Ücret

Kapıcılar asgari geçim indirimi alabilir mi?

Apartman görevlileri ya da genel bilinen adıyla kapıcılar, diğer işçilere göre maaş bakımından avantajlı durumdadır. Peki kapıcılar AGİ alabilir mi? AGİ kapıcılar için uygulanabilir mi?

AGİ nedir?

AGİ, asgari geçim indirimi kavramının kısaltmasıdır ve aslında VERİLEN bir şey değildir. Yani birçok işçinin sandığının aksine, işçinin eşi ya da çocukları için işçiye ekstra ödenen bir şey söz konusu değildir.

AGİ, devletin alması gereken gelir vergisini DAHA AZ almasından ibarettir. Yani, işçinin eş durumuna ya da çocuk sayısına göre devlet, vergide indirim uygulamakta ve alması gereken gelir vergisini daha az almaktadır.

2022 yılı AGİ miktarları

Böyle olunca da eş durumuna ya da çocuk sayısına göre AGİ miktarı değişmektedir. Şu yazımızda tek tek açıklamıştık: mustafabaysal.com/asgari-ucretin-icinde-agi-var-midir

Ancak asgari ücrette AGİ uygulaması 2022 itibariyle kaldırılmıştır. Bunun nedeni, asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesilmemesine karar verilmesidir.

Haliyle, gelir vergisi söz konusu olmayınca, tamamen gelir vergisine bağlı olan AGİ de ortadan kalkmıştır.

Kapıcı maaşında AGİ

Buraya kadar yazılanlardan anlayacağınız üzere, AGİ denilen şey işçiye ödenen bir yardım değil, devletin işçiden alacağı gelir vergisini daha az almasıdır.

O zaman buradaki kritik soru şudur: Kapıcılarda gelir vergisi var mıdır?

Evet, doğru bildiniz. Kapıcılar gelir vergisi zaten ödememektedir. Asgari ücretin hem normal işçiler hem de kapıcılar için miktarını daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/brut-asgari-ucret-ve-isverene-maliyeti

O yazıdan da göreceğiniz gibi, normal bir işçi için net asgari ücret eskiden kapıcının asgari ücretinden daha düşüktü. İki asgari ücret arasındaki fark, kapıcıların ücretinin gelir vergisine ve damga vergisine tabi olmamasından kaynaklanmaktadydı.

Örneğin normal bir işçi asgari ücret alırken brüt maaşından %15 gelir vergisi öderken, kapıcı bu kesintiye tabi değildi.

Fakat 2022 itibariyle diğer asgari ücretliler de gelir vergisinden ve damga vergisinden muaf olacak, böylece onlarda da AGİ olmayacaktır.

kapıcı agi alır mı?

SONUÇ

Apartman görevlisi olarak çalışıyorsanız ve kapıcıların AGİ hakkı olup olmadığını merak ediyorsanız, sorunuzun cevabını yukarıda almış olmalısınız.

Yine de kısaca özetlemek gerekirse, kapıcılar AGİ alamamaktadır. Ama durun, bu kötü bir şey değildir! Çünkü makalemizde açıkladığımız üzere; kapıcılar gelir vergisi ödememektedir ve AGİ de aslında, devletin alacağı gelir vergisinde indirime gitmesinden başka bir şey değildir. Böyle olunca, gelir vergisi ödemeyen kapıcıların AGİ’den faydalanması da haliyle mümkün değildir.

2022 asgari ücreti açıklanırken çok önemli bir değişiklik yapıldı ve diğer tüm asgari ücretliler de tıpkı kapıcılar gibi gelir vergisi ile damga vergisinden muaf tutuldu. Böylece AGİ artık sadece kapıcılar için değil, tüm asgari ücretliler için SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 1. Merhabalar Ben apartman gorevlisiyim askeri 2021 yilinda 3700 lira maas aliyordum 2022 yili icin askeri ucretten fazla aldigim icin agi alabiliyormuyum..

 2. Merhabalar Ben apartman gorevlisiyim askeri 2021 yilinda 3700 lira maas aliyordum 2022 yili icin askeri ucretten fazla aldigim icin agi alabiliyormuyum..

 3. Merhaba ben bina görevlisi olarak çalışıyorum önceden bizde vergi olmadığı için asgari ücret 2825 TL iken biz 3040 alıyorduk ama şimdi vergi asgari ücretin hepsinden kalktı.cumhur başkanı açıklamasında net 4254 oldu bu rakam evli ve çocuk sayısına göre değişecek dedi acaba şimdi biz ne kadar alacağız anlayacağım şekilde cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba siz de 4.253 TL alacaksınız. Çocuk sayısına göre bir artış olamayacak; ama özel bir yasal düzenleme bundan sonra gelirse, onu bilemem.

 4. Mustafa bey merhabalar, bugün cumhurbaşkanı açıklama yaparken ” asgari ücretin taban fiyatı 4250 tl ama eşinin iş durumuna ve çocuk sayısına göre farklılık gösterecek ” dedi. Anladığım kadarıyla agi devam ediyor. Ayrıca 2022 agi ücretleri açıklandı.Şu durumda ben bir apt görevlisi olarak ; eşi çalışmayan ve 2 çocuklu bir çalışandan 430 TL daha az alacağım. Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum,
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, AGİ asgari ücretli için devam etmeyecek. Sayın Cumhurbaşkanına yanlış bilgi verilmediyse, özel bir yasal düzenleme gerekir. Size gelince, kapıcılarda AGİ zaten hiç olmamıştı ki, maaşınız neden azalmış olsun?

 5. Ben site görevlisi olarak çalışıyorum 3040 lira alıyorum eşim çalışmıyor ve 3 çocuk babasıyim fakat eşi çalışmayan 3 çocugu olan için agi dahil gelir vergisi kesilen birisi 3280 lira almış oluyor sizce bunda bir düzensizlik yokmu ? teşekkür ederim şimdiden

  1. Ramazan bey AGİ’yi çalışan eşlerden birisi alabilir. Siz alıyorsanız, eşiniz alamayacaktır.

 6. 2019 yılı için kapıcımızın maaşını net 2200 tl yaptık bu durumda brüt ücretini nasıl hesaplamamız lazım,yardımlarınızı bekliyoruz teşekkürler.

Başa dön tuşu