Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması

İşçilerin bayram tatilleri uzatılabilir mi?

İşçilerin bayram tatillerinin birleştirilmesi

Özellikle 4,5 gün süren kurban bayramı tatilinin dönem dönem öncesi ve sonrasıyla birleştirilerek 9 güne çıkarıldığını görüyoruz. Bu birleştirme işlemi, memurlar açısından yapılmakta ve isteyen özel işyerleri de buna uymaktadır. Ancak, böyle bir düzenlemenin işverenler açısından bağlayıcı olmadığı da bir gerçektir. Peki ama işverenlerin bu ulusal bayram ve genel tatil günleriyle birleştirmesi gereken tatil günleri yok mudur?

Ulusal bayram ve tatil günü nedir?

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanununa göre aşağıdaki günler ulusal bayram ve genel tatil günleridir:

  • 28 Ekim günü saat 13:00’den itibaren 29 Ekim – Cumhuriyet bayramı
  • 1 Ocak – yılbaşı günü
  • 1 Mayıs günü
  • 23 Nisan günü / Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 19 Mayıs günü / Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  • 30 Ağustos günü /Zafer Bayramıdır.
  • Ramazan Bayramı / arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gün
  • Kurban Bayramı / arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gün

İşçiler açısından birleştirme mümkün mü?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinin öncesinde ya da sonrasındaki günlerle birleştirilmesi ve devlet memurlarının bu süreler boyunca ücretli izinde kabul edilmesi, hükûmetin bir takdiridir ve memurlar açısından geçerli olmaktadır.

İşçiler açısından böyle bir düzenleme yapmak, işverenlerin yönetim alanlarına doğrudan bir müdahale olacağından çok da doğru bir davranış olmayacaktır. O nedenle, hükumetin karar alarak özel işyerlerinde bayram tatillerini uzatması kolay kolay rastlanacak bir durum değildir. Ancak yine de işçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinin uzatılması bir şekilde mümkündür.

Cuma günü sona eren ulusal bayram veya genel tatil

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkına Kanuna göre; ulusla bayram veya genel tatil günü cuma günü akşamı sona ererse takip eden Cumartesi gününün tamamının tatil yapılması gerekir. Bu hüküm emredici nitelikte olduğundan işverenlerin bu konuda bir tercih hakkı bulunmamaktadır.

Cuma-Cumartesi-Pazar nasıl tatil olur?

isci cumartesi genel tatil

Bu düzenlemenin nedeni, genel olarak işyerlerinde pazar günün hafta tatili olarak belirlenmiş olmasıdır. Öyle ki; cuma akşamı sona eren bir ulusal bayram ve genel tatil gününün ardından cumartesi de tatil edildiğinde işçilerin art arda 3 gün tatil yapabilmeleri mümkün olacaktır.

Tatil uzatılmazsa ne olur?

Bildiğiniz üzere ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçiler çalışmadan ücrete hak kazanmalarına rağmen, işçinin de rızası olursa bu günlerde çalışma yapılabilmektedir. Ancak bu çalışma karşılığında işçi çalışmadan zaten hak ettiği bir yevmiye ve çalışarak hak ettiği bir yevmiye olmak üzere toplam 2 yevmiye ücrete hak kazanacaktır.

İşte eğer cuma günü akşam sona eren bir ulusal bayram ve genel tatil gününden sonra cumartesi de çalışılmışsa; işçi artık 2 yevmiye değil 4 yevmiye alacaktır. Çünkü cumartesi günü de aynı cuma günü gibi ulusal bayram ve genel tatil olarak değerlendirilecektir.

Örneğin 2017 yılında 19 mayıs günü cumaya denk geleceğinden, 20 mayıs günü de tıpkı genel tatil günü gibi değerlendirilecek ve bu gün yapılan çalışma da %100 zamlı ödenecektir.

SONUÇ

Devlet memurları gibi işçilerin bayram tatillerinin 9 güne çıkarıldığını ya da Bakanlar Kurulu kararıyla takip eden günlerle birleştirildiğini görememekteyiz. Ancak konu tatilin uzatılması olduğunda, birçok işçinin ve işverenin gözünden kaçan önemli bir ayrıntı bulunmaktadır.

Hangisi olursa olsun, bir ulusal bayram ve genel tatil gününün son günü cuma’ya rastlarsa, takip eden cumartesi de artık genel tatil günü kabul edilecektir. Çünkü son günü cuma gününe denk gelen ulusal bayram ve genel tatil günlerini takip eden cumartesi günleri de kanunen tatil edilmek zorundadır. İşçinin art arda 3 gün dinlenmesinin amaçlandığı bu düzenlemeye uyulması, işverenler açısından bir zorunluluktur.

Cumartesi günün tatil etmeyen işveren, bu günde çalıştırdığı işçisine genel tatil ücreti ödemek durumunda kalacaktır.

 

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu