Çalışma Süresi

Part time iş haftada kaç gün olur?

Kısmi süreli çalışma ya da yaygın bilinen ismiyle part-time çalışma, bir tür istihdam biçimidir. Tam süreli çalışmaya kıyasla daha az süre çalışılan bu istihdam türünde, işçinin haftanın kaç günü çalışması gerektiği merak edilebilir. Peki part time iş haftada kaç gün olur?

Kısmi süreli çalışma nedir?

Kısmi süreli çalışmanın ne anlama geldiğini daha önce ayrıntılı olarak yazmıştık: https://mustafabaysal.com/kismi-sureli-is-sozlesmesi-nedir/

Kısaca part time iş, işyerinde tam süreli çalışan işçilere göre, işçinin haftalık çalışma süresinin önemli miktarda az belirlendiği çalışma biçimidir. Burada esas alınan oran ise 2/3’tür.

Yani işçinin çalışma süresi, işyerindeki tam süreli çalışanın çalışma süresinin en çok üçte ikisi kadarsa, bu işçi kısmi süreli çalışıyor demektir.

45 saat çalışılan bir işyerinde, haftalık çalışma süresi 30 saat ve altında belirlenen işçi part time işçiyken, haftalık 31 saat ve üzerinde çalışanlar tam süreli işçi kabul edilir.

Part time çalışmaya özel durumlar

İşçinin çalışması, emsali olan işçiye göre daha az olunca belli sorular da gündeme gelecektir. İşçinin hafta tatili hakkı, yıllık izin kullanımı ya da kıdem tazminatının hesaplanması gibi belirsizliklere daha önce değinmiştik.

Bu yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

https://mustafabaysal.com/part-time-calisan-iscinin-kidem-tazminati-nasil-hesaplanir/

https://mustafabaysal.com/part-time-calisan-iscinin-yillik-izin-suresi-nasil-hesaplanir/

https://mustafabaysal.com/kismi-sureli-calisanlar-issizlik-maasi-alabilir-mi/

Kısmi süreli çalışmada gün sayısı

Bir sorunun cevabını ararken, önce tanımı doğru anlamak gerekir. Gelin, kısmi süreli çalışmanın İş Kanunundaki tanımına birlikte bakalım. Buna göre kısmi süreli iş sözleşmesi yani part time iş sözleşmesi şöyle tanımlanmıştır:

“İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda düzenlenen sözleşmedir”.

İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde ise “önemli ölçüde” kavramı şöyle ifade edilmiştir:

“İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın ÜÇTE İKİSİ oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır.”

Yukarıdaki iki tanım da incelendiğinde, ortaya koyulan tek kriterin “ÇALIŞMA SAATİ” olduğu anlaşılır. Hak böyleyken, gün sayısı aramanın da bir anlamı olmayacaktır.

kısmi süreli çalışma gün sayısı

Part time çalışanın hafta tatili yok

Şu yazımızda açıklamıştık, kısmi süreli çalışanın hafta tatili hakkı yoktur: https://mustafabaysal.com/kismi-sureli-istihdamda-hafta-tatili-olusur-mu/

Böyle olunca, bu işçinin haftanın 7 gün çalıştırılması mümkün hale gelir. Uygulamada bu çok zordur; çünkü haftanın 7 günü çalıştırılmak istenen bir işçinin günlük ortalama 4 saat çalışması gerekir ki, işçiden verim alınması için bu çok kısa bir süredir.

Yine de, işveren isterse part-time işçisinin haftanın 7 günü bile çalıştırma hakkına sahiptir. Buradaki tek kısıtlama, işçinin haftalık çalışma süresi olacaktır.

kısmi süreli haftalık çalışma gün sayısı

SONUÇ

Part time çalışan işçinin haftada kaç gün çalışacağı mevzuatta özel olarak belirlenmemiştir. Elimizde mevcut 3 temel kural yardımıyla, bu işçinin haftanın kaç günü çalıştırılabileceğini dolaylı olarak bulmamız mümkün olabilir.

Bu 3 kural şunlardır:

  • Part time işçi haftada en çok 30 saat çalışabilir.
  • Part time işçinin hafta tatili hakkı yoktur.
  • Part time işçinin günlük çalışma üst sınırı 11 saattir.

Yukarıda kuralları bir araya getirince, aşağıdaki sonuçların ortaya çıkacağı da muhakkaktır:

  • Part time çalışan işçi haftanın 7 günü çalıştırılabilir.
  • 7 gün üst limittir, yani işveren isterse 1 gün ya da 6 günde de çalışma süresini tamamlatabilir.

Hemen iki örnekle somutlaştıralım. İlk örneğimizde işçinin çalışma süresi haftalık 30 saat olsun. İşveren bu işçiyi haftanın 6 günü, günde 5 saat çalıştırabilir.

Bir başka işçinin çalışma süresi haftalık 11 saat olsun. İşveren bu işçiyi isterse haftada 1 gün 11 saat çalıştırabilir.

Gördüğünüz gibi; part time çalışan işçinin haftalık çalışma günü tamamen ihtiyaca göre değişkenlik gösterecektir ve sabit bir çalışma gününden bahsetmek mümkün olmaz.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Partime hizmet araştırılarak yaptırılmalı çünkü bir banka 8 saate yapılacak işi 6 saatte yaptırıp emeği yiyorlar işçinin hakkı nezaman aranacak çünkü geneli iz zamanımız kısıtlı olduğu için değil zorunluluktan sömürülüyoruz partym çok yanlış bir sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu