Dilekçeler / Tutanaklar

Taşerondan kadroya geçiş başvuru dilekçesi örneği

Taşeron işçiler için kadroya geçiş başvuru dilekçesi

24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile bazı taşeron işçilerine kadroya geçme hakkı verildi. Bazı taşeron işçilerine diyorum; çünkü kamudaki tüm taşeron işçileri kapsama alınmadı. Bu konudaki detaylı bilgiyi, taşerona kadro esaslarını açıkladığımız yazıya göz atarak öğrenebilirsiniz.

Taşerondan kadroya geçiş süreci ise, işçinin kamu kurumuna yapacağı bir başvuruyla başlayacak. Bu başvuru yazılı olarak yapılacak ve işçinin, gerekli şartları taşıyıp taşımadığı kamu kurumunca kontrol edilecek.

Bu kontrolün ardından, şartları taşıdığı anlaşılan taşeron işçileri, yine kurumlarınca yapılan bir sınava tabi tutulacak. Bu sınavda başarılı olanlar kadroya alınacak.

Ancak kadro kavramı merkezi idareler ve mahalli idareler bakımından farklı anlamlara gelmekte. Şöyle ki; belediyeler ve il özel idarelerinde çalışan taşeron işçiler yine bu kurumlarca kurulan/kurulacak şirketlerde yani BİT’lerde istihdam edilecek.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Diğer merkezi kamu kurumlarında görev yapan ve kapsamda yer alan taşeron işçiler ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/d maddesinde belirtilen daimi işçi statüsüne alınacak.

Taşeron işçilerin idarelerine vermesi gereken dilekçeler için başvuru tarihi belediyeler ve merkezi idareler bakımından aynı olup; belediyelerde, il özel idarelerinde ve mahalli idare birliklerinde çalışan ve şartları sağlayan taşeron işçileri 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde kurumlarına başvurmak zorunda.

taşeron kadro geçiş başvuru dilekçesi örneği

Merkezi idarelerde çalışan diğer taşeron işçileri için başvurusu süresi de, 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayacak ve 10 gün sürecek. Başvurular için son gün ise 11 Ocak 2018 olarak belirlendi.

Bu dilekçe ekinde mahkemeye sunulacak feragat belgesi, icra dairesine sunulacak feragat belgesi ya da sulh sözleşmesi verilmesine GEREK YOKTUR. Yapılacak sınavda başarılı olanlardan, İLERİDE bu evraklar yazılı olarak talep edilecektir. Sınavda başarılı olanlar, bu bağlantıya tıklayarak feragat; mahkemeye sunulacak feragat belgesi, icra müdürlüğüne sunulacak feragat belgesi ve sulh sözleşmesi örneklerini indirebilir.(Lütfen bu evrakları başvuru aşamasında indirmeyin, gerek yok. Sınavı kazanırsanız gerekecektir.)

Resmi gazetede yayımlanan dilekçe örneğini aşağıda görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. Kadroya geçiş için kurumunuza başvururken vermeniz gereken dilekçe ve evraklar şunlar olacaktır:

 • Başvuru dilekçesi
 • Feragat beyan dilekçesi (Daha önce dava açmışsanız, bu belgeyi ekleyeceksiniz. Taşeron olarak çalıştırıldığınız dönemde açtığınız bir dava YOKSA, bu dilekçeyi eklemeniz GEREKMEZ.)
 • 5 adet vesikalık fotoğraf (MUTLAKA EKLENECEK)
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu (MUTLAKA EKLENECEK)
 • SGK’dan alınacak olan ve emeklilik/malullük/yaşlılık aylığı almaya hak kazanılmadığını gösterir belge. (Bu belgeyi herkes vermek zorunda değil. Kimler verecek? Bunun cevabı, aşağıdaki başvuru formunun altındaki bölümde yazıyor. Göz atmanızı öneririm.)

Belediyeler ve il özel idareleri için taşerondan kadroya geçiş başvuru dilekçesi örneğini indiriniz (WORD formatı).

Merkezi idare ve KİTler için taşerondan kadroya geçiş başvuru dilekçesi örneğini indiriniz(WORD formatı).

Feragat beyan dilekçesi indiriniz(WORD formatı).

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu indiriniz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

 1. Merhabalar;
  Bu feragat edilecek olan haklar sebebiyle kadroyu kabul etmeyen çalışanlar ne olacak. 10 Yıldır devlet hastanesinde taşeron olarak çalışıyorum. EK-1 de yazılan metinlere bakarsak eski haklarımızın tümünden feragat etmek gerekecek. Avukat ile görüştüğümde onlarda bu dilekçeye imza atarsanız sonrasında hiçbir hak alamayacağımızı söylemektedir.
  Bu şekilde ise ben kadroyu kabul etmemeyi düşünüyorum. Kabul etmediğim zaman ne olacak bunu bilemiyorum. Kaç gündür araştırıyorum ama kimsede ne olacağını bilmiyor. Kesin bir bilgisi olan var ise sonucu paylaşabilirseniz memnun olurum. İyi akşamlar.

  1. Akif bey, kabul etmezseniz işsiz kalacaksınız demektir. Hangi kurumda çalışıyorsunuz? Belediye mi diğer kurumlardan biri mi?

 2. merhaba
  ben belediyede 3 yıl çalıştım,ancak 2016 nisan ayında kendi isteğimle işi bıraktım,benim ve benim gibiler için tekrar alınma gibi bir durum varmı kadroya.

 3. Slm meraba hastanede otomosyon olarak calisiyorum askerlik tecilim bitti 1 yildir. Tecil etme hakkimda yok evliyim cocukluyum isimden olmamak icin ve aileme bakmak icin gidemedim simdi kadroya geciste engel olurmu? Ve dolduracagimiz guvenlik arsiv formunda askerlikle ilgili bolume yapmadigimi yazmalimiyim? Ayrica belgenin teslim edecegimiz idari bolumune soylememiz gerekiyormu?

  1. Merhaba. Yoklama kaçağı ya da bakaya değilseniz, sıkıntı olmayacaktır.

 4. arkadaşlar soruyu buraya yazıyorum 2017. 8-9-10 -aylarında 2,5 ay üniversite hastanesinde raporluların yerine geçici çalıştım sayın bakanım derki 12 ayın altında raporluların yerine bakanları magdur etmedik bunları sgk da sigortalarına baktık diyor trt de söyledi bende yararlanıyormuyum.

 5. Değerli arkadaşlar ben şerefli koç hisar da aski işini yapan bir firmada çalışmaktayım acaba bana veya arkadaşlarıma bir kadro olayı varmış var ise bu kadro KİT olarak mı BİT olarak mı

 6. devlet hastanesinde 2 yıla yakın otomasyon elemanı olarak izinli raporluların yerine çalıştım son bir yıl da hastanede bilgi işlem personeli olarak çalışmaktayım bu haktan yararlanırmıyım

 7. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile kurulan izban da temizlik personeli olarak çalışıyorum beş yıldan beri bizi de kapsıyor mu yarısı belediye yarısı tcdd

 8. Merhaba;
  Atatürk üniversitesi genel sekreterllik sosyaltesisler müdürlüğü üzerinden direk kurum üzerinden çalışan 65 kişilik personeliz.2 yıl hizmet alımı ile taşeron firma üzerinden çalıştık yaklaşık 1 yıldır da kurum aradan firmayı çıkararak kendi bünyesinde özel bütçesi ile çalıştırıyor.Yasadan yararlanmamızın bi imkanı varmı.

 9. 4 aralik tarihinde calisip bu tarihten sonra istifa edenlerin durumunu 2 ocaktami ogrenecegiz bimerden calisma bakanligina yazi gondersek faydasi olur mu

  1. Semih bey açıkçası öyle görünüyor. Ama bu tarihe kadar bir yönetmeli çıkmasını bekliyorum. Belki orada, buna dair bir hüküm bulunabilir.

 10. Devlet hastanesinde güvenlik görevlisiyim benim primim doldu ama yaşı bekliyorum yaşımın dolmasına 17 yıl kadrodan yararlanabilirmiyim

 11. Zeynel bey merhaba, oncelikle bu emeğiniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler. taşeron olarak bir kurumda teknik ihale kapsamında bilgi işlemde çalışıyoruz 25 kisiyiz. Teknik ihalede 150 kişiyiz kimimiz su kimi elektrik marangoz boya, ısıtma , biyomedikal olarak görevlendirildik. Bizler bilgi işlem olarak kadrodan yararlandığımızi tahmin ediyoruz fakat bu bilgi işlem geçmiyor haberleri canımizi sıkmakdadir. Bununla ilgili bir bilgi vermeniz mümkün müdür çok teşekkürler

  1. Merhaba. KBYS ihaleleri kapsam dışında bırakıldı. Aslında sorunuzun cevabını yine siz verebilirsiniz. KBYS ne demektir? Bilgi işlem ile aynı şey midir?

   1. Bizim ihalemiz teknik personel olarak personele dayalı yapılıyor.teknik şartnamede ayrılıyor, kurum belirliyor nerede çalışacağımizi.hbys aslında aynı şey değil çalıştığımız kurumu baz alarak söylüyorum. bir program alındı desteğini biz vermiyoruz bilgi işlem olarak ama diğer tüm arızalara bilgi işlem bakıyor .hbys buradaki alınan sistem.

 12. Merhaba,ben üniversite hastanesinde temizlik şirketine bağlı olarak sekreterlik görevi yapıyorum. Kadrodan yararlanabilir miyim??? Bir diğer sorum ise bu formlarda bütün haklarımdan feragat ediyorum diyo o zaman bizim bütün haklarımız gitmiş olmuyormu teşekkürler..

 13. MERHABA BEN DEVLET HASTANESİNDE CİHAZ KARŞILIĞI KİT ALIMI İHALESİNDEN LABORATUVARDA ŞARTNAMEDE BELİRTİLEN TEKNİK PERSONEL SAYISI KADAR ÇALIŞAN BİR LABORATUVAR TEKNİSYENİYİM BÜTÜN HAKLARIM FİRMA TARAFINDAN KARŞILANMAK SURETİYLE ÇALIŞMAKTAYIM 2 OCAKTA DİLEKÇE VERMEYE HAK KAZANDIKMI ACABA

 14. Aile sağlığı merkezinde çalışıyorum. Doktorlar taşeronla anlaşmış. Maaşımızı oraya ödüyorlar onlar da bize ödüyorlar.
  Yani Sağlık bakanlığı Doktorlara maaşlarının dışında ayrıca belli bir ödenek verip şu personelleri çalıştırıp maaşlarınıda öde diyor. bende bir üst kurumuma dilekçe yazıp başvuru yapayım mı? teşekürler iyi çalışmalar.

 15. 19 Mart 2013 ve 07 Temmuz 2017 tarihleri arasında 4 yılı aşkın bir süre Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir askeri tesiste hizmet alımı bulaşıkçı ve temizlik görevlisi olarak çalıştım. 07 temmuz 2017 tarihinde sabıka kaydım bahane edilerek işten çıkarıldım. Eylül 2017 de avukat tutarak mahkemeye başvurdum. Dava süreci devam etmekte. 4 yılı aşkın süre çalıştırıldıktan sonra sabıka kaydım bahane edilerek işten çıkarılmama rağmen 4 Aralık 2017 tarihğnde açıklanan ve resmi gazetede yayımlanan kadroya geçmeyle ilgili bende hak talep edebilir miyim hocam? Bu konuda sorumu yanıtlarsanız sevinirim. Sabıka kaydımda bir suçtan dolayı 1500 TL adli para cezam bulunmakta. Çalıştığım 4 yıl boyunca zaman zaman işe giriş çıkış yapıldı.

    1. Bu, bir şeyi değiştirmez. 4 Aralık 2017’de çalışıyor muydunuz? Cevabınız hayır ise, kadrodan faydalanamazsınız.

 16. Aile sağlığı merkezinde tıbbı sekreterlik yapıyorum. Sözleşme yok ama maasımız sağlık bakanlıgı tarafından ödeniyor. Kadroya gecebilirmiyiz?

 17. İhale değil. Aile sağlığı merkezinde çalışıyorum. Doktorlar taşeronla anlaşmış. Maaşımızı oraya ödüyorlar onlar da bize ödüyorlar.
  Yani Sağlık bakanlığı Doktorlara maaşlarının dışında ayrıca belli bir ödenek verip şu personelleri çalıştırıp maaşlarınıda öde diyor.

 18. Devlet hastanesinde 13 yıldır tıbbi sekreter olarak çalışmaktayım. 1 Eylül 2017 itibariyle emekli pirim günümü ve yaşımı doldurdum. Ama emeklilik için baş vurmadım. Halen çalışmaktayım. Bu düzenlemeden yararlana bilirmiyim. Emekli maaşımı hesaplatınca 1078 TL. Maaş bağlanıyor. Yaşım 47.. Memur işi yapıyorum. Onlarda yaş sınırı 65. Tam verimli zamanımızda emekli olmak istemiyorum. Üstelik taşeronun en zor dönemlerini yaşadım. Yıllardır az maaşla çok iş yaptık. Şimdiden teşekkür ederim..

  1. KHK’da “emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak” şartı var. Dolayısıyla maaş almasanız da, buna hak kazanmışsanız, kanaatimce kadrodan faydalanamazsınız.

 19. Ben kara kuvvetleri komutanlığı özel eğitim merkezi komutanlığında taşeron işçiyim kadro beni de kapsayacak mo

 20. Merhaba. ben şeker fabrikası muhasebe biriminde 12 ay süreli çalışıyorum. kadro alacak kurumlarda bizler yok görünüyoruz ve net bir bilgi hala yok. sizlerin konuyla alakası bilgisi var mı? şeker fabrikalarına kadro yok mu?

   1. zeynel bey ben 3 yıl 2 ay dır askeri gazinoda kazancı olarak görev yapmaktayım hiçbir sabıka kaydımyoktur sicilim temiz bir şekilde görevime devam ediyorum ancak gazino müdürlüğünde hizmet alımı şeklinde taşeron firma adı altında çalışıyoruz benim içinde kadro olurmu olmazmı merak ediyorum

 21. 1- Kadroya geçiş sırasında içerde olan yıllık izinlerimiz yanacak mı? 2 Ocak’tan itibaren dilekçemizi verdikten sonra izin talebinde bulunabilir miyiz? Bu süreç nasıl ilerler?
  2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı telefon hattını aradığımda şirketinize bir yazıyla müracaat edilecek diye bir açıklama yapıldı. Peki sitenizin yayınladığı bu örnek dilekçeyi kim neye göre hazırladı? Bir de ÇSGB, KHK, ”haklarımdan vazgeçiyorum” diye bir ibareden bahsetmezken, sadece işyerine yazılı bir başvuru derken, bunu dilekçede neden belirtiyoruz?

  1. Merhaba. İzinleriniz elbette devredecek. Ayrıca; dilekçedeki ibare tarafımızca tercihen koyulmamıştır. 696 sayılı KHK’nın 127nci maddesindeki geçici 23üncü maddenin 2nci fıkrası gereğince, bu şekilde taahhüt vermeyenler kadroya alınmayacaktır.

 22. 696 sayılı khk nın 136 maddesinde ek 20 ve 127. maddeleri hariç diğer maddeler 2.1.2018 yürürlüğe girer diğerleri yayınlanma tarihinde yürürlüğe denmektedir. 127 madde kadro olayını anlattığına göre hemen yürülrüğe girmesi ve dilekçe başvurularının alınması gerekmiyormu

  1. Melahat hanım; 127nci madde hariç demiyor. Tam olarak “127 nci maddesiyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 üncü maddenin onbeşinci fıkrası hariç diğer fıkraları” diyor. Dolayısıyla 127nci maddedeki geçici 13üncü maddenin 15nci fıkrası hariç diğer fıkraları 2 Ocak 2018’te yürürlüğe girecek. Ama sizi anlıyorum; çünkü yazım itibariyle bence yanlış ifade edilmiş bir yürürlük maddesi olmuş. Daha basit ifade edilebilirdi.

 23. İyi çalışmalar, devlete bağlı bir anaokulunda hizmet alımı ile çalışmaktayım. Maaşlarımız okul aidatlarından ödenmekte bizde taşeron işçiyiz ama kadroya geçebiliyormuyuz anlamadık yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Gülçin hanım; maaşlarınız aidatlardan ödeniyorsa, hizmet alım ihalesi kapsamında çalışmıyor olabilirsiniz. Milli Eğitim Müdürlüğünden şahsen bilgi almanızı öneririm.

 24. Örnek dilekçede

  ”Ayrıca alt işveren olarak çalıştırılmış olmama ilişkin olarak açmış olduğum davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğimi ve en son çalıştığım idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığım iş sözleşmelerinden dolayı, tarafıma tanınan haklar karşılığında her hangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağımı ve bu haklarımdan feragat ettiğime dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğimi beyan ve taahhüt ederim” yazılmış.
  Bizim taşeron firmaya açmış olduğumuz ve yeni açacak olduğumuz geriye dönük tediye davalarının düşmesi ve hak iddia edemeyeceğimiz anlamına mı geliyor? Böyle olursa mevcut haklarımızla nasıl geçiş yapmış oluruz? Bir de kazanılmış hak, hak değil midir istediğimiz zaman dava edemez miyiz?

  1. Yasemin hanım, KHK ile açıkçası böyle bir şart öngörülmüş ve evet, muvazaa sonucu tediye talebi içeren davalardan feragat edilmezse, işçi kadroya alınmayacak.

 25. 2013 te karayollarinda taseron işçi olarak ise basladim ve 5 ay kadar çalıştıktan sonra 2014 yılında isten çıkarıldım
  ve yine 2015 ekim 15 te karayollarinda taseron isci olarak ise basladim 2017 temmuz 17 de sözleşmen bitti denildi işten çıkarıldım
  ben kadridan yararlanamayacakmiyim

  1. İbrahim bey 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmadığınız için ne yazık ki yararlanamazsınız.

 26. Başka kurumda sözleşmeli memur olarak sınavı kazandım. Şimdi ben dilekçe vermezsem ne olacak. Ki zaten burada çalışmayacağım. Ama işe çağırılana kadar devam etmek istiyorum benim dilekçe vermemem durumumda burada biriken kıdem tazminatım ödenerek işten çıkışım mı verilecek ayın 12 sinde

  1. Merhaba. Bu konuda açıklık yok. Ama kanaatimce kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 27. Tıbbi Dokğmantasyon ve sekreterlik mezunuyum.Aile sağlığı merkezinde yaklaşık 4 senedir Tıbbi Sekreter olarak çalışmaktayım.Bağlı olduğum firmaya kadro konusunu sorduğumda beni kapsamayacağını söyledi. Hastanedeki elemanlarını ise kapsayacakmış.
  Beni kapsıyormu?
  Bu dilekçeyi doldurursam nereye vermem gerekiyor?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. İhale değil. Aile sağlığı merkezinde çalışıyorum. Doktorlar taşeronla anlaşmış. Maaşımızı oraya ödüyorlar onlar da bize ödüyorlar

 28. Ben engelli 10 yıl Belediye taşeron işçiyim sürekli işçi kadro geçecekmişiz
  Peki sınav kazanmasak ne olur

  1. Şeyhmus bey, bu konuda KHK’da hiçbir hüküm yok. Ama kazanamazsanız, kadroya geçmenizin mümkün olmadığı kanaatindeyim.

 29. 2013 yılından beri bu kurumda çalışıyorum kadro dan yararlanıyorum eskiden sabıkalıyım ve eski hükümlüyüm benim kadroya geçmem de sıkıntı var mı

  1. Hacı bey, açıkçası yazıda belirtilen mahkumiyetle ilgili şartları taşımıyorsanız, kadroya geçemeyeceğinizi düşünüyorum.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu