SGK

SGDP ödeyerek çalışan emekli rapor parası alabilir mi?

Emekli olup çalışan işçi rapor parası alabilir mi?

Rapor parası; belirli şartları taşıyan ve doktordan istirahat raporu alan sigortalıya yapılan bir ödeme türüdür. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden işçiler de diğer işçiler gibi istirahat etmek durumunda kalabilir. Bu emekli çalışanlara rapor parası bazı durumlarda ödenmekte ve bazı durumlarda ise ödenmemektedir. Peki hangi hallerde, emekli çalışan rapor parası alabilir?

Rapor parası alma şartları

Rapor parasının hangi şartlarda alınabileceğini daha önce yazmıştık. Bunların ayrıntısına, ilgili yazıdan bakabilirsiniz. Ama kısaca tekrarlamak gerekirse; aşağıdaki hallerde işçiye rapor parası ödenmektedir:

 • İşçinin iş kazası geçirmesi
 • Meslek hastalığına yakalanması
 • Kadın işçinin doğum yapması
 • İşçinin hastalanması

Rapor parası kimlere ödenir?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

5510 sayılı Kanunun 18inci maddesine baktığımızda; şöyle bir ayrıntıyla karşılaşıyoruz:

 • İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremez hale gelen tüm işçilere rapor parası ödenmektedir.
 • Analık izni ya da hastalanma nedeniyle iş göremez hale gelenlere ise; hastalık sigortasına tabi olmaları ya da kısa vadeli sigorta bildirmiş olmaları halinde rapor parası ödenmektedir.

İş kazası geçiren emekliye rapor parası var

Bunun nedeni; emekli işçiler sosyal güvenlik destek primine tabi olduğundan, bunlar hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri uygulanmaktadır. Bir başka deyişle, bu işçilerden her ay iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi kesilmektedir.

Bu nedenle de; iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan emekli işçiye rapor parası, raporlu olduğu ilk günden itibaren ödenecektir.

Hastalanan emekli işçiye rapor parası yok

emekli işçi geçici iş göremezlik alabilir mi

Bunun nedeni ise; sosyal güvenlik destek primine tabi olan emekli işçilerden, hastalık sigortası ya da kısa vadeli sigorta primi kesilmiyor oluşudur. Hal böyle olunca da; hastalanan ve sağlık raporu alan bir emekliye, hiçbir şekilde geçici iş göremezlik ödeneği / rapor parası ödenmemektedir.

Emekli rapor alırsa maaşı kesilir mi?

Bir başka yazımızda açıkladığımız üzere; rapor alan işçinin maaşını işveren ödemek zorunda değildir. Bu durumda rapor alan emekli çalışan hem geçici iş göremezlik ödeneği alamayacak hem de işyerinden maaş alamayacak ve mağdur olacaktır.

Bu durumun önüne geçmenin tek yolu ise iş sözleşmesinde bunu öngörmek ve “emekli çalışan iş göremezlik raporu aldığında, maaşının kesilmeyeceğine” dair özel bazı hükümleri sözleşmeye koymaktır. Böyle olunca işçi rapor parası alamasa da, en azından maaşını almaya devam edebilecektir.

SONUÇ

Emekli olan ve SGDP ödeyerek ve işçi olarak çalışmaya devam bir sigortalı; iş kazası geçirirse ya da meslek hastalığına tutulursa, rapor alması durumunda geçici iş göremezlik ödeneği alabilmektedir.

Ancak emekli olup çalışmaya devam eden işçi analık izni nedeniyle ya da hastalandığında iş göremezlik raporu aldığında, hiçbir şekilde rapor parası alamayacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

  1. Merhaba. Ali bey, sorunuzu anlayamadım. İşveren açısından soruyorsanız, işe kaç gün gitmediyseniz o kadar günlük ücretiniz kesilebilir.

 1. Merhaba, Emekliyim yurtdışında çalışırken hasta oldum Ameliyat oldum.
  2 ay iş göremezlik rapor verdi doktor.
  şirket özel sigortalı, rapor paramı öder mi özel sigorta.

  1. Merhaba. Özel sigortanın size ödeme yapıp yapmayacağı aranızdaki anlaşmayla ilgilidir. Ama SGK, emekli olduğunuz için rapor parası ödemeyecektir.

   1. yaklaşık 100 bin TL’ye kadar hastene masrafları mı ödedi aynı ÖZEL sigorta, ama rapor paramı ödemedi. hukuki yıllara baş vursam rapor paramı öder mi özel sigorta.

    1. Hüsamettin bey rapor parası dediğimiz şey SGK ile sizin aranızdadır. Rapor parası ödenmesi ya da ödenmemesi, tamamen özel sigorta hükümlerinize tabidir. Önce bu konuda bilgi almanız lazım.

     1. hiç bilgim yok bu konuda, sizden bilgi sahibi olmak istemiştim.

 2. Ben emekliyim ve gecinemedigim içinde sigortalı olarak çalışmaktayım. Şu an çok ciddi bir amaliyat oldum( omurilik)ve 2 ay raporluyum fakat devlet rapor parası ödemiyor ve ben çok madurum. Hasta yatağımda sagligimdan çok ekonomimi düşünüyorum birsürü borcum var ve ben caresizim

  1. Merhaba. Kesinlikle haklısınız; ancak yasal olarak yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki yok. Çok geçmiş olsun.

 3. Konu: Emekli çalışanın hastalık rapor ödeneği alamaması.
  Emekli niye çalışır, tabiki parası yetmediği için. Neden? Çünkü çalıştığı yıllar içerisinde sigortası tam yatmadığından emekli maaşı düşük olur. Özel sektörden bahsediyoruz, memurlarda böyle bir durum yok. Devlet kontrolünü yapıp bu mağduriyeti gidermeli idi, bu paranın kesilmesi hakkaniyetli değil. Eğer emekli çalışan aynı yerden emekli olmuş ve sigortası tam yatmamışsa işverenin, işçinin hastalık nedeniyle gelemediği günlerin maaşını kesmemesi gerekir.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu