Kat Mülkiyeti Kanunu

Apartman yöneticisi dışarıdan olur mu?

Apartman yöneticisinden ya da site yöneticisinden beklenen esas iş, binaların ve çevrenin temizliğini, düzenini ve bakımını sağlamak olsa gerekir. Böyle olunca yöneticinin apartmanda ya da sitede oturması gerektiği düşünülebilir. Peki, ama gerçekten de yönetici apartmanda oturmak zorunda mı? Apartman yöneticisi dışarıdan olur mu?

Apartman yöneticisinin apartmanda oturmaması

Nadiren de olsa yöneticinin apartman ya da site dışında ikamet ettiğine rastlanır. Bunun nedeni neredeyse her zaman, yöneticinin apartmandaki ya da sitedeki evinden taşınmış olmasıdır. Taşınan yönetici, evini terk etmiş olsa da görevini henüz bırakmamış olabilir.

Kimler apartman yöneticisi olabilir?

Hemen yazımın başında sorduğum sorunun cevabı aslında bu sorunun cevabında gizlidir. Kimlerin apartman yöneticisi olabildiğini gördüğünüzde, apartman yöneticisinin dışarıdan olup olamayacağını da anlamış olacaksınız.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, apartman ya da site yöneticisi olmak için hiçbir özel şart saymamıştır. Hâlbuki aynı Kanun örneğin denetçi olmak için mutlaka kat maliki olma şartını getirmişti.

Dolayısıyla diyebiliriz ki; değil kat maliki olmak, yönetici olmak için apartmanda ikamet ediyor olmak bile gerekmez.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Gerçekten de şu yazımda, kapıcının nasıl yönetici olabileceğini kaleme almıştım: https://mustafabaysal.com/kapici-yonetici-olabilir-mi/

Yöneticinin apartmanda oturması gerekmez

İlk bakışta mantıksız gelse bile, yöneticinin apartmanda ya da sitede oturmasının gerekmediğini söylemek gerekir. Bu kimse ister apartmanın eski bir sakini olsun, isterse de apartmanla uzaktan yakından alakası olmayan birisi olsun; yeterli çoğunlukla seçildiği müddetçe yöneticilik yapması mümkündür.

Yönetici seçilmek için gereken çoğunluk şartını şu yazımda incelemiştim: https://mustafabaysal.com/apartman-yoneticisi-secimi/

Site yöneticisi dışarıdan olur mu?

Profesyonel site yönetimi

Dışarıdan yönetici seçimine benzer şekilde, sitenin ya da apartmanın yönetiminin dışarıdan bir yönetim şirketine verilmesi de mümkündür: https://mustafabaysal.com/site-profesyonel-yonetim-firmasi/

Bu da tıpkı yöneticiyi dışarıdan seçmek gibidir; ancak burada yönetim yetkisi ve görevi bir şahsa değil, şirkete verilmektedir.

SONUÇ

Apartmana dışarıdan yönetici atanması pekâlâ mümkündür. Öyle ki; apartmanın eski bir sakininden tutun da apartmanla hiç ilgisi olmayan ve apartmanda da oturmayan bir kimse de yönetici seçilebilir.

Ya da apartman yönetimi bir şahsa değil de dışarıdan bir profesyonel yönetim firmasına verilebilir. Böylece daha kurumsal bir yönetim sağlanabilir.

Apartman ya da site yöneticisinin apartmanda ya da sitede oturması gerekmediği gibi aynı şehirde ya da aynı ülkede bile olması gerekmez. Buradaki tek gereklilik; yönetici seçimi için Kat Mülkiyeti Kanunu’nun öngördüğü yasal çoğunluğun sağlanmış olmasıdır. Bu sağlandıktan sonra, yoldan geçen Ahmet Amca bile yönetici olarak görevlendirilebilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu