-04:30 saatleri arasındadır. Bu günün ertesi 1 mayıs resmi tatil olduğu için bu vardiyadaki çalışanlar 00:00 de çıkış yapacaklar ve kalan 4,5 saatlik kısmın ücretini resmi tatil olması nedeniyle haketmiş olacaklar. Sorum ise ; 30 Nisan günü bu vardiyada görevli bir çalışan diyelim ki saat:21:00 de izin alıp çıktı. Bu durumda 1 Mayıs resmi tatiline denk gelen 00:00-04:30 arasındaki çalışmadığı kısmın ücretini haketmiş olur mu? Yani ben bu çalışana 19:00-21:00 çalışması (2 saat) ve 00:00-04:30 (4,5 Saat) toplamda 6,5 saatlik ücret mi ödemeliyim yoksa 2 saatlik ücret mi ödemeliyim?

 3. MERHABA AREFE GÜNÜ VARDİYALI PERS. 13:00 15:00 ARASI YARIM YEVMİYE BURASI TAMAM .AKŞAM 15:00 – 24:00 ÇALIŞAN PERSONELDEMİ YARIM YOKSA BU PERSONEL TAMMI ALACAK TEŞEKKÜRLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu