SGK

Gözlük çerçeve ve cam hakkı kaç liradır?

SGK tarafından, belirli şartlar dahilinde, gözlük çerçeve ve camları için katkı payı ödenmektedir. Böylece vatandaş gözlük alırken, devletin de buna bir katkısı olmaktadır. Peki 2022 yılı için çerçeve ve cam alımlarında SGK gözlük hakkı ne kadar?

Cam ve çerçeve hakkının yenilenmesi

Cam ve çerçeve hakkının kaç yılda bir yenilendiğini daha önce açıklamıştık: mustafabaysal.com/gozluk-cercevesi-ve-cami-yenileme-suresi-ve-sorgulama

Kısaca tekrarlamak gerekirse; kişi devletten çerçeve ya da cam desteği aldıktan sonra 3 yıl boyunca bir daha bu desteği alamamaktadır. Bir başka deyişle gözlük hakkı 3 yılda bir yenilenmektedir.

Gözlükte devlet katkısı ne kadar?

Bu soruya hem çerçeve hem de cam açısından cevap vermeden önce, ihtiyacınız olduğunda bu bilgiyi nereden bulabileceğinizi size açıklamak istiyorum.

SGK tarafından çıkarılan Sağlık Uygulama Tebliği her yıl güncellenmektedir ve bu tebliğin ekinde yer alan EK 3D ile de cam ve çerçevelere yapılacak devlet katkısı belirlenmektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!
sgk gözlük hakkı

Çerçeve hakkı ne kadar?

Önce çerçeve hakkından bahsedelim. Bunun için devletin belirlediği tek bir rakam vardır ve o da 2022 için 35 TL’dir.

Eğer seçilen çerçeve yerli malı ise rakam 5 TL daha artırılmakta ve 40 TL olmaktadır.

Gözlük camı hakkı kaç lira?

İşte bu noktada, yukarıdaki gibi tek bir rakamdan söz edemiyoruz. Çünkü cam bedelleri; camların niteliğine göre değişmektedir.

Yazının sonuna eklediğim dosyayı indirerek siz de kaç farklı cam bedeli olduğunu görebilirsiniz. Öyle ki cam hakkı bedeli 10 liradan başlayıp 76 liraya kadar çıkmaktadır.

Gözlükte devlet katkısı nasıl ödenir?

Burada, vatandaşa doğrudan yapılan bir ödeme yoktur. Sistemin işleyişini bir örnek üzerinden şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Vatandaş doktora gözlük yazdırır.
  • Reçetesiyle gözlükçüye/optisyene gider.
  • Cam ve çerçeve beğenir.
  • Beğendiği çerçeve yerli malı ve 100 liradır. Devlet bunun için gözlükçüye 40 lira öder ve vatandaş da 60 lira ödemeyi gözlükçüye yapar.
  • Beğendiği cam 250 liradır ve bu camın niteliği göz önüne alındığında devletin desteği örneğin 52 liradır. Vatandaş yaklaşık olarak 200 lira da cebinden cam parası öder.

Böylece, gözlük almak isteyen kişi isterse, başlangıç seviyesinde bir çerçeve ve ekstra özelliği olmayan cam seçebilir ve devletin verdiği destek yeterli olursa, hiç para ödemeden de gözlük sahibi olabilir.

sgk gözlük bedeli

SONUÇ

Size hiç kimse SGK’nın gözlük desteğinin kaç lira olduğunu NET olarak söyleyemez. Bunun nedeni, yukarıda da açıkladığımız üzere, cam destek bedellerinin sabit olmaması ve camın niteliğine göre değişmesidir. Cam destek bedelleri 10 lira ile 76 lira arasında değişmektedir.

Ancak çerçeve bedeli sabittir ve 35 liradır. Hatta yerli üretim bir çerçeve alınıyorsa, destek 40 TL olmaktadır.

Böyle olunca; gözlük almak istediğinizde ve cam ile çerçeve hakkınız varsa, bunun size katkısının ORTALAMA 90 lira civarında olacağını söyleyebiliriz. Hatta bu rakam en az 45 TL ve en çok da 116 TL olacaktır.

SGK gözlük camı fiyat listesini yani EK 3D’yi de aşağıdan bağlantıdan görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz:

drive.google.com

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu