İş Sözleşmesi

İş sözleşmesi imzalamayan işçinin hakları

Sözleşmesiz çalışan işçi hangi haklara sahiptir?

İşçi ile işveren arasındaki ilişkinin özel şartları iş sözleşmesiyle belirlenir. Kanunların temel hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla da, taraflar sözleşmeyi diledikleri gibi doldurabilir. Bir anlaşmazlık durumunda ise bu iş sözleşmesi dikkate alınır. O halde, sözleşmesiz çalışan bir işçi hangi haklara sahip olacaktır?

İş sözleşmesinin yazılı yapılması

Daha önce yazdığım bir makalede de açıkladığım üzere, her iş sözleşmesinin yazılı olarak düzenlenmesi zorunlu değildir. Ancak süresi 1 yıl ve üzerinde olan iş sözleşmesi ile çağrı üzerine çalışmaya dayalı iş sözleşmesi ile takım sözleşmesi yazılı yapılmak zorundadır.

İş Kanunu hükümlerinin etkisi

İşçi ile işveren arasındaki ilişkide temel kural; bunların belirleyeceği hiçbir kuralın İş Kanununa aykırı olamamasıdır. Öyle ki; örneğin İş Kanununda haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalar fazla mesai olarak kabul edilirken, iş sözleşmesinde bu süre 50 saat olarak belirlense, ilgili madde yok hükmünde olacaktır.

Çünkü işçi lehine olan İş Kanun hükümleri, işçinin rızası alınsa bile, onun aleyhinde düzenlenemez. Yine işçiye hafta tatilinin 2 haftada bir gün verilmesi, yıllık iznin 10 gün belirlenmesi ya da işçinin sürekli olarak gece çalıştırılmasının kararlaştırılması da mümkün değildir.

işçinin sözleşmesiz çalışması

İş sözleşmesi yoksa İş Kanunu var

İşçinin iş sözleşmesi imzalamamış olması, onun hiçbir hakkı olmadığı anlamına gelmez. Tersine, bu durumun işçinin lehine bile olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü işverenler bazı peşin onayları genelde iş sözleşmesiyle alır ve işçinin çoğu zaman bundan haber bile olmaz.

İş sözleşmesi imzalamamış bir işçi, İş Kanununun işçilere tanıdığı bütün haklardan yararlanacaktır. Onun da ihbar süresi, yıllık izni ya da fazla mesai ücreti alma imkanı olacaktır. O da kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatından faydalanabilecektir.

SONUÇ

Sözleşmesiz çalışan bir işçi, iş sözleşmesi imzalamamış olsa da bütün haklara sahiptir. Onun haklarının yer aldığı belge İş Kanununun kendisi olacaktır. Ortada bir iş sözleşmesi olmadığı için, ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlık ve uyuşmazlık İş Kanununa göre çözümlenecektir.

İş sözleşmesi imzalamamış bir işçinin hiçbir hakka sahip olmadığı söylemek tamamen yanlıştır. Yıllık izin hakkından kıdem tazminatına kadar tüm haklar bu işçi için de geçerlidir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. bir tekstil firmasında şoför olarak işe başladım. herhangi sözleşme imzalamadan sözlü olarak 2 ay deneme süresi olacak, 3. ay şartlar tekrar konuşulur denildi. sigortamın ilk gün başladığını söylediler. dün 10 gün bitti ve bugün telefonla frekans tutmuyor gibi saçma bahaneyle işten çıkarıldığımı ilettiler. bu nasıl oluyor soruma cevap olarak sözleşmen yok çalıştığın kadarını alırsın, yolun açık olsun dendi. inanın başka hiç bir dialog ya da bu harekete sebep olacak davranışım olmadı. resmen aşağıladılar. amacım paradan ziyade hakkımı savunmak ve aynı terbiyesizliğin başkalarına yapılmaması. mağduriyetimi giderecek herhangi bir yol var mıdır? noterden ihtarname çekersem ne gibi bir sonuç alırım?

  1. Gürhan bey, iş sözleşmeniz olmadığında göre, resmi olarak deneme süresinden de bahsedemeyiz. Bu durumda sizi işten çıkaran işverenin, en az 2 hafta önceden bildirimde bulunması gerekirdi. Öyleyse, hem 2 haftalık ihbar tazminatı hem de varsa maaş alacağınız mevcut demektir. İhtarname çekebilirsiniz ya da doğrudan dava da açabilirsiniz.

   1. merhaba ben ikibuçuk yıldır özel bir şirkette çalışıyorum sigortalıyım ama iş sözleşmem yok ve evlenicem işten ayrılırsam kıdem tazminatından faydalanabilir miyim?

 2. Hocam merhabalar ben 2 ekim pazartesi günü işten çıkarıldıldım. Ama benim çıkışım 30 Eylül de verilmiş. Tartışmadan dolayı 2 eylül günü öğle arası işten çıkarıldım. 30 çıkışım olduğundan dolayı bir hak alabilirmiyim işverenden.

 3. bir iş yerinde satış elemanı olarak çalışıyorum 2 yıldır şirketin tahsilat ve mal sorumluluğum sözleşmem olmadığı için beyan edilmedi bu konuda sorumluluğum varmı eksik ürün ve para bahanesiyle işten çıkartılmaya çalışıyorlar haklarım nelerdir teşekkürler ..

 4. 1 yılım dolmak üzere sözleşme yapılmadı senem doldugunda çıkış istesem bütün haklarımı alabilirmiyim

 5. 13 yıldır çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum tabiki tazminatımı da alabilmek. Sözleşmemin zamanı geldiğinde imzalamasam ne olur işten atılırsam tazminat alabilirmiyim acaba

  1. Merhaba. İşten ayrılan siz olursanız ve haklı bir gerekçeniz olmazsa, tüm kıdem tazminatınızı yakabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek almanızı öneririm.

 6. 06.08.2015 tarihinde işe girdim, 07.08.2017 tarihinde evlendim ve evlilikten dolayı işten kıdem tazminatımı da alıp ayrılmak istiyorum. iş sözleşmesi yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum dilekçe verdiğimde evlilikten dolayı iş sözleşmemi sona erdiriyorum olarak belirtmem gerekiyormuş. bundan dolayı sözleşmem yoksa bir sıkıntı yaşarmıyım. Birde 06.08.2018 tarihinde dilekçe versem bu yılın senelik izinlerinin ücretini de alabilirmiyim.

  1. Merve hanım, sözleşmenizin olmaması sonucu değiştirmez. 07/08/2018 tarihinde işten ayrılın ki, yıllık izin ücretini de talep edebilin.

 7. Merhabalar, 4aralık2017 de başladığım iş yerinden 8haziran2018de işten çıkarıldım, sigorta başlangıcım 17ocak olarak gözüküyor. Cuma günü işten çıkarıldım fakat ihbar süremi doldurmama izin verilmedi çok mağdur durumdayım. 30mayısta maaşımı aldım üstüne 7gün çalışmış oluyorum iş sözleşmem yok ihbar süremin ücretini ve fazla çalıştığım 7günün maaşımı alabilirim değil mi

 8. Iki yıldır sözleşmeli çalıştığım şirketimde 19.01.2018 yılında sözleşmem bitti ve yeni sözleşmeyi 20.06.2018 tarihinde tekrar yapmak istediklerini söylediler. Sözleşmesiz çalıştığım bu 6 ay yeni sözleşmeye eklenmeli mi .

 9. Merhaba 4.5 yıldır iş sözleşmesiz sigortali olarak çalışıyorum. Maaşımı 15 20 gun bazen 1 ay gecikmeli elden aliyorum aldigim maaş 3400 tl sigortam asgari ücretten görünüyor yilik izin vermem diyor kendi isteğimle ayrildigimda hangi haklara sahibim.

 10. çalıştığım iş yerinden ayrılmak istiyorum mesai ücreti yıllık izin nöbet sonrası izinlerim gibi hiç bir hakkımı kullanamıyorum (eczanede çalışıyorum) en önemlisi de iş sözleşmem yok 10 yıllık çalısanım haklarımı alabilirmiyim

  1. Murat bey aslında, sözleşmenizin olmaması sizin için en önemsiz şeydir. Bunun doğrudan bir etkisi bile olmaz. Ama izin kullanamama ya da mesai ücreti alamama net birer haklı fesih nedenidir.

 11. Merhaba
  Aralık 2014 ten beri bir şirkette taşeron olarak çalışıyorum. Bordro vermiyor ve bu konuda şikayetimi oluşturdum alo 170 aracılığıyla.
  Gecikmeli olarak mesai ücreti ödedi aralık-2017 nin mesaisini ağustos 2018 de odedi.
  Ben işverenine sözleşme yaptığımı hatırlamıyorum
  Ve son olarakta 2017 den 2018 e geçişte müşterinin yani hizmet verdiğim yerin kendi bağlı olduğum şirkete zam yaptığını öğrendim sadece bana zam yapılmamış.
  Ve zam neden olması dediğimde böyle anlaşıldı denildi
  Bu durumda mahkemede hakkımı arayabilir miyim

 12. Merhabalar kolay gelsin ben 11.02.2006 tarihinden bu yana teknik istif diye bir firmada çalışıyorum 01.01.2016 tarihinde bizler is sözleşmesi diye 3 sayfalık bir yazı gönderdiler okudum orada yazan yazı su türkiye genelinde gönderdiğim yere 3 gün içinde is başı yapmam lazim giriş tarihin 01.01.2016 dır yazısını gördüm bu yüzden imza atmadım sözleşmeye simdi ise maaş bordrosu göndermiyorlar türkkep diye bir yazılım satın almışlar bununla ilgili yazıyı okuduğumda tüm yazışmalar buradan yapilacak ihtar da buraya gönderecekler mis 3 gün içinde cevap vermezsem ne türkkep nede teknik istiften kıdem tazminatı alabilirsin yazısı vardı ben kabul etmedim dilekçe yazdım bugün itibariyle de 3 gün 16.00/24.00 vardiye yazmışlar 4günde 24.00/08.00 vardiyası yazmışlar ben ike la yoluyla anlaşalım diye bir çıkış kağıdı gönderdim ama muhattap olacak kimse yok ne yapmam gerekiyor acaba saygılarla iyi çalışmalar kolay gelsin hayırlı gunler

  1. Sizin yapmanız gereken, çalışmaya devam etmek ve işveren tarafından çıkarılırsanız o zaman hakkınızı aramaktır. İşten siz ayrılacaksanız haklı fesih gerekçesi bularak ayrılmalısınız.

 13. Merhabalar ben özel bir anaokulunda işebaşlıyacagim işveren asgari ücret ödeyeceğini ve çalışma saatini 9 dan 6 ya kadar olduğunu söyledi fakat 2 haftada bir 5 gün 1.5 saat fazla mesai çalışmami istiyor fakat fazladan çalışılan saatin ücretini odemiyor ne yapmalıyım ayrıca iş sözleşmesi yapicagini söylüyor ileride tazminat almak için ne yapabilirim…

  1. Betül hanım ileride tazminat almak için şu anda bir şey yapamazsınız. Fazla mesai yaparsanız ve bunların ücretleri ödenmezse, bir gün işten ayrılırken bu durumu gerekçe göstererek haklı nedenle fesih yaparsınız ve tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 14. Merhaba. Bir şirkete 12 gün çalıştım. İş sözleşmem yok sigortamda başlatılmadı. 2 hafta deneme süresi kararlaştırdık sözlü olarak. 12 gün sonra tecrübesiz olduğum için çıkarıldım ve paramı vermek istemediler hakkımı savunduğum içinde, normalde 12 günlüğümü 2100 TL üzerinden verilmesi gerekirken asgari ücret üzerinden verildi. 200 TL eksik verildi. 200 TL umrumda değil fakat uyanıklık yapıp hakkım olduğu halde hakkımı yedikleri için kendime yediremiyorum. Bunun için hukuki bir yol var mı acaba basvurabileceğim ?

 15. Merhaba ben özel bir şirkette taşören olarak 3 yıl 9 aydır çalışan bir bayan olarak bunun 2 yıl 9 ayını sürekli gece çalışan bir bayan olarak ne yapmam gerekiyor bu ay özel şirketler le taşeron sözleşmesi sona erecek taşeron şirket aynı binada hizmet veriyor bana bizimle çalışmak zorunda kılıyor gidersen hiç bir hak talep edemezsin diyor ben ayrılmak istiyorum nasıl haklarımı alırım şimdiden teşekkür ederim.

 16. merhaba ben 3.5 yıldır bir sitede temizlik personeli olarak çalışıyorum işe başladığımda her hangi bir sözleşme teklifi olmadı sabah 8 akşam 18:00 dendi cumartesi günüde tam gün çalıştık 2015 1.150 tl ile işe başladım şimdi aldığım ücret 1.800 AGİ YEMEK YOL İÇİNDE DİYE BANA SÖZLEŞME İMZALATMAK İSTENİYOR ÇALIŞMA BAKANLIĞINDAN DENETİME GELDİLER ŞİMDİ MAAŞLAR BANKAYA YATIYOR SÖZLEŞMEYE İMZA ATMASAM NE OLUR AYRICA MAAŞLARDA İYİLEŞTİRME İSTEDİ BAZI ARKADAŞLAR BU YÜZDEN İŞTEN ÇIKARILDILAR BENDE KENDİ İSTEĞİMLE ÇIKSAM HEM KİDEM HEMDE İHBAR VE GERİYE DÖNÜK RESMİ TATİLLER FAZLA MESAİLERİMİ ALABİLİRMİYİM TEŞEKKÜRLER

  1. Ümit bey; resmi tatillerde çalışıyor ama ücretini alamıyorsanız ya da fazla mesai yapıyor ama fazla mesai ücreti alamıyorsanız, bunlar haklı fesih sebepleridir. Bu gerekçelerle işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. İhbar tazminatı alamazsınız. Sözleşmeyi imzalamanız çok şeyi değiştirmez. Şu yazımıza göz atın: mustafabaysal.com/is-sozlesmesi-hangi-hallerde-yenilenir

 17. Ben 1 yildan fazla bi iş yerinde sigortali calistim ve calismaya devam ediyorum sabah 8.00 aksam 19.00 ve ben zam istiyorum verilmedigi.icin isten ayrılırsam tazminat alirmiyim işe girdigimde sozlesme falan imzalamadim bana yardimci olurmusunuz tskler

  1. Galip bey, zam konusunda net bir şey söylemek zor. Ama fazla mesai yapıyor ve ücretini alamıyorsanız, bu sizin için bir haklı fesih sebebi olacaktır.

 18. Merhaba daha önce tam zamanlı bir sözleşme altında part time olarak çalıştığım işimden istifa ettim , 20 gün sonra işime geri döndüm tekrar sözleşme yapılmadı , eski sözleşmemi personel dosyasında tutmaya devam ediyorlar ,eski sözleşme geçerli midir ? yoksa ben şuan sözleşmesiz çalışan bir personel miyim ?

  1. Ömer bey, kanaatimce yeni sözleşme yapılması gerekir. Ama bire bir aynı şartlarda çalışıyorsanız, sözleşme çok önem arz etmeyecektir.

 19. Merhabalar, 01.02.2018 tarihinde işe başladım. 3 ay işkur eğitim programcılığı üzerinden işe başladım ve bu nedenle 5. ayda sigorta yapıp resmi olarak işe başladım. bu seferde KOSGEB nitelikli eleman olarak işe devam ediyorum. bu durumda benim işe asıl başlama tarihim işkur dahil tarihim mi yoksa 5. ay mı oluyor? ayrıca iş sözleşmem yok. Şuanda işten çıksam ihbar sürem var mıdır? kaç gündür? ihbar süresini beklemeden direk istifamı verip çıkabilir miyim?

 20. Merhaba. Ben 3 ay boyunca bir lokantada iş sözleşmesi olmaksızın çalıştım. Sigortam vardı. Fakat bu sabah işyeri beni telefonla arayıp işime son verildiğini söyledi. Daha önceden haber vermeden aniden işten çıkarıldım ve ben şimdi ihbar tazminatı yada başka bir tazminat alabilir miyim? İş sözleşmesi yapılmamış olmasının bana bi dezavantajı olur mu?

 21. ben adanada … apartmanında kapıcı olarak calışırken bir akrabamız bir kapıcı yeri olduğunu şartların daha güzel olduğunu söylediler bende 1mart2017 tarihinde başka bir apartmana geldim apartmanda 9.5 ay çalıştım bu zaman icerisinde ne maaş ne siğortam yapıldı şimdide maaş ve siğortam ın yapılmasını istedim onlarda biz kapıcı istemiyok diyorlar yönetimde değişti benim burda arsa sahibinin dairelerinin satışı temizliği ile ilgilenmesi için getirdiğine dair karar defterine karar almışlar şimdi kapıcı dairesini boşaltmamı istiyorlar benimde elimde asansör bakımlarına geldiklerinde apartman görevlisi olarak imza attım benim magduriyetimin giderilmesi için ne yapmalıyım

 22. Merhabalar babam serbest meşek sahibi (fayans ustası ) çalıştığı mimardan 1 yıldır ücretini alamadı. Ortada herhangi bir sözleşme veya anlaşma yok. Yinede hukuki yollara başvuru yapabilir ve parasini alabilir mi ?

  1. Merhaba. Babanızın durumu İş Kanununa girmeyebilir. Yine de ortada bir iş varsa, elbette parasını alabilir. Beklemektense bir avukata danışmasını öneririm.

 23. Merhabalar,
  Ben bi özel şirkette beyaz yakalı olarak çalışıyorum.
  Ilk ise başladığımda 6 aylık bi sözleşme imzaladım 6ayin sonunda bir defa daha 6aylik sözleşme imzalattılar. Bu sözleşmelerin sonu yokmudur. Daha kaç defa daha sözleşme imzalatabilme hakkına sahipler? Daha önce bir yerde 2.defanın sonunda kadroya alınicaksin seni ışten çıkaramazlar demişlerdi bu doğru mu demek istediğim 2. Sözleşmeden sonra kadroya mı alinicam yoksa bir sözleşme daha imzalatabilirler mı? Yardımcı olurmusunuz?

 24. Merhaba ben özel bir tıp merkezinde çalışıyorum iş sözleşmesi yok aylık 340 saat çalışıyorum ve sadece asgari ücret alıyorum 3 hafta da bir gün tatil yapabiliyorum 340 saatin üstüne çıkarsa mesai alıyorum ben işten ayrılmak istiyorum ayrildigimda ne gibi haklarim var tazminat alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Birçok hakkınız mevcut olabilir. Ama size buradan bunları tek tek saymamız mümkün olmaz. Site genelinden bilgi almanızı öneririm.

 25. Merhaba, ben ordu da bir akaryakıt istasyonunda sözleşmesiz olarak 59 gün çalıştım. Bu süre içerisinde beni başka bir şubesine bildirimde bulunmadan ve onayım olmadan nakil yaptılar. Günlük 9 saat haftalık 54 saat ve düzensiz bir vardiya sistemiyle çalıştırıyorlardı. Ben bu sistemlerine razı olmadığımı. 4857 sayılı iş kanunu hükümlerince çalışmak istediğimi bildirdim. Sonuç olarak iş akdimin deneme süresi içerisinde çalışma kurallarına ve performansa bağlı olduğunu belirten bir bildirimde bulundular. Belgelendirmelerini istedim. Belgeleyemediler. 22.01.2019 da arabuluculuk ofisinde görüşme yaptık. Ben işe iade,fazla mesai ve haksız fesih tazminatı talep ettim. Uzlaşma sağlayamadık. Birkaç avukat ile görüştüm 6 aylık süre altında ve iş sözleşmem olmadığı için iş güvencesi dışı çalıştığımı sözlü beyan ettiler. 59 gün sgk pirimi gözükmektedir. Bu olayları şahitler ve iş yeri otomasyon programıyla belgelenebilir durumdadır. Ben nasıl bir hak arayışı içerisine girebilirim? Bana hakkımı arama hususunda kim yardım edebilir?

  1. Merhaba. Arabulucuya da başvurduğunuza göre, bu noktadan sonra zaten dava açmanız gerekir. Bir avukatla görüşün ve dava açıp açmamaya böylece karar verin. En doğrusu bu olacaktır.

 26. Merhaba, Ben inşaat sektöründe İnşaat kalfalığı yapıyorum, Yaklaşık 30 aydır bu işyerinin ekibimle beraber işini yapıyorum,2 bloktan oluşan 32 Dairesini bitirdim,yine 2 binasininda 5 inci katlara Kadar kabasini bitirdim ve ödeme alamadığım için işi durdurdum.yani yaklaşık 500 bin TL’ye yakın iş hakedisim olmasına rağmen yarısını bile alamadım, bütün işçi arkadaşlarımın maaşlarını evimi satıp,arabamı satıp ödedim.calisanlarimin hepsi ve bende dahil sigortamiz yatırıldı..ise ilk başladığımda daire karşılığı bu işi yapmamı istedi bende buna giremem dedim.o Zaman beni bir kaç ay idare et dedi ve böyle başladım işe.bir kaç defa sözleşme yapalım dedimsede tamam yaparız diye diye bizi bu noktaya kadar getirdi malisef..uzaktanda tanıdığım olduğu için birazda güvenip işi durdurmadim o zamanlar.simdi işçilerin bütün sigortaları yatırıldı kendiminde öyle..ama bütün ödenek benden çıktı, sözleşmemde yok.Nasıl bir yol izlemeliyim ? Lütfen bana Bir yol gösterin

  1. Merhaba. Size yardımcı olmak isterdim; ancak bu husus İş Kanunu dışında bir alacak ilişkisini ilgilendiriyor. Size, bir an önce bir avukatla yüz yüze görüşmenizi ve ona göre hareket etmenizi öneririm.

 27. Merhaba ben 6yildir küçük bir firmada satış elamanı olarak çalışıyorum ilk işe başladığımda çalışma saatleri 8 saat olarak konuştuk geçen sene 8,5 saate çıkardılar şimdi asgari ücret in fazla olması ni bahane Edip 10saatypmak istiyor lar ben itiraz ettim 9saate indirdiler cikisimi ve tazminatımı verin dediğim zaman biz işçi çıkarmayın beyenmeyeni zorla tutmayız dediler 6yillik tazminatımı bırakmamak için mecburen devam ediyorum iş sözleşmem yok resmi tatiller de çalışıyorum mesai vermiyorlar senelik iznimi 3gun eksik veriyor bunlardan tazminatımı ve mesailerimi nasıl alabilirim

 28. Merhabalar, 2 haftalık bir işçimin sigorta başlangıcını yaptırmadım için mahkemeye verildim. Acaba bu olaydan sonra nasıl bir yol incelemeliyim lütfen yardım eder misiniz? İşçim deneme süresi içerinde olmasına rağmen kaza yapıp ceza yedi bunun üzerine sağlık nedeniyle işi aksattı şimdi ben bu durumda 2 haftalık süre için ne kadarlık bir ceza yerim.

 29. Merhaba part time özel bir Kursta öğretmenlik yaptım 3 ay ama hiçbir sözleşme imzalanmadı part time olduğumdan dolayı ve girdiğim günden beri paramı alamıyorum sürekli geçiştiriliyorum 5 gün önce işten çıktım ayrıca o iş yeri sigorta da yapmadı part time olduğumdan dolayı çalıştığım parayı alabilir miyim ve orayı dava edebilirmiyim

 30. Merhaba.Ben 9 yıl bir kamu kurumunda taşeron işçi özel güvenlik görevlisi olarak görev yapıyorum.Sözleşmemiz 3 yılda bir yenileniyor.Çalıştığım Kamu kurumu taşeronu kurumdan devre dışı bırakmak İçin kendi bünyesinde bir güvenlik firması kurarak bizleri ona dahil edecek.Nisan 2019 da gerçekleşecek (04.24.2019) da.Bende başka bir kuruma geçme gibi bir durumum olduğundan bu çalıştığım kurumun bünyesine geçecek olacağım sözleşmeyi imzalamak istemiyorum işten ayrılmak istiyorum.sözleşmeyi imzalamadığım taktirde Daha önceki çalışmadaki hangi haklarımı ve tazminatımı alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler saygılar

  1. Merhaba. Kurumun nasıl bir geçiş yapacağını, hangi şartlarda geçiş sağlanacağını vb. bilgileri bilmeden yorum yapmamız doğru olmaz. İşverene bu durumu sorarak, onların sizi yönlendirmesi daha doğru ve yararlı olacaktır.

 31. Merhabalar 3 yıldır çalıştığım işyerinden haklı fesih nedeniyle 19 şubatta ayrıldım. Tarafıma İş sözleşmesi sunuldu.iş sözleşmesinde 21 günden sgk primimim yatacağı bununda 1.300 tlye geldiği yazıyordu muhasebecidwn öğrendim.işveren de mesaj gönderdi bana personel ücretleri çok külfet oluyor düşürmem lazım birşeyleri diye.2100 bankaya yatan maaşım 250 tl de elden veriyordu.bu sözleşmeyle 1300 bankaya yatırıp geri kalanını elden vereceğini muhasebeci söyledi.yalanlayabilirler bunu ama elimde mesajlar var işçi ödemelerinin külfet olduğuna dair.sözlelmeyi imzalamadım ihtar çektim.cevap verildi.bu aşamadan sonra arabulucuya gitmek zorundayım dava için… Ama nasıl bir dava açabilirim.asgari ücret arttı prim ödemeleride arttı diye usulsüz iş yapılacaktı istemedim ve işe gitmedim sgk ile görüşmemde işe gitmenize gerek yok haklı fesihlerde denildi.dava açsam kıdem yıllık fazla çalışma ve şubat maaşımı alabilir miyim maaşımıda vermedi aklınca ihbar tazminatına mahsup etti.

  1. Merhaba. Artık arabulucu başvurusu yapmanız ve sonuç alamazsanız dava açmanız gerekir. Size kesin bir şey söyleyemeyiz; ancak mahkeme durumunuzu değerlendirecektir ve anlattığınız hususun varlığına kanaat getirirse, haklarınızı alırsınız. Çünkü ücretin düşürülmesi, işçi açısından bir haklı fesih nedenidir.

 32. Merhabalar bi firmada on muhasebe sorumlusu olarak 8 aydir calisiyorum is devri alamadim ve cikan kisi geri gelecek gibi davrandi hep calisanlar mobing uyguladi patron azmettirdi belli ki çünkü isveren her anlattigimda hep beni tersledi ve tuhaf davrandi is düzeni yok ve patron hep guvensiz asagilayak davraniyordu bende son zamanlarda motivasyon dusuklugu oldu ve patron guler yuz gostermediginden cikisini veriyorum dedi cikisinda referansinda kotu olacak dedi maasi almadan cikis verdi isten erkenden gonderdi mobing delili olarak is icin suclama yaptilar ispat ettim bi o mail var sadece elimde ..dava acmak istiyorum kazanir miyim ??isyerinde kamera vs yok baska nasil ispat edebilirim

 33. Merhabalar ben 5 Aydır sigortalı göründüğüm iş yerinde son 3 aydır maaşımı 15-20 gün gecikmeli alıyorum.İstifa yazmadan işten çıkmak istiyorum aramızda herhangi bir iş sözleşmesi imzalanmadı ne yapabilirim

 34. Iyi günler
  Ben 2012 yılından beri bir otelde çamaşırhane görevlisi olarak çalışıyorum
  Sözleşmem süresiz di
  Ancak tüm otel oersoneline 31.01.2019 tarihinde çıkış 01.02.2919 tarihinde giriş yapılmış.
  Çıkışımızıda 15. Koddan göstermişler
  20.04.2019 tarihinde de yeni sözleşmeler yapılacak.
  Buna göre benim sözleşmeyi kabul etmeyip kıdem veya ihbar yada her ikisinin tazminatını alma hakkım varmı.
  Cevaplarsanız çok sevinirim.

 35. Merhaba ismim Emre güler
  ben özel sektörde bir firmada sgk’lı olarak 4 sene 6 aydır çalışmaktayım
  E devlet ten hizmet dökümümü kontrol ettiğimde
  Haberim olmadan sürekli giriş çıkış yapıldığını ve
  Sigorta primlerimin 3500 tl maaş almama rağmen
  Askari ücret üzerinden yatırıldığını gördüm bunun
  düzeltilmesini Patronumdan defalarca istememe rağmen aynı şeyler halen devam etmekte
  1 hafta önce patronumla aramızda geçen bir münakaşa sonucu artık işten ayrılmak istiyorum
  Sigortada yapılan bu usülsüzlükler haklı sebeplerle işten ayrılmamı sağlarmı
  Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı almam mümkünmü ve bu işten ayrılma sürecinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor yapmam gerekenler neler yardımcı olursanız memnun olurun şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz husus size haklı fesih nedeni verebilir. Ama daha sağlam olması için, işverene noterden yazı göndererek bu hususları belirtmenizi ve geriye dönük eksik bildirilen sigorta primlerinin yatırılmasını isteyebilirsiniz. Yapılmazsa haklı fesih yaparsınız. Böylesi daha güvenilir bir yol olacaktır.

 36. Merhaba,Ben Volkan.
  Özel sektörde çalışıyorum. Haftanın 3 günü 14.buçuk saat calısıyorum. İs görüşmesinde sözleşme falan yapmadık. Tam 1 sene 6 aydır bu iş yerindeyim. Ama daha birkez zam yapıldı. Maaşımın Asgari üçrete çekilmesini saymaz isek birkez yapıldı. Bana iki zam daha yapılması lazım iken bunu söylediğimde kendilerini haklı çıkartmak için iftiralara kadar başvurdular. Kendini kovdurmaya calısıyor gibi sözler ile. Ve zam konusmasindan sonraki ayda maaşımı aldığımda yine zam yapılmadığını gördüm. Ve ben 8 saatten fazla calışıyorum. Senelik iznimi bile bir buçuk senemin sonunda verdiler. Bu durumda benim hakkımı alamamam konusunda nasıl bir haklarım var ve bunlara dava açar isem nasıl sonuçlanır. Daha bi kaç detay var ama onları yazmadım. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Senelik izninizi işveren, ikinci yılın sonuna kadar kullandırabilir. Burada önemli olan günlük çalışma sürenizdir. Günlük çalışma süreniz, ara dinlenme süresi hariç 11 saati geçiyorsa haklı fesih yapma hakkınız var demektir. Ayrıca detay dediğiniz diğer hususlar da burada önem arz eder.

 37. ben 20 aydir pir apartmanda kapıcı kalörifervi olarak calismaktayim dogal gaz dan dolayi isten cikartiliyorum ve sadece ortada kidem tazminati var diger haklarim yok ornegin ben yaz ve kiş 24 saat kazan yakiyorum komurlu sicak su uretiyor bayramlar da dahi yandi benim haklarim ve mesai hakkim varmi teşekkurler

  1. Merhaba. Hasan bey, haftalık çalışma süreniz 45 saati geçtiği müddetçe fazla mesai hak ediyorsunuz demektir. Dolayısıyla, sorduğunuz sorunun cevabını ancak siz bilebilirsiniz.

   1. teşekkůrler bayramlarla ilgili terettüdüm var ama bana göre hakkim var çunku bayramlarda izinlisin falandemediler çöpleri aldik kalörifer kazanini yaktik ama yönetici senin bayram iznin yok çöpler alinmayinca kokar mecbur alacaksin dedi aps kinleri kendileri atsin dedim olmaz dedi

    1. işten çıkarıldığınızda mutlaka bir avukatla görüşmenizi öneririm. Başkaca haklarınız da olabilir, bunları tek başınıza bilmeniz mümkün değil.

 38. Merhabalar hocam size 2 sorum olacak,
  1. Özel sektörde eylül 2016’da işe giriş yaptım ve halen çalışmaktayım.Daha önce aynı firmada çalışmıştım bazı nedenlerden dolayı işten ayrılıp tekrar çağırıldım. Tekrar işe giriş yaptığımda herhangi bir sözleşme imzalamadım.Eylül 2016 da iş başı yaptım fakat 2018 in başında sigorta girişim yapıldı(deneme süresi olarak 15 ay sigortasız çalıştırıldım). Askerlik münasebetiyle 2019 aralıkta işten ayrılacağım ; tazminat aldığımda işe giriş tarihimden itibaren mi tazminat ödenecek yoksa SSK girişinin olduğu tarihten itibaren mi ?
  2. Çalıştığım süre zarfında tek bir gün bile izin kullanmadım ,bunun ücretini talep edebilir miyim ? Yani geçmiş 2 yılın ücretini isteyebiliyormuyuz?
  Cevaplarınız için çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

 39. Şantiye işçisiyim iş ğüvenlik sözleşmesi yapılmadan işe cıkarıldım 15 gün sonra iş kazası gecirdim bundan dolayı haklarım nelerdir

 40. Isyerinde 2 yıldır calisyrm maasimi 2000 tl sini bankaya 500 tl sini ise elden aliyrim resmi tatil bayramlarda mesai vermiyor maaş bodrosunu imzalatmak için getirdiler sözde maaş bodrosunda resmi tatil mesai para si vermişler gösteriyorlar imza atmadım atmadığım için beni farklı işlere ağır işlere veriyorlar isten bıktırmak için çıkarsam ihbar ve kıdem tazminatı alırmıyım

 41. Merhaba .
  2 senedir kyk yemek şirketinde çalışıyordum.Bu sene şirketin ihalesi değiştiği için bu şirketle birlikte 3 aya yakın çalıştım ve gereksiz nedenlerden dolayı isten çıkarıldım. Sözleşme yapılmadı. Sadece ben değil benimle birlikte diğer işçi arkadaşlarımda işten çıkarıldı. Ne yapabilir ? Haklarımız nelerdir yardımcı olur musunuz ?

  1. İşe iade davası açabilirsiniz, kıdem ve ihbar tazminatı almadıysanız alacak davası açabilirsiniz. Bir an önce bir hukukçuya başvurup süreci sağlıklı başlatmanızı öneririm. Buradan sözlü yardımla sağlıklı olmayabilir.

 42. İyi gunler,benim bir yakınım işten 4 numaralı kod işten çıkarılmış ve câlışanina bildirmemiş.Acaba işci işveren ile anlaşamassa kıdem tazminatını almak için ne zamana kadar mahkemeye verebilir daha doğrusu hak talep edebilir?(Sigortadan düşürüleli 1.5 ay olmuş).Teşekkürler.

  1. Merhaba. Sadece kıdem tazminatı için soruyorsanız, zamanaşımı 5 yıldır. Yani işten çıkarıldığı tarihten itibaren işçi 5 yıl içinde arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilir.

 43. Ben bir İzmir de bir otelde çalışıyorum sezonluk olarak ve ben işe girerken sözleşme yapılmadı benden hiçbir evrak istenmedi ve paramız geç yatıyor hatta yatacak mı belli bile değil bu durumda ne yapabilirim bir hak talebim olabilir mi.

 44. 1 hafta calistim ne sigorta ne is sozlemesi yapildi cikartildim deneme sureci dendi nasil bir yol izleyebilirim

  1. Merhaba, deneme süresi yazılı sözleşme ile olur. Ortada bir sözleşme yoksa deneme süresi de olmaz. Sigortanız da yoksa ancak dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Belki davayı kazansanız bile ancak 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı hak edersiniz ve 1 haftalık sigortanız yapılır. Ancak işyerine karşı yapabileceğiniz tek şey de budur.

 45. Çalıstıgım yer 2 senenin sonunda bir sözleşme önüme sundu ve sözleşmede çalısma saatim maaşim primim gibi ucretlerim yer almamakta ve iş verenin isteği durumunda itiraz etmeksizin isyerimin degistirilebilineceinin
  İtiraz etmeksizin türkiyenin herhangi bir şubesinde çalismayi kabul edecegimi kabul ettigimu beyan eden bir madde var. Çalisma saatlerinin eklenmesini istediğimde esnek mesai saatleri olarak sözlü beyan ediliyor. Bu sözlesmede calisanjn istegine göre degistirilecek madde bulunmadigi soyleniyor
  Bu sözleşmeyi imzalamadigımda beni işten çikarma durumlari var mi?

  1. Merhaba, önünüze koyulan standart bir iş sözleşmesi olmuş. Açıkçası, 2 senenin sonunda, sizin fiili çalışma şartlarınızı içermeyen bir iş sözleşmesini imzalamak zorunda değilsiniz. Peki imzalamazsanız ne olur? İşveren sizi bunun için işten çıkarabilir mi? Bu durumda siz ne yaparsınız? İşte bütün bu soruların cevabını sizin vermeniz daha doğru olur.

 46. Apartmanımızda haftada bir temizlik yapıp, hergün çöp alan bir elemanımız var. (Sigortası başka bir apt’da yattı ve emekli oldu) hiç bir resmi ilişkimiz yok. Tamamen gayri resmi. Bazen kendi, bazen hanımı, bazen cocukları calisti. Memnun değiliz çıkartmak istiyoruz. Geçmişe dönük hak talep edebilir mi?(20 yıldır çalışıyor)

  1. Hakan bey merhaba, apartmanda haftada bir gün düzenli temizlik yapan ve her gün çöp alan bir kişi, sizin çalışanınız demektir. Bunun anlamı; sigortalı olmasa da olmasa da İş Kanununun tanıdığı haklara sahip olduğudur. Bu konuda bir adım atmadan önce, bir avukattan profesyonel yardım almanızı öneririm.

  1. Aynı konuyla ilgili bir şey daha sormak istiyorum müsaadenizle. Su ana kadar resmi ilişkimiz olmayan(sözleşme, sigorta vb) fakat fiilen çalışanımız olan bu elemana resmi yazılı tutanak, ihtar vb yapabilir miyim?

 47. İş sözleşmem yok ancak sigortalı olarak 4 aydır çakşıyorum ve patronum bana herhangi bir gerekçe sunmadan işten çıkardığını söyledi.Pandemi döneminde olduğumuz için sizden hangi haklara sahip olduğumu öğrenebilir miyim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu