Devlet Memurları Kanunu

Memurlar için ölüm yardımı ödeneği

Devlet memurları için öngörülen yardımlardan birisi de ölüm yardımıdır. İnsanın yakınının öldüğü zamanlar hem en zor zamanları hem de maddi ve manevi yardıma en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardır. 657 sayılı Kanun’da memurlar için iki türlü ölüm yardımı imkanı getirilmiştir. Buna göre; memur ölüm yardımı kimlere ödenir ve ne kadardır?

İki tür ölüm yardımı var

İlk ölüm yardımı; memurun bir yakının ölmesi halinde memura ödenecek olan bir yardım iken, ikinci ölüm yardımı memurun ölmesi halinde yakınlarına yapılacak yardımdır.

Önce memurun yakınının ölmesi durumunda memura ödenecek olan ölüm yardımı şartlarına bakalım.

Memurun yakınının ölmesi

Memurun her yakını değil de bazı yakınları vefat ettiğinde, memurun öncelikle mazeret izni kullanma hakkı vardır. Şu yazımda memurun ölüm izni hakkını yazmıştım: https://mustafabaysal.com/memurlarda-olum-izni/

O yazıdan da görüleceği üzere memura ölüm izni; eşinin, çocuğunun, annesinin, babasının, kardeşinin, kayınvalidesinin, kayınbabasının ve eşinin kardeşlerinin ölümü halinde verilir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Yakını ölen memura ölüm yardımı

Ölüm yardımı, memurun aşağıda belirtilen yakınları vefat ettiğinde ödenir:

 • Memur olmayan eşi
 • Aile yardımı ödeneği alma hakkı olan çocuğu

Burada “aile yardımı ödeneği alma” konusunun biraz açılması gerekebilir. Normalde çocuklar için aile yardımı ödeneği alınır; ancak çocuğun evlenmesi, 25 yaşını doldurması (evlenmeyen kızlar ile malul olanlar hariç), işyeri sahibi olması ya da başkasının yanında çalışması, burs alması veya devlet tarafından okutulması halinde aile yardımı kesilir.

İşte ölen çocuk yukarıdaki kesilme durumlarından birisine dâhil değilse, aile yardımı ödeneğine müstahaktır ve bu çocuğun vefatı üzerine memura ölüm yardımı ödenir.

Ölü doğan çocuk için ölüm yardımı

Normal şartlar altında bebeğin ölü doğması halinde, ölüm yardımı verilmesinin anlamsız olduğu düşünülebilir. Fakat Sayıştay bu konuda memurun lehine yorum getirmiştir.

Sayıştay Genel Kurulu 1979/2-3986/1 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı ile devlet memurlarına normal süresinde ölü olarak doğan çocuğu için de ölüm yardımı ödeneği verilmesinin gerektiğini karara bağlamış ve Maliye Bakanlığı da bu karar benimsenmiştir.

Bu nedenle, devlet memurlarına normal süresinde ölü olarak doğan çocuğu için (normal süresinde ölü olarak doğduğunu raporla belgelendirilmesi koşuluyla) ölüm yardımı ödeneğinin verilmesi gerekir (Devlet Memurları Kanunu 64 seri numaralı genel tebliği).

memur ölüm yardımı

Memurun ölmesi halinde ölüm yardımı

İkinci ölüm yardımı türü, memurun ölmesi halinde yakınlarına yapılacak olan yardımdır. Bu yardımın ön şartı, haliyle memurun vefat etmesidir.

Ölüm yardımı kime ödenir?

Memurun hayatını kaybetmesi durumunda ölüm yardımı sırasıyla aşağıdaki yakınlarına ödenir:

 • Memur sağlığında birisini bildirmişse, o kimseye
 • Memur kimseyi bildirmemişse eşine ve çocuklarına
 • Bunlar yoksa anne ve babasına
 • Bunlar da yoksa kardeşlerine

Memur ölüm yardımı 2024’te ne kadar?

Memurlar için ölüm yardımı iki türlü olduğuna göre, ölüm yardımı miktarları da farklıdır ve 2024 yılı miktarları şu şekildedir:

Memurun eşinin veya çocuğunun ölümü halinde memura ödenecek olan ölüm yardımı 9.500*Aylık katsayısı7.228,27 TL
Memurun ölmesi halinde yakınlarına yapılacak ölüm yardımı 9.500*Aylık katsayısı*214.456,55 TL
Memur ölüm yardımı miktarı / 2024 Ocak zammı dikkate alınmıştır.

Memur ölüm yardımı kesintileri

Memurlara ödenecek ölüm yardımı tutarından hiçbir vergi ve kesinti yapılmaz ve yukarıdaki rakamlar olduğu memura ya da yakınlarına ödenir.

SONUÇ

Memur vefat ettiğinde yakınlarına ödenen ölüm yardımı ve yakını vefat ettiğinde memura ödenen ölüm yardımı olmak üzere iki tür ölüm yardımı vardır.

Memur ölüm yardımı hakkında genel bilgileri yukarıda verdim, ayrıca aşağıda ölüm yardımı hakkında sık sorulan soruları da bulabilirsiniz:

Memur ölüm yardımı haczedilebilir mi?

Hayır, memura ya da yakınlarına ödenecek ölüm yardımı asla haczedilemez.

Anne babası ölen memura ölüm yardımı verilir mi?

Hayır, annesi ya da babası öldüğü için memura ölüm yardımı verilmez.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 1. 22haziran 2023 de doğum yaptım bebeğim 23 gün yoğun bakımda yatti 16 temmuz da vefat etti 657 ye tabi devlet memuruyum ne doğum ne ölüm yardımı talep etmedim ikisi için de hakkım var mı.miktarlari ne kadar.nereye müracaat etmeliyim.tesekkurler

  1. Merhaba, doğum ödeneği de bir şey zaten yoktur Fatma hanım. Ölüm yardımını ise tabi ki talep edebilirsiniz. Başınız sağ olsun.

 2. Merhaba babam 07/02/2023 tarihinde vefat etti.memurum kendim Fakat herhangi bir yere bildirmedik çaliştığim kuruma memur arkadaşa söylediğimde bilgisi olmadığını söyledi. Bu yüzden ölüm parası varmı nereye başvurmam gerekir .

  1. Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Yazımda, sorunuzun cevabını vermiş olmam gerekiyor. Lütfen daha dikkatli okuyun ve ona göre babanızın kurumuna başvurun.

    1. Tahir bey 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 208’inci maddesi ortada. Babanızın kurumuna yazılı dilekçe ile başvurun, ödeme yapacaklardır.

 3. Merhaba. Bilgi için çok teşekkürler.
  Ben şeyde tereddütte kaldım. Memurun “memur olmayan eşi” demişsiniz ya. İş arkadaşımın eşi memur değildi ve sigortalı çalışıyordu. SGK’ya başvurup cenaze ödeneği alması gerekiyormuş. Aile yardımı alma şartı değil, bağlı olduğu kurum diye ek bilgi mi verilmeli acaba eşin vefatı durumunda?
  Teşekkürler.

 4. Merhaba. Sözleşmeli öğretmen bakmakla yükümlü olduğu 10 aylık çocuğunun vefatı nedeniyle 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu 208. Maddeye istinaden ölüm yardımı alabilir mi? Sözleşmeli öğretmen de durum değişiyor mu?

 5. Babamız 03.10.2022 de vefat etti çalışmış olduğu kuruma 4. Günü ölüm belgesi ve veraseti ile başvurduk. 26373.23 lira ölüm yardımı parası çıktı. Kuruma annemizin ve bizlerin IBAN nı vermemize rağmen ölüm yardim parası Vakıf bank şubesine babamızın adına varislerine verilmek üzere ibaresi konularak yatırıldı. Fakat babamızın vakıf bank ta kredisi olduğu için(buarada kredi sigortalı) banka paraya el koydu ve bizlere vermedi. Şimdi sigortadan haber bekliyoruz ve mağdur edildik. Bu konuda kim haklı kim haksız, kim suçlu kim suçsuz ve biz bu konuda nereye başvurmalıyız. Kimisi mahkemeye verin hemen diyor. Kimisi sigorta sonucunu bekleyin diyor.

  1. Cem bey, öncelikle başınız sağ olsun. Açıkçası konu çok teknik ve benim uzmanlık alanım dışında. En doğru cevabı bir avukattan alabileceğinizi zannediyorum.

  2. Mustafa Bey değerli paylaşımınız için kendi adıma çok teşekkür ediyorum.
   Cem Bey öncelikle başınız sağolsun, konuyla ilgili yardımcı olabilmem adına … mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

 6. Ölüm yardımı hakkında yapmış olduğunuz paylaşım için teşekkür ederim.
  Memurun çocuğunun ölümü halinde memura ödenecek olan ölüm yardımı 9.500*Aylık katsayısı 2.236,73 TL. çok az bir rakam değil mi?
  Polisim. 01.01.2004 doğumlu oğlum 22.07.2022 günü öldü. Ölüm yardımı için hangi kuruma başvurmalıyım. Ne kadar ödeme yapılır.

  1. Öncelikle başınız sağ olsun, Allah rahmet eylesin. 2022 rakamları temmuz itibariyle değişti, henüz yazıyı güncellemedim. Başvurmanız gereken yer ise çalışmakta olduğunuz kurumdur.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu