Ücret

AGİ’si ödenmeyen işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi ödenmeyen işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi ya da kısa adıyla AGİ; miktarı, çalışanın eşinin durumuna ve çocuk sayısına göre değişen bir ödemedir. Bazı işyerlerinde işçilerin maaşları hesaplanırken asgari geçim indirimlerinin hesaba katılmadığı ya da eksik hesaplandığı görülmektedir. Böyle bir durumda, eksik AGİ aldığını ya AGİ’sinin ödenmediğini iddia eden işçi ne yapabilir?

Asgari geçim indirimi nedir?

Asgari geçim indirimi çocuk parası olarak da bilinmektedir. Bunun ne olduğunu anlatmadan önce, ne olmadığını belirtmem gerekir. Çünkü genel inanış, AGİ’nin işveren tarafından işçiye ödenen bir miktar olduğu yönündedir ki; bu tamamen yanlıştır.

AGİ işçiye yapılan fazladan bir ödeme değildir. Asgari geçim indirimi, devletin alması gereken gelir vergisi miktarının bir kısmından vazgeçmesidir. Bir başka deyişle devlet; çalışandan belirli bir oranda vergi alacakken, onun bekâr ya da evli olmasına veya çocuk sayısına göre bir rakam hesaplamakta ve alması gereken gelir vergisini bu rakam kadar eksik almaktadır.

İşverenin cebinden çıkan bir şey yok!

Bazı işyerlerinde işçinin eş durumunun ya da çocuk sayısının dikkate alınmamasını anlamam çok zor. Çünkü işverenin yapması gerek tek şey işçinin beyanını almak ve buna göre bilgilerini maaşa uygulamaktır. Ardından, işçinin ödemesi gereken gelir vergisi azalacak ve işverenin bu işten bir kârı ya da zararı olmayacaktır.

İşveren neden AGİ konusunda sorun çıkarıyor?

agi ödenmezse

Bunun temelde, birçok işverenin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla işverenler de, tıpkı işçiler gibi, AGİ’nin kendileri tarafından işçiye ödendiğini ve ceplerinden çıktığını düşünmektedir.

Bazı işverenler ise ne yazık ki, art niyetli davranmakta ve asgari geçim indirimini işçiye ödemediğini belirterek işçinin maaşından kesinti yapmaktadır. İki uygulama da kesinlikle yanlıştır.

AGİ ödenmeyen işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi, doğru şekilde ödenmeyen ya da hesaplanmayan işçi, ALO 170’i arayarak şikayette bulunabilir ve işyerinde teftiş yapılmasını isteyebilir. İşçi, bu gerekçeyle işten haklı nedenle ayrılabilir ve kıdem tazminatını da talep edebilir. Ama böyle bir durumda en doğru yöntemin, işverenle diyaloga geçmek olduğunu düşünüyorum. Çünkü işverenin, cebinden bir şey çıkmayan bir durumda, yanlışını devam ettireceğini zannetmiyorum.

SONUÇ

Asgari geçim indirimi, işveren tarafından işçiye ödenen bir çocuk parası değildir. AGİ, devletin çalışandan alacağı gelir vergisini daha az almasından ibarettir. Her şeye rağmen, asgari geçim indiriminin eksik hesaplandığını ya da ödendiğini düşünen işçi öncelikle ALO 170’e şikayette bulunabilir.

İşçi ayrıca bu gerekçeyle, haklı nedenle iş sözleşmesini de feshedebilir ve kıdem tazminatını talep edebilir. Ama iki durumda da işçiye, maaş bordrosunu incelemesini ve AGİ miktarını kontrol etmesini öneriyorum. İşçi, kendisine eksik AGİ ödendiğini düşünse de bu böyle olmayabilir. Sitemizdeki AGİ hesaplama aracından faydalanarak asgari geçim indiriminizi hesaplayabilir ve maaş bordronuzdaki AGİ rakamıyla kıyaslayabilirsiniz.

NOT: Geçmişe dönük AGİ almak isteyen işçilere, şu yazımı mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba peki geriye dönük ödenmeyen agi parasını nasıl alabilirim? 2010-2011-2012-2013 yıllarına ait

   1. Agi alamıyorum malıye gıttım kimse bısey bılmıyor ne yapman lazım 1992 berı çalişiyorum

 2. merhaba ben evli bir cocuk sahıbıyım 5 aydır sıgortalı calısıyorum aldıgım ucret aylık 1404.06 tl işverene sordum agiyi muhasebeyı aradı agi içerisınde dedı oysa benım 1450 tl almam gerekıyor normalde bu durumda ne yapabılırım işyerıne zarar vermeden teşekkur ederım

 3. evli oldugum eşimden ayrıldım bir tane kızımı mahkeme anneye verdi
  nafaka ödüyorum bir tane kızmda bende ama nafaka ödedigim cocugumun agi sinı 2009 dan buya vermiyorlar 1 11 2009 da işe başladım ve vermiyor defalarca sözlu uyarmama ragmen alamıyorum sebep cocugun velayeti annede diye ama alınıyormuş 12 2 2018 tarihine kadar almadım nasıl geriye dönuk alabilirim

 4. Ben inşaat işçisi yım 47 yaşındayım daha bir defa dahi AGİ alamadım bankaya yatan asgaride maaş + AGi yazıyor. Hesaplanırken yövmiye hesaplanıyor bu parayı kim yiyor devletin verdiği bu hakkımızı kimler yiyor Lütfen bir cevap veriniz

 5. aslında devlet iş verenleri bilgilendirmeli denetimler yapmalı yoksa bu düzen bozulmaz agiyi bilmeyen bir çok işyeri var işçi mecburen susmak zorunda oldugunu düşünüyor çünkü herkes anlayışlı davran mıyor burada iş devletin kontrolünde olmalı işçinin ne aldıgını görmeli bizzat bunları detleyenler var demekki bu kişiler işlerini yeterince yerine getir miyor

 6. Merhaba adım erkan.mustafa bey 10.2014 te ise başladım.ise ilk girişte ıs verenle ücreti konuşup anlaştık.ama daha sonra agi vermediğini öğrendim.bi müddet sonra vergi dairesinden müfettiş geldi.agi alıp almadığınızı sordu.bizi muhasebemiz arayıp bankaya yatan paranın içinde olduğunu beyan etmemizi istedi.bizde tabi işsiz kalmak korkusuyla kabul ettik.suanki tablo ise hem agi alamıyoruz hemde aldığım ücret 3300 tl ama bankaya 2080 tl yatiyor.ve üzerin e de hafta da 45 saatin üzerinde calisiyorum.ne yapmam lazım.nasil bir yol izleyip bu durumu düzeltebilirim.

 7. slm aydin sökede calışıyorum cimento fabrikası montaj yapıyorum benim sornum ben yumye aliyorum ama patron benim agi vermiyor benim aylık 5400 tl askeri ucreti bankaya yatiriyor gerisi elden veriyo soruyorum agi niye verilmiyor orayi karıştirma diyor neyapmam gerekiyor bana bir yol kuster

  1. Merhaba. Öncelikle agi ödenmediğinden emin olmalısınız. Maaş bordronuza baktınız mı? Resmiyette ödeniyor görünüyorsa herhangi bir hak elde edemezsiniz.

 8. 5 yil çalıştım hep asgari ucretden yüksek ücret aldım çalıştığım süreç boyunca. Asgari ucretten bordro düzenlediler.5yil icinde toplasak 1.5 sene bordro imzaladım mecburiyetten işimizi kaybetmeyelim diye. 09.02.2018 de çıkış verdiler 2100 tl maaş alıyordum. AGİ için dava acsam kazanabilirmiyim. sgk primlerim için dava açacam 2 tanik ve patronla 2017 şubat 10 da vatsap konuşmamız var 1800 maaşın oldu diye delil olarak. Alacaklarım için arabulucuya başvurdum anlaştık işverenle yanlız avukat arabulucu tutanağa EKSIK SGK PIRIMLERI YAZMIŞ bende imzaladım arabuluculuk ilkelerini bilmediğim için bu imza mahkemede hak kaybetmeme sebep olur mu. Bilgilerinize sunuyorum

  1. Veysel bey eksik primler işçiye ödenmez ki, bu nedenle bu kayıt dava açmanızı engellemez. Önemli olan gerçekten de fazla aldığınızı ispat edebilmenizdir. Hizmet tespit davası açabilirsiniz. Her türlü delil işinize yarayacaktır.

 9. Merhba avukat bey iş yerinde SGK DENETMENLERI NE imza attik gerçek maaşımızı soyletmetdi isveren 2017. de Ama elimde geçen günde yazdığım gibi vatsap konuşması var aynı seneye ait iş verenin numarası da var. Attigim Imza sıkıntı yaratır mi mahkemede.

 10. 10aydir servis elamanı olarak bir restoranta gorsan olarak çalışıyorum askeri ucret oalrak bankaya yatiriyor ama biz cironun yuzde 7 çalışıyoruz buda aylık 4500 tl geliyor ancak kalanini elden veriyor agi ödenmesi yapmıyor ve bizi 12 saat calistiriyor ve simdide haksiz bir sekilde elamam degisikligine gitmek istiyor 1seneyi doldurmamiz icin isten ayrılmamız icin elinden gelini yapiyor ne hak talep etmeliyiz isten çıkartırsa

 11. 3 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Hiçbir şekilde hiçbir bordro tarafıma imzaya sunulmadı. Hiç AGİ ücreti tarafıma ödenmedi ve SGK primlerimde aldığım maaş üzerinden değil bankaya yatan kısmıyla asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Durumu patronuma açtığımda bana haksızlık yapıyorsunuz dediğimde kıyamet koptu işimizden oluyorduk neredesye bu işler bu duruma gelmeden başka birşekilde çözümü yok mu bu işlerin.

  1. Merhaba. Çözüm yolu ikidir. Ya işveren bu hususları kanuna uygun yapar ya da işçi haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılır. Ne yazık ki üçüncü bir seçenek yok.

 12. Merhaba,
  Asgari ücretin biraz üstünde bir maaşla çalışyorum. Kendi anlaştığım ve istediğim tutarı alıyorum fakat merak ettiğim agi sadece asgari ücretliye ödenen bir tutarmıdır?

 13. Kolay gelsin Zeynep bey ben kapıcı işinde çalşıyorum 12 saat çalışıyorum herhangi yakıt su elektitik parası almıyorum mahkemeye versem alırmıyım bütün haklarımı bide kapıcı agi parası alırmı şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. AGİ bir tür vergi indirimidir. Yani devlet alması gereken gelir vergisini daha az almaktadır. Kapıcılardan gelir vergisi alınmadığına göre, AGİ de söz konusu olmayacaktır.

 14. 3 yıldır satış danışmanı olarak bir firmada çalışıyorum 2 yıl önce de evlendim ve evlilik cüzdanın fotokopisini agi den faydalanmak için gönderdim Geçen ay farkettim ki agi eksik yatıyor şirkete bildirdim Geri ye dönük agi yatiramicaklarini söylediler ben nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz

 15. Mrb. Ben temmuz ayından berri özel bir şirkette inşaata çalışıyordum ve 2 aralıkta çıkışlarımiz verildi. Bu terih içinde değişik tarihlerde haberimiz olmadan giriş çıkışlarımiz yapılmış. Çıkışımız verilince biz hiçbir evraga imza atmadan istifamizi vermişler bizim adımıza kendileri imza atmış ve işsizlik maasindan faydalanamiyorum agi ve tazminatimi alamadim . Ne yapabilirim. Ve mahkemeye versem olumlu sonuç alabilirmiyim. Ve 3 aylık maasimi daha alamadim. Ne yapmm gerekiyor lütfen yardımcı olun

 16. Merhaba benim ablam fabrikada çalışıyor ve devletin zam yaptığı asgari ücrete uymuyor biz böyle bir devleti tanımıyoruz diyor ve maaşları eksik veriyor devlet agi leri yatırmıyor diyor ve eksik veriyor sizce ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim saygılar…

  1. Merhaba. Böyle bir durumda işçinin iki seçeneği vardır. Ya haklı fesih yaparak işten ayrılır ve haklarını talep eder ya da Alo 170’i arayarak işyerinde teftiş yapılmasını ister. Bunlardan birisini seçmek gerekir.

 17. Zeynel bey merhaba ,

  Agi anlaşılan net ücretin içine dahil midir ? Yani normalde net ücret + agi almamız gerekmez mi ?

  Sadece net ücret yatırılıp Agi yatirilmadiysa bununla ilgili hak talep edilebilir mi ?

  İş yerinde maaş alacağım var sgk primlerim eksik yatırılmış , işçi özlük dosyasi yok , imzalı sözleşme yok , imzalı bordro yok .
  önce arabulucu sonra dava açmaya hazırlanıyorum arabulucuya dilekçe verdiğimde agi konusunu da Yazmalı miyim ? Ayrıca bu durumu sgk ya dilekçe ile şikayet etmenin faydası olur mu ? Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Yücel bey, öncelikle geçmiş olsun. İşveren tüm haklarınızı vererek sizi çıkarırsa, yapabileceğiniz şey işe iade davası açmak olabilir. Ancak bunun sonucunu bizim bilmemiz ya da sizi bu konuda yönlendirmemiz mümkün olmaz. Sadece şunu söyleyebilirim ki; size fesih bildirimi yapıldığı andan itibaren işe iade başvurusu yapmak için 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

 18. Merhaba iş yerim agi dahil bana 2 yıl sonra zam yaptı 350 TL ve sonrasında 2019 da zam yapmadı daha sonra yapıcaz dedi fakat devlet agiyi zaten eşi çalışan için çocuksuz birine 191 TL yaptı ben bunu otomatik olarak almam gerekmiyor mu ocak ayında maaşla birlikte

 19. merhaba zeynel bey ben 13 aydir bir firmada çalışıyorum asgari ücret almıyorum ama agi alamıyorum ve günlük 8 saat çalışma süresi 11 saat ne yapabilirim.

 20. Merhabalar ben 3 buçuk yıldır özel şirkette olarak calisiyorum.şirket sigortamda sürekli girdiçalıştırıp çıktı yapıyor haftalık 9 saat resmi tatillerinde Son bir yıla kadar vermiyordu agiyide içinde karıştırma orasını deyip gecistiriyorlar senelik 14 gün izin hakkimin yarısını kulkandirip yarısını gelmiyceniz günlere sayiyoruç diyorlar maasin tamamida bankaya yatmıyor.sigortamda 40 gun sonra basladi kendi zorlamalarimlav.s v.s hangi yolları izlemeliyim yardimci olurmusunuz tesekkurler.

 21. Mart 2017 den beri bir iş yerinde çalışıyorum. O zamandan beri agi alıyordum 2019 un başında patronum artık agi vermeyeceğim devlet 2 yıl önce kaldırdı ben kendi cebimden veriyorum diyerek kesti agi mi. Nasıl bir yol izlemeliyim zaten işten çıkacağım fakat tazminat almak istiyorum ne yapmam lazım?

  1. Merhaba. Eğer maaş bordronuzda, AGİ indiriminizin dikkate alınmadığını tespit ederseniz, işverene yazılı olarak başvurmalı ve bunun düzeltilmesini talep etmelisiniz. İşveren düzeltmezse, o zaman haklı fesih yapabilirsiniz. Ama şu aşamada, yani bordrolara yansıyan bir değişiklik yokken, bir şey yapamazsınız.

 22. merhabalar ben 2 yıldır özel bi is yerinde çalışıyordum ve sebebsizce beni isten çıkarttılar bu 2 yıl içinde 1 kez olsun AGi parası almadım şuan işten çıkartılmış olup 2 senelik agi parasını isteme hakkım varmıdır ?

  1. Merhaba. Evet, olabilir. Ama öncelikle iki şeyden emin olmalısınız.
   1- Maaş bordronuza baktınız mı? Gerçekten de AGİ eksik mi?
   2- İşverene yazılı olarak AGİ için aile beyanı vermiş miydiniz?

    1. O halde AGİ almadığınızdan nasıl emin olabiliyorsunuz? Resmiyette varsa, almışsınız demektir. Önce bundan emin olmalısınız.

 23. Merhaba millî eğitim bakanlığı na bağlı özel bir kreşte aşçılık yapıyorum ilk maaşımı aldığımda agi ödemesi yoktu ve sorduğumda agi dahil dediler bu gün tekrar konuştuğumda asgari ücretin 1800 küsur olduğu verdikleri 2020 TL nin içinde agi bulunduğunu söylediler haklarımı nasıl savunabilirim işten çıkartırlar büyük ihtimalle hakkımı aradığım için ama bu konuda işverene taviz de verme taraftarı değilim bilgilendirir seniz çok memnun olurum teşekkür ederim

  1. Merhaba, size agi dahil asgari ücret vermişler. Bekar agisi almışsınız. Ücret olarak ne kadara anlaştınız bilemem ama ortada bir suç ve kusur yok gibi, yasalara göre işveren asgari ücretin altında veremez. İş yeriyle tekrar görüşün ve detaylı bilgi isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu