Devlet Memurları Kanunu

Memurun sünnet izni hakkı var mı?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi bir memurun hem yıllık izin hakkı hem de çeşitli mazeret izin hakları vardır. Çocuğu sünnet olacak bir memur hazırlıklar için zamana ihtiyaç duyabilir. Peki, ama memura sünnet izni var mıdır?

Memurun mazeret izinleri

Devlet memurlarının mazeret izin hakları oldukça çeşitli ve kapsamlıdır. Bu mazeret izinleri şöyle sıralanabilir:

  • Engelli çocuğunun tedavisi için 10 güne kadar verilen izin
  • Amir tarafından verilebilen 20 güne kadar mazeret izni
  • Süt izni
  • Ölüm izni
  • Evlilik izni
  • Babalık izni
  • Kadın memurun doğumdan önce ve sonra 16 haftalık izni

Memurun sünnet izni var mı?

Devlet Memurları Kanunu’nda memurlar için özel olarak sayılmış bir sünnet izni hakkı bulunmaz. Bir başka deyişle, oğlu sünnet olacak bir memurun Kanun gereği hak ettiği özel bir mazeret izni hakkı yoktur.

Çocuğu sünnet olan memur nasıl izin alabilir?

Memurun sünnet için özel bir mazeret izni olmadığına göre, Kanun’daki diğer izin haklarından birisini kullanması gerekir.

Bunların başında da elbette memurun yıllık izin hakkı gelir. Çocuğunun sünneti için izin isteyen bir memura, normal şartlar altında her amit seve seve yıllık izin verecektir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bazen memurun yıllık izni tükenmiş de olabilir. Böyle durumlarda, yıllık izin hakkının tamamını kullanmış olan memur için amirin 20 güne kadar mazeret izni verme hakkı vardır.

memura sünnet izni var mı?

657 sayılı Kanun’un 104’üncü maddesinden kaynaklanan bu mazeret izninde, amirin 10 güne kadar vereceği mazeret izinleri karşılığında hem memurun maaşı kesilmez hem de bu süreler yıllık izninden mahsup edilmez.

Ama memurun aldığı mazeret izni miktarı 10 günü aştığında, artık bu mazeret izinleri memurun sonraki yıllık izin hakkından düşülecektir.

SONUÇ

Devlet memurunun çocuğunu sünnet ettirmek için izne ihtiyaç duyması normaldir. İster sünnet düğünü yapacak olsun, isterse de böyle bir organizasyon yapmadan çocuk sünnet ettirilecek olsun, memur mutlaka izne ihtiyaç duyar.

Ancak memurun ihtiyaç duyduğu her izin için özel bir mazeret izni belirlenmesi de beklenemez. Haliyle, memura sünnet izni de yoktur.

Çocuğunu sünnet ettirmek isteyen memur, yıllık izin almalı ya da yıllık izin hakkı yoksa amirinden mazeret izni talep etmelidir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Merhabalar ben sağlık bakanlığında sürekli işçi kadrosunda teknisyen olarak çalışmaktayım işkur aracılığıyla başladım işe. Bizi memur kadrosuna alacaklarına dair söylentiler var bu olabilirmi?

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu