Ücret

Kapıcı asgari ücreti 2019 yılında kaç lira oldu?

Kapıcı asgari ücreti 2019 yılında kaç lira?

Bilindiği üzere asgari ücret her yıl yeniden belirlenmekte ve ilan edilmektedir. Asgari ücret belirlenirken kapıcılar için ayrıca bir asgari ücret belirlenmemektedir. Ancak yine de apartman görevlilerinin asgari ücreti, diğer işçilerden farklı olmaktadır. 2019 yılı için kapıcı asgari ücreti kaç liradır?

2019 yılında asgari ücret kaç lira oldu?

2018 yılının tamamında uygulanmak üzere asgari ücret brüt 2.558,40 TL olarak belirlenirken net asgari ücret ise 2.020,90 TL’dir. Bu rakamın içinde bekar ve çocuksuz bir işçinin asgari geçim indirimi tutarı da vardır.

Kapıcılar için asgari ücret 2019’da kaç lira oldu?

Aynı şekilde kapıcılar için de asgari ücret brüt 2.558,40 TL iken, kapıcıya ödenecek net asgari ücret tutarı ise 2.174,64 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşın içinde de bekar ve çocuksuz bir işçinin asgari geçim indirimi tutarı vardır.

Kapıcı asgari ücreti neden daha fazla?

apartman görevlisi asgari ücreti 2017

Burada böyle bir soru akla gelebilir. Öyle ya, brüt asgari ücret tüm işçiler için aynıyken kapıcıların net asgari ücreti, diğerlerinden çok olmaktadır. Bunun nedeni, kapıcıların yani apartman görevlilerinin maaşlarının gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasıdır. Dolayısıyla diğer işçiler gelir vergisi ile damga vergisi de öderken kapıcılar ödememekte ve bu nedenle normal işçilerden fazla asgari ücret almaktadır.

SONUÇ

Kapıcı ücretleri gelir vergisinden ve damga vergisinden istisna tutulduğu için; kapıcının net asgari ücreti diğer işçilerinkinden fazladır. 2019 yılının tamamında kapıcılar için brüt asgari ücret 2.558,40 TL iken net asgari ücret ise 2.174,64 TL olacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. merhaba belirtilen ücret bekar kişi için geçerli ben evliyim eşim çalışmıyor ve 2 çocuğum var benim kaç tl almam lazım

  1. Bu ücret, bekar ya da evli ama eşi çalışan işçi için geçerlidir. Sizin bu rakamdan yaklaşık 66 lira civarında fazla almanız gerekir.

 2. Merhaba,

  1. Apartman görevlimize internet bankacılığı ile maaş ve SGK primini yatırmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Bankalar genellikle apartman görevlileri için maaş hesabı açmıyorlar diye okudum. EFT ya da havale yapılması yeterli olur mu?

  2. İnternet bankacılığında Ödemeler kısmındaki SSK geçmiş dönem: 107 TL ve SSK Prim: 503.10 TL olarak gözükmekte ancak bunların toplamı ile SGK tahakkuk bildirimindeki “Ödenecek Net Tutar” (603.00 TL) aynı değil. Sebebi ne olabilir?

  1. Merhaba. Apartman görevlisinin adına açılmış her hangi bir hesaba para yatırmanız yeterli olacaktır. İkinci sorunuzun cevabını bilemiyorum, SGK’ya bizzat sormanızda fayda var.

 3. Sayın M. Baysal;
  İnternetten indirdiğimiz SGK Bildirge Tahakkuk Fişinde ödenecek net tutar 603,00 TL olarak görülmekte buna karşın bankalar son 4 aydır ya bu tutarı kabul etmemekte veya farklı tutarlar almaktadır ; örnek olsun; Vakıflar Bankası Ocak 2017 ve Garanti Bankası Şubat 2017 için 596, 13 TL 2017 için iki ayrı kalemde (517,5 + 78,63) 596, 13 TL almışlar, buna karşın Yapı Kredi Mart 2017 için 317.04 TL almış başka bir tahakkuk gerçekleştirmemiş, bunun üzerine tarafımdan İnternet bankacılığında Ödemeler kısmındaki SSK geçmiş dönem bölümüne girilerek 279,09 TL (Toplam 596,13 TL) ödeme yapılmış; son olarak Nisan 2017 için Zıraat Bankası tek tahakkukda 503, 1 TL tahsil etmiştir. O halde ödenecek gerçek net tutar Prim nedir? 603 TL, 596,13 TL ya da 503,1 TL. Bu karmaşada sorumlu kimdir SGK mı, Bankalar mı, yoksa bizmiyiz? Beni aydınlatnamızı rica ederim.
  Saygılarımla

  1. İlhan bey kesin bilgi sahibi olmadığım konularda yorum yapmamayı tercih ediyorum. Sorunuz için teşekkür ederim ama bu konuda en net cevabı alabileceğiniz yer SGK’dır. Bir SGK birimine giderek sormanızı öneririm.

 4. 1-)APARTMANIMIZA DIŞARIDAN GÖREVLİ, PART TIME BAYAN GÖREVLİ ALACAĞIZ.
  ASGARİ ÜCRETİN % 510 SİNİMİ DİKKATE ALACAĞIM.
  2-)%5 TEŞVİK İNDİRİMİNDEN İSTİFADE EDECEKMİYİZ? BAYA BAŞKA YERDE HİÇ ÇALIŞMAMIŞ VE
  ORTA YAŞLI9.

  1. Merhaba. Asgari ücretin %510 unu esas almanıza gerek yok. 2017 yılı asgari ücret neyse, o kadar ödemeniz yeterli olur. Kadın işçi için teşvikten faydalanmak istiyorsanız, öncelikle işçi İşkur’a işsiz kaydı yaptırmalı ve sonrasında istihdam etmelisiniz.

 5. İyi aksamlar ben kapici olarak bir sitete calisiyorum asgari ucret aliyorumiki tane cocugum var kac para maas almam gerekiyor cocuk parasida 2.174. Tl icindemi oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu