İşkur

İşkur işbaşı eğitim süresi yıllık izin ve kıdemden sayılır mı?

İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programları kapsamında çalışan işçiler, bu programların sonunda bazen işveren tarafından çalıştırılmaya devam edilmektedir. Peki böyle bir durumda, işbaşı eğitim kapsamında işyerinde çalışılan süreler, yıllık izin ve kıdem tazminatı bakımından dikkate alınır mı?

İşkur işbaşı eğitim programları

Bu programların niteliğini ve şartlarını daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/iskur-isbasi-egitim-programi-sartlari-2017-yili-icin-neler

İşbaşı eğitim programlarının hem işçi hem de işveren bakımından bazı yararları vardır. Bunlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • İşveren maliyetsiz şekilde işçi çalıştırabilmektedir.
  • İşçi, işbaşında pratik eğitim alarak kendini geliştirebilmektedir.
  • Nitelikli işgücü sayısı artmaktadır.

Kıdem tazminatı alma şartları

Kıdem tazminatı, ancak belirli hallerin varlığı halinde alınabilir: mustafabaysal.com/kidem-tazminati-alma-sartlari

Bunlardan ilki, işçinin ne şekilde işten ayrıldığı ya da çıkarıldığıdır ki; bu hususun ayıntılarını yukarıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İkincisi ise çok net ve kesin bir şarttır. İşçinin, işyerindeki kıdemi en az 1 yıl olmalıdır.

Yıllık ücretli izin hakkı

Yıllık ücretli izin,  işyerinde en az 1 yıl çalışan işçinin sahip olduğu ve süresi, işçinin kıdemine göre değişen bir haktır: mustafabaysal.com/isci-yillik-izin-sureleri

Göreceğiniz üzere, yıllık izin için de en önemli ve tek şart, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır.

İşkur işbaşı eğitim süreleri kıdemden sayılır mı?

eğitmen ve öğrenciler sınıfta

İşte, asıl sorumuzun cevabına ulaşmak için öncelikle bu sorunun cevabını vermemiz gerekir. Durumu bir örnekle somutlaştıralım.

İşçi, İşkur işbaşı eğitim programı kapsamında işyerinde 3 ay çalışmış olsun. Bu 3 ay boyunca İşkur’dan günlük ücret alan işçi, fiilen işyerinde çalışmıştır.

3 ayın sonunda, işçiyle çalışmaya devam etmek isteyen işverenin teklifini kabul eden işçi, 10 ay daha işyerinde çalışsın ve sonra işveren tarafından işten çıkarılsın.

Bu işçinin kıdem tazminatı ve yıllık izin bakımından kıdemi kaç aydır? 13 ay mı yoksa 10 ay mı? İşbaşı eğitim programı süresi kıdemine eklenmeli midir?

Sorunun cevabını vermeden önce, İş Kanunu kapsamına hangi işçilerin girdiğine bakalım.

İş Kanunu kapsamına giren çalışanlar

dikdörtgen masada toplantı yapan ofis çalışanları

İş Kanununun hangi çalışanları kapsadığını ve hangilerinin kanundan istisna olduğunu daha önce açıklamıştık: mustafabaysal.com/is-kanunu-kapsamina-girmeyen-isciler

Kanun metninde, İşkur programları kapsamında çalışanlara yönelik özel bir ifade yoktur. O halde, yorum yaparak bir sonuca ulaşmamız gerekir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında çalışan işçi temelde bir kursiyerdir. İş Kanunu kapsamında çalışan bir işçi ile işvereni arasındaki sözleşme serbestisi, kursiyerler için mevcut değildir.

Çünkü işbaşı eğitimin kapsamı İşkur tarafından belirlenmekte ve katılımcıların izin, rapor ya da mazeret halleri özel olarak düzenlenmektedir.

SONUÇ

İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programı kapsamında, bir işyerinde istihdam edilen işçiye günlük belirli bir miktar ücret İşkur tarafından ödenmektedir.

Ancak bu işçiler İş Kanunu bakımından işçi olarak değil, kursiyer olarak kabul edilir. Böyle olunca, kursiyer olarak çalışılan süreler kıdem tazminatı ya da yıllık izin veya işe iade hakkı bakımından bir anlam ifade etmez.

Örneğin işbaşı eğitim programı kapsamında işyerinde 3 ay çalışan ve devamında ara vermeden işveren tarafından işe alınan, 10 ay daha çalıştıktan sonra işten ayrılan işçinin kıdemi İş Kanunu bakımından 10 aydır ve bu işçi yıllık izne ya da kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Bir başka deyişle, işbaşı eğitim programı sonrasında işe alınan işçinin, kursiyer olarak çalıştığı önceki süreleri adeta YOK kabul edilir ve işçinin kıdemi sıfırdan başlar.

Buraya kadar yazdıklarım, benim yorumumdan ibaret. Çünkü ne İş Kanununda ne de İşkur’un ilgili mevzuatında, işbaşı eğitim kursiyerlerinin kıdem tazminatı ya da yıllık izin haklarına ilişkin bir ifade yok.

Bunu özellikle belirttim; çünkü yukarıda işbaşı eğitim sürelerinin kıdemden sayılmayacağını söylemiş olsam da, kurs uygulamasındaki fesih vb. haklar bakımından kıyasen de olsa İş Kanununa işaret edilmektedir.

Evet, kanaatim kurs sürelerinin kıdemden sayılmayacağı yönündedir. Ancak yine de, işçinin dava açması ve kurs sürelerinin de kıdeminden sayılması gerektiğinden bahisle hak iddia etmesi durumunda, Yargıtay’dan lehe kararlar çıkabileceğini de düşünüyorum.

Bu konuda açılmış dava olup olmadığına baktığımda, şu ana kadar Yargıtay’a gelmiş bir dosya göremedim. Dileyen işçi, şansını deneyebilir ve kıdemi yetersiz kaldığı için tazminat ya da yıllık izin ücreti alamadığında, dava açarak hakkını arayabilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

  1. Servisin beni saatinden önce gelip ve diğer süre gelen günde farklı güzergahtan gitmesi sonucu 2 günlük kaybıma izin yazıldı bunun parasını alabilrmiyim almam için ne yapmam gerekiyor

  2. Merhabalar ben 15.09.2021 de işe başladım ama İŞKUR ile girdim 3 aydan sonra kadroya alındım yıllık iznimi kullanmak istiyorum fakat İŞKUR üzerinden çalıştığım o 3 ay sayılmıyormuş o yüzden yıllık iznimi kullanamıyormuşum doğru mudur?

  3. Merhabalar. 11,05,2020 de iskurlu olarak bir fabrikada ise basladim. 26.08.2020 tarihinde ise kadrolu olarak calismaya basladim. Yıllık izin hakkım ne zaman doluyor. İskurlu calistigim süre yillik izin hususunda etkili midir yoksa kadrolu olarak işe başladığım tarih mi esas alınır. Teşekkür ederim

  4. 30 08 2015 de is kur is egitimi programindan ise basladim ilk odenegi is yerinin gec bildirnesi sonucu 11ayda aldim 12 aydada aldim is kurdan geldiler devletin yeni yilda odenek olnadigi icin odeme yapamayacigini istersek sigortsli devam edebilecegimizi soyldiler ksbul ettim ama is yeri 19 ocak 2016 ds sigortaya gecirdi simdi 30 08 2019 ds isten 3600 emeklilik dilrkcesiyle isten ayriliyorum is veren 19 ocaktan tazminatimi hesspliyor yani 2 odenek aldim 4 ay gec bildirim ne yspabilirim imzs atmadim

    1. Merhaba. İşveren ne veriyorsa alabilir ve kalan miktar için hukuki olarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ama neyi imzaladığınıza ve içeriğine dikkat edin. Evrakın içeriğini uygun bulmazsanız, arabuluculuk ve dava süreçleri sizi bekliyor olacaktır.

  5. Ben 2 yıl 5 aydır bi firmada çalışıyorum ve usta olarak ise alındım ama isverenim 2 ay bana sigorta yapmadı ve 2 ay sonunda iş kurla giriş yapacagini söyledi ben bazı durumları bilmedigim için kabul ettim ancak bazı anlaşmazlıklar durumunda şimdi işi bırakmak istedigimi soyledim ancak yıllık izin nimi kullanmak istediğimde bana izin hakkimin dolmadigini soyledi benim niye hakkım dolmadigini sorduğumda 6 ayimin dolmadigini soyledi buna bi açıklama alabilirmiyim

Başa dön tuşu