Çalışma Koşulları

İşyeri nedir ve kapsamı neresidir?

İş Kanunu bakımından işyeri nedir?

İş kanunu uygulamalarına dair yazılar yazarken sürekli bahsettiğim kavramlardan birisi de işyeridir. İşçiye tanınan birçok hak ve getirilen yükümlülük işyeri sınırları içinde geçerli olduğundan, işyeri tanımını yapmak istedim. İş Kanunu uygulaması bakımından işyeri ne anlama gelmektedir?

İşyeri ve işletme kavramları

Bunlar genelde birbirine karıştırılan; ancak aynı anlama sahip olmayan kavramlardır. İş Kanununun 2nci maddesine göre işyeri; işveren tarafından mal veya hizmet üretilmesi amacıyla maddi olan ve olmayan unsurlarla işçilerin birlikte örgütlendiği birimi ifade etmektedir.

İşletme ise iş mevzuatında tanımlanmamıştır. Yine de işletmenin; ekonomik bir amacı gerçekleştirmek amacıyla bir girişimciye ait olan bir veya birden fazla işyeri örgütlenmesinden oluşan birimi ifade ettiğini söyleyebiliriz. Tanımdan da anlaşılacağı gibi işletme tek bir işyerinden oluşabileceği gibi birden fazla işyerini de ifade edebilmektedir. İş hukuku bakımından ise işletme kavramı sadece birden fazla işyerinden meydana gelen işletmeler için kullanılmaktadır. Örneğin bir bankanın bir şubesi ayrı birer işyeri olarak kabul edilmekte ve bunlar bir araya gelerek banka işletmesini oluşturmaktadır.

İşyerinin sınırı neresidir?

Öyle ya; işyeri derken ne kastedilmektedir? Günümüz çalışma hayatında işyerleri tek bir binadan oluşmamakta ve bazı ek bina ve yapılardan teşekkül etmektedir. İşyerine bağlı olan diğer yerler de işyerinden sayılacaktır. Örneğin bir pasta imalathanesi işyerine bağlı olarak faaliyet gösteren ve pastaların ambalaj kutularını üreten bir başka bina da işyerinden sayılacaktır. Ayrıca aşağıda sayılan yerler de işyerinden sayılmaktadır:

  • Dinlenme alanları
  • Çocuk bakım ve emzirme yerleri
  • Uyku alanları
  • Yemekhane
  • Revir
  • İşçilere yönelik mesleki eğitim alanları
  • Avlu
  • İşyerinin teknik amacına hizmet etmekte olan araçlar (Taşıt, vinç, forklift vb.)

İşyerinin net belirlenmesinin önemi

isyeri-nedir-tanimi-kapsami

Bunun en büyük önemi, iş kazalarında ortaya çıkmaktadır. Çünkü iş kazasının temel şartlarından birisi de; olayın, sigortalının işyerinde bulunduğu sırada gerçekleşmiş olmasıdır. Ayrıca işçilerin izinsiz işyerini terk etmesi ya da ara dinlenme süreleri esnasında işyeri sınırları içinde bulunup bulunmadıkları hususları açısından da işyerinin kapsamının iyi bilinmesi gerekmektedir.

SONUÇ

İşyeri, işçilerin fiilen çalıştıkları yerdir; ancak bundan sadece işçinin çalışmasını fiilen yürüttüğü yer anlaşılmamalıdır. İşyeri eklentisi olarak kabul edilebilecek yerler ile işyeri amacına uygun olarak kullanılmakta olan taşıtlar da işyeri olarak nitelendirilmektedir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu