İhbar Tazminatı

İhbar süresi ne zaman başlar?

İhbar süresi ne zaman başlar?

İşten ayrılan ya da çıkarılan bir işçi, belirli durumlarda ihbar süresine uymakla mükelleftir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresi 2 hafta ile 8 hafta arasında değişmektedir. Peki ihbar süresi ne zaman başlar?

İhbar süreleri

İhbar sürelerinin kaç hafta olduğunu daha önce yazmıştık. Kısaca tekrarlamak gerekirse ihbar süreleri şu şekildedir:

 • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçi için 2 hafta
 • 6 ay (dahil) ila 1,5 yıl arasında kıdemi olan işçi için 4 hafta
 • 1,5 yıl (dahil) ile 3 yıl (dahil) arasında kıdemi olan işçi için 6 hafta
 • 3 yıldan çok kıdemi olan işçi için 8 hafta

İhbar süreleri ne zaman gündeme gelir?

İşten her ayrılma durumunda ihbar süresi gündeme gelmez. Örneğin işçinin İş Kanununun 24üncü maddesine göre haklı fesih yapması durumunda ya da işverenin 25inci madde kapsamında haklı feshinde ihbar süresi olmaz ve fesih derhal sonuç doğurur.

Ancak işçi istifa edecekse ya da işveren haklı bir nedeni olmaksızın işçiyi çıkaracaksa, işte bu noktada ihbar süreleri gündeme gelmektedir. Bunun bir diğer adı da bildirimli fesihtir.

İhbar süresi hangi gün başlar?

ihbar ne zaman başlar

Bunun cevabını ikiye ayırarak vermekte yarar var. İşçi istifa ediyorsa yani işten kendisi ayrılıyorsa, işverene yazılı bir bildirimde bulunması gerekir. İşte bu bildirimde belirtilen tarihten itibaren ihbar süresi başlar. Tarih belirtilmemişse, istifa dilekçesinin verildiği günden bir gün sonrası ilk olmak üzere 2, 4, 6 ya da 8 hafta sayılmalıdır.

İşveren tarafından işçi çıkarılıyorsa, aynı şekilde fesih bildiriminde belirtilen bir gün varsa o gün, yoksa bir gün sonra ihbar süresi başlamaktadır.

Her iki taraf için de geçerli olmak üzere; istifa dilekçesinde ya da fesih bildiriminde, istifa ya da fesih iradesinin ne zaman gerçekleşeceği ayrıca belirtilebilir. Örneğin işçi, hafta içi işveren verdiği istifa dilekçesinde, önündeki hafta başı pazartesi gününden geçerli olmak üzere mesela 8 haftalık ihbar süresinin bitimi ardından işten ayrılacağını özellikle beyan etme hakkına sahiptir.

SONUÇ

İşçi ya da işveren istifa dilekçesinde ya da fesih bildiriminde özel bir tarih belirtmemişse, bu dilekçenin karşı tarafa tebliğini takip eden ilk gün ihbar süreleri başlayacaktır.

Örneğin 05/04/2018 tarihinde işverene istifa mektubu veren bir işçi için ihbar süresi, 06/04/2018 tarihi itibariyle başlayacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhabalar bir kaç sorum var
  işe giriş tarihim : 01.02.2012 çıkış : 30.09.2018 olucak.
  işten çıkarılma sebebimiz durumun kötüye gitmesi , çıkarılan kişi 3 kişi..
  Bize bu çıkarma bilgisini işveren 19.08.2018 tarihinde bildirdi.
  Dün müşavir arayarak, ihbar bilgisi aldigimiza dair evrak göndereceğim onu karşılıklı okuyup imzalayin dedi..
  1. Sorum su : İşveren bize 15 gun ihbar süresi dedi.. Ama bizim 56 gün.. Bize söylenen tarihte 19. 08. 2018 o ihbar kağıdında söylenen tarihi ve 56 günü görmediğimiz takdirde imzalamama hakkımız varmı? Sanki ihbar ödemesi yapmayacak.
  2. Sorum: Patronun bize ihbar tarihi 19. 08 çıkış tarihimiz 30. 09 olacak yani bize sadece 11 günlük ihbar yapmış oluyor.. Geri kalan 45 günümü ödeyecek yoksa 56 günümü yada ihbarla ilgili hiç ödeme yapmayacak mı ?
  3. Sorum : İhbar bildiri kağıdın altına el yazimizla bize bu tarih itibariyle bildirim yapıldı.. Kidem+ihbar+kalan yıllık izin surelerim ve diğer saklı haklarim ödenmek kaydıyla imzaliyorum diye not dussek olurmu?
  Soru 4 : Biz inşaat firmasiyiz.. Ihbar bildirimi yaptığı gün tazminatlarinizi suan odeyemem satış olursa yada uzun vadeli çek ile demişti.. Bu hakların ödeme süresi var midir?
  Şimdiden tsk ederim

  1. Merhaba.
   1- Elbette ki, size ne zaman söylenmişse o tarihi görmeniz gerekir. Diğer türlü imzalamamak hakkınızdır.
   2- Eğer ihbar süresi eksik kullandırılırsa, eksik olan gün değil TAMAMI ihbar tazminatı olarak ödenmelidir: mustafabaysal.com/ihbar-suresi-eksik-kullandirilirsa-ne-olur
   3- Evet, gayet mantıklı bir hareket olacaktır.
   4- Derhal ödenmesi gerekir. Ama şu yazımız size fikir verebilir: mustafabaysal.com/kidem-tazminati-cek-ve-senetle-odenebilir-mi

 2. Merhabalar,
  Tebliğ tarihi : 18.09.18 olan İhbar ve fesih bildirimi evrağını dün imzaladık.
  Fakat kafamı karıştıran sorular var..
  Bu tarih itibariyle hiç iş arama izni kullanmadık..
  Normalde 6 iş günü çalışıyoruz. Cumartesi 2 ye kadar..
  Şimdi bu süreç tebliğ tarihinden bir gün sonra başlıyor ise, geriye dönük 19.09 – 04.10 tarihleri arası toplam 16 gün var.
  16 gün x 2 saat 32 saat alacağım var..
  32 saat / 8 saat günlük çalışma = 4 gün alacak oluyor..
  Peki hafta tatili olan pazar günleri bu 4 günden düşülücekmi ?
  Yani 19.09 – 04.10 tarihleri arası 2 pazar tatili geçirdik..
  Toplam alacağım 4 gün – 2 hafta tatili pazar = kalan 2 gün alacak mı oluyor ?
  Bu konu kafamı karıştırdı yardımcı olabilirmisiniz ?

 3. merhaba 02.08.2010 ise giris cikis bilgisi verilen tarih 08.10.2018 oluyor ama resmi evrakla bildirim yapilmadi 8 yillik calisanim sgkmiz asgariden gosteriliyor diger kismi elden aliyoruz asgari ustunden sadece kidem tazminati teklif ediliyor ve odemesi taksitli olacagi bilgisi verildi ihbar suresininde bir ay 08.11.2018 olacagi soylendi su kosullarda yasal haklarim nelerdir kabul gormedigi surece nelere ne sekilde basvuru yapabilirim

 4. İstifamda ihbar sürecinde çalışacağım için 19.10.2018 çıkışımı alacağım gün olarak gözüküyor peki ben o ayın 19unda çalışmak zorunda mıyım? Yoksa o gün evraklarımı alıp gitmem mi gerekiyor ?

  1. Gülşen hanım, ihbar süreniz kaç gün ise o kadar çalışmanız gerekir. Örneğin ihbar süreniz 28 gün ise ve bu sürenin sonu 19/10/2018 tarihine rastlarsa, o günü de çalışmanız gerekir.

 5. Hocam merhaba, ben 03.04.2017 yilinda ise basladim is sozlesmem yok, isci olarak calisiyorum. Baska bir yerden is teklifi aldim. Isten ayrilsam bana ne gibi yaptirimi olur? Ihbar suremi doldurmadan istifami verip ayrilsam ne olur? Tesekkurler.

  1. Merhaba. Bu durumda, ihbar süreniz ne kadar ise, o kadar haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemeniz gerekir.

   1. 6 haftalik ihbar suremin 3 haftasini calisip diger zamanlarinin ihbar suresini odesem oluyor mu? Yani yari yariya gibi olur mu?

 6. İyi akşamlar bir sorum olucaktı 2016 haziran ayında … yönetim bünyesinde … diye bir sitede çalışmaya başladım 2018 haziranın 5 inde sitenin yönetimini site sakinlerinden oluşan bi yönetim devir aldı ve 5 inde sgk dan çıkışımızı yapıp 6 sında tekrar giriş yaptılar ve sözleşme imzaladık 2017 ocak 1 den sonraki kıdemlerimiz yıllık izinlerimiz yeni yönetime devredildi kasım 14 te ay sonu itibariyle işime son verildiği 2 haftalık ihbar süremin başladığını bildirdiler sorum şu kıdemim 2017 ocak 1 den başlıyorsa ihbar sürem niye 2 hafta iyi çalışmalar

    1. Bu durumda ihbar süresi olarak size 6 hafta kullandırılması gerekirdi. Çünkü 2017 Ocak da esas alında, 2016 Haziran da esas alınsa, kıdeminiz 1,5 yıl ila 3 yıl arsında ve bu durumda da ihbar süresi 6 haftadır.

 7. Merhaba 19.12.2018 tarihli işten çıkış bildirimini 25.12.2018 te bana imzalattilar. Son çalışma günüm 6 haftalık ihbar sürem 30.01.2018 imzaladığım tarih 25.12.2018 mi geçerli yada 19.12.2018 mi ?

  1. Merhaba. Bu soruya cevabı sizin vermeniz gerekir. Evrakı gerçek tarihiyle imzalamamış olsanız da, üzerinde bir tarih varken imzaladığınıza göre, sizi bağlaması yüksek ihtimaldir.

 8. Merhabalar 19/11/2016 tarihinde işe girdim 08/01/2019 tarihinde yıllık izine çıktım 09/01/2019 tarihinde iş yerinden bana söylenen izin bitimi muhasebeye git tazminatını hesaplat hesabını kestir dediler ben burdan ihbar tazminatımı hak ediyormuyum ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Size yazılı olarak ihbar bildirimi yapılmadıysa, elbette ihbar tazminatı hakkınız da olacaktır. Tabi, işverenin haklı fesih yapmadığını varsayıyorum.

 9. Merhaba ben bi özel eğitim kurumunda bir yıldır çalışmaktayım sözleşmem üç yıldı ama işveren tarafın sözleşme ile tehdit edildiğim için işe başladıktan sonra şartlar değiştiği için ve elden maaş olayı olduğu için istifa dilekçesi verdim istifa dilekçemde ihbar süresini yazılı olarak belirtmedim ve istifa ettiğim günün tarihini yazdım. Ertesi gün bana sigortanı ektik ilişiğini kestik diyip kuruma aşmadıktan ama ben ihbar süremi bekleyeceğimi sözel olarak belirttim. Kurum şuan da beni ihbar tazminatı almakla tehdit ediyor nasıl bir yol izleyebilirim

  1. Merhaba. Sözleşmeniz belirli süreli olduğu için ne sizin ne de işvereninizin ihbar tazminatı talep etme hakkı olmaz. Ama haklı olan taraf, diğer taraftan sözleşmede kalan ayların ücretini isteyebilir. Bu durumda istifa değil de haklı fesih yapmanız daha doğru olurdu. Yine de bir avukatla yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim.

 10. Üstad eşim evlilik nedeni ile iş feshini gerçekleştirecek işe başlama tarihi tam olarak nasıl belirlenir. Kendisi 2010 dan beri özel bir hastanede çalışmakta staj ve işe başlama sigorta yatması farklı tarihler bunlardan hangisi baz alınmalı teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Staj tarihi esas alınmaz; çünkü eşiniz bu tarihte İş Kanunu kapsamında işçi değildir. Bu nedenle, staj sonrası yani işçi olarak fiilen işe başladığı tarih esas alınmalıdır.

 11. merhaba ben bir sorum olacaktı iktar tazminatı almak icin sigorta gününemi yoksa sigorta gününe mi bakıyorlar ?

 12. Merhaba, ihbar surem 6 hafta ancak 4 hafta sonra 3. yilim doluyor ve 8 hafta oluyor. Bugun tarihli istifamda 6 hafta sonra isten cikmak icin dilekce verebilir miyim?
  Isten cikis tarihimin 3. yil sonuna denk gelmesi bu durumda 2 hafta daha ihbar suresi zorunluluk kilar mi?

  1. Merhaba. İhbar bildiriminde bulunduğunuz tarihte kıdeminiz ne ise, onun üzerinden hesaplama yapılır. İhbar süresi içinde 3 yılınızı doldurmanız sonucu değiştirmez.

 13. Merhabalar bana ihbar tazminatimi almamam icin 42 gun önceden imzalattilar fakat ben 42 gun sonra isten ayrilmadim imza attiktan yaklasik 2 ay sonra isten ayriliyrm ihbar tazminatimi vermeleri gerekirmi ?

  1. Merhaba. Eğer işveren sizi çalıştırmaya devam etmişse ve yine işveren sizi çıkarıyorsa, 42 günlük ihbar süresinin tekrar uygulanması gerekirdi.

 14. Mrb lar 3 aydır bir şirket te calışıyorum ve ayrıllmak istiyorum ihbar sürem varmı ??

 15. İyi günler,
  Şirketimin bana önerdiği yeni pozisyon teklifini içerdiği köklü değişiklikler nedeniyle (pozisyon ve maaş) reddettim, ve şirket bu redde dayanarak iş akdimin feshedileceği konusunda sözlü olarak bilgilendirdi ve fesih bildirimini posta ile bana gönderileceğini belirtti. Aradan geçen 2 haftaya rağmen herhangi bir bildirim tarafıma ulaşmadı. Eğer bildirim elime geç de olsa ulaşırsa tarih olarak bildirimin elime ulaştığı andan değil de bildirimin yazıldığı tarihten itibaren 8 hafta sonrası için iş akdimin bitirileceği yazar ise fesih sonlandırma ve ihbar tazminatı ile nasıl bir değişiklik olur? Bildirimde yazan tarihte iş akdim feshedilmiş, kalan günlerim için tazminat mı alırım? Fesih tarihim bildirimde yazan tarihe rağmen, bildirim elime ulaştıktan sonraki 8 hafta sonrası olarak otomatik güncellenir mi?

  1. Merhaba. Bildirim size ne zaman ulaşırsa yani tebliğ edilirse, 8 haftalık süreniz ancak o gün itibariyle başlar. İhbar bildiriminde yazılı tarih, geriye dönükse bir anlam ifade etmez. Tabi siz bu evrakı imzalarsanız, o zaman üzerindeki tarih geçerli hale gelecektir, bu hususa dikkat etmelisiniz.

 16. Bir sorum olacaktı nacizane, cevaplarsanız sevinirim.
  İş aktimin son günü olarak 18 tarihli imzalarsam 18 tarihli bu günü çalışmam mı gerekiyor yoksa 17 sini çalışıp bırakıyormuyum

 17. Marhaba,
  Ben güvenlik firmasında güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.
  Firmanın 2 farklı ünvanda şirketi var ben 14.12.2018 tarihinde işe başladım bi projede 3.5 ay sonra proje sonlandı beni farklı bi projeye gönderdiler. Bu geçiş sırasında diğer şirket üzerine geçirdiler atama olarak söylediler yeni sözleşme imzalandı. 14.06.2019 öglen istifamı verdim. Ihbar süresi ayın 14 mü yoksa 15 indemi 1 aya çıkıyor.
  Ayrıca verilen kıyafetlerin parasının kesileceği söyleniyor yasal olarak doğru mu
  Şimdiden Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba. İhbar süresi, tam 6 ay çalışan işçi için 4 haftadır. Bu durumda sizin için de 4 hafta olduğunu kabul etmek gerekir. Tabi, iki firmanın aynı işverenlere ya da gruba ait olduğunu varsayıyorum.

 18. Ben bir isletmede 8 aydan beri calismaktayim ama lakin 6 ay sigortalı
  Bir sekilde calismaktayim.
  23.06.2019 tarihinde bana sozlu olarak ihbar cektiler. Ayin birinde sigortan çıkışı yapilacak diye ben ihbar tazminati alabilirmiyim. Ve ne kadar ihbar tazminati almam lazim

  1. Yasin bey, kıdeminiz 8 ay olduğuna göre 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Sigortalı olduğunuz süre bile esas alınsa, en azından 2 hafta ihbar süresi kullandırılması gerekirdi.

   1. Mrblar İşyerimde 6 yıldır çalışmaktayım 2 çocuğum var şirket 4 yıldır kreş açıyorum deyip oyalıyor sirkete ihtarname çektim cevap olarak yine do kısa zamanda kres açıyoruz demis alay eder gbi fakat açmayacak kreşi 2.ihtarnameyi gönderip iş akdimi des edeceğimi beyan edip tazminat talebinde bulundum cevap gelmedi daha eğer tekrar aynı cevap gelirse ne yapmam gerekiyor sizce

    1. Merhaba,
     normalde 2. ye bir cevap beklemeden noter aracılığı ile haklı sebeplerle tek taraflı iş akdinizi feshettiğinizi ihtar edip bir daha işe gitmemeniz gerekir. Eğer verdiğiniz süre içerisinde haklarınız ödenmezse uyuşmazlık başlamış demektir. İşe gittiğiniz an iş akdinizin devamı kabul edilir. Konuyla ilgili bir hukukçudan destek alarak yada direkt notere giderek bu adımları atınız.
     Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederim konuyla ilgili olarak: https://mustafabaysal.com/isveren-kadin-iscileri-icin-kres-acmak-zorunda-mi/

 19. Merhaba bana 24.08 2019 tarihinden başlayarak 19.10.2019 tarihine kadar 56 günlük ihbar sürem olduğuna dair dilekçeyi 28.08.19 tarihinde imzalattılar. 19.10. 2019 da işten çıkarırlarsa ne yapmama gerek ihbar tazminatımı alabilmek için tekrar davamı etmem gerek herhangi bir kagit imzalatirlarsa imzalasam bi sıkıntı olurmu

 20. Merhaba ben 9 ekim 2018 tarihinde bir işe başladım bugün 22 ekim 2019 istifamı vermek için insan kaynakları ile görüştüm . 4 hafta süremin çalışmam gerektiğini ve bugün istifamda 4 haftayı çalıştığım son günü baza alarak dilekçemi o şekilde yazdılar yani ben en üst sağ köşeye bugünün tarihini yazıp 18.11.2019 tarihinde istifa ediyorum şeklinde bir istifa dilekçesi yazdım bu doğru bir dilekçe midir istifa dilekçemin mail atıldığı gün fesih sürem başlıyormuş

  1. Şeyma hanım yapılan işlem gayet doğrudur. Üstteki sizin irade beyanınızın tarihi olur, istifa tarihiniz de ihbar sürenizin bittiği ve son çalışma tarihinizdir. O tarihe kadar tüm haklarınız işler (Ücret ve Sgk)

 21. Merhaba ben haklı sebep ler den dolayı işlerine 11.03 2020 de ihtar çektim işlerine işe 13.03 2020 kadar çalışıp o tarih den sonra çalışmaya çağım belirtim fakat ayın 17.03 2020 kadar 21 saat işlerin de çalıştım bu çalışma saatim de bana ne sorunu olur bana yardımcı olabilir misiniz

 22. Slm ben 2014 yılında beri bir is yerinde calisiyorum pazar bayram resmi tatillerde hep calisiyorum bu Haziran 5 is kazası geceirdim belimde omurga kemigim ve bel fitigim batladi bende haklarimi istedim verdemi bende avukata verdim bunun sonucu ne olur acaba

 23. merhaba giriş 07.02.2020 çikiş 03.09.2020 kendi isteyimle istifa dilekcemi imzaldim. yeni iş arama iznim bu Tarih temi başliyor. bu tarihte imza atigim halde 14 gun iş rama iznimin parasini vermek sonrundami vermese napabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu