Çalışma Koşulları

İşçinin sosyal medya paylaşımları takip edilebilir mi?

İşçinin facebook hesabı izlenebilir mi?

Sosyal medya, hayatımızın tam ortasında yer alırken işçinin bunun dışından kalmasını beklemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. İşçi özellikle facebook, twitter ya da instagram gibi sosyal medya araçlarını kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Hesabında paylaştıkları ya da yazdıkları işini kaybetmesine neden olabilir. Pekiyi ama nasıl?

İşçinin işyeri dışındaki yazışmaları ve konuşmaları

Facebook hesabı olan işçinin, buradan yazdığı her cümle ya da paylaştığı her resim onun kişisel düşüncesinin yansıtmaktadır. Aynı zamanda da işçiyi hukuken de bağlamaktadır. Özellikle suç teşkil eden paylaşımların bilişim suçlarını inceleyen mercilerce takip edildiği ve gerektiğinde bu paylaşımları yapan kişilerin bulunarak mahkeme karşısına çıkarıldığını da görüyoruz. O nedenle işçinin işyeri dışındaki paylaşımları da onun durumunu etkileyebilecektir.

Örnek Yargıtay kararları

Aşağıda belirtilen kararlar, sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların işçiler bakımından nasıl sonuçlar doğurabileceğine işaret ettiği için önem arz etmektedir.

“Somut olayda, facebook isimli sosyal paylaşım sitesindeki paylaşımın davacı tarafından yapılmadığı savunulmuş ise de, davacının … ve …’ın yanında iken şirket yöneticisi … hakkında “onu vuracağım” şeklinde beyanda bulunduğu tanık anlatımları ve davacının beyanıyla sabittir. Söz konusu eylem işverenin bir başka işçisine sataşma niteliğinde olduğuna göre, feshin haklı nedene dayanması nedeniyle ihbar ve kıdem tazminatına ilişkin taleplerinin reddine karar verilmesi gerekirken, hatalı değerlendirme ile bu alacakların hüküm altına alınması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir..” (Yargıtay 22 Hukuk, 2014/19137 E.)

sosyal medya isci fesih paylasim

“Somut olayda davacının iş sözleşmesi bir sosyal medya sitesinde “… adalet dağıtma bankası değildir çünkü sadece torpillilerin, yalakaların bankası olmuş” şeklinde ifadede bulunarak çalıştığı bankayı aşağılayıcı ve kurumsal kimliğine yakışmayan ifadelerde bulunduğu gerekçesiyle haklı nedenle feshedilmiştir. Taraflar arasında davacının yazdığı konusunda çekişme olmayan ifadeler dikkate alındığında, eleştiri sınırını aştığı, işvereni olan bankanın kurumsal itibarını zedeleyici nitelikte olduğundan doğruluk ve bağlılığa aykırıdır. Fesih haklı nedene dayanmaktadır. Davanın reddi yerine yazılı gerekçeyle kabulü hatalı olmuştur.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2014/11621 E.)

SONUÇ

Yukarıda yer alan Yargıtay kararlarından da görüleceği üzere, işçinin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar ve paylaşımları onu hukuken bağlamaktadır. Özellikle işyerine ya da işe olumsuz bir etkisi olan açıklamaların ve paylaşımların, işçinin haklı nedenle işten çıkarılmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle işten çıkarılmanın en doğal sonucu ise kıdem tazminatı hakkını yitirmek olacaktır.

Özellikle vurgulamak isterim ki; işçi sosyal medya hesabını kullanırken, işyeri dışında internete girdiği için sınırsız söz söyleme hakkına sahip olduğunu düşünmemelidir. Elbette insanların fikirlerini serbestçe beyan etme hakkı vardır; ancak bu hak işyerine ya da yapılan işe olumsuz bir etki doğurduğu anda meşruluğunu yitirecektir. Gerek işyerinde ve gerekse işyeri dışında özellikle iş ilgili yorum yaparken iki kere düşünmek işçinin faydasına olacaktır.

 

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu