Kat Mülkiyeti Kanunu

Sitede top oynamak

Apartmanda ya da sitede top oynamak çoğu zaman tartışma konusu olur. Bunun nedeni; bir taraftan çocukların eğlenmek istemesi ve fakat diğer taraftan bazılarının bu faaliyetten rahatsız olmasıdır. Gelin, birlikte göz atalım: Apartmanda ya da sitede top oynamak yasaklanabilir mi?

Sitede top oynamak

Sitede top oynama konusunun neden böyle bir yazının konusu olduğu düşünülebilir. Ancak ilk bakışta son derece basit görünen bu konu bazen bir sorun olarak karşımıza çıkar ve sorunun çözümü doğru şekilde sağlanamazsa, bu küçük mesele tartışmalara ve hatta kavgalara sebep olabilir.

Bahçede oyun oynamak

Sitede top oynamaya benzer şekilde aslında site bahçesinde oyun oynamak genel olarak sorun teşkil etmektedir. Bunun nedeni de aslında oyun faaliyetinin sonuçlarından birisi olsa gerekir: Gürültü.

Çocuklar apartman bahçesinde ister top oynasın, isterse başkaca bir oyun oynasın; bunun doğal sonucu çoğu zaman gürültüdür. Gürültü ise çeşitli nedenlerle birçok site sakininin istemeyeceği bir şeydir.

Site otoparkında top oynamak

O halde ister site bahçesinde ve isterse otopark alanında olsun; top oynama konusunu açıklığa kavuşturmak icap eder ve bu hususta bizi doğru cevaba götürecek olan kavram “ortak yer” olacaktır.

Şu yazımda ortak yer kavramını tüm detaylarıyla izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/ortak-yerler/

Kısaca tekrar etmem gerekirse ortak yer; Kat Mülkiyeti Kanunu’nda tek tek sayılan ve sayılmamış olsa bile ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler olarak tanımlanabilir.

Ortak alanda oyun oynanması

Ortak alanda yapılacak işler belli olup bunların tahsis edildiği amaçların dışında kullanılması ancak yeterli oy çoğunluğunun sağlanması ile mümkün olabilir.

Örneğin apartman bahçesine bir kamelya yapılmak istense, faydalı yenilik statüsündeki böyle bir yenilik için kat maliklerinin arsa ve sayı payı çoğunluğunun kararı yeterli olur. Faydalı olmayan bir yenilik ya da ilave yapılacak olsa, bu defa da 4/5 oranında bir çoğunluk gerekecektir.

site bahçesinde top oynamak

Site bahçesinde top oynanır mı?

Bu soruya cevap vermeden önce başka soruların cevabını vermek gerekir:

 • Site bahçesi olarak adlandırılan yer, mimari projede ne olarak görünüyor?
 • Çocuklara ayrılmış bir oyun alanı var mı?
 • Çocukların oyun oynadığı bu yer araçların otopark yeri mi?

Çocukların oyun oynamasını engellemek ilk bakışta mantıklı görünmese de bunun etkilerini de göz ardı etmemek gerekir:

 • Top oynandığı için gürültü olabilir.
 • Top etraftaki arabalara zarar verebilir.
 • Top bir insana çarparak zarar verebilir.
 • Top dairelerin camlarına vs. zarar verebilir.

Sitede top oynamak yasaklanabilir

Buraya kadar anlatılanlardan anlaşılmış olmalıdır ki; site bahçesinde top oynamak konusu aslında oyundan öte bir gürültü ve başkalarını rahatsız edip etmeme meselesidir.

Haliyle hiç kimsenin –çocuklar dâhil- apartman sakinlerini rahatsız etme hakkı yoktur. Eğer çocukların bahçede top ya da oyun oynadığı yer özel ve bağımsız bir yer değilse ve top oynayan çocuklar gürültü yapıyorsa ya da etraftaki arabalara vs. zarar veriyorsa, evet apartman bahçesinde top oynamak yasaklanabilir.

sitede top oynamak yasak mı

SONUÇ

Apartman bahçesinde top oynamak pekâlâ yasaklanabilir. Ancak yasak, çocuklara yönelik bir yasaklama olarak değil; ortak alana ilişkin bir düzenleme olarak görülmelidir.

Çocukların site bahçesinde oyun oynama hakkı olduğu kadar, diğer sakinlerin de gürültüsüz yaşama ya da örneğin arabasının zarar görmesini istememe hakkı vardır.

Ortak alanların amaçlarına uygun şekilde kullanılması da esastır. Bu nedenle site bahçesinde top oynama konusunda kanaatimce doğru yol şöyle olacaktır:

 • Apartman ya da site sakinleri, çocuklarının bahçenin her yerinde dilediği gibi oynama hakkına sahip olmadığını kabul etmelidir.
 • Diğer site sakinleri ise çocukların eğlenmek ve oyun oynamak istemesinin son derece doğal olduğunu unutmamalıdır.
 • Çocuklara top oynaması için özel bir bölüm tahsis edilebilir.
 • Böyle bir tahsis imkânı bulunmuyorsa, çocuklardan dikkatli ve sessiz olmaları istenebilir.
 • Bunların hiçbiri mümkün değilse, apartman bahçesinde top oynamak yasaklanabilir.

Apartman ve site hayatının empati ve saygı gerektirdiği hatırlanmalı ve bu tür sorunların karşılıklı adımlarla aşılabileceği her zaman hatırda tutulmalıdır.

Site top oynamakla ilgili bir soru bir cevap:

Site bahçesinde oyun oynamak yasak mı?

Site bahçesinde oyun oynamak ile top oynamak aynı kurallara tabidir. Hiç kimse durup dururken çocukların bir oyununu engelleyemez; ancak çocuklar da oyun oynarken hiç kimseyi rahatsız etme hakkına sahip olmaz. Dolayısıyla; çocukların diğerlerini rahatsız ettiği durumlarda oyun oynamak yasaklanabilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu