İhbar Tazminatı

İhbar süresinde maaş alınır mı?

İhbar süresi, işçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesinin sona ermek üzere olduğunu gösteren bir zaman dilimidir. Bunun nedeni, ihbar süresi sonunda iş akdinin sona erecek olmasıdır. Peki, ama ihbar süresinde maaş alınır mı?

İhbar süresinde maaş

İhbar süresinde maaş alınması ya da alınmamasına dair mevzuatımızda özel bir hüküm yoktur. Ne İş Kanunu’nda ne de başkaca bir mevzuatta bununla ilgili bir hüküm bulunur.

Bunun nedeni, ihbar süresinde yapılan çalışmanın diğer dönemlerdeki çalışmadan farklı olmaması ve getirilen birkaç özel düzenleme dışında, işçinin ve işverenin aynı hak ve yükümlülüklere sahip olmaya devam etmesidir.

İhbar süresinde işçinin hakları

Gerçekten de ihbar süresinde işçinin hakları konusunu daha önce yazmıştım ve o yazımdan da görüleceği üzere, bu dönemin diğer dönemlerden yegâne farkı “yeni iş arama izni” olacaktır.

Bkz: İhbar süresinde işçinin hakları neler?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İş arama izni, işçiye ihbar süresi içinde günde 2 saat verilen ve böylece iş sözleşmesi sona erecek olan işçinin iş arama imkânına sahip olduğu bir haktır. Bu hakkın işçiye kullandırılmaması halinde ücretinin işçiye misliyle ödenmesi gerekir.

İhbar süresinde maaş ödenmesi

İhbar süresinde maaş ödenmemesi demek, işçinin bedava çalışmak zorunda olması demektir. Oysa ihbar süresinin var oluş amacı, işçiyi zor durumda bırakmak değildir.

İhbar süresi hem işçi hem işveren için var olan bir yükümlülük olmakla beraber, ihbar süresinin varlığının esas gayesi, iş sözleşmesi sona ermeden önce işçinin yeni bir iş bulmasına yardımcı olmaktır.

Gerçekten de ister işçi isterse işveren iş akdini “öylesine” feshedecek olduğunda, bu yükümlülüğe dikkat etmek zorundadır. Bu sayede örneğin işçi işi derhal bırakıp işvereni mağdur etmezken, işveren de işçiyi hemen işten çıkarıp mağdur edemez.

İhbar süresi yükümlülüğü olduğu halde bunu yerine getirmeyen taraf, ister işçi ister işveren olsun, ihbar süresi tutarında ücreti ihbar tazminatı olarak karşı tarafa ödemek zorunda kalacaktır.

İhbar süresinde ücret ödenir mi

İhbar süresi normal süreden farksız

İhbar süresi öyle bir süredir ki; bu süre zarfında işçi ve işveren aynı koşullarda çalışmaya devam eder. Haliyle işçinin ihbar süresi sırasında doğan yeni yıl izin hakkı kullandırılmalıyken varsa örneğin fazla mesai ücretleri de ödenmelidir.

İşçinin işini özenle ve sadakatle yapma yükümlülüğü ihbar süresinde devam ederken, işverenin işçisine maaş ödeme yükümlülüğü de aynen devam edecektir.

ihbar süresinde maaş ödenir mi?

SONUÇ

İhbar süresinde işçi maaş alır mı? Elbette alır! Hem de normal zamanlardan hiçbir farkı olmayacak şekilde ve eksiksiz alır.

Çünkü ihbar süresi işçinin haklarının kısıtlandığı bir dönem değil; hak ve yükümlülüklerinin aynen devam ettiği bir vetiredir.

Haliyle ihbar süresinde işçiye maaşının ödenmesi gerektiği gibi işçinin fazla mesai hak etmesi durumunda, fazla mesai ücreti de bilahare ödenmelidir. Ücret ödeme bakımından ihbar süresi, hele ki işçinin aleyhinde, özel bir kurala tabi değildir: İhbar süresinde fazla mesai olur mu?

İhbar süresinde maaş ödenmesi ile ilgili sık sorulan sorular:

İhbar süresinde maaş kesintisi olur mu?

Hayır, sırf ihbar süresinde olduğu için işçinin maaşından kesinti yapılmaz. Ancak kesinti yapılmasını gerektiren gerçek ve başka bir sebep varsa, ihbar süresinde olsun ya da olmasın, kesinti her zaman da yapılabilir.

İhbar tazminatı için işçinin maaşından kesinti yapılır mı?

Hayır, işveren hak ettiğini düşündüğü ihbar tazminatını işçinin maaşından kesemez. Bu durum elmalarla armutların karıştırılması anlamına gelir: https://mustafabaysal.com/ihbar-tazminati-ucretten-mahsup-edilir-mi/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu