Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması

Bayram tatili uzayınca, işçi fazladan ücret hak eder mi?

Bayram tatili 9 gün olunca işçi, fazladan genel tatil ücreti alır mı?

İşçinin bayram tatilinde çalışması halinde, normal günlük ücreti dışında bir yevmiye daha alması gerektiğini biliyoruz. Ancak bazen Bakanlar Kurulu kararı ile bayram tatili süreleri uzamakta ve 9 güne ya da 10 güne çıkarılmaktadır. Böyle durumlarda, 3,5 günlük ramazan ya da 4,5 günlük kurban bayramı günleri dışında, ayrıca tatil edilen günler için işçiye genel tatil ücreti ödenmeli midir?

Dini bayramlarda çalışma

Mevzuatımıza göre 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü olup bunlardan ikisi dini bayramlarımızdır. Arefe günü ile birlikte ramazan bayramı 3,5 gün ve kurban bayramı da 4,5 gündür.

Bu günlerde ana kural, işçinin çalıştırılmamasıdır. Ama işçinin rızasının alınması şartıyla, bu günlerde çalıştırılması da mümkündür. Böyle durumlarda gündeme genel tatil ücreti gelecektir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılan işçiye, çalışmadan hak ettiği bir günlük ücretinin dışında bir günlük de genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

Bayram tatilinin 9 gün olması ne demektir?

Burada ilk olarak, genel bir yanlış inanışı düzeltmem gerekir. Şöyle ki; bayram tatili 9 güne ya da 10 güne çıkarıldığında; işçiler bayramın 9 ya da 10 güne çıkarıldığını düşünmektedir. Halbuki; burada yapılan şey, bayram tatili dışında kalan günlerin hükumet tarafından İDARİ TATİL ilan edilmesidir.

Yani örneğin kurban bayramı halen 4,5 gündür; ancak bu günden önceki ve sonraki bazı günlerde Bakanlar Kurulu tarafından çalışanlara idari izin verilmektedir. Peki ama bu çalışanlar kimlerdir?

İdari izin kimleri kapsar?

Buradaki idari izin, kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanları kapsamaktadır. Özel sektör çalışanları için, her hangi bir idari izin söz konusu değildir. Ancak kamu kurumunda çalışan memurlar, sözleşmeli personel ya da işçiler için idari izin geçerli olacaktır.

İdari izin günleri için genel tatil ücreti ödenir mi?

idari izin bayram tatili fazla mesai

Genel tatil ücretinin hangi hallerde ödeneceği İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Buna göre; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmaların karşılığı olarak genel tatil ücreti ödenecektir.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri ise 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunla belirlenmiştir. Dolayısıyla, genel tatil ücreti sadece, bu kanunda yazılı günler için geçerli olacaktır.

İşçinin idari izinli olmasına rağmen, kamu kurumu tarafından çalıştırılması halinde, bu işçiye fazladan bir ödeme yapılmasına gerek yoktur.

SONUÇ

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçiye, çalıştığı her gün karşılığında bir günlük yevmiyesi tutarında genel tatil ücreti ödenir. Ramazan ve kurban bayramlarında yapılan çalışmalar da bu türdendir.

Ancak örneğin 4,5 günlük kurban bayramı tatili Bakanlar Kurulu kararıyla 9 güne ya da 10 güne çıkarıldığında, aslında resmi kurban bayramı tatili gün sayısı artmamaktadır. Resmi tatil yine 4,5 gündür; ancak diğer günler için kamu kurumlarında çalışanlar idari izinli kabul edilmektedir.

O halde; bayram tatili uzasa ve işçi, idari tatil ilan edilen bu günlerde çalışsa bile, ona her hangi bir ücret ödenmeyecektir. Çünkü genel tatil ücreti, sadece 3,5 günlük ramazan bayramı, 4,5 günlük kurban bayramı ve yine kanunda belirtilen diğer resmi tatil günleri için ödenir.

Bunu bir örnekle somutlaştırarak yazıyı bitirmek isterim. Önümüzdeki 2017 kurban bayramı tatili 10 güne uzamıştır. Gelin, bu tatil günlerini tek tek inceleyelim.

 • 26 Ağustos Cumartesi
 • 27 Ağustos Pazar
 • 28 Ağustos idari izin
 • 29 Ağustos idari izin
 • 30 Ağustos Resmi Tatil (Zafer Bayramı)
 • 31 Ağustos öğleden önce idari izin, öğleden sonra resmi tatil (Kurban bayramı arefesi)
 • 1 Eylül Kurban bayramı birinci günü
 • 2 Eylül Kurban bayramı ikinci günü
 • 3 Eylül Kurban bayramı üçüncü günü
 • 4 Eylül Kurban bayramı dördüncü günü

Görüleceği üzere; 10 günlük tatilden kastedilen, önceki hafta sonu da dahil edilerek, toplam izin sayısının 10 günü bulmasıdır.

Yukarıdaki listede yer alan 28 Ağustos, 29 Ağustos günleri ile 31 Ağustos öğleden öncesi idari izin günleridir. Bu günlerde ve 26 Ağustos ile 27 Ağustos’ta çalışan işçiye fazladan ücret ödenmesi gerekmez.

30 Ağustos, 31 Ağustos öğleden sonra, 1 Eylül, 2 Eylül, 3 Eylül ve 4 Eylül’de çalışan işçilere ise genel tatil ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba mustafa bey

  Benim eşim taşeron olarak iski de çalışmaktadır. şimdi iski bunları işten çıkardı tazminat ödeyecek. sorum şu: eşim bu çalışma sırasında hamileydi. 4 ay yasal izni kullandı. şim de 6 ay yarım gün çalışma hakkını kullanıyor 3. çocuk olduğundan. ACABA tazminat ödemesi yapılırken bu dört aylık hamilelik süresi ve yarım çalışma süresi de dikkate alınarak tazminatı ödenir mi yada tazminat ödenirken bu 4 aylık hamilelik süresi ve yarım çalışma ayları nasıl dikkate alınmalıdır.kurumun bu konuda fazla bilgileri yok şimdiden teşekkürler…

  1. Mehmet bey, 4 aylık yasal izinden kastınız nedir? 16 haftalık analık izniyse, evet bu dönem hesaba alınır. Ama ücretsiz izin kullandıysa, bu dönem hesaba alınmaz. Yarım çalışma süreleri de dikkate alınır; ancak kısmi olarak hesaplama yapılması gerekir.

 2. evet 16 haftalık izin kastım. ayrıca 6 ay yarım gün çalışma hakkın dan da 40 gün
  bu zamanda çalışmış o zaman bu dilimde 20 gün tazminat dikkate alıcak diye anladım.teşekkür

 3. Mustafa bey,
  Pazartesi ve pazar arası 7 günlük içersinde haftalık tatil pazartesi ama işveren bana sadece cuma cumartesi bayram izni veriyor benim haftalık tatilimi onun yerine sayıyor bu dogrumu. Tşk

  1. Ahmet bey merhaba. İş Kanununun 46ncı maddesine göre; hafta tatili bakımından, işçinin çalışmadığı kanuni tatil günleri çalışılmış gibi kabul edilir. Bunun anlamı ise, size cumartesi ve pazar gününden sonra pazartesi hafta tatilinizin, her zaman olduğu gibi, verilmesi gerekir.

 4. Mrb mustafa bey ben özel sektör çalışanıyım bıze haftalık 45 saat çalıştıgım zaman hafta içi 1 gün izin ve pazar gununde kullanıyorum sorum su 1 haftada bır resmi tatil oluyor ve. Bende haftalık 45 saati doldurmuyorum ama iş veren benı 45 saatı doldurmadıgım için benım hafta içi tatıl izlenimi kullandırmıyor bu yasal mıdır? Yasalsa hangi kanunda yazmakta

  1. Özcan bey tam anlayamadım. Hem hafta içi hem de pazar olmak üzere haftada iki gün izin mi kullanıyordunuz?

 5. 1 ocak akşamı akşam saat 20:00 de nöbete gelen kişiye tam ücret mi verilir yoksa tatil 24:00 biitiği için oranlamamı yapılır.tşk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu