Çalışma Koşulları

İşçinin savunması için ne kadar süre verilmesi gerekir?

İşçinin bazı fiilleri işveren tarafından doğru bulunmayabilir ve bu konuda savunması istenebilir. Böyle bir durumda işçiye verilmesi gereken bir savunma süresi var mıdır?

Savunma nedir?

Savunma; yapılan bir suçlamaya karşı kişinin kendini ifade edebilme hakkıdır. İş hukukunda ortada ciddi bir suçlama olması her zaman gerekmez; burada önemli olan, işverenin işçinin herhangi bir fiilinden memnun olmamasıdır.

Hangi durumlarda savunma istenir?

Açıkçası İş Kanunu bu konulara hiç girmemiştir. Dolayısıyla bu sorunun cevabını ancak uygulamayı takip ederek verebiliriz.

Savunma istenmesi için temelde şunların varlığı gerekir:

 • İşçinin fiili
 • Bu fiilin işyerine olumsuz etkisi
 • İşverenin fiilin nedenini veya gelişimini öğrenmek istemesi

Yukarıdan da görüleceği gibi, çok geniş bir alanda işveren savunma isteyebilir.

Savunma yazmak zorunlu mu?

İşveren tarafından savunma istendiğinde, bu savunmayı verecek olan kişi elbette işçidir. İşçi kural olarak savunma yazmak zorunda değildir. Yani savunma vermek ya da vermemek kararında tamamen özgürdür.

Ancak özellikle haklı olduğunu düşünen işçilerin savunma yapmasını ve savunmasında olayları detaylıca açıklamasını her zaman öneririm.

savunma süresi ne kadar?

Savunma almak zorunlu mu?

Evet, işçinin savunma yapmasının zorunlu olmadığını yukarıda belirttik. Ancak konu savunma alınması ise, bir durumda bu zorunludur.

Eğer işveren, işçinin iş akdini İş Kanununu 17nci maddesi kapsamında yapacaksa ve işçinin iş güvencesi varsa, fesihten önce savunma alınması bir zorunluluktur: https://mustafabaysal.com/hakli-nedenle-fesihte-savunma-alinmasi-gerekir-mi/

Ancak 17nci madde haricinde yapılacak fesihlerden önce işçinin savunmasının alınması yasal bir gereklilik değildir.

İşçi için savunma süresi

Bu konuda da İş Kanunu herhangi bir düzenleme yapmamıştır. Bu durumda ne olur? İşçiye savunma için 1 gün mü verilmelidir yoksa 1 ay mı?

Sorunun cevabı “makul süre” olacaktır. Ortada bir fiil var ve bu fiil nedeniyle işçinin savunması alınıyorsa, işçinin savunmasını toparlamak için ihtiyacı olduğu zaman göz önüne alınmalıdır.

Örneğin bir gün devamsızlık yapan işçiye, savunması için 2 günlük süre verilebilir. Bu süre makul kabul edilir. Ama aynı işçi örneğin bir arkadaşıyla kavga etmiş olsa, bu durumda işçinin sağlık durumu, işyerindeki gerginlik vs. düşünülerek örneğin 7 günlük süre verilebilir.

işçiye ne kadar savunma süresi verilir?

SONUÇ

İşçinin savunması alınacaksa, ona verilmesi gereken savunma süresi kaç gündür? Bu sorunun kesinlikle tek bir cevabı yoktur.

Savunma süresi 1 gün de olabilir, 1 ay da olabilir. Savunmaya konu fiil, işçinin durumu ve diğer unsurlar göz önüne alınarak bir karar verilmelidir.

Burada İş Kanununun öngördüğü bir alt ya da üst sınır yoktur. O halde, işçiye savunması için ne kadar süre verileceği belirlenirken şu soru sorulabilir:

“İşçiyle mahkemelik olunsa ve dosya hâkimin önüne gelse; dosyayı inceleyen hâkim, işçiye savunmasının alınması için verilen süreyi yeterli bulur mu?”

Yukarıdaki sorunun cevabını samimiyetle vererek, işçiye savunması için kaç gün süre verileceğini belirlemek en doğrusu olacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba,ilaç firmasında çalışıyorum.İlaca zarar verecek bir durum olmamasına rağmen kamera goruntulerine bakılarak personellerin büyük bölümünden savunma istenmiş.Tazminatsiz olarak 3 kişinin işten ayrılması istenmiştir.İs yeri ihtar, eğitim yada uyarı vermemiştir.Tazminat hakkımız var mıdır?Ayrıca aynı olay diğer bölümlerde de olmuştur Bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Merhaba. Bu soruya cevap vermemiz mümkün değil. Olayın niteliğine göre, işçinin illa savunmasının alınması ya da işçiye ihtar verilmesi gerekmeyebilir. Yapmanız gereken, eğer işten çıkarılırsanız ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak süreci başlatmak olmalıdır.

 2. İş dışındaki bir sürecte iş arkadaşımla maddi yatırımlar yaptık ve para gitti arkadaşım yaptığımız fiilin risk faktörlerinin bilincinde olup kabullenip girdi yatırıma ve olaydan 8 ay sonra iş yeri bunu öğrenerek savunma yazmak isdedi bende iş yeri dışı bir olay diyerek reddettim iş hakkımı tazminatsız fesih etmesi yasal mı.

  1. Merhaba, bu olayın işinize etkisi oldu mu? Olduysa nasıl ve ne kadar oldu? Bu soruların cevabına göre sonuç değişir Gürkan bey.

 3. Merhabalar ben 2010 yılında bir fabrikada çalışmıştım ve doğum yaptıktan sonra çalışmadım çocuğuma bakacak kimse olmadığı için fakat bu gün e devlette geçmişte çalışmış olduğum firmadan 29. Madden dolayı 2011 de işten çıkış sebebi gösterilmiş ve bundan hiç bir şekilde haberim yok her hangi bir savunma yada dilekçe alınmadı benden çok geç fark ettim ama sicilime işlenmesi beni çok rahatsız etti bu konuda ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, bu konuda yapılacak bir şey olmaz Naciye hanım. Ayrıca sicile geçmesi gibi düşünmeyin, birçok işçinin çıkışı 29 koduyla veriliyor ve bu çok önemli bir durum değil.

 4. Merhabalar, iş yerinde takıntılı bir müdür tarafından 3 senedir mobbinge maruz kaldım, sonunda iftira atılarak işten tazminatsız çıkarıldım. Ahlak ve iyi niyet kuralları ihlali ile işten çıkışım verilmiş. Böyle bir durum söz konusu değil, mahkeme yoluyla tazminatımı alabilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Mustafa bey, yapmanız gereken öncelikle arabulucu başvurunda bulunmaktır. Sitemde mobbing araması yaparsanız, konu ile ilgili önemli yazılara ulaşabilirsiniz, bunlar eminim işinize yarayacaktır.

 5. Merhabalar
  Bir iş yerinde sevkiyat sorumlusuyum. 01.03.2021 tarihinde irak’a bir tır yükleyip gönderdim. Ancak Irak’taki müşteri tarafından yanlislikla 12 koli fazla ürün geldiği işverene iletmiş. Ürün tutarı 2000 tl.

  İşveren iş yerini zarara ugrattigim için tutanak düzenlemiş. Benden savunma istiyor. Savunma yapmak zorundamiyim acaba? Savunma yapmazsam ihtar verecekler miş.

  Ayrıca;
  İşveren tarafından 01.01.2021 itibari ile Görev tanımımda yazmayan işler yaptırılıyor. “Örneğin bu yükleme yapılırken çeki listesi hazırlama, irsaliye ve fatura kesme, gibi” işleri de yapmam gerekiyor.

  Daha önceden bu işleri yapmıyordum. Bu işleri yaparken yaklaşık yarım saat yuklemenin başında bulunamiyorum. Mecburen bir gün önceden yüklenecek ürünleri uygun bir yere hazırlayip, yükleme elemanına sadece ayrılan bölgedeki ürünleri yüklemelerini başka ürün yuklememe talimatında bulunuyorum. Ben yokken yükleme alanında bulunan ürünler haricinde, yanlışlikla bu ürünleri attiklarini düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım. Teşekkürler

  1. İbrahim bey, işveren sizden savunma talep ediyorsa, bu savunmayı vermeniz lehinize olur. En azından ileride yaşanması muhtemel bir sıkıntıda, savunmanız işinize yarayabilir. Savunma talebine cevap vermemek size bir şey kazandırmayacaktır. Yapmanız gereken, ne yaşanmışsa, tam olarak bunu ifade etmekten ibarettir.

 6. İşveren, belirsiz süreli sözleşme hazırlamış ve bizden zorunlu olarak imzalamamizi istiyor. Yoksa imzalamadigimdan dolayi doğabilecek tüm hukuki cezalardan kendim mesul olduğuma dair imza vermemi istiyor.

  Sözleşmeyi inceledim. Sadece tek taraflı işveren hakkını savunan bir sözleşme.
  – yıllık 270 saat fazla çalışma için ücret talep edemiyorum.

  -gorev tanimim dışında, verilecek işleri peşinen kabul ettiğim.

  -yil sonu maaş artışı, işverenin takdirinde olduğu
  İsterse zam verebileceği veya dusurebilecegi vs

  Mustafa bey, sizce bu sözleşmeyi imzalamasam ne olur. İş akdini fesih edebilir mi?
  – yeni danışma şirketi ile anlaşmislar. Bu sözleşme yapılması mecburi diyorlar. Özlük dosyamizda muhakkak bulunmasi gerekiyormuş… Sizce dogrumu

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu