SGK

Geçici iş göremezlik ödeneği haczedilebilir mi?

Rapor parası haczedilebilir mi?

Doktor raporuyla istirahat etmesi gereken işçiye, bazı hallerde geçici iş göremezlik ödeneği ya da bilinen adıyla rapor parası verilmektedir. SGK tarafından yapılan bu ödeme, çalışamayan işçiye deste amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ancak işçinin borçları nedeniyle icra işlemleri başlatılmışsa ve SGK’ya da haciz yazısı gitmişse ne olur? Geçici iş göremezlik ödenekleri haczedilebilir mi?

Rapor parası kimlere ödenir?

Rapor parasının hangi şartlarda ödeneceğini daha önce yazmıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse, aşağıdaki hallerde rapor parası ödenebilmektedir:

 • İşçinin hastalanması
 • İş kazası geçirmesi
 • Meslek hastalığına tutulması
 • Doğum iznine ayrılması

Bu durumdaki işçilere, brüt ücretlerinin 2/3’üne kadar geçici iş göremezlik ödeneği, raporlu oldukları süre boyunca ödenmektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşçinin icralık olması

 

Sitemizde bu konuda daha önce birçok yazı yazmıştık. İşçinin maaşının haczedilip edilemeyeceğini, kıdem tazminatının ne kadarının haczedilebileceğini ya da işsizlik maaşının hacze konu olup olamayacağını açıklamıştık. Bu konularda mevzuat genelde işçiyi korumayı seçmiş ve alacaklarının ya hiç haczedilememesi ya da ancak ¼ oranında haczedilebilmesini öngörmüştür. Tabi, bunun bazı istisnaları vardır; ancak genel olarak icra konusunun işçinin lehine düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Geçici iş göremezlik ödeneğinin haczedilmesi

Bu husus 5510 sayılı Kanunun 93üncü maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Buna göre aşağıdaki borçlar söz konusu olduğunda işçinin alacaklarına haciz işlemi uygulanmaktadır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun prim alacakları
 • Nafaka borçları

Doğum parası ya da rapor parası haczedilemez

doğum parası haczedilebilir mi

Yukarıda sayılan iki hal dışında, işçinin SGK alacaklarına haciz konulması ise mümkün değildir. Dolayısıyla geçici iş göremezlik hallerinden olan; hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da analık izni nedeniyle işçiye ödenen rapor paraları haczedilemez. Bu alacaklar için SGK’ya icra müdürlüklerinden haciz yazısı gelse de, bunlardan icra kesintisi yapılmamaktadır.

SONUÇ

Doğum sonrası analık iznine ayrılan (doğum parası), hastalandığı için sağlık raporu alan ya da iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle raporlu olan işçiye ödenen geçici iş göremezlik ödenekleri kural olarak haczedilememektedir.

Ancak bir hususu hatırlatmak isterim ki; buna rağmen alacaklıya muvafakat verilirse, yani işçi borcundan dolayı SGK ödeneklerinden icra kesintisi yapılmasını peşinen kabul ederse; bu durumda rapor parasından da icra kesintisi yapılmaktadır. Dolayısıyla, borcu için muvafakat vermedikten sonra, işçinin geçici iş göremezlik ödeneği haczedilemez.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 Yorum

 1. Merhabalar yazınızı okudum burada isgormezlik ödeneği haczedilemez yazmışsınız benim banka hesabıma bloke konularak isgormezlik ödeneği bloke oldu ve paramı alamadım bunun için ne yapmam lazım teşekkür ederim

 2. merhaba, eşim bu sen içersinde doğum yaptı ve doğum parası aldı. ayrıca kyk borcu bulunuyordu. kurban bayramında önce vergi dairesi bu paranın tamamını borca karşılık çekti. dediğiniz kanuna göre almaması gerekir. bunun için müraacat etmem gereken bir yer varmı

  1. Merhaba, tahminimce para hesaba yatmış ve fakat vergi dairesi el koymuştur. Bu durumda açıkçası rapor parasına değil, banka hesabınızdaki paraya haciz işlemi uygulanmış olur. Eğer SGK rapor parasını size değil de doğrudan KYK’ya ödeseydi, o zaman dediğiniz gibi olurdu. Teknik bir konu; ama maalesef durum bundan ibaret.

 3. Selam, ben covid sebebi ile 14 gün raporluydum. İşyerim yaru maaşımı ödedi. 14 günü de sgk ödeyecek. Ancak sorun şu ki, maaşımda 1/4 haciz var sebebş de sgk prim borcu. İşyerim maaşımı 1/4 keserek ödedi hali ile. Peki sgk rapor paramı tam mı öder yoksa 1/4 keserek mi öder. Ya da hepsinden kötüsü rapor paramın tamamını keser mi. Buna halkı var mı. Çünkü maaşın tamamının haczedilememesi gerekmez mi. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba Aykut bey, yazıda da açıkça belirtildiği üzere rapor parası hacze konu olmaz ve SGK tarafından tam olarak ödenir. Ancak banka hesabınıza yatırılırsa ve banka kendi borcunu tahsil ederse, böyle bir ihtimal söz konusu olabilir.

 4. Analık parası haczedilemez diyorsunuz ama benimki edildi karşı taraf bulumdugum ildeki genel merkeze yazı yazmış analılk izninde rapor paramı alamadım banka borcuydu peki kanun böyleyse sgk neden benim rapor paramı karşı tarafa ödedi

  1. Merhaba, nasıl alamadınız? Para hesabınıza yattı da banka, alacağına karşılık tahsilat mı yaptı? Yoksa SGK size ödeme yapmadı mı?

 5. Sayın Mustafa bey ben yakında zamanda heyete girdim kardiyoloji klas 2 %30 hipertansiyondan klas 2 % 20 = % 44 düşürmüş burda baltazar uygulamış dahiliye obizite % 20 genel cerrah %6+1+1+1 bunların toplamına bir baltazar daha uygulandı ve % 59 olarak çıktı benim sorum aynı raporda 2 defa baltazar uygulanır mı kardiyoloji tek doktor iki değerlendirme puanı vermiş normalde %50 ama %44 sonra diğerlerinle bir baltazar daha normal mi. Teşekkürler

 6. Haklısınız Mustafa Bey. Ben ozaman yanlış değerlendirmişim. Tek hastalıktan kastım tek birim olarak anladım. Yani mesela Kardiyoloji ayrı dahiliye ayrı göz ayrıymış gibi düşündüm . Sizin dediğiniz tek bir hastalık olması lazım. Mesela tek başına kalp yetmezliği %90 olsaydı ozaman bu formüle(bazard) girmez olarak anliyorum. Teşekkür ederim cevabınız için. İyi günler.

 7. Merhaba Mustafa Bey. %50 kalp yetmezliği %20 aritmi ve %20 hipertansiyon ile toplamda %90 raporu kardiyolojiden aldım. Fakat engel oranını Bazalt formülüyle %68 olarak rapora işlemişler.Dolayisiyla benim tek bir hastalığım yani kalpten rahatsizligim varken neden bazard formülüyle hesaplama yapıldı. Sizin açıklamanızda tek hastalıkta bazard formülü olmaz demişsiniz. Benim burada ne yapmam gerekir. Itirazimi ne şekilde yapmalıyım. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

  1. Aydın bey geçmiş olsun. Tek hastalık neden baltazar formülüne tabi olmasın? Tek bir hastalıktan kasıt olsa olsa tek ORAN olur ki, onun da tek başına değer görümesi normaldir. Sizin durumunuzda birden fazla oran olduğuna göre bunların baltazar formülüne göre hesaplanması normaldir.

 8. Ben şaban maranğo benim 24 gün rapor param vardı ziraat bankasına yattı oraya kredi kartı borcum vardi kestiler bu para kesilebilir mi sonuç yaz

 9. Oncelikle merhaba iskazasi sonucu rapor parami ing bankasi odemiyor bloke oldugunu beyan ediyor benim ing bankayla hicbir bagim yok garanti den maasaimi alıyorum ing bankasi niye bana sorun cikariyo daha once ingden maas aliyorduk eski calistigim firmada ama bucalistigim firma garanti bankasina oduyor maaşı rapor parasinda niye sorunyasiyorum ing bankasi problem yapiyo yardimci olurmusunuz tesekkur ederim

 10. kamu işçisiyim 10 günlük rapor ücretine halkbankası bıloke etmiş ama icran var diyorlar koyabilirmi saygılar

  1. Merhaba, bildiği kadarıyla haciz ile bloke farklı işlemler. Banka kendi alacağı için bloke koymuş olabilir mi? Bloke sebebini bankaya sordunuz mu?

 11. Ziraat bankasına yatan sgk rapor paramı icralik borçlarımdan dolayı alamıyorum ne yapmalıyım .
  Lütfen yardımcı olun.

 12. Merhaba benim ziraat bankasına kredi borcum var ve 3 buçuk aydır ödeme yapamadım şimdi ben rahatsızlığım nedeniyle sgk rapor parası ziraat bankası na yattı ve parayı alamıyorum borcumdan dolayı ben şimdi 1 ay boyunca ne yiyecem 2 çocuk var eşim var biz 1 ay boyunca ne yapacağız bana hacizlik işlemi daha başlamadı ne yapmalıyım yardımcı olun

  1. Merhaba. Yazıda da belirttik, rapor parası haczedilmez. Siz icra müdürlüğünde muvafakat mı vermiştiniz? Böyle bir şey yoksa, SGK’a sormanızı öneririm, böylece neden alamadığınızı öğrenmiş olursunuz.

   1. Merhaba
    Ziraat bankasına kredi borcum var fakat 3 buçuk aydır ödeme yapamadım hacizlik olma asamasindayim şuana kadar maaş kesintisi olmada ziraat bankası benim hesabıma bloke koyduğu için hesabima yatan rapor parasını alamıyorum bunun için ne yapmalıyım çok önemli yoksa 1 ay boyunca aç kalacagim

    1. Anlıyorum, ortada bir haciz yok da sanırım banka kendiliğinden bloke koymuş. Bu teknik olarak mümkün olabilir, bir avukat size daha doğru bilgi verecektir. Danışmanızı öneririm.

 13. Ben şimdi 2 aylık hamileyim sigortalı çalışıyorum maasimin üstünde haciz var benim 2 sorum var bu doğum parası için illa doğuma 2 ay kalana kadar çalışmam mi gerekiyor? Bide bu parayi haczedebilirler mi ?

  1. Merhaba. Doğum parası dediğiniz bir tür rapor parasıdır ve haczedilip haczedilemeyeceğini yazımızdan öğrenebilirsiniz. Doğum iznine ayrıldıktan sonra çıkarılırsanız, 10 güne kadar daha rapor parası alırsınız ama sonrasını alamazsınız.

 14. Benim konu biraz farklı.
  Maasimin yattığı bankadan icralık olmuştum ve her ay 4/1 oranında kesinti yapılıyor. Bu ay maasimi bankaya yatıran kuruma icra dosyası gitmiş . Maasimin 4/1ini kestikten sonra kalanı banka hesabıma yatırmış banka da kendine olan borcundan dolayı kalan paranın 4/1ini kesmiş. Sorum şu, bir maaştan iki kesinti olabiliyor mu. Başka icralarim da varsa hepsi parayı 4/1 kesip alacak mı böyle surekli

  1. Merhaba. Hayır, elbette olmaz. Ama bankanın da, hesabınızdaki paraya, borcunuza karşılık el koyması normaldir. Yine de emin olmak için, bir avukata danışmanız daha doğru olur.

 15. iyi geceler maasimin 4/1kesiliyor yaklaşık 2sene önce raporluydum ve rapor paramı almak için bankaya gittim oradaki memur Burda sıra bekleme kart verek ondan çek dedi bende sizin kartınız var zaten dedim iyi dedi bundan sonraordan çekebilirsin para hesapta var ama çekemiyor aynı memura sordum baktı biloko konmuş dedi bankalar tarafından koya bilirlerdi sonuçta devletin verdiği para teşekkür ederim

 16. merhaba. maaşımın 4/1 üzerimdeki icra dan dolayı kesiliyor. işgöremezlik için ödenen paraya vergi dairesine borcumdan dolayı bloke konulmuş. işgöremezlik olduğu için blokeyi kaldırtabilirmiyim.?. teşekkrler

 17. Mrb. Ben 33 haftalik hamileyim. Doğum iznine ayrildim. Üzerimde icra vardi. Is yerime gelmisler maas haczi koymuslar . Ama ben suan maas almiyorum dogum iznindeyim. Is yerim sigortami keserse dogum parasi alamam. Onlarin elinden bisi gelir mi ne yapmam gerek yardimci olur musunuz

 18. Öncelikle iyi günler dilerim babam 29 gün yatarak tedavi gördü sonra 20 günlük ayakta tedavi geçici iş göremezlik raporu aldı ve toplamda 49 günlük rapor oldu ama bu raporları birleştirmişler. Şimdi benim sorum şu bu rapor ikiye bölünür mü? Babamı aramışlar ve raporun ikiye bölündügünü söylemişler böyle bişey mümkün mü

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu