Çalışma Koşulları

İşyerine iş müfettişi gelmesi

Eyvah, iş müfettişi geldi!

İş müfettişleri, devlet adına işyerlerinin teftişini yapar. Bu teftişi ise iki türlü gerçekleştirirler. İş müfettişlerinden bir kısmı iş sağlığı ve güvenliği teftişi yaparken bir kısmı da işin yürütümü de denilen İş Kanunu uygulamaları bakımından teftişlerini gerçekleştirir.

İş müfettişi geldi, ne yapmalıyım?

Aslında iş müfettişi geldikten sonra yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Öncelikle gelen müfettişin devlet adına denetim yapmaya geldiğini unutmayın. Onu yanıltıcı bilgiler üretmeye çalışmayın. Böyle bir durumun tespiti halinde hem idari para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz hem de müfettişin teftiş anlayışını daha sert bir noktaya çekebilirsiniz.

İmkanlarınız ölçüsünde iyi bir çalışma ortamı sağladıktan sonra istenen evrakları eksiksiz bir şekilde sunmalı ve işçileri yönlendirmemelisiniz.

İşçi ifadeleri alınır

İş müfettişliği mesleğinin yapısı gereği müfettişin muhakkak yapacağı iş, işçilerle görüşmek olacaktır. İşyerinde elde ettiği belgelerle yetinmeyecek olan müfettiş, işçilerle de görüşecek ve onların çalışma koşullarını anlamaya çalışacaktır. Böyle bir durumda işçilerini yönlendirmeye çalışan bir işveren doğru yapmayacaktır, işçilerin müfettişle serbestçe görüşmesi sağlanmalıdır.

Teftiş tutanağı

İş müfettişince yapılan her teftiş tutanağa bağlanacaktır.  Unutmayın ki teftiş tutanağı, denetimin özüdür. Müfettişin muhtemel kanaatinin izlerini orada bulabilirsiniz. Bu tutanağı dikkatli okuyun ve katılmadığınız noktaları mutlaka müfettişe bildirin. Çünkü bu tutanakla hem bir tespit yapılmış olmakta hem de sizin beyanınız alınmaktadır. Müfettişle aynı fikirde olmadığınız tespitler için ihtirazi kayıt koyarak tutanağı imzalayabilirsiniz.

Müfettiş tarafından istenen belgeler

iş müfettişi ne yapar

Müfettiş tarafından büyük ihtimalle işçi ücret bordroları ve puantaj cetvelleri istenecektir. Bunlar, bir iş teftişinin temellerini oluşturur. Bunun dışında işçilere ait bilgiler, işverene ait bilgiler, vardiyalar ve benzeri bilgiler de talep edilecektir. Puantaj cetvelleri işçiler tarafından imzalanmış olmalı ya da parmak izi okuma veya kart okuma gibi bir sistem varsa, bunların çıktıları iş müfettişine sunulmalıdır.

İş müfettişi neden geldi?

İş müfettişinin temel amacı ceza yazmak değildir. Müfettişin ilk amacı, işyerinde süregelen ve İş Kanununa aykırı olan uygulamaları düzeltmekten ibarettir. Ceza, elbette iş müfettişinin önemli bir yetkisidir. Ama müfettişin öncelikli motivasyonunun ceza uygulamak olmadığını unutmamak gerekir. O nedenle, işyerine gelen müfettişe mümkün olduğunca yardımcı olunması sağlıklı bir teftiş geçirilmesi bakımından önemlidir.

SONUÇ

İş müfettişlerinin devlet adına çalışma hayatının denetimini yaptığını unutmamak gerekir. Ancak sanılanın aksine, bir müfettişin temel gayesi ceza yazmak değil; bilakis işyerindeki kanunsuz uygulamaların düzeltilmesini sağlamaktır.

Müfettişe bu gözle bakmak ve talep ettiği bilgi ve belgeleri ona eksiksiz olarak sunmak, daha iyi bir teftiş geçirmenizi ve noksanlıklarınızın tamamlanması için size bir fırsat sunulmasını sağlayabilir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. apartman görevlisi yani kapıcıyım devletin tüm işçilere verdiği doğum ve bayram izinlerimi 3 senedir kullanamıyorum ve görevim olmayan işlere zorlanıyorum boyacılık kaynakçılık hamallık gibi ve geçen gün bana sabah geç kalktığım için tutanak yazdı yönetici sabah mesai başlangıcımın 8 olduğunu ve 1 kereye mahsuz uymadığım için şimdiye kadar olan tüm tazminat hakkımın elimden alınması için tutanak yazmış buna karşılık tamam sabah mesai saatim 8 ise akşam mesai bitimim kaç onuda bileyim dediğimde ise kapıcının mesaisi 7/24 tür diye cevap verdi devletin verdiği bi hakkı istediğimde burada devlet kanunu geçmez diye cevap veriyor aslen yöneticiliği noterden tastikli bile değil ve ne puantaj var ne başka bi çalışma düzeni tek maaş bodrosunu imzalatıyor onuda vermiyor bunlara karşılık hakkımı nasıl savunabilirim şikayet etme durumunda işimden olurum durumum kötü olduğu içinde çalışmam lazım

 2. Hocam merhaba ben son zamanlarda kredi yurtlar kurumuna kadrolu temizlik personeli olarak girdim ve çalışıyorum ayrıca buraya girmeden önce jandarma uzman çavusluk sınavına girdim kazandım ve bı kaç ay sürecek güvenlik soruşturması kapsamında bekliyorum eğer jandarma uzman çavusluk açıklanirsa buradan istifa edersem sorun olur mu çok acil teşekkür ederim

 3. Merhabalar
  Eşim yaklaşıl 6-7 aydır maaş alamıyor. Bizde alo 170 i arayarak şikayette bulunduk. Daha sonra bize adımıza inceleme yapmak üzere müfettiş atandı ve yaklaşık 3 aydırda bekliyoruz. Bu arada eşim halen daha çalışmakta. Müfettiş gelip inceleme yaptığında eşim alamadığı ücretleri alabilirmi ? Yoksa iş yeri piyasayı vs bütçesini bahane edebilirmi ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler
  İyi çalışmalar

  1. Merhaba, müfettişin işvereni ödemeye zorlaması diye bir şey yoktur. Müfettiş teftiş yaparsa ve ücretlerin ödenmediğini tespit ederse, işverenden ödemesini ister. İşveren ödeyecek durumda değilse ya da ödemezse, eşiniz ancak hukuki yollara başvurarak hakkınız arayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu