Kat Mülkiyeti Kanunu

Apartmanda yönetici ve denetçi istifası

Bir apartmanda ya da sitede görev yapan yöneticinin veya denetçinin ilelebet görev yapması beklenemez. Bunların görev süresi bazen seçilirken belirlenirken, bazen de herhangi bir süre kaydı düşülmez. Peki, ama apartman ya da site yöneticisi ya da denetçi istifa edebilir mi? Edebilirse, nasıl istifa edebilir?

Denetçinin veya yöneticinin istifa etmesi

Site yöneticisinin istifa etmesi, yürütmekte olduğu görevi bırakması anlamına gelir. Aynı durum denetçi için de geçerlidir. İstifa durumunda ve istifa etmeden önce, akla şu soruların gelmesi muhtemeldir:

  • Yönetici veya denetçi istediği zaman istifa edebilir mi?
  • İstifanın kat malikleri kurulu tarafından kabul edilmesi gerekir mi?
  • İstifa eden yönetici ya da denetçi görevi hemen bırakabilir mi yoksa yenisi seçilinceye kadar görev yapmaya devam mı eder?
  • İstifa dilekçesi nasıl yazılır?

Apartman yöneticisinin ve denetçisinin seçilmesi

Yönetici ve denetçinin istifasını anlamak için öncelikle bunların seçilme usullerine dair bilgi sahibi olmak icap eder.

Şu yazılarımda iki görevlinin de seçilme usulünü izah etmiştim:

Bu yazılardan da göreceğiniz üzere; hem yönetici hem de denetçi seçimi özel usullere tabi olup ikisinin arasındaki EN BÜYÜK fark ise; yönetici olma hakkına HERKES sahipken, denetçinin YALNIZCA kat malikleri arasından seçilebilmesidir.

Apartman yöneticisinin görev süresi

Yine bir başka yazımda izah ettiğim üzere, yönetici TEKNİK olarak her sene yeniden seçilmelidir: https://mustafabaysal.com/yonetici-secimi-kac-yilda-bir-yapilir/

Bunun anlamı, aslında yöneticinin kat malikleri kurulu tarafından her sene tekrar atanması gerektiğidir. Öyleyse, yöneticinin bir seneliğine seçildiğini söyleyebiliriz.

İstifa nedir?

Konunun daha iyi anlaşılması için, istifaya dair temel bilgilerin biliniyor olması gerekir. Bunlarında başında da istifanın “tek taraflı bir irade beyanı olduğu” bilgisi gelir. Evet, istifa tek taraflı bir beyan olup karşı tarafın kabulüne tabi değildir.

Bir kimse istifa beyanını karşı tarafa ulaştırmışsa, o an itibariyle istifası geçerli olur. Karşı tarafın bu istifayı kabul etmek ya da etmemek gibi bir hakkı bulunmaz.

İşte bu durum apartman yöneticisi ya da denetçisi için de aynen geçerli olur ve yönetici ya da denetçi istifa ettiğinde, bunun önünde kimse duramaz.

site yönetim istifa dilekçesi

Apartmanda yönetici ya da denetçi nasıl istifa edebilir?

İstifa tek taraflı bir beyan olduğuna göre, sonuç doğurması için karşı tarafa ulaştırılması gerekir. Burada karşı taraf elbette kat malikleri kurulunun kendisidir.

Bu ulaştırma işlemi esasen sözlü ya da yazılı yapılabilir; fakat ulaştığının ispatı bakımından yazılı olması tavsiye edilir.

İşte ileride ispat konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen bir yönetici ya da denetçi aşağıdaki usullerden birisiyle istifa etmelidir:

  • Kat malikleri kurulunu olağanüstü toplayıp istifasını toplantıda kayıt altına alabilir (Garanti bir yöntem de olsa zor ve uzun bir süreç olduğunu söylemek gerekir).
  • İstifa beyanını noter kanalıyla yazılı olarak kat malikleri kuruluna gönderebilir.
  • İstifa beyanı yazılı olarak hazırlayıp apartmanın ya da sitenin görünür yerlerine ya da panosuna asabilir.
  • Yukarıdakilerden hangisini yaparsa yapsın, Whatsapp vb. gruplardan bu hususu paylaşıp gerekli duyuruları yapması yararına olur.

Apartman ya da site yönetici istifa ederse ne olur?

Yönetici ya da denetçi istifa ettiğinde, bu istifa beyanı kat maliklerine ulaştığı anda sonuç doğurur ve artık bu kimseler yöneticilik ya da denetçilik yapamaz.

Tam bu noktada kat malikleri kurulunun devreye girmesi ve yeni yöneticiyi ya da denetçiyi seçmesi gerekir.

Bunun için ise olağanüstü toplantı tertip edilmeli ve bu olağanüstü kat malikleri kurulu toplantısında yönetici ve denetçi yeniden seçilmelidir.

apartman yönetici denetçi istifa nasıl olur

Apartman ve site yönetici istifa dilekçesi örneği

Aşağıda yer alan ve Word formatında olan yönetici istifa dilekçesi örneği ile denetçi istifa dilekçesi örneğini tüm site ve apartmanlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz:

Bu dilekçeyi kullanmadan önce boşlukları doldurmayı, yönetici ya da denetçi kısmının birisini silmeyi ve dilekçeyi imzalamayı unutmayın.

SONUÇ

Apartman ve site yöneticisi istifa etmek isteyebileceği gibi, denetçi de istifa etmek isteyebilir. Böyle bir istifa iradesi hiç kimsenin kabulüne sunulmaz ve doğrudan sonuç ifade eder.

Yöneticisi ya da denetçisi istifa eden bir kat malikleri kurulu derhal olağanüstü toplanmalı ve yeni denetçiyi veya yöneticiyi seçmelidir.

Site yöneticisi ve denetçisinin istifası ile ilgili sık sorulan sorular:

Yöneticinin istifasını kim onaylar?

Ne yöneticinin ne de denetçinin istifası bir onaya tabidir. Hiçbir merci ve kimse bu istifaları onaylayamaz veya oylayamaz. İstifalar, karşı tarafa ulaştıkları anda sonuç doğurur.

Kimse yönetici olmak istemezse ne olur

Yöneticinin istifa etmesinin ardından kimse yönetici olmak istemezse, apartmandaki bağımsız bölüm sayısına bakılır. Eğer bu sayı 8 ve üstündeyse iki ihtimal söz konusu olur: Ya herkes bu durumdan memnun olur ve yöneticisiz devam edilir ya da bir kat maliki sulh hukuk mahkemesine başvurursa, mahkeme tarafından bir yönetici atanır.

Yönetici istediği zaman istifa edebilir mi?

Evet, yönetici de denetçi de istediği zaman istifa edebilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu