Konut Kapıcıları

Kapıcıların işçi olarak hakları nelerdir?

Kapıcıların hakları neler?

Kapıcıların yani apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hakkını ve bu tazminatın tutarından kimlerin sorumlu olduğunu daha önce açıklamıştım. Bugün ise konut kapıcılarının, çalışma koşulları bakımından genel olarak sahip oldukları hakları tek tek belirteceğim. Kapıcıların yıllık izin sürelerinden hafta tatillerine kadar birçok husus hakkında bu yazıda bilgi edinebileceksiniz.

Kapıcı kimdir?

Öncelikle bu konudan başlamakta fayda görüyorum. Kapıcı; Ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımları, ortak yerlerinin ve döşemelerinin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturmakta olanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliğinin sağlanması, kaloriferlerinin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ile bakımı ve benzer hizmetleri yürüten kişidir.

Kapıcının hakları

Kapıcının hakları derken burada kastedilen İş Kanunu bakımından haklarıdır. Yoksa kapıcıların da vergisel, hukuksal ya da başka birçok alanda hakları elbette vardır. O yüzden, bu yazıda kapıcıların İş Kanunundan doğan ve bir işçi olarak sahip oldukları haklar ele alınacaktır.

Kapıcıların çalışma saatleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bu temel kural, apartman görevlileri için de geçerlidir. Burada önemli bir ayrıntı olarak şu söylenebilir ki; günde 11 saati geçmemesi kaydıyla bu haftalık çalışma süresi bazı günlerde yoğunlaştırarak belirlenebilir. Yani örneğin hafta içi bir gün öğlene kadar çalışma ve hafta sonu bir gün ise 11 saate kadar çalışma yaptırılarak bu 45 saatlik süre haftanın günlerine dağıtılabilir.

Çalışma süresinden anlaşılması gereken ise kapıcının işte geçirdiği zamandır. Ancak, eğer kapıcıya bir de kapıcı konutu tahsis edilmişse iş değişecektir. Bu durumda kapıcının günlük çalışması en çok dörde bölünebilecektir. Örneğin haftanın 6 günü günde 7,5 saat çalışan bir kapıcı için bir günlük çalışma şekli şöyle belirlenebilecektir: 06:00-08:00, 10:30-12:30, 14:00-16:00 ve 17:30-19:00.

Kapıcının hafta tatili

kapicilarin haklari

Kapıcılar için bu konuda özel bir düzenleme yapılmamıştır. Buna göre; önceki 6 iş günü boyuna çalışan ya da çalışmış kabul edilen bir apartman görevlisi, yedinci gün kesintisiz 24 saat dinlenecektir. Hafta tatilinin hangi gün olarak kullanılacağını belirleme yetkisi apartman yöneticisinde olup önemli olan kapıcıya kesintisiz 24 saat hafta tatili kullandırılmasıdır.

Kapıcının bayram izinleri

Yine İş Kanunu hükümlerinin esas alındığı bu konuda şunu söylemek gerekir ki; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair kapıcının onayı ayrıca alınmışsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa kapıcı bayramlarda çalışmak durumundadır. Aksi takdirde, çalışmaya zorlanamaz. Bayram günlerinde çalışan kapıcıya, normal bir günlük ücreti dışında ayrıca fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

Kapıcının yıllık izin süreleri

İş Kanununun belirlediği yıllık izin süreleri burada da geçerlidir. Buna göre; kapıcının kıdemi 1-5 yıl arasında ise 14 iş günü, 5-15 yıl arasında ise 20 iş günü ve 15 yıldan çok ise 26 iş günü yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Yıllık ücretli izin hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.

SONUÇ

Bilindiği üzere kapıcılara ödenen net asgari ücret, normal asgari ücretten farklıdır. Bunun dışında kapıcının da yıllık ücretli izin, genel tatil ücreti, hafta tatili gibi temel hakları bulunmaktadır. Bu yazıya konu olmayan diğer haklar konusunda da, İş Kanununda yer alan genel hükümlerin geçerli olduğu hatırlanmalıdır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aydınlatma metni

)

78 Yorum

 1. 8 yıldır çalışanın temizlik karşılığı olarak bugün hastaneye gittim bacağımı alçıya aldılar SSK m yok diye ücretini ödedim yönetimi aradım bana şirketten değişikliğinden dolayı 30 günü doldurman gerekiyor dedi bu arada 14 raporluyum aşksız çalışan diye belirttiler haklarım nedir

 2. Merhabalar eşim 130 dairelik bir sitede görevli tek çalışıyor.resmi tatillerde izin vermiyorlar mesaide yok ne yapmalıyız.

 3. Mrhalar ben bir sitede kapıcılık yapıyorum 5 yıl oldu ise gireli yöneticimiz sürekli beni asaliyor küçük düşürücü hareketlerde bulunuyor. Benim çalışma saat lerim belli değil sabah 8 de cikiyorum evden akşam 8 e kadar baskı altında çalışıyorum son zamanlarda bana aşırı baskı yapar hale geldi beni işten çıkarmakla tehdit ediyor. Benim nasıl bir yol izlemem gerekli bana yardımcı olursanız çok sevinirim… İyi günler dilerim

 4. Merhabalar ben 95 dairelik cift biloklu bir sitede kapiciyim calistim yerde sozlesme filan yapmadik yakit destek aliyordum yani 2020. Masimin ivinde olan 2800 250 spor salonu 300 yakit destek agi yoktu simdi masimi devletin vermis oldugu 3040 yaptilar ama yakit parasi vs kalkti ve 2020 bayramlarda ikramiye yok bu senede ikramiye yok diyolar ikramiye vermek zorundalarmi yoksa vermemek zorunlulugu varmi ve ben bu sitede sozlesme yapmalimiyim yarin cikarttiklarinda sozlesmem olmassa bana zarari ne olur

  1. Merhaba, sözleşme olursa tabi daha iyi olur; ama olmamasının asıl zararı size değil yönetime olacaktır. Size yıllardır yapılan ödemelerin azaltılmasını kabul etmek zorunda değilsiniz; siz bu dğeişikliklere muvafakat vermediğiniz müddetçe, zamanaşımı süresi içinde olmak şartıyla, ileride geriye dönük dava yoluyla bile eksik ödemelerinizi talep etmeniz mümkün olabilir. Şu aşamada ise ancak haklı fesih yapıp işi bırakma seçeneğini düşünebilirsiniz.

  1. Merhaba. Asıl soru şu olmalıdır: Neden almasın? Ya da neden görevi olmasın? Bu bahsettiğiniz, apartman görevlisi için rutin bir görev olsa gerek.

 5. Merhaba 150 dairelik binada 75 dairelik blok un gorevlisiyim. Senelik izine ciktigimda yan blogun kapicisi yerime bakiyor. O cikinca ben ayni sekildr 150 dairelik bina ya bakiyoruz. Sorum. Bu durumda mesai yada extra ucret almiyoruz. Bir birimizin yerine bakiyoruz diye boyle bir kanun yasa varmidir tesekkurler

  1. Merhaba. Birbirinizin yerine bakmanız, size ekstra ücret talep etme hakkınız vermez. Ama bu nedenle, çalışma süreleriniz uzuyorsa ve haftalık 45 saatin üzerine çıkıyorsa, fazla mesai ücreti almanız gerekir. Ama böyle bir şey olmuyorsa, fazladan bir ücret almanız da gerekmeyecektir.

   1. Merhabalar. Calisma suremiz drgismiyor ama is yukumuz artiyor. 75 dsitrdrn sorumluykrn birden 150 daireden sorunlu oluyoruz. Senelik.izin donusu 2 kat is yapiyoruz. Hukuken haftalik calisma.saatini asmadigi icin extra bir ucret talep edemiyoruz anladigim.kadariyla tesekkurler

 6. Merhaba. 13 sene önce 15 günde 24 daireli bir apartmanın temizliği karşılığında kapıcı dairesinde oturduk. Ama herhangi bir sigorta girişi, iş sözleşmesi, maaş vs. yok. Şu an evi boşaltmamızı istiyorlar. Bununla ilgili tazminat davası açabilir miyiz?

  1. Merhaba. 13 yıllık bir çalışma söz konusuysa, internetten cevap aramaktansa, bir avukatla yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim.

 7. Merhaba ben iki yıldır kapıcılık yapiyon beni işten cikarirdilar hiç haber vermeden sigorta cikisimi yapmışlar ne yapa bilirim çıkarılma sebebim iş komurluydu baktığım apartman dogalgaza geçtikleri için cikarilmisim

 8. Kolay gelsin benim sorum apartman görevlisinin ikramiyesi bayram harçlığı gibi haklari varmidir varsa iş veren bunu ödemek zorundamı

  1. Merhaba. Apartman görevlisinin kanunen verilmiş böyle bir hakkı yoktur. İş sözleşmesinde buna dair hüküm varsa ya da işveren kendi isteğiyle yıllardır ödüyorsa, ödemesi gerekir. Yoksa böyle bir ödeme yapmak zorunda değildir.

 9. Mrb ben yeni işe başladım bugün itibari ile sigorta girisim yapıldı ve 30 gün sigortam full yatırılmak zorundamı yatirilmasa ne yapmalıyım ve yıllık kıdem tazminatımı alsammi almasım mi veya içerde biriktirsem mi lütfen bilgilendirin zeynel bey sözleşme yapmadım sözleşme yapmadan herhangi bi hak talep edebilirmiyim ilerde

  1. Merhaba. Acemi olduğunuzu görüyorum. Ay içinde kaç gün çalışmışsanız, o kadar gün sigortanız yatar. Yani örneğin ayın tamamında çalışmışsanız 30 gün sigorta priminiz bildirilecektir. Kıdem tazminatına gelince; bunu tamamen yanlış anlamışsınız. Kıdem tazminatı istendiğinde alınan ya da biriktirilen bir şey değildir. Şu kategoriden genel bilgileri alabilirsiniz: mustafabaysal.com/kidem-tazminati/

 10. mrb eşim 10 aydir kapici olarak çalişiyor ama toplamda 62 gundur aigortasi yatiyor. ise baslarkan herhangi bir sozlesme imzalamadi. sirkete bagli temizlik gorevlisi olarak caliaiyor nasil hakkimizi alabiliriz .

   1. yatirilmayan sigortayi geriye donuk yatirilabiliyorsa yatirilmasini yatirilamiyorsa sgk parasini almayi .alamadigimiz taktikde sgk ya sikayet edersek bizi çikarma gibi bir durumun ellernde olup olmadigini

    1. İşveren geriye dönük sigortayı belirli bir süreye kadar yatırabilir ama bunun cezası vardır. Ödenmeyen primleri işverenden almanız mümkün olmaz. Ancak SGK’ya şikayette bulunup tespit yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda da işveren işçiyi işten çıkarma hakkına sahip değilir; ama bazen bu nedenle çıkaran işverenler olabilir. Böyle bir şey olursa, işçinin hakkını yasal yollarla araması gerekir.

 11. Merhaba, cevap alamadım.
  kapıcı olarak yoğurt parası alma hakkım var mı? Apartmanda kalorifer yakıyorum. Bazı kapıcı arkadaşlar yoğurt, bazıları da parasını alıyormuş? Alınıyorsa günlük hesabı nasıl oluyor?

 12. Merhabalar ben 6 şubatta yazmıştım şimdi de bana 4 gün yıllık izin kullandın diye belge düzenlediler bende, ben arka arkaya 4 gün izin kuklanmadım bana bunların tarihini saatini yazın bi bakarız dedim. Daha sonra diger kapıcının yöneticisi ayni zamanda muhasebeye bakan şahıs beni aradı ve belgeyi imzala getir dedi bende yine tarihi saatini ne için izin almışım ayrıntılı yaz bakalım ve ven hastaneye de gittim ücretsiz izin yaz dediğimde bana s***** ol git felan dedi bende cmere ve çalışma bakanlİğına şikayet yazdım. Beni aradılar ve noterden ihtar name çek dediler ne yapmam gerek. Birde benim sözleşmede çalışma saatleri dışında serbesttir yazıyor konut da durmak şartmı sözleşmeye göre normalde ekmek almaya dahi izin istiyoruzda. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Gerekli bilgileri daha önceki cevabımızda vermiştik. Ayrıca söylenecek bir şey yok. Sadece, eğer haklı fesih yapacak olursanız, bunu noterden ihtarname çekerek yapmanızı önerebiliriz.

 13. Eşim 8 senedir apartman görevlisi sözleşmesi var yanlız hor davranmaya başladılar parayı yöneticiden elden alıyorum 2.175 TL eşimin maaşını yatiriyorum yaptırdıktan sonra dışardan bankamatikten çekip tekrar bankaya giriyorum sigortasını 2.175 TL’nin içinden yatiriyorum geri kalanını tekrar yöneticiye veriyorum sadece sigorta yatiriliyo yani eşim maaş almıyor aliyo gosteriliyo bu durumda ne yapabilirim

 14. Merhabalar toki konutlarında 9 blok var ben 3 ünden sorumluyum. Ben izine çıktığımda benim yerime öteki arkadaşlar bakıyor onlar çıktığinda da ben. Ve haftalik izinlerimiz saat 8 de çıkıyoruz akşam 18 de geri gelmek zorundayiz normalde 24 saat değilmi Bunun için para vermeleri gerekmezmi? Bizim ramazan ve kurban bayram tatilleride 1 gün ve arkadaşlarla dönüşümlü gidiyoruz. Ne para veriyorlar nede yerine izin resmi öbür tatiller zaten hiç yok. Bakkal ihtiyaçları için izinsiz gidemiyorsun. Sıteden dışarı bir çay içmeyi geç ekmek almaya bile izinsiz gidemiyorsun ne yapmam gerek ben 24 saat mecburmuyum çok sıkıldım. Ben başlayalı 9 ay oldu çıksam işsizlik maaşı alırmıyım ne yapmam gerek şikayet etsem haklı olurmuyum bir bilgi verin lütfen

  1. Merhaba. işsizlik maaşı konusu çok karışık, size net bir şey söylemem zor. Ama bu şartlarda haklı fesih yapma hakkınız var. Burada sıkıntı, haklı fesih yapsanız bile kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için elde edebileceğiniz bir şey olmamasıdır. Yerinizde olsam biraz sabreder ve 1 yılımı doldurduktan sonra haklı fesih yapardım. Böylece hem kıdem tazminatı hem yıllık izin ücreti talep edebilirsiniz.

 15. Merhabalar be. İzmir’de kapıcılık yapıyorum ben 6 bayramdır ikramiyemi vermiyorlar bu durumda nasıl davranmalıyım

 16. Merhaba, kapıcı olarak yoğurt parası alma hakkım var mı? Apartmanda kalorifer yakıyorum. Bazı kapıcı arkadaşlar yoğurt, bazıları da parasını alıyormuş? Alınıyorsa günlük hesabı nasıl oluyor?

 17. İyi akşamlar ben 3 bloklu setede kapıcıyım burası şirket yönetiyor ama genel yönetim şirketi fesih ediyor ben sitede kalmak istiyorum kıdem tazminatı vermemek için bizi başka yerlere vereceğiz diyor şirket bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kıdem tazminatını almasam aynı yerde aynı yerde çalışabilirmiyim ben bina gorevlısıyım yönetim kendi bunyesine alacak tşkler

   1. Lütfen belirttiğim linkteki yazıyı dikkatlice okuyun. İş sözleşmenizdeki hükümlere göre sonuç değişecektir.

 18. Meraba ben tam 1 yıl oldu kapicilik yapıyorum sabah 7 akşam 7 çalışıyorum 12 saat buda yatmezmis gıbı yönetici mesai bittikten sonra saat 9 da 10 11 de yine çağırıyor bazen ek işe gidiyorum mesai bittikten sonra kanunen yasakmis dogrumu mesai bittikten sonra çağırma şansı var mı iş sozlesmemiz yok

  1. Osman bey, işveren gerektiğinde size fazla mesai yaptırabilir. Ama haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında, fazla mesai ücreti ödemesi gerekir.

 19. Merhaba ben bir sitede kapıcı olarak işe başladım bir ay oldu dışarda bir kişiyle bazı sorunlarım olduğu için işime son vermek istiyorlar ama haklı olduğumu biliyorlar maaşım 1.725 TL bana 860 TL verdiler toplantı yapıldı işten çıkarılmama karar vermişler toplantı sırasında yönetici yardımcısı üstüme yürüdü arkadaşları engel oldular bende polise şikayet ettim haksız yere isimden çıkmak istemiyorum ağır engelli bir kızm var benim kanun olarak haklarım nelerdir ne yapabilirim lütfen acil yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hasan bey işveren sizi işten çıkarmak isterse, bunu engellemek için hiçbir şey yapamazsınız. Devlet bu karara karışmaz. Ama haksız olarak çıkarıldığınızı düşünürseniz ve bazı haklarınız ödenmediyse, yasal yollara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 20. Merhaba ben TOKİ emlak yönetimde 2014 den blog görevlisi olarak çalışıyorum yurt dışında iş bulduğum için ayrılmak istediğimi söyledim 1870 gün sigortam var tazminat vermiyorlar nasıl bir yol izlemem gerek

 21. Slm ben kapıcılık yapıyom her iş yaptırıyorlar boya sıva iskeleye çıkarıyorlar ihtiraz edersem çık diyorlar pazarları çöp toplatıyolar aylık 1603 t yatıyo 2 çocuk var 1725 t vermiyorlar hak talep edebilirmim

  1. Asım bey evet haklısınız; ancak ne yapabilirsiniz? Ülkemiz şartlarında Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz; ama bu kez de sizin şikayet ettiğiniz büyük ihtimalle ortaya çıkacaktır. Yapabileceğiniz tek şey, eğer işten çıkma niyetiniz varsa, haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep etmek olabilir.

 22. Merhaba ben 24 daireye bakıyorum bana daire verdiler ücretsiz oturuyorum soracağım su elektirigi suyu ben ödüyorum bu dogrumu vede ben binada çalışıyorum ama beni bina görevlisi diye aldılar lakin sigortam başka bir şirket adına yani temizlik şirketi adına giriş yapıldı temizlik görevlisi olarak çalışıyorum maaşım ise bir ay 1670 civarında yatıyor bir ay 1727 tl olarak yatıyor bu doğru birseymi acaba çok acil cevap verin

 23. Slm ben kapicilik yapiyorum benim yönetici ve denetleyici var denetleyiciler beni is ten cikarma karari verdi bana cik dediler yetkileri varmi yada ben site sakinlerindrn imza toplasam yönetimi dusure bilirmiyim

 24. Mustafa bey iyi günler ben 2014 yılının 1.ayında işe girdim ama 11 ay sonra sigortamı yaptılar ve kafalarına göre maaş verdiler 4 yıldırda görevli maaşı degilde normal asgari üçret ödüyorlar üstelik değişik tarihlerde 2 ay sigortamı yatırmadılar ücretsiz izin göstermiş şimdiye kadar iş hatrına ses cıkarmadım ama sabır taştı eskiye dönük dava acabilirmiyim teşekkürler

  1. Halil bey, elbette açabilirsiniz. Önemli olan, bahsettiğiniz bu durumları mahkemede ispat edebilmenizdir.

 25. Merhaba eşimin görevli olduğu binanın üzerinde iş yeri var ve çok ses yapıyorlar bu konu da resmi yerlere şikayet etsek. Hangi haklardan yararlanabiliriz bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

 26. 2009 ağustosun 15 i kabıcılık yapmaya basladım.yönetiçi 12 ayın 3 sğk ğiriş yaptı .Bu süreye kadar elden düşük ucret verdi 3bucuk ay sğortamı göstermedi ekim ve kasım aylarında gider makbuzuna imza attırdı kendi ismi var imza atmadı 8 yıl kalorıfer yaktım 1 yıldan bu yana bına dogal gaza gecti elektırık doğal gaz faturalarını öduyorum senelık ızın bayram izinleri kullan mıyorum 9 .yılın içindeyım kapıcı dairesi kuf ve rutubet alıyor bakımınıda kendi imkanlarımla her yıl yapıyorum sıkıntı çok bunları talep edebilirmiyim .tesekkürler

 27. merhaba mustafa ben 1.senedir eşimle birlikte kapıcılık yapıyoruz size sorum şu olacak;yöneticimiz bizi çok çalıştırdığı gibi bizi ezmeye vede işten atmaya kadar tehtid ediyor,ben şimdi yöneticinin beni işten atmaya hakkı varmı birde apartman sakinlerinden beni işten atmak için imza toplaması gerekmezmi,ayrıca beni işten atarlarsa kıdem tazminat hakkım oluyormu,teşekkür ederim saygılarımla…

  1. Hasan bey, işten çıkarılırsanız haklarınızı aramanız mümkündür. Çok genel bir soru sormuşsunuz, sitemizdeki yazılara bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 28. MERHABA.. BEN 398 TANE DAİRENİN SABAH ÇÖPÜ BINA SIGINAK VE CEVRESI MINTIKA YESIL ALAN TEMIZLIGINE BAKIYORUM, ÖĞLE YEMEGİ OARASI VERMIYORLAR.KAPICI DAIRESI VERMIYORLAR. SADE HAFTADA BIR GUN MERDIVENLERI SILMEYE UC BAYAN GEKIYOR O KADAR. BU 398 DAIRE SAYISI COK DEGIL MI NELER YAPABILIRIM HAKLARIM NELER OGRENE BILIRMIYIM TESEKKURLER

 29. Mustafa Bey ben 3 yıldır bina görevlisi olarak çalışmaktayım Binamız 200 daire 2 görevli olarak çalişmaktayız 1.sene yapılan sözleşmede elek.su.doğ.ve yakıt kotalı olarak verilmişti 2.ve3 sene yapılan sözleşmede bina yönetimi giderlerin çok olmasını bahane ederek elkt.su.doğ zı tamamını görevli ödeyecek diyerek haklarımızı gasp ettiler.Yıllık izinlerinde 15 gün a blok görevlisi 2 binaya alakadar oluyor.b blok izin deykende a blok görevlisi çalışıyor her 2 blok tata herhangi bir izin parasıda ödenmiyor.şimdide yakıta 100 tl kota koyup dini ve resmi Tatillerde mesaisiz çalıştırılmaya zorlanıyor bu gibi birçok sorunlarımız var ne yapmamızı önerirsiniz haklarımızı aramanız için ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim.

  1. Tufan bey ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Ya bu şekilde çalışmaya devam edeceksiniz ya da haklı fesih yapıp işten ayrılacak ve kıdem tazminatınızı talep edeceksiniz.

 30. merhaba ben 3 yıldır kapıcılık yapıyorum işe basladıgım zaman sigorta başlatcaz dediler 3 yıl oldu hala yapmadılar 1.5 yıl oldu sigortaya şikayet edeli gelen giden olmadı maas ta elden veriyolar asgari ücretin çok altında nasıl hak talep edebilirim

  1. Ahmet bey, yine şikayette bulunmanız gerekir. Açıkçası, başkaca bir yolu yok.

  2. ben 8.00 da iş başı yapıyorum ve 22 de anca eve giriyorum ve pazar günleri bile araba ları cekiyorum ve her bazen servis bile yapıyorum 5 yıldır izin parası ve izin kullanmadım ne yapmam lazım acıkcası

   1. İbrahim bey, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Açıkçası, yapacak başka bir şey bulunmamaktadır.

 31. selam mustafa bey ben 5 yıldır kapıcıyım arac park ediyor servis yapıyorum ve genede işimde sıkındı bitmiyor şünkü eve bazen 22 de bazen 23 de eve giriyorum geliyorum bekle kapı önünde bekliyorum arac gelene kadar ama şikayetler birmiyor erken kalmıyor verdiyimiz işi bitiremiyor deniyor bazen 9da gazete veriyorum diye beni işten cıkarmak istiyorlar ne yapmam lazım?

  1. İbrahim bey, yapabileceğiniz bir şey yok. Ama işten çıkarılırsanız, buraya tekrar dönüş yapın, sizi yönlendirmeye çalışayım.

 32. Merhabalar ben kapıcılık yapıyorum, 7.5 yıldır. mecburiyetten memlete taşınmam söz konusu.
  Şuan da kaldıgım Kapıcı dairesi sıgınak olarak kullanılan yer saglıklız bir ortam da 7.5 yıl dır kalıyorum, Ve memlekete gitmek zorunda oldugum için çıkmak gerekiyor.
  Sorum şu Yönetim Bana hiçbir hak vermecegini söylüyor. Bu durumda 7.5 yıllık emeğimi almak için yapabileceğim birşey varmıdır. ? Saygılarımla

   1. Merhaba biz bir sitede 9görvli olarak çalışıyoruz. Bütün faturaları biz ödüyoruz.kanunen böyle birşey varmı

 33. BU KADAR MÜKEMMEL TERTEMİZ ANLAŞILIR BİR İFADE İLE ANLATIM OLAMAZ.TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU TÜR KONULARDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLMEM İÇİN KEŞKİ E-POSTAMA BİLGİ AKTARILSA.SAYGILARIMLA SAYIN MUSTAFA BAYSAL BEY

  1. Gürcan bey çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bir E-Posta aboneliği uygulaması başlatmayı planlıyorum.

   1. Slmlar ben 6 senedir kapıcılık yapıyorum iş ten çıkarırlara ne kadar tazminat ala bilirim

   2. Eşim on senedir kapıcı yönetici faturaları bize yüklüyor biz istemezsek olurmu eşim tazminatimi istiyorum ozaman diye bilirim acaba faturaları biz istemiyoruz zorunlu mu bu

    1. Merhaba, neyin adı bayram ikramiyesi ve ne yazmamışım Murat bey? Yanlış yazıyı okuduğunuzu zannediyorum.

   3. Mustafa bey merhabalar size bir sorum olcak sitede kapıcı olarak çalışıyorum 6 ve 7 aydır maaş alamıyorum bu durumda ne yapmalıyım veya haklarımı ararsam ne yapmam lazım Zor durumdayım lütfen yardımcı olun

    1. Merhaba, öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu şekilde çalışmaya devam etmek mi yoksa maaş ödenmediği için işten ayrılmak mı?

Başa dön tuşu