Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması

İş Kanununun 47nci maddesi ne anlama gelir?

İş Kanunu metnine ulaşmak kolay olsa da, madde içerikleri herkes için anlaşılır olmayabiliyor. Bu nedenle sizin için 4857 sayılı İş Kanununun 47. maddesini açıklamaya çalışacağım. Hem madde metnini hem de bu husustaki genel bilgileri yazıda bulabilirsiniz.

İş Kanununun 47. maddesi

“Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.”

Genel tatil çalışması hakkında bilinmesi gerekenler

Madde metninde bahsedilen ulusal bayram ve genel tatil çalışması hakkında bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İşçinin bu günlerde çalışması için iş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde hüküm olması gerekir.
 • Bunlarda bir hüküm yoksa, işçinin bu konudaki onayı ayrıca alınmalıdır.
 • Onay vermeyen yani bu günlerde çalışmak istemeyen işçi, çalışmaya zorlanamaz.
 • Ancak onay veren işçi, buna rağmen çalışmazsa işveren için geçerli ya da haklı fesih nedenleri gündeme gelebilir.
 • Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayan işçiye, yine de 1 günlük ücreti ödenir.
 • İşçi bu günlerde bir de çalışırsa, ayrıca 1 günlük ücret daha alır.
 • Bazı işyerlerinde aylık ya da günlük maaş yerine yüzde usulüyle maaş ödense bile, bu işyerlerinde de işçiye, çalışmadığı halde genel tatil ücreti ödenir.
 • Ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışan işçiye ücret ödemek yerine izin kullandırılması mümkün değildir. Genel tatil ücretinin mutlaka ücret olarak ödenmesi gerekir.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Yukarıda bahsettiğim ulusan bayram ve genel tatil günleri toplamda 15,5 gündür ve şunlardır:

 • 3,5 gün ramazan bayramı
 • 4,5 gün kurban bayramı
 • 1,5 gün (28 Ekim öğleden sonradan itibaren) cumhuriyet bayramı
 • 1 Ocak
 • 23 Nisan
 • 1 Mayıs
 • 19 Mayıs
 • 15 Temmuz
 • 30 Ağustos

iş kanunu 47

SONUÇ

Ulusal bayram ve genel tatil günleri olarak bilinen bu günlerde, işçinin çalışmaması esastır. Çünkü kanun koyucu, milli birlik ve beraberliğimizin pekiştirildiği bu zaman dilimlerinde işçilerin de dinlenmesini öngörmüştür.

Yine de, çalışma hayatının hareketliliği göz önüne alınarak, işçi de isterse çalışılmanın da önü açılmıştır. Önemli olan, bu günlerde çalışan işçiye bir günlük ücreti tutarındaki genel tatil ücretini ödemek ve işçinin bu husustaki rızasını gözetmektir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Mustafa bey bir sorum olacak size taşeronda çalışma bakanı bugün asıl iş yardımcı iş ayrımı olmayacak dedi. Babam işkur’da sözleşmeli şoför olarak çalışıyor. 1 yıl önce size ‘ babama kadro gelir mi bu asıl iş mi?’ diye sormuştum size. Yardımcı iş olmaz demiştiniz. Son düzenlemeyle kadroya girebiliyor değil mi?

  1. Merhaba. Kesin bir şey söylemek zor; ama babanız hizmet alım ihalesiyle çalışıyorsa evet kadro alması muhtemel görünüyor.

 2. merhaba hocam kolay gelsin ben 30 ağustosta 19.00 / 07.00 saatleri arası mesai yaptım ayrıca 29 ağustostada 19.00 / 07.00 arası mesai yaptım benim resmi tatilde hak edişim nedir hocam 07.00 / 19.00 saatleri arası çalışan arkadaşlar 10 saat mesai alırken biz gece vardiyası 5 saat mesai aldık . 30 ağustos resmi tatilinde toplamda gündüz çalışan arkadaşlar gibi mesai yaptık aslında , 29 agustosu 30 a bağlanayan gece 00 ila 07 arası 7 saatimiz 30 agustos mesai başlangıcı 19 ila 00 a kadar da 5 saatimiz var 2 saat mola toplamdada . 30 ağustosta 10 saatlik bi çalışmamız var görusunuz nedir hocam saygılar..

 3. Güvenlik görevlisiyim resmi tatillerde 1mayıs 23 Nisan VS gündüz nöbet tutanlar mesai ücretini alıyor ancak gece nöbet tutanlar alamıyor gece tutanların mesai ücreti almaya hakkı yokmudur

  1. 22 Nisan ve 30 Nisan gece 00:00 ‘dan sonra çalışanlar Resmi tatil almalı (Yarı Bayram şeklinde) çalıştıkları vardiya saati kadar. Önce işyerinden isteyiniz aksi halde Alo 170’e şikayet ediniz. Hakkınızı sonuna kadar savununuz.

 4. Merhaba hocam size fazla mesai hakkında bir kaç sorum olacak. Ben 12 – 36 vardiyasında çalışıyorum sürekli bu şekilde devam ediyorum. Sabah 8 de gidiyorum akşam 8 de çıkıyorum 36 saat istirahat yapıyorum. Bu şekil olunca bir hafta 3 gün 36 saat diğer hafta 4 gün 48 saat çalışmış oluyorum. Resmi tatil olan aylarda benim çalışma günüm resmi tatile denk gelmese bile ben fazla mesai alır mıyım. Örneğin 1 mayıs ve 19 mayıs resmi tatillere benim çalışma günüm denk gelmiyor ben istirahatte oluyorum ertesi gün normal mesaime gidiyorum böyle durumda fazla mesai yazılması gerekmez mi hocam?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu