Çalışma Koşulları

Bilinmeyen işçi hakları

Bilinmeyen işçi hakları diye bir kavramı, ilk olarak bir Google aramasında gördüm ve bunun sıkça aratıldığını fark ettim. Aslında, bilinmeyen işçi hakları diye şey söz konusu olamaz; çünkü İş Kanunu ve alt mevzuatı herkese açıktır.

Ancak tahmin ediyorum ki; burada kastedilen, az bilinen işçi hakları olsa gerekir. Gelin, birlikte bakalım: Bilinmeyen işçi hakları ya da az bilinen işçi hakları neler?

Bilinmeyen işçi hakları

Bu sitede bine yaklaşan sayıda makale var ve bunların önemli bir kısmı işçi haklarına dair. Böyle olunca; bilinmeye işçi haklarından konuşmak gereksiz gibi görünebilir. Yine de; en azından birçok işçinin bilmemesi muhtemel birtakım önemli kuralları yazmak istiyorum.

İşçi hakları neler?

Önce gelin, genel olarak işçi haklarından bahsedelim. İşçi; bir iş akdine bağlı olarak işveren için çalışan kimsedir.

Bu iş ilişkisinde tarafların iki ana borcu vardır:

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!
  • İşçinin borcu, işi görmektir.
  • İşverenin borcu, işçinin ücretini tam ve zamanında ödemektir.

Ancak işçinin hakkı yalnızca ücretten ibaret değildir. Ücret, elbette işçinin en önemli ve en çok korunması gereken hakkıdır; fakat işçinin buna ek olarak birçok hakkı da mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Yasal sürelerde çalışma hakkı
  • Hafta tatili hakkı
  • Yıllık izin hakkı
  • Genel tatil hakkı
  • İş güvenliğinin sağlanması hakkı
  • İş sözleşmesinden ve kanunlardan doğan diğer hakları

Görüleceği üzere işçinin birden fazla kategoride önemli hakları vardır. Bunları genel olarak sitemde defalarca yazdım. Bu defa, daha bilinmeyen işçi haklarından bahsedelim.

bilinmeyen işçi hakları

Az bilinen işçi hakları

Bu hakları burada uzun uzadıya açıklamayacağım; çünkü zaten daha önce ayrıntılı olarak bu konuları kaleme aldım.

Az bilinen ya da bilinmeyen işçi hakları şöyle sıralanabilir:

bilinmesi gereken işçi hakları

SONUÇ

Yukarıda yalnızca bazılarını aldığım “bilinmeyen işçi hakları” ya da “az bilinen işçi hakları” aslında çok daha artırılabilir.

Fakat neredeyse her bir maddesinin ayrı bir makale konusu olduğu böylesine önemli bir mevzuyu, ancak yukarıdaki gibi kısaltmak mümkün olabildi.

Özellikle vurgulamak isterim ki; bilinmeyen ya da az bilinen işçi hakkı diye bir şey yoktur; öğrenilmemiş işçi hakkı vardır. Bu nedenle; hakkını öğrenmek isteyen her işçiyi araştırmaya, okumaya ve en azından İş Kanunu’na bir defa göz atmaya davet ediyorum.

Bilinmeyen işçi hakları ile ilgili sık sorulan sorular:

Özel sektörde çalışanların hakları nelerdir?

Özel sektörde ya da kamuda olsun; işçilerin haklarının yazılı olduğu mevzuat İş Kanunu’dur. Dolayısıyla işçilerin hakları için İş Kanunu’na ve ilgili mevzuatına bakmak gerekir.

Haksız yere işten çıkarılan işçi ne yapmalıdır?

Haksız yere işten çıkarıldığını düşünen bir işçi öncelikle, imkânı varsa, bir avukatla görüşmelidir. Yoksa ve kendisi işlerini takip edecekse, en azından işe iade konusunu araştırmalı ve öncelikle 30 günlük hak düşürücü süreye dikkat etmelidir: İşe iade davası şartları

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu