Fesih

Geçerli nedenle fesih örneği

Geçerli nedenle fesih, İş Kanunu’nun öngördüğü fesih türlerinden birisi olmakla birlikte her zaman uygulanması gereken bir fesih türü değildir. Kendi içinde özellikler arz eden geçerli nedenle feshin gerçekleştirme usulüne de dikkat etmek gerekir. Bu yazımda sizin için hazırladığım bir geçerli nedenle fesih bildirimi örneğini bulabileceksiniz.

Geçerli nedenle fesih bildirimi

Geçerli nedenle yapılacak bir fesihte bu feshin karşı tarafa nasıl bildirildiği ve bu bildirimin içeriği önem arz eder. Böyle olunca, işverenin sadece geçerli bir neden bulması yetmez; ayrıca işçiyi de bu hususta doğru şekilde bilgilendirmek gerekir.

Geçerli nedenle fesih nedir?

Geçerli nedenle fesih konusunu daha önce ayrıntısıyla yazmıştım: https://mustafabaysal.com/gecerli-nedenle-fesih-nedir

Kısaca tekrarlamam gerekirse geçerli nedenle fesih aslında İş Kanunu’nun öngördüğü iki ana fesih türünden birisinin özel halidir.

İş Kanunu’na göre iş sözleşmesinin feshi iki şekilde yapılabilir:

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşte geçerli nedenle fesih aslında bunlardan bağımsız bir fesih olmayıp süreli feshin özel bir alt halidir. İşçisinin iş akdini ihbar süresi kullandıracak şekilde feshetmek isteyen bir işveren, aşağıdaki şartların varlığı halinde artık bunu “geçerli neden”e dayanarak yapmak durumda olur:

  • İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması
  • İşçinin kıdeminin en az 6 ay olması
  • İşyerinde çalışan işçi sayısının en az 30 olması

Bu üç şart bir araya geldiğinde ve işveren bu işçisini çıkarmak istediğinde, İş Kanunu’nun 18’inci maddesi kapsamında bir geçerli nedene dayanmak zorundadır.

Geçerli nedenle fesih sebepleri

18’inci maddeye göre; yukarıdaki şartları haiz bir işçiyi işten çıkarmak isteyen işveren, aşağıdaki sebeplerden birine dayanmak zorundadır:

  • İşçinin yeterliliğinden kaynaklanan bir sebep
  • İşçinin davranışlarından kaynaklanan bir sebep
  • İşletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan bir sebep

Geçerli sebep yoksa ne olur?

Biraz yukarıda belirttiğim üç şartı da taşıdığı halde işten çıkarılan bir işçinin işe iade başvuru yapma hakkı vardır. İşe iade başvurusu önce işverene yapılır, arabulucuda uzlaşma sağlanamazsa işçi dava açar.

İşte işe iade davasını açan işçi, mahkemede “işverenin 18’nci madde kapsamında gösterdiği sebebin geçerli olmadığını” iddia eder ve mahkeme bu feshi geçersiz bulursa, işçiyi işe iade eder. Bu nedenle işverenin elle tutulur, somut ve ispat edilebilir bir gerekçeye dayanması gerekir.

Geçerli nedenle fesih öncesi savunma alınması

Eğer ilgili bölümde belirttiğim üç sebepten ilk ikisinden kaynaklanan bir fesih söz konusu olacaksa, öncesinde işçinin savunmasının alınması şarttır.

Öyle ya, işveren eğer işçisinin işçinin yetersizliğinden ya da davranışlarından dolayı çıkaracaksa, önce bunların nedenini işçiye sormalı ve ona bir fırsat sunmalıdır. Savunma almadan işçiyi çıkaran işverenin geçerli nedeni “yüzde yüz” doğru bile olsa mahkeme tarafından, sırf savunma alınmadığı için geçersiz sayılacaktır.

geçerli nedenle fesih bildirimi

Geçerli fesih bildirimi örneği

İşverenin işçiyi işten çıkarmak üzere yapacağı bu geçerli nedenle fesih, yazının başında da ifade ettiğim üzere esasen bir süreli fesih alt türü olduğuna göre, işçiye ihbar süresi de kullandırmak gerekir.

Bu nedenle geçerli nedenle fesih bildirimi hem ihbar süresini hem de işçinin işten çıkarılma sebebini açıkça ihtiva etmelidir.

Hemen aşağıda yer alan ve tarafımca hazırlanan geçerli nedenle fesih bildirimi örneğini indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Geçerli nedenle fesih örneğini görüntülemek ve indirmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız:

SONUÇ

Geçerli nedenle fesih örneği arayanlar için yukarıda verdiğim bildirim örneği gayet yeterli olacaktır. Ancak son olarak hatırlatmak isterim ki; işçiyi onun yetersizliğinden ya da davranışlarından dolayı çıkaracaksanız, bu bildirim öncesinde işçinin savunmasını almayı unutmamalısınız.

Aksi takdirde, yaptığınız fesih otomatik olarak geçersiz kabul edilecek ve işçi açacağı işe iade davasını kazanacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu