Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması

Arefe günü mesai ücreti

Bir yıl içinde toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü vardır ve bu günlerde işçinin tatil yapması esastır. Far ettiğiniz üzere, küsuratlı bir sayı var. Bu küsuratın sebebi; 28 ekim öğleden sonrası ile ramazan ve kurban bayramı arefe günlerindeki öğleden sonrasıdır.

Peki arefe günü çalışan işçiye ne kadar ücret ödenmesi gerekir? Bir başka deyişle, arefe günü ücreti nasıl hesaplanır?

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Kısaca hatırlamak gerekirse; 1 ocak yılbaşı tatili, 23 nisan, 1 mayıs, 19 mayıs, 15 temmuz, 30 ağustos tam gün resmi tatildir. Ayrıca 28 ekim öğleden sonradan itibaren 29 ekim ile 3,5 gün ramazan bayramı ve 4,5 gün de kurban bayramı tatili bulunmaktadır.

Genel tatil ücreti

İş Kanunu, bu günlerde işçinin tatil yapmasını öngörmüş; ancak işverenin ihtiyaç duyması ve işçinin de onay vermesi halinde, çalışılmasına da müsaade etmiştir.

İşte işçinin bu günlerde çalışmaması halinde, ona yine de o günün ücreti eksiksiz ödenir. Çalışması halinde ise, ayrıca bir günlük ücret daha ödenir.

mustafabaysal.com/genel-tatil-ucreti-nasil-hesaplanir

Arefe günü de resmi tatil midir?

Bu sorunun cevabı net olarak evet’tir. Bu günlerin yarım gün olması, işverene işçisini istediği gibi çalıştırma hakkı vermez. Resmi tatilde çalışmak istemeyen işçi, arefe günü için de aynı hakka sahip olacaktır.

Arefe günü ücreti nasıl hesaplanır?

arefe günü mesai ücreti var mı

Burada özellikle fazla mesai ve genel tatil ücreti kavramlarının karıştırıldığını söylemem gerekir. İşçi arefe günü çalıştığı için fazla mesai ücretine hak kazanmaz. Fazla mesai, bu günde çalışmaktan bağımsız olarak, işçinin bir haftalık süre içinde toplam çalışma süresinin 45 saati aşması halinde gündeme gelen bir alacak hakkıdır.

Bu nedenle, arefe günü çalışılması halinde gündeme gelecek olan ücret, genel tatil ücreti olacaktır. Yukarıda da söylediğimiz gibi, ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışan işçiye, bir günlük ücret fazladan ödenecektir.

Peki ama yarım gün yani arefe günü öğleden sonra çalışan işçi yarım günlük ücret daha mı alacaktır yoksa bir tam günlük ücret daha mı almalıdır?

Arefe günü genel tatil ücreti yarım gün ödenmelidir

Öncelikle bir Yargıtay kararını ekleyerek konuya açıklık getirelim: “Ulusal bayram genel tatil alacakları çalışılan günler için 1 yevmiye, yarım gün tatil olan 28 Ekim ve arefe günleri için yarım yevmiye hesabıyla belirlenmelidir.”

Kanun metninde her ne kadar, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılması halinde bir günlük ücret daha ödeneceği belirtilmiş olsa da, yarım gün çalışma karşılığında tam gün ücreti beklemenin doğru olmayacağını da kabul etmek gerekir.

SONUÇ

Arefe günü ya da cumhuriyet bayramının öncesinde 28 Ekim öğleden sonra çalışan bir işçi, genel tatil ücreti alacaktır. Bu ise, ücretinin iki katı anlamına gelir. Bir örnekle olayı somutlaştırabiliriz.

Gündeliği 100 TL olan bir işçi arefe günü çalışırsa; bu işçi yarım gün resmi tatil çalışması yaptığı için, kendisine bu yarım günün genel tatil ücret ödenecektir. Bir başka deyişle işçi, öğleden önceki çalışması için 50 TL ve öğleden sonraki çalışması için zamlı olarak 100 TL olmak üzere, toplam 150 TL almaya hak kazanacaktır.

Daha net bir örnek olarak şunu da ekleyebiliriz. Aylık maaşı 3.000 TL olan bir işçi, 4,5 günlük kurban bayramının tamamında çalışırsa; 3.000 + 450 TL olmak üzere, o ay için 3.450 TL almaya hak kazanacaktır.

Ulusal bayram ve genel tatil çalışması konusunda daha fazla bilgi almak için, aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Genel Tatil Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret

Resmi tatillerde çalışma yasak mı?

Bayram tatili uzayınca, işçi fazladan ücret hak eder mi?

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Kasiyer olarak asgari ücretle çalışıyorum.kurban arfesinde işe sabah 10 da gelip akşam muhtemelen 24 de kafar çalışacağım. Nekadar mesai ücreti alırım.kaç saat mesai sayılır.

  1. Sevgi hanım, sadece arefe günü için, saat 13:00’dan sonraki çalışmalarınızda 10 yada 11 saat Resmi Tatil ücreti almanız gerekebilir, dediğiniz saate kadar çalışırsanız. Eylül ayı bordronuzu mutlaka inceleyin.

  1. Onur bey arife günü de bayrama dahildir ve aynı şekilde ücretlendirilmesi gerekir. Ama arife gününün yarım gün olduğunu unutmayın.

 2. işçinin genel tatil günlerinde günlük 7,5 saat çalışmasında 2 yevmiye alırken 4 saat çalışan aynı ücretmi yoksa saata göre orantı mi yapılır

 3. Ramazan bayrami arefesinde is yerimizde calisma yapilmadi 8.00-16.00-24.00. 24.00-08.00 calisiyoruz 08.00-16.00 vardiyasinin ücretinde 3.5 saat kesinti yapilirken diger vardiyalardan kesinti yapilmadi kanun da bu dogru mudur bilgi verir misiniz tesekkurler kolay gelsin

  1. Merhaba. Sorunuzu anlayamadım. Hangi gün ve neden kesinti yapıldı? Biraz daha açık yazarsanız, cevap vermeye çalışırım.

   1. Ramazan bayrami arefesinde calisma olmadi cuma ggunu is basi yapildi 08 — 16 vardiyasindan 3.5 saat kesinti yapilmis.arefe yarim gun tatil.diye 16_00 00_08 vardiyasindan kesinti yapilmamis dogru mudur yasal hakkimiz var midir

 4. Arefe günü sabah işten çıktım 24 08 çalıştım kamudayım yarım gün yevmiye mi alamadım ama özel sektördeki aldı benle gece çalışan özel sektördeki

 5. Öncelikle bir Yargıtay kararını ekleyerek konuya açıklık getirelim: “Ulusal bayram genel tatil alacakları çalışılan günler için 1 yevmiye, yarım gün tatil olan 28 Ekim ve arefe günleri için yarım yevmiye hesabıyla belirlenmelidir.”

  yargıtay kararını bulamadım acaba tarih ve numaralarını paylaşmanız mümkün mü

 6. Çalıştığım özel sektör arife günü tam gün çalışma olmadı. Ama maaş bordrosunda arife günü için bir tam gün yevmiyesi kesintisi yapılmış. İnsan kaynaklarına bunun neden böyle olduğunu sorduğumda o hafta 00:00 08:30 vardiyasında olduğumu bu yüzden tam gün kesinti yapıldığını söyledi.Bunun yasal Veya resmi dayanağı var mıdır acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu