SGK

SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi kurabilir mi?

Bir işyerinde çalışan işçi, aynı zamanda şirket kurmak isteyebilir. Peki bu durum İş Kanunu ve SGK mevzuatı bakımından mümkün müdür? SSK’lı çalışan şahıs şirketi kurabilir mi?

Bu sorunun cevabını iki ana bölümde verelim. İlk olarak; İş Kanununun buna izin verip vermediğine ve sonra da SGK mevzuatı açısından bunun mümkün olup olmadığına bakalım.

İşçi, kendine ait işyeri açabilir mi?

Bu konuyu uzun uzadıya yazmayacağım; çünkü daha önce açıklamıştım: mustafabaysal.com/isci-isyeri-acabalir-mi

Kısaca tekrarlamam gerekirse; eğer iş sözleşmesinde bu husus açıkça yasaklanmamışsa, işçinin yapacağı yeni iş, mevcut çalışmasını olumsuz etkilemeyecekse, bu mümkündür.

İşçinin aynı zamanda şirket kurması ya da başka bir işte daha çalışması, kural olarak İş Kanunu tarafından yasaklanmamıştır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Şahıs şirketi kurmak

SGK açısından konuyu incelemeden önce, şahıs şirketinin ne olduğunu açıklayalım. Şahıs şirketi; kurulması en kolay olan şirket türüdür.

Bir kişi ya da birden fazla ortak birlikte kurabilirler ve ortakların ya da kişinin sorumluluğu sınırsızdır. Artan oranlı gelir vergisine tabi olunan şahıs şirketlerinde; sırasıyla %15, 20, 27 ve 35 oranlarında gelir vergisi ödenir.

Gelir vergisi oranları, kazanç arttıkça ve kademeli olarak yükselecektir. Gelir vergisi oranlarına şu yazımızdan bakabilirsiniz: mustafabaysal.com/isciler-acisindan-vergi-dilimi-nedir

Şahıs şirketi kurmak için ne gerekir?

Daha önce bu hususta tecrübesi olan biri olarak, bunun çok kolay olduğunu söylemem gerekir. Şahıs şirketi kurmak için ihtiyacınız olan şeyler şunlardır:

 • Başlangıç masrafları için yaklaşık 1.000 lira
 • Muhasebeci
 • Kimlik

tahtanın önünde bilgisayara bakan gözlüklü erkek

Muhasebeci sizin adınıza ilgili evrakları temin edecek ve vergi dairesine bildirerek işlemleri yapacaktır. Vergi dairesine yapılacak başvurunun ardından çok kısa sürede vergi memurları işyerinize gelmekte ve tespit yapmaktadır. Hatta evinizi dahi işyeri olarak göstermeniz mümkündür.

Vergi memuru yoklama yaptıktan sonra şirketiniz kurulacak ve fatura bastırarak faaliyete başlayabileceksiniz.

Bundan sonra ise kazancınıza göre gelir vergisi, her ay KDV vs. derken, hiçbir şey kazanmasanız bile aylık ortalama 300-350 TL civarında gider olacaktır. (Muhasebeci ücreti dahil.)

Bağkur ödemesi, yukarıdaki masraflara dahil değildir. Ama zaten işçiden bahsediyorsak, şahıs şirketi kuran SSK’lının Bağkur primi ödemesi gerekmeyecektir. Nasıl mı?

SSK’lı işçi şahıs şirketi kurarsa Bağkur ödemez

Evet, yanlış duymadınız. 4/a’lı olarak bir işyerinde çalışırken şahıs şirketi kurmanın en büyük avantajı, Bağkur primi ödemekten kurtulmaktır.

Bunu kendimden biliyorum. Şöyle ki; 4/a’lı olarak yani işçi statüsünde her ay sigorta primlerim yattığı için, Bağkur kaydım donduruluyor ve bağkur borcu ile karşılaşmıyorum.

SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi kurabilir

masada çalışan ofis insanları

Bunun önünde sigorta mevzuatı açısından hiçbir engel yoktur. İşçilerin, 4/a kapsamında ssk’lı olarak çalışırken aynı zamanda nasıl bağkurlu olabileceklerine dair şüpheleri olduğunu biliyorum.

Ancak bunun için bir şey yapmanıza gerek kalmadan, 4/a’lı olarak sigortanız işverence yatırıldıktan sonra, sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak Bağkur borcunuz oluşmayacaktır.

Fakat işten ayrıldığınız ya da çıkarıldığınız anda, Bağkur otomatik olarak devreye girmekte ve böylece bağkura borcunuz da oluşmaktadır.

SONUÇ

SSK’lı olarak çalışan şahıs şirketi kurabilir mi? Yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, iş sözleşmesinde özel bir hüküm yoksa ve işçi mevcut işini aksatmıyorsa, İş Kanunu açısından bir engel yoktur.

Aynı şekilde SGK mevzuatı açısından da bir engel yoktur ve SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi kurabilir. Hatta, işçi şahıs şirketi kurarsa, fiilen sigortalı olarak işyerinde çalışmaya devam ettiği sürece, Bağkur primi ödemekten de kurtulur.

Şahıs şirketi kurmak isteyen işçilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu, şahıs şirketi kuran bir işçinin herhangi bir nedenle 4/a’dan yani SSK’lı olarak işyerinden çıkış verildiği anda, Bağkur priminin otomatik olarak devreye gireceği ve aylık ortalama 700-800 TL civarında bağkur prim borcuyla karşılaşma ihtimalidir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

58 Yorum

 1. 1997 SSK Girisliyim, 6455 gün prim ödemem var. Ancak 2018 yılında şahıs işletmesi olarak üzerime iş yeri açtım. Ama SSK devam ediyor ve prim ödemem devam ettiği için bağkur ödemedim. EYT çıkınca 6 Mart’ta e devlet üzerinden 4a emeklilik başvurusu yaptım. Ama hala olumlu veya olumsuz sonuç gelmedi. Acaba bu durumdan dolayı emekli olmama engel olabilir mi?

 2. Merhaba 2015 yılında eşim benim adıma bir şahıs şirketi kurdu ve o tarihten sonra çalıştığım iş yerinden hiç ayrılmadım. Hatta 26 yıl aynı iş yerinde çalışmaktayım. (İşe başlama tarihi 01.04.1997) 30.03.2023 tarihinde işyerinden emeklilik (EYT kapsamında) işlemlerim yapıldı ve 1 gün sonra tekrar 08 kod ile işe girişim yapıldı. Halen aynı iş yerinde çalışmaktayım.
  Şirkette tüm EYT arkadaşım Emeklilik işlemleri tamamlandı. Benim işlemler yazişmada göründüğü söyleniyor.
  Bir sıkıntı çıkar mı emekli maaşımın bağlanmasında.
  4b tescil kaydında tüm borç, pirim günü, gibi veriler sıfır görünüyor.
  Cevap yazarsanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, bunu benim bilmem mümkün olmaz Nurhan hanım. Bekleyip görmeniz gerekir.

 3. 2011 yılında %1hısse ile Ltd şirket ortağı oldum. SSK lı çalışıyordum. Ara vermeden kendi ortağı olduğum şirkette SSK mı ödedim. SSK iptal edilir mi.

 4. Bir sorum olacaktı eşim ssk lı bir calisan onun üzerine dukkan açmak istiyoruz ama dukkanda devamlı ben durucam bana ssk ödemesi yapmak zorunlumu

 5. Çok faydalı oldu, teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Sigortalı çalışırken şahıs şirketi kursam, eksik primlerin tamamlanması için Bağ-Kur’ada prim ödeyebilir miyim ?

  1. Merhaba, ben teşekkür ederim. Bu konuda bilgim yok maalesef, SGK’ya giderek sormanızı tavsiye ederim. Hatta cevaptan bizi de bilgilendirirseniz memnun olurum.

 6. Merhabalar benim oğlum kendi adına bir işyeri açtı KOSGEB 29 yaş altı 5000tl destek ve 1 yılık bağkur borcunu devlet karsilayacakti bu süreçte oğlum başka bir işyerinde ise başladı sigortası orda yatı yeni çıkan bir kanunla basit usul deki esnaf kendi işyerinde gozukmedigi için başka bir yerde sigortalı yani. Bundan dolayı basit usulde gerçek usule otomatik Man geçiş yapmış ve bunun ne gibi zararları yada yararları olur birde 29 yaş altı olduğu için gerçek usulde tekrar bağkur pirimini devlet odermi birde gerçek usul şahıs şirketi mi oluyor yoksa normal esnafmi şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  1. Aydın bey bu konuda net bilgim yok. En doğrusu, ilgili kamu kurumlarına sormak olacaktır.

 7. Merhaba,
  SGK’li calisanim ve borcundan dolayı maaşımın üzerinde haciz var. Şahıs şirketi kurarsam, şirket üzerinde ki kazancima haciz uygulanır mı? Teşekkürler

  1. Merhaba, Engin bey sorunuzun şahıs şirketi kurmak ya da kurmamak işe alakası olmaz. Hakkınızda icra takibi olduğu müddetçe ve kazançlarınıza icra koyulması teknik olarak mümkün oldukça, bu sorunu yaşamanız muhtemeldir.

 8. Merhabalar.
  Ben özel bir şirkette bordrolu olarak çalışmaktayım. E-ticaret yapmak için şahıs şirketi kurmak istiyorum fakat iş sözleşmemde çalışanın kendisine veya ailesine ait gelir getiri bir işte çalışamaz ibaresi yer alıyor. Yapmak istediğim e-ticaret türünde sadece yurtdışında şirket açmamla da olabiliyor. Acaba yurtdışında şirket açsam türkiyede ki merciler tarafından yurtdışı şirketimin oldugu tespitini kolayca yapabilirler mi ?

  1. Merhaba, sözleşmede yazılı hükümler sizi bağlayacaktır. Böyle bir şirketin varlığının kolayca tespit edilip edilemeyeceğini açıkçası kimse bilemez. Size tavsiyem, eğer işveren anlayışlı ise, konuşarak sorunu halletmeniz yönündedir. Anlayışlı bir işveren söz konusu değilse, lütfen bu tavsiyemi dikkate almayın.

 9. Merhabalar ben işsizken şahıs şirketi kurdum. Ancak şuan çalışmak istiyorum sigortalı olarak bir yerde. Şirketim de aktif olsun istiyorum. Böyle birşey mümkün mü? Birde bağkur borcu öder miyim?

  1. Merhaba, başka bir işyerinde 4/a olarak yani işçi statüsünde çalışmaya başladığınız anda, bağkur prim borcunuz işlemez ve durur.

 10. Merhaba,ucretsiz izindeyken sahis sirketi kurarsam calistigim yer sgk primi yatirmadigi icin bagkur primi yatirmam mumkun olur mu

 11. Merhabalar;

  Eşim sgk lı olarak bir işyerinde çalışıyor fakar 2023 yılı sonuna kadar KOSGEB üzerinden teşvikli. Eşimin üzerine şahıs şirketi açsak teşvik konusunda sorun yaşarmıyız.
  Teşekkürler

 12. Merhabalar ben birsey merak ediyorum hem sgkli çalışıyorum hemde şahıs şirketi kuracagim..kosgebden yararlanabiliyormuyum bu durumda

 13. 2 kısıyle sahıs şirketi kurduk ortagım başka bir yerde sgklı olarak gozukuyor.Bizim işyerimizdede işlemde olması yasal mı diyer yerde sgklı gözukurken

 14. Merhaba. Sgk 4A da 5130 günüm var. Özel sektörde çalışıyorum. Sgk başlangıcın 1998. Ayrıca 1.5 yıldır şahıs şirketim var. Bağkura henüz bir borcum yok, diğer tarafta çalıştığım için. Sorum şu: çalıştığım kurumdan 3600 den istifa etmeyi düşünüyorum. Bu durumda bağkura borçlanmamak adına nasıl bir yol izlemeliyim? (Şahıs şirketi benim adına ama orda calismicam)

 15. Merhaba, ssk li calisan ve sahis sirketi sahibi kişi isten cikarilinca işsizlik maaşı alabiliyor mu teşekkürler

  1. Merhaba, işten çıkarıldığı anda Bağkur devreye gireceği için sıkıntı olur. Bu kişinin yapması gereken; önce mümkünse şahıs şirketini kapatmak ve ardından işten çıkışının yapılmasını sağlamak olmalıdır ki böylece işten çıkarıldığında aktif başkaca bir sigortası olmasın ve işsizlik maaşı bağlanabilsin.

 16. Merhaba Mustafa bey 4a primlerin 30 gun eksiklik yatarken şahıs şirketi kurdum ve 13 ay sonra kapattım. Ancak bagkur borcum görünüyor ne yapmalıyım?

  1. Arif bey en doğru cevabı almak için SGK’ya gittiniz mi? Önce kurumdan cevap almanızı tavsiye ederim.

 17. merhaba diyelim bir firmada sgk lı olarak calısıyoruz.. Tazminat almak için çıkış yapıp giriş yaptıracağız diyelim..
  O arada bagkur otomatık olarak devreye girermi ?? Bunun bir süresi varmı ?? Cıkıs yaptıgımda tekrar başka firmada sgk lı işe girmeme engel varmı ?? Ben bır sahıs fırması kurmayı dusunuyorum.. Fakat aynı anda maddi ihtiyaclarımdan dolayı fırmamdan cıkıs yaptıracagım ve tekrar gırıs yaptıracagım bu bı engel olusutrurmu ..

  1. Merhaba, aradaki boşluk kaç gün ise o gün kadar Bağkur prim borcu yansır. Çıkış yaptıktan sonra istediğiniz firmada işçi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz ve başladığınızda da Bağkur prim borcu yine işlememeye başlar.

  2. Merhaba bir yerde ssklı çalışırken ücretsiz izne çıkarıldım.Bu süreçte şahıs firması kurdum.hala ssklı olduğum için bağkur ödemiyorum.ücretsiz izin maaşı aldığım için ilerde bağkur borcu karşıma çıkar mı acaba?

   1. Merhaba, ben de sahis sirketi kurmak istiyorum fakat ucretsiz izinde oldugum icin onun kesilmesinden de endiseliyim acikcasi. Odeme yapilmaya devam ediyor mu?

 18. Kısa çalışma ödeneği alırken de bağkur ödememize gerek var mı SGK miyim ama kısa çalışma ödeneği alıyorum şahıs şirketim için bağkur zorunluluğu olur mu

 19. Merhaba ben iş yerinde kısa çalışma var kısa çalışma ödeneği alıyorum ve iş yeri 20 gün prim yatıyor ben bu durumda şahsi şirket kurarsa kısa çalışma ödeneği kesilirdi ve bağkur öder iyim teşekkürler

 20. Merhaba ben sigortali olarak calismaya devam ediyorum e-ticaret yapmak istiyorum is yerimden cikis yapmadan sahis sirketi kurup ,su anki isime devam edebilirmiyim

  1. Merhaba, evet bu tabi ki mümkündür. Ancak yine de şirket kurmanız ve vergi mükellefi olmanız gerekir. Ayrıca yapacağınız iş eğer mevcut işinizi etkileyecek durumdaysa, işvereninizi de haberdar etmeniz gerekebilir.

 21. Merhaba, e ticaret satışı için sahış şirketi kuracağım. Suan da sigortalı olarak çalışıyorum. Sahış şirketi kurduğumda, işveren beni tazminatsız işten çıkarabilme hakkına mı sahip oluyor

 22. Merhaba ben home ofis olarak şahıs şirketi kurmak istiyorum ( sosyal medyadan giyim,ayakkabı satışı için) .ama aynı zamanda sigortalı çalışıyorum.sigortalı çalışmam home ofis şahıs şirketi kurmama engelmi? Sonuç olarak mesai saatim dışında home ofis işlerimi yürütebilirsem bunda sıkıntı olur mu yoksa home ofis olduğu için şirketin başındamı durmam gerekiyor? Çalıştığım yere bilgi vermem gerekiyormu

  1. Merhaba
   Sskli olarak çalışıyorum internet üzerinden satış yapıyorum home ofis açtım

 23. Merhaba Şuan Bir işyerinde ssklı olarak çalışmaktayım. Kendime şahıs şirketi acmak ıstemekteyım calıstıgım yerın bundan haberı olur mu?

  ayrıca ben bagkur odermıyım

 24. Merhaba özel şirkette çalışıyorum.sendikamlada konuştum sözleşmede her hangi bir sıkıntı yok aca bilirsiniz dedi .kafama su konu takılıyor 1 gün ücretsiz izin olunca bagkura geçiyor deniyor.ornek verirsek 1 gün ücretsiz izin aldım yarin gidince ssk yatacak.ozaman sadece 1gunluk bagkurmu yatıracam yoksa bu konuyu nasil oluyor

 25. Şuanda çalıştığım şirketten kçö olarak maaşımı alıyorum. Bu durumdayken şahış şirketi açtığımda bağkura otomatik olarak devreye girer mi?

 26. Başka firmada ssk lı çalışırken firma maaş verince o maaş’a fatura mı kesmem lazım fatura kesmezsem bir sorun olmaz mı bu konularda bilgisizim 🙁

 27. Merhabalar merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum size. Şuan ben başka bir yerde sgk olarak çalışıyorum. Fakat kendi işimi yapmakta istiyorum. Ama onun için notere gidip şahıs şirketi kurmam gerekiyor ama başka bir yerde sigortalı çalıştığım için bu şirketi kendi üstüme kurabiliyormuyum acaba. Teşekkürler

  1. siz kuramazsınız neden mi? çünkü …. adam yukarıda detaylıca yazmıs hala kurabilirmiyim diyor. az zahmet edinde yazıyı okuyun.

   1. Kurabilirsiniz iş yerinden izin alarak yapılabilir bence siz de dikkatli okuyun makaleyi 🙂

 28. şahıs sirketim var daimi işçiyim yalnız geçenlerde rapor almak istemiştim sistem rapor vermiyor bana . Artık hiç rapor alma şansım yok mu ?

 29. Benimde şahıs sirketim var daimi işçiyim yalnız geçenlerde rapor almak istemiştim sistem rapor vermiyor bana . Artık hiç rapor alma şansım yok mu ?

 30. Ssk lı çalışırken bazı zamanlar
  (Birkaç ay) işsiz kalınması durumunda otomatik bağkurlu olmak Emekliliği yanasan ssk lı için sorun teşkil edebilir.
  Ssk lı biri bağkurluya göre birkaç yıl daha erken emekli olabilmektedir,Otomatik bağkurlu olmak bu noktada sıkıntı yaratabilir.
  Emekliliği yanaşan ssk lı,Son 3,5 yıl ssk lı olması gerekli,O yüzden Bağkurlu olmamaya özen gösterilmeli.

  1. Merhaba, katkınız için teşekkür ederim. Burada son 3,5 yıl mı dikkate alınır yoksa son 7 yıl mı? Önemli olan son 7 yılda en az 3,5 yılın hangi sigortalılık türünde geçtiğidir. Böyle olunca birkaç aylık süreler sonucu kolay kolay etkilemez. Yine de bu konuda dikkatli olunması gerektiği görüşünüze katılıyorum.

 31. Merhaba e-ticart için şahıs şirketi kurmak istiyorum ama çalıştığım yerde sigortam sezonluk 6-7 aylık yatıyor yeni sezonda tekrar sigortam başlıyor o arada bağkurlu mu olunuyor? Yeni sezonda sigortam tekrar başlayabilirmi başlayınca bağkur durumu nasıl oluyor ?

  1. Merhaba, evet işyerinden çıkışınız verildiği anda Bağkurunuz otomatik olarak işler ve borçlanırsınız. Ona göre hareket etmenizi ve mümkünse bir mali müşavirden net bilgi almanızı öneririm.

 32. Kolay gelsin. bende partime çalışacağım ama benim sigorta pirimim hergün ödenecek. Ancak yarım gün olarak görünecek. Bu durumda şirktim için prim ödemem gerekir mi?

  1. Merhaba, ödemeniz gerektiğini düşünüyorum. Yine de emin olmadığım için, böyle önemli bir konuda mutlaka SGK’ya sorarak hareket etmenizi tavsiye ederim.

  1. Peki size sorum olacak bu şekilde primler yatarsa emeklilikte bağkur dan mı ssk dan mı emekli olunur

 33. Ben bir yerde yarı zamanlı çalışıyorum ve sigorta primim ayda 8 gün üzerinden ödeniyor. Bu durumda da yine bağkur primi ödememe gerek kalmaz mı? Ödemem gerekirse 30 gün-8 gün=22 gün olarak mı öderim bağkur primini?

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu