İşkur

İşkur banka ve PTT hesap tanımlama nasıl yapılır?

İşkur banka hesabı ya da PTT bank hesabı olanlar, bu hesap bilgilerini İşkur üzerinden tanımlayabilir ve değiştirebilir. İşkur hesap tanımlama işleminin nasıl olacağını, ekran görüntüleriyle birlikte, sizin için hazırladım. Bakalım, İşkur banka hesabı tanımlama ve değiştirme nasıl yapılıyor?

İşkur’dan yapılan ödemeler

İşkur hem işçi ve işverenleri buluşturmak görevini ifa eder hem de sosyal sorumluluk kapsamında, işsizlere ve sosyal yardıma muhtaç olanlara çeşitli ödemeler yapar.

İşkur tarafından yapılan ödemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • İşsizlik maaşı
  • Ücret garanti fonu
  • Kısa çalışma ödeneği
  • Nakdi ücret desteği
  • Toplum yararına çalışma ücreti
  • Mesleki eğitim kurslarına katılanlara yapılan ödemeler

İşkur’dan yapılan bu temel ödeme kalemleri gösterir ki; birçok kimse İşkur’dan ödeme almaktadır. Bu ödemelerin alınması ise iki şekilde mümkündür.

İşkur ödemlerinin PTT Bank ile yapılması

Günümüzde en çok kullanılan ve birçok işçinin de tercih ettiği yöntem budur. Özellikle PTT Bank kartı olanlar, PTT şubelerindeki ATM’lerden kolayca ödemeleri alabilmektedir.

İşkur ödemelerinin banka hesabına yapılması

İkinci seçenek ise, İşkur’un ilgili kimsenin ödemesini doğrudan onun banka hesabına yapmasıdır. Takdir edersiniz ki; böylesi çok daha kolay olacaktır.

Banka hesabına yapılan İşkur ödemesine el konulması

Daha kolay bir yöntem olduğu açık olan banka hesabına ödemenin bir de dezavantajı vardır. Eğer işçinin kredi kartı ya da kredi borcunun olduğu banka hesabına bir ödeme yapılırsa, banka hesaba para girer girmez alacağını tahsil edecektir.

İşkur ödemesinin haczedilmesi

Yukarıdaki işlemi haciz ya da icra işlemiyle karıştırmamak gerekir. Örneğin işsizlik maaşının haczedilemeyeceğini şu yazımda açıklamıştım: https://mustafabaysal.com/issizlik-maasindan-icra-kesintisi-yapilabilir-mi/

Ancak hemen yukarıdaki durumda resmi bir icra işlemi yoktur ve banka kişinin bakiye borcunu tahsil etme yoluna gitmektedir.

İşkur ödemesi hesabını değiştirme

İşte buna benzer durumlarda kişi, banka hesabı yerine PTT hesabı tanımlamayı tercih edebilir ya da banka hesabını başka bankanın hesabıyla değiştirmek isteyebilir. Bu işlem oldukça kolaydır.

İşkur ödeme hesabı tanımlama

İl olarak şu adrese tıklamanız gerekir: https://esube.iskur.gov.tr/

Bu internet adresine girdiğinizde, eğer önceden zaten üye olmuşsanız, “İş Arayan” kısmından “Giriş” butonuna basarak sisteme girebilirsiniz.

işkur hesap tanımlama

Üyeliğiniz yoksa ister üyelik oluşturabilirsiniz ya da E-Devlet şifrenizle doğrudan giriş de sağlayabilirsiniz.

işkur banka hesabı tanımlama

Ardından ana ekranda yer alan “IBAN bilgilerinizi girmek ve güncellemek için tıklayınız” butonuna tıklayın.

işkur ptt hesabı tanımlama

Sonra eğer banka hesabınızı silmek istiyorsanız “IBAN SİL” butonuna basın. Eğer hesap eklemek istiyorsanız, sayfanın en altına inin, IBAN numaranızı ilgili kutucuğa yazın ve sayfanın en üstündeki “IBAN KAYDET” butonuna basın.

işkur hesap güncelleme değiştirme

Eğer kendinize ait olmayan bir IBAN hesabı girerseniz veya IBAN numarasını hatalı girerseniz, adınıza yapılan EFT karşı bankaca 10 iş gün içerisinde İşkur’a geri iade edilecekti ve buna bağlı olarak ödemeniz kuruma bildirim süresinden 2 iş günü sonra PttBank, Banka gişelerinden veya SMS ile ATM’lerden yapılacaktır.

İşkur ödemesini PTT’den almak için ne yapmak gerekir?

Bu sorunun cevabı çok basittir: Sistemde kayıtlı bir banka IBAN numaranız yoksa, İşkur ödemeleri otomatik olarak PTT’ye ve sizin adınıza yapar.

O halde eğer İşkur ödemesinin banka hesabına yatmasını istemiyorsanız, sisteme girmeli ve hemen yukarıda gösterdiğim alandaki “IBAN SİL” butonuna basmalısınız.

IBAN numarasının girilmediği durumlarda ödemeler; PttBank, Banka gişelerinden veya SMS ile ATM’lerden yapılmaktadır.

İşsizlik maaşı banka hesabına yatar mı?

Yukarıda tüm detayları verdikten sonra bu soruyu bir daha sormam mantıksız görünebilir; fakat okuyuculardan bu soru o kadar çok geliyor ki, özellikle bir daha yazmak istedim.

İşsizlik maaşı da dahil tüm ödemeler isterseniz banka hesabınıza yatar veya isterseniz de PTT’den alabilirsiniz.

SONUÇ

Görüleceği üzere İşkur, ödeme yapacağı kimselere seçenek sunmaktadır. Buna göre ödemeler PTT aracılığıyla alınabileceği gibi, doğrudan banka hesabına da istenebilir.

İşkur ödeme yöntemini belirlemek, ödeme yöntemleri arasında değişiklik yapmak veya ödeme yöntemini iptal etmek için İşkur’a gitmeye bile gerek yoktur.

Eğer e-devlet şifreniz varsa, bu işlemleri sadece dakikalar içinde İşkur’un web sitesi üzerinden halledebilir ve İşkur banka hesabı tanımlama gibi işlemlerinizi zahmetsizce yapabilirsiniz.

Böylece kısa çalışma ödeneklerinden nakdi ücret desteklerine kadar birçok ödemeyi, dilediğiniz şekilde almanız mümkün olur.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu