Devlet Memurları Kanunu

Resmi tatiller memurun yıllık izninden düşülür mü?

Devlet memurunun yıllık izni iş günü üzerinden hesaplanmaz. Haliyle yıllık izin süresine denk gelen tatil günlerinin de yıllık izin süresinden düşüleceği zannedilebilir; fakat gerçekte durum böyle değildir. Resmi tatiller memurun izninden düşülür mü?

Memurun izin süreleri

Memurun yıllık izin süresi hizmet yılına göre belirlenir ve aşağıdaki gibidir:

  • Hizmet yılı 1 ila 10 arasında olan memurun yıllık izin süresi 20 gündür.
  • Hizmet yılı 10 yıldan çok olan memurun yıllık izin süresi 30 gündür.

Memurun ilk senesinde, yani bir senesi dolana kadar, yıllık izin hakkı olmadığını hatırlatmakta yarar bulunur.

Cumartesi ve Pazar yıllık izinden düşülür mü?

Cumartesi ve Pazar günlerinin yıllık izinden düşüleceğini, yani izin günlerinden sayılacağını şurada yazmıştım:

O yazıdan da görüleceği üzere, memurun izin süresine denk gelen Cumartesi ve Pazar günleri memurun yıllık izin hak edişinden düşülecektir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Resmi tatiller yıllık izin süresinden düşülür mü?

Memurun yıllık izni iş günü üzerinden hesaplanmadığına göre, ilk bakışta, resmi tatil günlerinin de yıllık izinden düşülmesi gerektiği düşünülebilir.

Fakat mülga Devlet Personel Başkanlığı farklı görüştedir. Devlet Personel Başkanlığının aşağıdaki görüşünde de görüleceği üzere; yıllık izin süreleri içinde kalan ve mesai günlerinde denk gelen resmi tatiller yıllık izin süresinden düşülmeyecektir.

“… yıllık izin verilirken yıllık izin süreleri içerisinde kalan ve mesai günlerine denk gelen Ulusal Bayram, genel tatil günleri ile Başbakanlıkça idari izinli sayılan sürelerin yıllık izne dahil edilmemesi; yıllık izin verildikten sonra Başbakanlıkça idari izinli sayılan sürelerin yıllık izin süreleri içerisinde kalması ve mesai günlerine denk gelmesi halinde ise bu sürelerin yıllık izin süresinden düşülmesi… mütalaa edilmektedir…” (29/04/2016 tarih ve 2653 sayılı görüş) (Bu görüşteki Başbakanlık ibaresinden artık Cumhurbaşkanlığı anlaşılmalıdır).

Resmi tatil günlerinden anlaşılması gerekenler ise aşağıdaki günlerdir:

  • 1 Ocak yılbaşı
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
  • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı
  • 28 Ekim öğleden sonradan itibaren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • Arefe gününden itibaren ramazan ve kuran bayramları
resmi tatiller memurun izninden düşülür mü

Resmi tatilin yıllık izinden düşülmesi örnekleri

İki örnekle konuyu daha somut hale getirebiliriz. İlk örneğimizde memur 26 gün yıllık izne ayrılmış olsun ve bu 26 gün içinde hem 1 Mayıs hem de 19 Mayıs olsun. Bu iki tarih de hafta sonuna denk gelsin. Bu durumda bu genel tatil günleri yıllık izin süresini etkilemez ve memurun yine 26 günlük izni, izin hak edişinden düşülür.

İkinci örnekte hem 1 Mayıs hem de 19 Mayıs hafta içine denk gelsin. Bu durumda memurun yıllık izninden 26 gün değil, 24 gün düşülecektir.

SONUÇ

Memurların yıllık izinlerinin iş günü üzerinden hesaplanmaması nedeniyle, genel bir yanlış uygulama olarak, memurların izin sürelerine denk gelen resmi tatil günleri de izinden düşülmektedir.

Halbuki, memurun yıllık izin kullanım süresine denk gelen tarih aralığında ulusal bayram ve genel tatil günü varsa ve bu günler üstelik hafta içine denk geliyorsa, yıllık izin süresinden düşülmelidir.

Böylece memurun yıllık izin hak edişinden daha az gün düşecektir. Memurlar yıllık izin talep ederken, yıllık izin aralığını tetkik etmeli ve bu aralıkta var olup da mesai gününe denk gelen resmi tatilleri yıllık izinden düşmelidir.

Örneğin 25 Nisan 2022 ila 20 Mayıs 2022 arasında 26 gün yıllık izin kullanacak olan bir memur, bu aralıkta 1 Mayıs Pazar gününe denk geldiği için yıllık izninden düşemeyecek; fakat 19 Mayıs Perşembeye denk geleceği için bu 1 günü düşecek ve böylece 26 değil 25 gün yıllık izin kullanmış olacaktır.

Memurun resmi tatile denk gelen izni konusunda sık sorulan sorular:

Resmi tatiller memurun izninden düşülür mü?

Hafta içine rastlayan resmi tatiller memurun izninden düşülürken, mesai günlerine denk gelmeyen resmi tatiller izinden düşülmez.

Memurlarda bayram izni yıllık izinden düşer mi?

Mesai günlerine denk gelen resmi tatiller yıllık izinden düşülürken, mesai günlerine denk gelmeyen resmi tatil günleri memurun yıllık izninden düşülmez.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu