Çalışma Süresi

Part time çalışan için azami çalışma süreleri nelerdir?

Kısmi süreli işçi haftada kaç gün ve kaç saat çalışabilir?

Uygulamada Part-time olarak da bilinen kısmi süreli çalışma, doğası gereği haftalık normal çalışma süresinin altında çalışılmasıdır. Bu çalışma için belirlenmiş haftalık gün sayısı ya da azami çalışma süresi var mıdır? Bu soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Kısmi süreli çalışma nedir?

İş Kanunu kısmi süreli çalışmayı tanımlarken, işyerinde emsali olan işçiye göre önemli ölçüde az çalışılması şeklinde bir tanım yapmış; ancak süre belirtmemiştir. Bunun yerine İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde süre belirlenmesi tercih edilmiştir. Buna göre; işyerinde tam süreli çalışan ve emsali olan işçinin çalışma süresinin üçte ikisine kadar olan çalışmalar kısmi süreli çalışma kabul edilmelidir.

Part time çalışanın haftalık çalışma süresi sınırı

Yönetmelik metni çok açıktır. Ülkemiz uygulamasında genelde haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmektedir. Zaten, özel olarak böyle belirlenmese bile, işveren tarafından daha az kararlaştırılmamışsa, çalışma süresi 45 saat kabul edilir.

O halde, kısmi süreli çalışanın haftalık azami çalışma süresinin 30 saat olduğunu söyleyebiliriz. İşçinin bu sürenin üzerinde çalıştırılması mümkün değildir.

Şu ayrıntıyı da belirtmek isterim ki; bazı işyerlerinde, ülkemizde bunlar çok azdır, çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmiş de olabilir. Örneğin haftalık 42 saat çalışılan bir işyeri söz konusu ise, bu işyerinde kısmi süreli çalışanın azami çalışma süresi 28 saat olacaktır.

Kısmi süreli çalışan haftada kaç gün çalışabilir?

kısmi süreli haftada kaç gün çalışabilir

Kısmi süreli çalışan işçi için haftalık çalışma sınırı olduğuna göre azami gün sınırı olması da beklenebilir. Ancak, böyle bir sınır bulunmamaktadır. Bu işçi, haftalık çalışma süresi 30 saat aşmamak kaydıyla haftanın 6 günü çalıştırılabilir.

Haftanın 6 günü olmasının nedeni ise; altı gün çalışan işçiye yedinci gün hafta tatili verilmesinin zorunlu olmasıdır. Böylece; kısmi süreli çalışan bir işçinin, tıpkı tam süreli çalışan işçi gibi haftanın 6 günü çalıştırılabileceğini söyleyebiliriz.

SONUÇ

Kısmi süreli çalışma, işyerinde emsal işçinin haftalık çalışma süresinin üçte ikisine kadar yapılan çalışmadır. Bunun anlamı ise; haftada 45 saat çalışılan bir işyerinde kısmi çalışmanın en çok 30 saat olabileceğidir. Part time çalışan için belirlenen azami çalışma sürelerini şöylece özetleyebiliriz:

 • Haftada en çok 30 saat çalıştırılabilir.
 • Haftada en çok 6 gün çalıştırılabilir.
 • Günde en çok 11 saat çalıştırılabilir.

Yukarıdaki genel kurallara uyduktan sonra, çalışma sisteminin ayrıntılarını belirlemek işçi ve işverenin karşılıklı anlaşmasına bağlıdır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba,
  Sabah 9 akşam 18:00 çalışılan ve 1 saatlik öğle tatili uygulaması olan bir işyerinde 2 gün kısmi süreli çalışan bir işçinin ücreti 15 saatlik mi yoksa 16 saatlik mi ödenir?

  1. Ahmet bey, toplam kaç saat çalışıyorsanız, bu süreyi 7,5’a bölerek gün sayınızı bulabilirsiniz.

   1. Toplam 16 saat çalışıyorum. Böldüğüm zaman 2,13 gün yapıyor ama bordromda 2 gün çalışmışım gibi yazılmış.

    1. Doğrudur, ama önemli olan kaç saat çalıştığınızdır. 16 saat çalışmışsanız, 2 günlük ücret değil, 16 saatin karşılığı kaç liraysa, o kadar ücret almanız gerekir.

  2. Merhaba,
   İlkokul çağına kadar Kısmi süreli çalışmada haftalık çalışma saatinin yarısı kadar yani 45 saatin yarısı 22.5 saat çalışma hakkı var mıdır? Yoksa 3te 2 si yani 30 saat midir?

 2. Merhaba, kısmi süreli çalışıyorum günde 6saat 5gün olarak uyguluyorum yasayı ve benim 6saatlik çalışma zamanı içeresinde kaç saat mola hakım var öğrenmek istiyorum.

 3. Ben özel bir sirkette part time calisiyorum. Bazen beni 30 saatin üzerinde calistiriyorlar. İste aylik 120 saat degilde 150 veya 160 saat arasinda calistigimda oluyor. Fakat ben calismak istemiyorum. Ben normal parttime suremde calismak istiyorum.acaba ben bi hak talebinde bulunabilirmiyim. Yoksa sirketin yetkisi varmi

  1. Ferdi bey, sözleşmenize bakılması gerekir. Bazı sözleşmelerde, çalışma şekli kısmi süreli olarak belirlense bile işveren gerek gördüğünde tam süreliye geçilmesi için peşinen onay alınır. Ona göre değerlendirilmesi gerekir.

 4. Ahmet bey merhaba ben ptt de kısmı süreli haftada 5 gün günde 4 saat çalışıyorum haftalık izin günü resmi tatiller bayram tatilleri vs.ücret alamıyorum sadece çalıştığım güler hesaplanıp saat ucreti yle carpiliyor bu normal mi cevabını için tskkr ederim şimdiden

  1. Rifat bey, haftalık izne hak kazanamamanız normaldir. Ancak resmi tatilde çalışmışsanız, genel tatil ücretinin elbette ödenmesi gerekir.

 5. Merhabalar ben Doğum sonrası kısmi süreli çalışıyorum size sorum 120 saatten fazla çalıştırılabilir miyim günde en fazla ne kadar çalışabilirim haftada 5 gün çalışıp 2 gün izin mümkün müdür ? Teşekkürler 😊

   1. Teşekkür ederim peki ama aradığım cevabı burada net olarak bulamıyorum ben. günlük çalışma saatim 5,5 saat benim bundan fazla çalıştırılabilir miyim ? Hergün yarım saat fazla çalışıyorum çünkü bunu da ayda fazladan 1 gün izin olarak geri ödeyeceğini söylüyor yöneticim buna rağmen fazla saatim kalıyor nasıl bir çözüme ulaşabilirim

    1. Serap hanım, günlük 11 saate kadar çalıştırılabilirsiniz. Burada esas sınır haftalıktır. Yani haftalık çalışma süreniz 7 günün sonunda 30 saati geçmemelidir. Aksi takdirde kısmi süreli çalışmadan bahsetmek mümkün olmaz.

 6. ben part time olarak haftanın 6 günü çalışıyorum ve 1 haftalık izin hakkı doğmaktadır.fakat şirketimde izin dahil 150 saate kadar çalıştırabileceğim söyleniyor benim burdakı sorum şudur: >> benim haftalık iznim kaç saat olarak esas alınıyor? 7.30 saat mi yoksa 4 saat mi?
  Örnek haftalık çalışma çizelgem aşağıdaki gibidir:
  Pazartesi >> 18.00-22.00
  salı >> 18.00-22.00
  Çarşamba >> 18.00-22.00
  Perşembe >> 18.00-22.00
  Cuma >> HAFTALIK İZİN
  cumartesi >> 13.00-22.00
  Pazar >> 13.00-22.00

 7. Merhaba,
  Dogum iznim biteli 5 gun oldu.Ucretsiz izin kullanmadim sadece dogum iznimi kullandim. 3. cocugum oldu.6 ay boyunca yari zamanli calisip hem devletten hemde isyerimden maas alabilme hakkim var mi ? İs basi yaptigim icin hakkim yandi mi merak ediyorum? Bu haktan yararlanmak icin ille basinda ucretsiz izin kullanmam sart miydi ? Yanitlarsaniz cok mutlu olurum

 8. Arnavutköy devlet hastanesinde sürekli işçi kadrosunda 2018 haziran ayından itibaren çoçugumdan dolayı kısmı süreli hafta içi saat 09.00 ile 16.00 arası kurumca uygun görmesi nedeniyle o saatlerde çalışmaya başladım. Mayıs ayında normal çalışmadan dolayı mayıs ayına ait yatan maaşımı, maaş bodrosunda incelediğimde sigortam 30 gün ve maaşımda 2350 civarı yattı, ancak temmuz ayında kısmı süreli olarak hafta içi 09.00 ve 16.00 Saatleri arası eksiksiz gittiğim halde, sigortam 16 gün ve maaşımda 16 iş günü üzeri üzerinde hesaplanarak 1250 tl civari yattı. Aynı zamanda agostos ayında 5 gün rapor ve bir gün yıllık izin kullanmak süretiyle sigortam 11 gün maaşımda 878 tl yattı
  Burda hesaplamarda yanlışlık yapıldığı düşünüyorum kısmı süreli çalışma süresi 3/2 oranında çalışıldığında siğorta ve ücretin o oranda yatması gerek örnek verirsek haftalık 45 saat olan çalışma süremiz hafta içi hergün 6 saat yani aylık 180 saat çalışma sisteminde 120 saat çalışmaktayım. Muhasebecinin 120/7.5= 16 gün hesapı yapıyor ancak burda yanlışlık olduğunu düşünmekteyim. 3/2 çalıştığımı düşündüğümde siğortam ve ücretimde 20 gün üzeri yatması gerekirken 16 üzeri yatması mantık degil çünkü yarı zamanlı degil kısmı süreli çalışıyorum bu konuyu çalıştığım kuruma izah ettiğimde yanlışlık olmadığını söylediler. bu konu hakkında bilginiz mevcutmu hocam

   1. Merhaba hocam bir konu daha olcak yukarda bahsetiğiniz gibi kısmı süreli çalışan hafta sonu eksik olduğunu bahsetiniz , söyle bir durum var kısmı süreli çalışan bayram, yıllık izin ve resmi tatillerde mi hesaplamayı ona göremi yapılıyor. Söyle diyim ben bu ay 5 gün rapor, bir gün yıllık izin ve 10 günde bayram resmi tatilden dolayı işe gitmedim, maaş bodrumda 11 gün çalıştığım ona görede ücret yatırıldığımı gördüm burda bir eksiklik mevcutmu

 9. Eşim devlet hastanesinde sürekli işçi kadrosunda kısmı süreli çalışmakta yukarda bahsettiğim 3/2 oranında maaş alması gerekirken ayda 16 gün alıyor konuyla ilgili bilgi sahibi oldum. Ancak bir konu daha mevcut ben agostos ayının 14 eylül 14 kadar olan süre içinde 10 gün resmi bayram tatili, 5 günde rapor ve 1 günde yıllık izin kullandım maaş bodrumda gözüken 11 gün sizce resmi tatiller tam gün olarakmı işlemi laIm ve kısmı süreli. olarakmı yatması lazım

 10. Merhaba,

  anneler için kısmi çalışma konusunda şirketim her gün 9-16 çalışma şeklinde bir seçenek sunuyor, örneğin 3 gün çalışmak istesem böyle bir hak talep edebilir miyim?

  Teşekkürler

  1. Burcu hanım, çalışma süreniz haftada en çok 30 saat olduktan sonra, bu şekilde çalışmanızın önünde yasal bir engel yoktur.

 11. Ben haftalık 30 saat part olarak çalışıyorum birde kısmı çalışıp çocuk ilköğretim çağına gelince ye kadar olan personel var 22.30 saat çalışıyor gün ve saat sabit kanundan faydalandığı için benim de sürekli saatim ve günüm degisiyo bende yararlanabilir miyim bu haktan çünkü devamlı akşamcı çalışıyorum gündüz çalısmama izin verilmiyo benimde çocuğum var neden haktan yararlanamiyorum dediğimde kanun kapsamında değilsin diyolsr fakat benim cocugum var 20 aylık ve kanunda ayrım yapilmiyo hakkım.varmidir yokmudur

 12. Merhaba acaba çalışma süresi içinde yapılan molalar vb. de dahil mi yoksa arasız olarak çalışmaktan mı bahsediliyor ? Örneğin garsonların verdiği mola gibi.

 13. Zeynel Hocam ben 2 senedir bi iş yerinde çalışmaktayım üniversite okuyorum okul kapanınca full okul varken part çalışıyorum sözleşmede 8 saat gösterip 10 saat çalıştırıyordu bizi ve haftada 30 saat çalışmama rağmen 7. Günün ücretini yatırmadı. En son 1 haftalık rapor aldığım için geçtiğimiz bayramdan bu yana ne çıkışımı verdi nede çalıştırdı gerekçesi de sen partsın ihtiyacımız olduğunda çağıracağız oldu böyle bir durumla karşı karşıyayım böyle bir hakkı var mı ? Lütfen yardım edin 2 senelik iznim de duruyor yarın ihtarname çekeceğim noterden tüm bunları yazmalı mıyım ? Lütfen dönün bana

  1. Merhaba. Detayları bilmeden yardımcı olamam. Ama illa hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız; yapmanız gereken ihtarnamede bütün bu hususlardan bahsetmek olmalıdır. Ayrıca sitemizdeki part time konulu yazıları da okuyarak haklarınız konusunda bilgi edinebilirsiniz.

 14. Merhabalar kismi sureli calismada haftalik 30 saat gunluk en fazla 11 saat peki gunluk en az belli bir saat dilimi var mi yani gunden 1 saatlik de olsa cakistirma hakki var mi yoksa 7.5 saat diyip 2/3en az 5 saat mi diye biliriz. 11 saat calisan iscininne kadar sure mola hakki var

  1. Merhaba, işveren isterse 1 saat bile çalıştırabilir. Örneğin haftada 6 gün ve 30 saat mesaisi olan bir işçi; bir gün 11, bir gün 11, bir gün 5 ve kalan 3 gün de birer saat bile çalıştırılabilir. 11 saat çalışan işçiye en az 1 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir.

 15. Bir konu hakkinda daha bilgilendirmenizi rica esiyorum kisi full time calistigi zaman kazanmis oldugu yillik izinler verilmedi, kısmı sureli calismaya gecildiginde verildi bu izinler fakat odemesi kismi sureli calismasina gore ucretlenerek odendi bu dogru bir uygulama mi

  1. Merhaba, arada bir fark olmaması gerekir. Şöyle ki; kişi örneğin 14 iş günü yıllık izne gitse; yine bir günlük ücreti kadar ödeme yapılır. İşçi kısmi süreli çalışıyor diye, 14 gün karşılığında daha az ücret ödenmesi gerekmez. Ayrıca işçi işten ayrılmadan, kullanmadığı yıllık izin ücretleri mi ödendi? Öyleyse, bu tamamen yanlış bir uygulamadır.

   1. Isci full calismis oldugu 7 sene icin de hak etmis oldugu yillik izin tamami kullandirilmadi icerde 25 gunu daha vardi sonra isci dogum sonrasi kismi sureli calismaya gecti kalan 25 gunu kismi süreli calismaya basladigi sure zarfinda kullandirildi full calisma zamanjnda kullandirilsaydi isci full maas alacakti fakat kismi sureli calisma zarfinda kullandirildigindan 2/3 maas almis oldu

 16. Zeynel Bey
  Yorumlariniz ve bilgilendirmeleriniz icin tesekkir ederim.
  Bir bilgi daha rica ediyorum sizden
  Isci full donem calismis oldugu her resmi tatil zamanlarinda yillik iznine bir gun daha eklenirdi fakat yari zamanli calismaya gectiginde resmi tatillerde calistirildigi zaman eklenmiyor. Sistem dogru mu eklenmesi gerekmez mi ?

  1. Rica ederim. Yapılan uygulama baştan yanlış. Resmi tatilde çalışan işçiye bunun karşılığında yıllık izin verilmesi yanlışken, sorunuzun cevabının da bir anlamı kalmıyor.

   1. Kendimi yanlis ifade ettim galiba kisi full time calismis oldugu resmi tatil gunlerine yillik izininden haric resmi tatil izni adi altinda 1 gunde daha izin hak ediyordu is sozlesmesinde var kismi sureli calismaya basladigi zamanlarda calismisoldugu resmi tatillerde bu izin eklenmiyor

    1. Ben de tam bunu söylemiştim aslında. Yani kişi resmi tatilde çalıştığında ona bir günlük ekstra ücret ödenmesi gerekir. Bunun yerine yıllık iznine bir gün eklenmesi TAMAMEN yanlış bir uygulamadır. Dolayısıyla kısmi süreli çalışan, resmi tatilde çalıştığında ona izin verilmez; ama çalıştığı saat kadar ekstradan genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

 17. Merhaba. …’ta part-time haftada 2 gün- 7,5saat+7,5 saat çalışabilir miyim?
  Part-time çalışma zorunlu Haftalık 30 saat mi?

 18. Haftada 55 saat açık olan bir işyeri,;kısmi süreli çalışanını haftada 35 saat çalıştırabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu