İşsizlik Maaşı

SGDP ödeyerek çalışan emekli işsizlik maaşı alabilir mi?

Çalışan emekli, işten ayrıldığında işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye yeni iş arama döneminde destek olma amacıyla yapılan bir ödemedir. Ancak bu ödeme her halde ve şartta yapılmamaktadır. Bir başka deyişle, belirli şartlara tabidir. Emekli olduktan sonra çalışan bir işçi işten ayrıldığında, işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı alma şartları neler?

İşsizlik maaşı alınması bazı şartlara bağlanmıştır. Bunların başında, işçinin bir kusuru yokken işten çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması gelir. Ayrıca;

Emekli çalışanlardan işsizlik primi kesilir mi?

Emekliler çalıştığında kendilerinden sosyal güvenlik destek primi ve iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi kesilmektedir. Bir başka deyişle bu işçilerden kısa vadeli sigorta primi kesilmemektedir. İşsizlik sigortası primi kesintisi de bulunmamaktadır.

Emekliye işsizlik maaşı yok

emekli çalışan işsizlik maaşı

Bunun iki temel nedeni var. İlki; yukarıda belirttiğim üzere, bu işçilerden işsizlik sigortası primi kesilmemiş olmasıdır. İkincisi ise; işsizlik maaşı bağlanması için işten ayrılan kişinin her hangi bir gelir elde etmiyor olmasının gerekmesidir. Oysa emekli işçi işten ayrıldığında, emekli maaşı almaya devam etmektedir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almak için birden fazla şart olduğunu söylemiştim. Ancak gerek emekli çalışanların işsizlik sigortası primi ödememesi ve gerekse de bunların işsiz kaldıklarında da emekli maaşı alarak gelir elde etmeye devam etmeleri nedeniyle, işten nasıl ayrılmış olursa olsun, emekli çalışanlara işsizlik maaşı ödenmesi mümkün değildir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

  1. Öncelikle ben 1982 den beri denizlerdeyin 1996 97 senesinde emekli oldum lakin ev almak cocuk okutmak ve kredilerle bu borçlarla bugüne geldim şimdi biraydır evdeyin emeklim banka borcu ustunede ben ekliyon kredi ödüyorum şimdi işe gitmek pıyasa durgun seçimlerlede hepten battı ben bunun için neden işsizlik maaşından yarstnamıyorum haksızlık değilde nedir

Başa dön tuşu