Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması

Cumhuriyet bayramında işçi çalıştırılabilir mi?

İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması özel olarak düzenlenmişken, Cumhuriyet Bayramına özel bir yazı yazmamın sebebi, bu güne özel bir düzenlemenin mevzuatta yer almış olmasıdır. Bu yazımda, şu sorunun cevabını birlikte bulalım: Cumhuriyet bayramında çalışmak yasak mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yapılan çalışma

Cumhuriyet Bayramı tek bir günden ibaret olmayıp 28 Ekim günü öğleden sonra başlar ve 29 Ekim gününün tamamını kapsar. Böylece cumhuriyet bayramında çalışmaktan anlaşılması gereken, 28 Ekim öğleden sonra ve 29 ekim olmak üzere toplam 1,5 günlük çalışma olmalıdır.

Genel tatil günlerinde çalışma

İş Kanununda ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma yasaklanmamıştır. Kanun, bu günlerde işçilerin dinlenmesini teşvik etmekle beraber; işverenin çalıştırmak istemesi ve işçinin de buna rıza göstermesi halinde çalışmaya müsaade etmiştir. Bu günlerden birisi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri neler?

Ulusal bayram ve genel tatil günleri yılda toplam 15,5 gün olup şunlardan ibarettir:

 • 1 Ocak yılbaşı günü
 • 23 Nisan günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs günü
 • 19 Mayıs günü, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Ağustos günü, Zafer Bayramıdır.
 • 28 Ekim saat 13:00’den itibaren 29 Ekim Cumhuriyet bayramı
 • Ramazan Bayramı, arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gün
 • Kurban Bayramı, arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gün

Ulusal bayram ve genel tatil günleri hakkında daha detaylı bilgi almak için şu yazıma bakabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/genel-tatil-gunleri-hangileridir/

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Cumhuriyet bayramında çalışma

Yukarıda sayılan günlerin içinde sadece birisi için özel bir yasak getirilmiştir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 2’nci maddesinin son fıkrasına göre, 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

Buna göre; 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunlu tutulmuştur. Günümüzde çok da uygulama alanı bulmayan bu hüküm, 29 Ekim gününde çalışmayı tamamen yasaklamaktadır. Peki, ama buna rağmen işçi cumhuriyet bayramında çalıştırılabilir mi?

İş Kanununda Cumhuriyet Bayramına ilişkin özel düzenleme yok

İş Kanununa baktığımızda, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerinde çalışma yapılmaması durumunda, işçilere bu günlere ait ücretlerinin yine de ödeneceği ifade edilmekte ve eğer bu günlerde çalışılırsa da ayrıca genel tatil ücreti olarak bir yevmiye daha ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Toplu iş sözleşmesinde ya da iş sözleşmesinde hüküm yoksa, işçilerin bu günlerde çalışması için ayrıca onaylarının alınması da şart koşulmuştur.

Görüldüğü üzere İş Kanunu Cumhuriyet Bayramını diğer günlerden farklı tutmamış ve bu gün de işçinin çalışabileceğini belirtmiştir. Cumhuriyet bayramında çalışan işçiye bir yevmiye fazladan verilmesi yeterli olacaktır.

iş kanunu cumhuriyet bayramında çalışmak

Cumhuriyet bayramında çalışmak yasak değil

İşçilerin çalışma şartları bakımından özel kanun İş Kanunu olduğuna göre, işçinin cumhuriyet bayramında çalışıp çalışamayacağı konusunda dikkate alınması gereken kanun da İş Kanunu olacaktır.

Bu nedenle işçinin, önceden muvafakatinin alınması şartıyla, cumhuriyet bayramında çalıştırılması yasak değildir. Ancak şu yazımda izah ettiğim üzere, işçinin cumhuriyet bayramında ya da başka bir genel tatil gününde zorla çalıştırılması yasal değildir: https://mustafabaysal.com/isci-bayramda-calismak-zorunda-mi/

cumhuriyet bayramında işçi çalıştırılabilir mi?

SONUÇ

Cumhuriyet bayramında, özel işyerlerinin kapalı olması Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre zorunludur. Ancak İş Kanunu bakımından baktığımızda ise, Cumhuriyet bayramında işçi çalıştırılamayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu nedenle 28 Ekim saat 13:00’den sonra ve 29 Ekim günü açık olan işyerlerinde işçi çalıştırılması durumunda, çalışan işçilere 28 Ekim sat 13:00’den sonrası için yarım yevmiye ve 29 Ekim günü için de bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekmektedir: https://mustafabaysal.com/genel-tatil-ucreti-nasil-hesaplanir/

Cumhuriyet bayramında çalışmanın yasak olduğunu, hem İş Kanunu’ndaki hükümler ve hem de günümüz ekonomik hayatının gerçekleri göz önüne alındığında, söylemek mümkün değildir.

Cumhuriyet bayramında çalışmak ile ilgili sık sorulan sorular:

Cumhuriyet Bayramında işyerleri kapalı mı?

2429 sayılı Kanun’a göre evet, cumhuriyet bayramında tüm özel işyerlerinin kapalı olması zorunludur; ancak bu kanun hükmünün bir uygulama alanının artık kalmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

29 Ekim’de kimler çalışır?

Cumhuriyet Bayramında ya da başkaca bir ulusal bayram ve genel tatil gününde, bu günlerde çalışmak için önceden onay vermiş işçileri çalışabilir. Hiçbir işçi, muvafakati olmadan ve zorla Cumhuriyet bayramında ya da diğer genel tatil günlerinde çalıştırılamaz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

 1. 1 Resmi tatillerde calistiriliyoruz ucret odemiyor
  2 maasimiz asgariden yatiriliyor gerisi elden veriliyor
  Buna itiraz ettim ve cevap olarak. Bana dedikleri şu bu soylediklerin kurumsal firmalarda olur bizde geçmez bu kanunlar isyerimde. 20 yye yakin turk gerisi suriyeli calisiyor ne yapmaliyim

  1. Celal bey, kanunlar her yerde geçerlidir. İster haklı nedenle fesih yapıp haklarınızı talep edebilirsiniz, isterseniz de Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu