Çalışma Koşulları

İşyerinde çıkan yemek kötü olduğu için işten ayrılmak mümkün mü?

İşyerinde kötü yemek çıkması fesih nedeni midir?

Günümüzde birçok işyeri işçilerine yemek vermektense yemek ücreti ya da ticket ve benzeri yardımlar yapmayı tercih etmektedir. Ancak yine de hâlâ yemekhanesi olan ve işçilerine yemek imkanı sağlayan işyerleri de mevcuttur. Böyle bir işyerinde çalışan işçi, yemekhanede çıkan yemeklerin kötü olduğunu düşünüyorsa, bu gerekçeyle işten ayrılabilir mi?

İşverenin yemek verme zorunluluğu

Daha önce bu hususta bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse, normal şartlar altında işverenin işçisine yemek verme ya da yemek ücreti ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa ya da toplu iş sözleşmesinde işçilere yemek verileceğine dair bir hüküm yer alıyorsa, bu durumda yemek sağlanması zorunlu hale gelir.

İşyerinde çıkan yemeğin kötü olması

Böyle bir şikayetin işçi bakımından önemli bir dezavantajı vardır. Burada yemeğin iyi ya da kötü olmasının kriteri nedir? Aşçının iyi yemek yapamaması mı, kullanılan malzemelerin sağlıksız olması mı yoksa işçinin yemeği beğenmemesi mi? Gördüğünüz üzere yemeğin iyi ya da kötü olduğu yargısı objektif değildir. İşçiden işçiye göre değişmesi mümkündür.

Yemek kötü olduğu için içten ayrılmak

Yine de işçi bu durumu önemseyebilir ve işverenden bunun düzeltilmesini talep edebilir. Yemeklere dair bu talep işverence dikkate alınmaz ya da alınsa bile yemekler düzelmezse işçi bu nedenle işten ayrılmayı düşünebilir. Ancak böyle bir kararın iki kere düşünülmesi gerekir.

işyeri yemeğini beğenmemek

İşten kendisi ayrılan işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için, İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılan haklı fesih nedenlerinden birisinin mevcut olması gerekir. Yemeğin kötü olması ise burada sayılan sebeplerden değildir. Yemeği beğenmediği için işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamayabileceği gibi ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilir.

SONUÇ

İşyerinde çıkan yemeğin kötü olması işçi için bir haklı fesih nedeni değildir. Çünkü işverenin normal şartlar altında, işçisine yemek verme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Yemek kötü olduğu için işten ayrılmayı düşünen bir işçi, kıdem tazminatı alamama ve hatta ihbar tazminatı ödeme ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdır.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba,
  Yemek çeşitliliğinden ziyade kullanılan malzemelerde ucuza kaçıldığı için gerçekten çok kötü yemekler çıkıyor. Hatta birçok defa yemeklerin içinden haşereler ve başka şeyler çıkıyor. Yemeklerin yapıldığı ortam ve çalışanlar hijyene önem vermiyorlar. Sürekli şikayet edilse de sorun çözülmüyor. Bu durumda yapılabilecek bir şey yok mudur? En azından sağlık bakanlığı vb kurumlar aranarak teftiş edilse firma?

  1. Firmanın İdari İşler departmanı vardır mutlaka. İdari İşler Amirleri/Müdürleri bu hizmet alımlarının kontrol teşkilat başkanlığını temsil ederler genellikle. Konuyu önce İK’ya sonrada 5-6 işçi olarak tutacağınız bir tutanakla (varsa fotoğrafta ekleyip) idari işler amirine dile getirin derim. Herkes koltuğu kaybetme korkusuyla hareket edip bişeyler yapmaya çalışır.
   Sendika varsa işyerinizde, sendika temsilcinizin bunu yapmasını sağlayınız…

   1. İşyerine sendika gelmeye çalışıyor. Sendikaya giren işçileri çıkarıyolar. Girmeyenlere ikramiye veriyorlar. Yemekleri yapan personel taşeron. yemekler fabrikada yapılıyor. Üst yönetim üç maymunu oynuyor. Herkes patrondan korkuyor. En sonunda herkesi karşıma alıp gereken neyse yapacağım. Ama bu seferde işten çıkarılırsam uzun süren davalarla iş bulma derdiyle uğraşıcam.

 2. DEMİRİ DEMİRLE DÖVDÜLER BİRİ SICAK BİRİ SOĞUK
  İNSANI İNSANLA KIRDILAR BİRİ AÇ BİRİ TOK !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu