Ücret

31 gün çeken aylarda işçinin maaşı kaç gün üzerinden ödenir?

31 gün çeken aylarda maaş hesabı ile ilgili yaşanan sorun, aslında 28 ya da 29 gün çeken aylarda da yaşanmaktadır. Burada özellikle SGK’ya bildirilmesi gereken prim gün sayısı ile işçiye ödenmesi gereken ücret arasında bir kafa karışıklığa yaşandığını görüyorum. Peki, ama 28, 29 veya 31 gün çeken aylarda maaş hesabı nasıl yapılmalıdır?

30 gün çekmeyen aylarda maaş hesabı

Bilindiği üzere bazı aylar 30 gün çekerken bazıları da 31 gün çekmektedir. Hatta şubat ayı 28 gün ve dört yılda bir de 29 gün çekmektedir. Bu durum ücret ödenmesi açısından bir soruyu da beraberinde getirmektedir: İşçinin maaşı, 31 gün çeken aylarda 1 yevmiye fazla mı ödenmelidir?

Gün hesabında işçinin kaybı var mı?

Her aya gün olarak baktığımızda, yılda 7 ayın 31 gün çektiğini, 4 ayın 30 gün çektiğini ve bir ayın da 28 ya da 29 gün çektiğini görürüz. Bu durumda işçinin ücretinin günlük olarak değerlendirilmesi gerektiği düşünüldüğünde, 7 ay otuz bir gün ve bir ay da 28 ya da 29 gün çektiği için işçinin toplamda 5 veya 6 gün zararda olduğu sonucuna varılabilir. Ancak bu sonuç ne kadar doğrudur?

İşçinin ücreti aylık mı günlük mü belirlenmiş?

Öncelikle cevaplanması gereken soru budur. İşçinin ücreti iş sözleşmesiyle günlük olarak belirlenmişse, işçiye maaşının aydaki gün sayısına göre ödeneceği gayet açıktır. Dolayısıyla böyle bir işçi, 31 çeken aylarda 31 yevmiye alırken, 28 çeken bir ayda da 28 yevmiye alacaktır.

Ancak ücreti aylık belirlenen bir işçi için aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. İşçinin maaşı aylık olarak belirlenmişken, 31 çeken aylarda bir yevmiye fazla istenmesinin doğru olmadığına dair Yargıtay kararları bulunmaktadır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

31 gün çeken ayların ücretine dair Yargıtay kararları

“… Dosyaya ibraz olunan bordrolardan davalı işyerinde ücretlerin aylık ödendiği ve aylık miktarların maktu olduğu açıktır. Bazı aylar 30, bazı aylar 31 ve bazı aylar da daha az günden oluşabilir. Bu bakımdan 31 gün çeken aylar için bir gün eksik ücret ödendiği sonucuna varılamaz. Nitekim Dairemizin 15.10.2001 tarih ve 2001/14817 E – 2001/16050 K sayılı içtihadı da aynı mahiyettedir.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2010/28971 E. ve 2012/40910 K.)

“… Davacıya ücretlerin aylık asgari ücretten ödendiği anlaşıldığından 31 gün olan aylar için 31. günün ücretini talep etmesi mümkün değildir. Mahkemece yanlış değerlendirmeyle anılan günler için ücret alacağına hükmedilmesi hatalıdır.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2000/6937 E. ve 2000/10207 K.)

Asgari ücrette 31 gün çeken aylar

Yukarıdaki kararlardan da anlaşılacağı üzere ister asgari ücret olsun isterse de bunun üstünde bir ücret, aylık olarak belirlenmiş ücretin doğal sonucu, ay içindeki gün sayısından bağımsız olarak alınacak maaşın değişmemesidir.

Burada kafa karıştıran husus belki de asgari ücretin ilan edilme şekli olabilir. Asgari ücret tespit komisyonu kararı incelendiğinde, asgari ücret miktarının günlük olarak tespit edildiği görülmektedir.

Peki bu durumda, asgari ücret günlük belirlenmişken, hâlâ 31 çeken günlerde de 30 günlük ücret ödenmesi gerektiğini iddia edebilir miyiz?

31 gün çeken aylarda maaş hesabı

Ücret rejiminin tespit edilmesi gerekir

Yazının başında sorduğumuz sorunun genel bir cevabı yoktur. Yani, işçinin ücretinin 30 gün üzerinden mi yoksa 31 gün üzerinden mi ödeneceği hususu her seferinde tek tek araştırılmalıdır. Bu araştırmada ise şu soruların cevabı aranmalıdır:

 • İş sözleşmesinde ne yazıyor? Aylık ücret mi günlük ücret mi?
 • Uygulama nasıl? İşçinin işe gelmediği günler için yevmiyesi kesiliyor mu?
 • Örneğin hafta içi işe mazeretsiz gelen bir işçinin hafta tatil ücreti de dahil olmak üzere iki günlük ücreti kesiliyor mu?

Ücret maktu ise 30 gün, günlük ise 31 gün olmalı

O halde her somut olay tek tek incelenmeli, işçinin iş sözleşmesinde ücretinin nasıl belirlendiği, işe gelinmeyen günler için ücret kesintisi yapılıp yapılmadığı vb. hususlar birlikte değerlendirilmeli ve ücretin günlük olarak belirlendiğine kanaat getirilirse, işçiye 31 gün çeken aylarda 31 yevmiye ödenmesi gerekmektedir.

28 29 31 gün çeken aylarda ücret kaç gün

SONUÇ

İşçinin ücreti aylık ve maktu olarak belirlenmişse ay içinde kaç gün olursa olsun işçinin alacağı maaş değişmeyecektir.

Ancak işçinin ücretinin günlük olarak belirlendiği hallerde, işçiye 31 gün çeken aylarda otuz bir yevmiye, 30 gün çeken aylarda otuz yevmiye, 28 gün çeken aylarda yirmi sekiz yevmiye ya da 29 gün çeken aylarda da yirmi dokuz yevmiye ödenmesi gerekecektir.

Özellikle bu konuda tereddüt eden insan kaynakları çalışanlarına tavsiyem, işçilerin geriye dönük bordrolarını incelemeleridir. Eğer işçinin işe gelmediği günlerin ücretleri işçiye ödenmiyorsa, bu işçinin ücretinin maktu olduğunu söylemek çok da mümkün olmayacaktır. Bu durumdaki bir işçinin ücretlerinin, ay içindeki gün sayısına göre belirlenmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim.

GÜNCELLEME:

Yukarıdaki yazıyı yazdıktan yıllar sonra Yargıtay’ın yeni bir kararı karşıma çıktı. Aşağıda yer alan bu kararda Yargıtay; işçinin raporlu olduğu günlerde ücretinin kesilmesinin ya da primlerinin eksik yatırılmasının tek başına işçinin maaşının günlük belirlendiğini göstermeyeceğini söylüyor.

Yargıtay’a göre işçinin maaş bordrosu temel kriter olarak ele alınmalı ve buna göre, ücretin maktu mu yoksa günlük mü olduğuna karar verilmeli.

Yine de aşağıdaki kararın yazımın genel bakış açısını desteklediğini de söylemeliyim. Yani halen şu sonuç aynen geçerli: İşçinin ücreti maktu belirlenmişse ona her ay 30 günlük ücret ödenmesi gerekirken, ücreti günlük belirlenmişse ayın kaç gün çektiğine göre maaş her ay değişmelidir.

“… Somut uyuşmazlıkta davacıya ait iş yerinde iş müfettişlerince yapılan inceleme sonucu düzenlenen teftiş raporunda işçilerin raporlu oldukları günlerin ücretlerinden kesilmesi ve primlerinin eksik yatırılması nedeniyle aylık maktu ücretle değil günlük ücret sistemine göre çalıştığı kabul edilen işçilere 31 gün çeken aylarda 30’ar günlük ücret tahakkuk ettirilip birer gün eksik ücret tahakkuk ettirilmesi nedeniyle bu aylarda birer günlük ücret ödenmesi tespitine yer verilmiştir.

Dosyaya ibraz olunan bordrolardan davacı işyerinde ücretlerin aylık ödendiği ve aylık miktarların maktu olduğu açıktır. Bu bakımdan işçilerin raporlu oldukları günlerin ücretlerinden kesilmesi veya primlerinin eksik yatırılması işçilerin günlük ücretle çalıştığını göstermeyeceği gibi 31 gün çeken aylar için bir gün eksik ücret ödendiği sonucuna da varılamaz. Bazı aylar 30, bazı aylar 31 ve bazı aylar da daha az günden oluşabilir. Buna göre dava konusu teftiş raporunun bu kısmının iptali gerekirken yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir…”(9 Hukuk, 2021/3856 K.).

30 gün çekmeyen aylarda SGK prim bildiriminin nasıl yapılması gerektiğini ise şu yazımdan öğrenebilirsiniz: Şubat ayında eksik gün bildirimi nasıl yapılır?

31 gün çeken aylarda maaş hesabı ile ilgili sık sorulan sorular:

Bir aylık maaş kaç gün üzerinden hesaplanır?

İşçinin ücreti maktu belirlenmişse 30 gün üzerinden hesaplanır. Ücret rejimi günlük ise, bu durumda o ay kaç gün çekmişse, o sayı üzerinden hesaplanması gerekir.

Asgari ücretlinin günlüğü ne kadar?

Asgari ücretlinin günlüğü her sene değişir. 2022 yılı günlük asgari ücret miktarı için şu yazıma göz atabilirsiniz: Asgari ücretli 2022 saat ücreti ne kadar?

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

63 Yorum

 1. 02 mayısta – 30.000 tl den iş başladım – 01 mayıs tatil olduğu için.
  Mayıs 31 çekiyor ve ben 30 gün işe geldim , fakat işveren bana 29 günlük maaş verdi.
  Bu doğrumudur ? ama ben 30 gün işe geldim zaten. acil cevap rica ediyorum.

 2. Merhaba Üstadım;

  1- Aylıklı Maaş ile Matbu Maaş Farklımıdır.
  2- Matbu Maaşda Ücretsiz izinler ve Raporlar kesilebilinir mi ?

 3. Ûstad merhaba. İsletme emekli net maasimi 5.500,35 tl den oduyor. Emekli oldugumdan brutum 6471 tl nin altinda kaliyor fakat ssk 6471 tl den yatiyor bu uygulama yasalmidir dogrumudur. Emekli Primi avantajindan kaynakli net maasim daha yuksek olmasi gerekmezmi.

  1. Merhaba, bordro incelemeden bir şey demek doğru olmaz Uğur bey. Bu durumu işverenin ilgili birimine sormanız halinde ancak en doğru cevabı alabilirsiniz.

 4. üstadım aylıklı çalışan bir işçi mart ayında 2 gün ücretsiz izin kullandığında bordrosu 30-2=28 gün mü olmalıdır.31-2=29 mu olmalıdır..

  1. Merhaba, AYLIKLI çalışıyorsa 28 gün olması gerekir. Günlük ücret üzerinden maaş hesaplanıyorsa 29 gün olması doğrudur.

 5. Merhaba,şirkete işe başladığımda herhangi bir ikale imzalanmadan işe başladım.Deneme sürecini de bitirdim. Şuanda da ikale yapılmadı. Mart ayında 1 gün ücretsiz izin kullandım. Bu benim maaşımdan kesilip kesilmeyeceğini bilmiyorum açıkcası.İkale sözleşmesi yapılmayan durumlarda 1 gün ücretsiz izin ve 31 günlük aylarda değerlendirme nasıl oluyor? Bilgi rica edebilir miyim?

  1. Uğur bey merhaba, ikale ile sorunuz arasındaki alakayı çözemedim. Sorunuzu başka şekilde sorabilir misiniz? Bazı kavramları karıştırıyor olabilir misiniz?

 6. Merhaba ben bir kurumda ögg olarak çalışıyorum ve şirkete bağlıyız kurumla şirket arasında ki sözleşmede ücretler aylık ödenecek diyor ve asgari ücretin üzerinde yüzde fazlası diye bir ibare var ve biz aylık aldığımız için maaşı bu maktu maasmi oluyor ama bizden raporlu ve ücretsiz izinlerde kesinti yapılıyor yoksa yevmiyecimiyiz ve kurum hakedisi 30 gün olarak belirlemiş 31 ceken aylarda 30 günlük ve 28 günlük ayda yine 30 günlük ödeme yapılıyor senede 5 gün kaybımız var böyle bir durum yasal mı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehmet bey, bu sorunun cevabını benim bilmem mümkün olmaz. Kurumunuz her ay 30 gün ödüyorsa maktu ücretlisiniz demektir. Gün kesintisi yapılıyorsa, günlük ücretle çalışıyorsunuz demektir. Kafanızın karışması normal, önce işverenin net olması gerekir.

 7. Merhaba mustafa bey
  Bizim şirket 31 çeken aylarda 31 günlük ücret ödüyor 28 çeken şubat ayında ise 30 günlük ücret ödüyor ssk da 30 yatiyor

  1. Merhaba, sigorta zaten her ay 30 gün yatırılır, ayın kaç gün olduğunun bir önemi yoktur. Ancak ücret gün sayısınca ödenebilir. Sizin bahsettiğiniz durum açıkçası lehinize olmuş; işveren size 31 gün çeken ayda 31 gün maaş ödüyorsa, 28 gün çekende de 28 gün ücret ödeme hakkına sahiptir.

 8. Merhaba Mustafa bey,
  Şirket olarak aylık ödeme sistemini kullanıyoruz. 31 çeken ayda 1 gün rapor veya ücretsiz izni olan bir personelin maaşına herhangi bir etkisi olmadığını fark ettim. Yani 4000 net maaş verdiğimiz bir kişi mart ayında 1 gün rapor aldığında bu durum maaşına hiçbir etki yapmıyor. Aynı şekilde mart ayında 1 gün ücretsiz izni var ise yine bir etki görülmemektedir. Bu konuyla ilgili yapılması gereken doğru uygulama nedir?

  1. Merhaba, Elif hanım doğru uygulamadan kastınızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Dediğiniz uygulamada siz maktu aylık ücret rejimini kabul etmiş görünüyorsunuz ki; bu sistemde işçinin eksik günlerinde dahi maaşının kesilmemesi doğaldır.

 9. 31 ceken ayin 20 sinde ise baslayan bir personelin maasi nasil hesaplanir net 2324,70\30*12 olarak mi 11 olarak mi gun saymamiz gerekiyor.

  1. Ay içinde ilgili personelin giriş-çıkış hareketi olduğunda direk ay’da ki mevcut gün sayısını baz almalısınız Leyla hanım. 20’si iş başı tarihi dahil 31 ‘i dahil tek tek sayın ve sonucu bulun. (En sağlıklısıdır, İPC’den kurtarır)

   12 günlük ücret tahakkuk ettirmelisiniz.

 10. TEMMUZ AYINDA ÇALIŞAN BİR İŞÇİ, HAFTADA BEŞ GÜN 9.00 SAAT ÇALIŞIYOR. TEMMUZ AYINDA 2.5 GÜN RESMİ TATİL VE DÖRT PAZAR . CUMARTESİ PAZAR VE RESMİ TATİLLERDE ÇALIŞMIYOR , BU ÇALIŞANIN AYLIK PUANTAJINI YAPARMISINIZ.

  cevdet.guner@gmail.com

  1. Merhaba, puantajı kimsenin yapacağını zannetmiyorum. Tam olarak neyi merak ettiğinizi sorarsanız yardımcı olabiliriz; yoksa puantaj yapmak gibi bir şeyi burada bulmanız mümkün değildir.

 11. merhaba benim çalıştığım şirket şubat ayında 28 gün üzerinden kesintili ücret yatırdı fakat ocak ayında 31 gün üzerinden hesap yapılıp 31 günlük ücret yatırılmadı arada bi tezatlık söz konusu acaba bu konuda ne yapılabilir

  1. Merhaba. Öncelikle bunun sebebinin işyerine sorulması gerekir. Kesinti için geçerli bir nedenlerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Yoksa, elbette şubat ayında 28 gün ücret ödeyen işveren martta da 31 gün ödemek zorundadır.

 12. İyi günler aylık ücret veren veren bir fabrikada calisiyorum subat ayı 28 cekiyor 30 gün uzerinden maaş yatıyor. Devamsızlık yaptığım zamanda 30 gün uzerinden mi ücret aliyorum yoksa 28 den mi düşüyor?

  1. Ben bir firmada çalışıyorum ay 31 çıkıyor ama ben bir gün işe gelmedimi neden 29 gün üzerinden hesaplanıyor bir gün yani yemiyim kesiliyor

   1. Merhaba, 31 çeken aylarda maaşınız 30 gün üzerinden ödeniyor anladığım kadarıyla. Şubat ayında 29 ya da 28 gün ödenmesi sizin için sorun olmuyorsa, açıkçası 31 gün çeken ayları da dikkate almamanızı öneririm.

 13. Merhabalar zeynel bey.bir firmada guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim.calistigimiz firma fazla mesaileri aylik olarak hesapliyor ve 31 ceken aylarda 30 gun uzerinden degil 31 gun uzerinden hesapliyor yanlis bilmiuorsam aylik ucret anlasmalarinda mesai saati 30 gun uzerinden hesaplanmasi lazim?or:45×4 yapip kalan 3 gunude 3×7.5 yapip ikisini toplayip 202.5 saat cikariyolar ve bizim fazla calosma suremizi bundan dusuuolar bu yasalmidor ve bu hesaplanan saat kanuna uygunmudur?

 14. selâmlar efendim sorum şudur maktu ücretiyle 1 firmayle iş kur sözleşmesiyle arabistana gittim ve 1 gün ücretsiz izin aldım aralık 2018 ay 31 çekmektedir,ama 29 gün ödeme yapılacakmış ay 31 çeker 1 gün ücretsiz izin 30 gün çalışman varken 29 ödeme kanunda yeri nedir teşekkürler.

 15. merhaba şöyle bir sorum olacak icra kesintisiyle alakalı gelen yazıda ücretinin ikramiyesinin ve sair ücretlerinin 1/4 kesilecek deniyor,buna karşılık işçilerin almış oldukları tediyeler bu kapsama girermi 1/4 kesintiyi ondanda yapacakmıyız teşekkürler.

 16. 696 khk ile kadroya geçen personellerin ücretlerinden bahsedilirken günlük çıplak ücretleri denmektedir. Bu yüzden ay kaç çekiyorsa ona göre ödenir diyen kurumlar var sizce nasıl olmalıdır. Sözleşmede geçen,İşçilerin 01.01.2018 tarihinde almakta oldukları günlük çıplak ücretlerine aynı tarihten itibaren… diye devam ediyor.

  1. Merhaba. Kurumun gerekçesini bilmeden yorum yapamayız. Çıplak ücret tek başına bir anlam ifade etmez, önemli olan fiili durum ile iş sözleşmesinde yer alan hükümlerdir.

 17. 696 khk ile kadroya geçen personellerin ücretlerinden bahsedilirken günlük çıplak ücretleri denmektedir. Bu yüzden ay kaç cekiyorsa ona göre ödenir diyen kurumlar var sizce nasıl olmalıdır. Teşekkürler

 18. zeynel bey bir kurumda güvenlik personeli ve normal aylıkçı olarak çalışan işçiler var.
  güvenlik personeli o ayda çalıştığı mesai saatlerini toplayarak ayda 180 saati çıkarıp üzeri mesai olarak verilmekte
  fakat diğer işçiler aylık saat olarak değil aylık olarak maaşını almakta ve bu duruma itiraz etmektedirler.
  4857 nolu kanunda bu iki iş gurubu arasındaki farkı göremedim hesaplamalarıyla ilgili bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. güvenlik sektörünün maaşı saat üzerinden hesaplanır gibi bir kanun varmı.
  not: normal işçiler sabah 08:00-17:00 cumartesi 08:00-13:00 arası
  güvenlik personelleri 7/24 2 gündüz 2 gece 2 of sisteminde çalışmaktalar.

 19. Merhaba ben haftalık 45 saat üzerinden çalisiyorum.buda 4 hafta 28 gun oluyor.peki ay otuz çektıginde o 2 gun ne olur.bizim hesaplamalari o kalan 2 gunu diger aydan ve ondan sonraki aydan kalanları da 7 gun oldugunda 5 hafta olarak hesaplaniyor.fakat 5 hafta oldugundadA sadece haftalik 45 saati aşan kısmin mesai ücretini ödüyorlar.bu dogrumudur.

  1. Erol bey fazla mesai hesabı haftalık yapılır. Ay sonunda örneğin 2 gün var ise, sonraki 5 gün ile birlikte değerlendirilir ve fazla mesai varsa, sonraki ayda ödenir.

 20. USTADLAR yukarı da yazılan 31 ve 30 günlük ücretler tamamı hata üstune hatalı yazımlar var .düzeltmek gerekirse .
  bir şci 1 gün ücretsiz izin alıyorsa o ay 31 gün cekiyorsa işci ücreti 30 gün den hesaplanır brdro da 31 ceken aylık larda 31 olarak yazarsınız 30 gün prim gözükür.30 gün üzerin den işlem yaparsanız 29 gün işleem yapılır. Yani 31 gün çeken aylarda 1 gün ücretsiz izinler işciye tam maaş ödemesi olarak işlem yapılır. 30 gün üzerin den işlen yapılırsa hem bredro hem de işcinin 1 yevmiyesini kesmiş olursunuz . bu işlemi yaparken 31 tane fasul ye alın elinize bunarı sayarak yapın daha iyi anlayacaksınız.

  1. Merhaba. Sizden rica etsem; yukarıdaki yazıda tam olarak hangi hususların yanlış olduğunu açıklar mısınız? Lütfen hukuki ve içtihadi gerekçelerini de belirtiniz. Böylece yanlışımız varsa düzeltmiş olalım.

   1. Merhaba bir tasaeron firmaya askari ücret çalışıyorum ay 31 çektiğinde patron 31 çeken ayın yuvmiyesini vermiyor işe bırakın gün boyu yarım saat geç kalsam onu bile kesiyor ne yapmam lazım patronu mahkemeye versem tazminat alırmiyim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. Merhaba, aynı patron 28 gün çeken aylarda da maaşınızı kesiyor mu yoksa 30 gün üzerinden mi ödüyor?

 21. Mustafa Bey,

  aylık puantajlarda personellerin aldığı ücretsiz izinler oluyor, örneğin temmuz ayında personel 3 gün gelmemiş maaşından kesinti yapılacak

  aylık ücreti de 3000,00 TL olsun şimdi tahakkuk yapılırken 3000/30*3 günlük mü kesinti olacak
  yoksa 3000,00/31*3 günlük mü kesinti yapılmalı,

  1. Yasemin hanım, sorunun cevabı yazının içinde var. İşçinin ücretini aylık ve maktu belirlemişseniz, 30’a bölmelisiniz. Eğer ücret günlük belirlenmişse, zaten bu durumda günlük ücret belli olduğundan ayrıca hesaplamaya gerek kalmaz.

  1. Merhaba. Yukarıda, yanlışlıkla maktu ifadesini kullanmışım. Doğrusu, günlük ücret olacaktı. Mustafa Menekşedağ’a düzeltmesinden dolayı ve size de hatırlattığınız için teşekkür ederim.

 22. İyi günler. Bir iş veren olsam PAZAR GÜNÜNÜN SİGORTASINI işçiden keserim. Neden çünkü işçimiz çok adilene 31. günü istiyor. Toplasan ayda 7 gün var. 100 tl olsa günlüğü 700 tl eder. Bir yılda 52 pazar günü için develte para ödeniyor. Varın hesabını siz yapın.

  BUNA İLAVE

  İşçi emekli oldu diyelim. Emeklilik maaşında çalışmadığı pazarlarında parasını tekrar maaş olarak alıyor. Yani işç işgüzarlık edip 7 günü ararken belkide işverenin daha fazla parasını haksız yere yemiş olmuyor mu?

  Ramazan ayında uyukluya uyukluya çalışıp maaşını cebe indirmesi de cabası.

  1. Yasin bey, işçiye pazar günü diye bahsettiğiniz hafta tatili ücretinin verilmesi yasal bir zorunluluktur. O gün hiçbir işveren işçisine bedavadan ücret ödememektedir. İşçi, o günün ücretini, daha önce çalıştığı 6 günde çıkarmaktadır. Bir insanın 7 gün üst üste çalışmasını beklemek ne kadar acımasızsa, ramazanda uyuklamak da o kadar abestir. Ama önemli olan, birbirini idare etmek ve vicdanı elden bırakmamak olsa gerek.

  2. yasin bey siz sanirim ya baba parasi yiyonuz yata isletmecisiniz ..bir calisan olsaniz bunlari aca yazarmisiniz siz nerde gordunuz isciye hakkini tam olarak hakkinca maaş veren isvereni varsa oo isyerini yazarmisiniz merak edim orta calisacam?

   1. Nodromda gun sayisi 30 gun olarak yaziyor 31 ceken aylarda o bi gun bedavayami calismis olcaz yani

    1. Aslında öyle düşünmemek gerekli. Çünkü Sgk genel kuralı olarak bir ay 30 gün baz alınır. Şubat ayı da dahil.

  1. Bu tamamen ihalenin şartnamesine göre değişir. Genel olarak fikir beyan etmem yanlış olur.

 23. Aralık ayı 31 cektiginde bu ay maaşımda kesinti vardı muhasebeye sordugumda ay 31 cektiginde devlet kesiyo denildi ki bn bu zamana kadar boyle birşey duymadım bu konuda bi cevap verebilirmisiniz ?

  1. Açıkçası böyle bir şey duymadım. Ama yine de bilmediğim için kesin bir şey söylemek de istemem Serap hanım.

  2. Aralık ayında Gelir Vergisi diliminiz %15 den %20’ye yükseldiği için Gelir vergisi kesintiniz fazla olmuştur.O yüzden eksik maaş almış olabilirsiniz.Kasım ayındaki Gelir vergisi tutarını Gelir vergisi matrahına bölerseniz %15 çıkıyorsa ve fakat Aralık Ayı Gelir Vergisi tutarınızı Gelir Vergisi Matrahına bölerseniz %20 çıkıyorsa bu yüzden eksik almışsınız demektir Serap hanım.Selamlarımla.

 24. Aylık olarak iş sözleşmesi imzalamış bir kimse 2 ocakta ise başlasa o ay 31 çektiği için 30 gün çalışmış olacak bu durumda tam maaş mı alır yoksa 1 gün kesinti olur mu cevap verirseniz vok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 25. Peki o zaman ücreti maktu olarak belirlenen bir işçi 31 gün çeken bir ayda 1 gün izin alsa maaşı tam mı yatacak yoksa 29 gün olarak mı yatacak

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu